1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Trujące rośliny, które warto znać. Chroń zdrowie swoje i bliskich

Poradniki

2 lata temu

Trujące rośliny, które warto znać. Chroń zdrowie swoje i bliskich

Ogród Rośliny
13
1
3
13
1

Trujące rośliny otaczają nas na co dzień. Spotkamy je w naszych mieszkaniach, ogrodach, łąkach i lasach. Sprawdź, jakie rośliny trujące dla kota, psa, królika lub papugi masz w swoim domu i dowiedz się, czy warto uważać na kwiaty polne. Nazwy tych szkodliwych okazów będą Ci znane! 

Dlaczego rośliny są trujące?

Natura skrywa wiele niesamowitych sekretów – rośliny mogą pochwalić się naprawdę wieloma interesującymi faktami. Jednym z nich jest właśnie wytwarzanie toksycznych związków, którymi bronią się przed ich zniszczeniem lub pożarciem przez roślinożercę.

Trujące rośliny - kot
Trujące substancje znajdujące się w roślinach powinny skutecznie odstraszać zwierzęta

Substancje, które wytwarzają, są naprawdę przeróżne. Wśród nich warto wyróżnić:

  • furanokumaryny,
  • akonityny, 
  • koniiny,
  • cykutoksyny,
  • glikozydy nasercowe,
  • sok mleczny,
  • nierozpuszczalne szczawiany wapnia.

Objawami na ciele po kontakcie z uszkodzonymi częściami roślin mogą być podrażniona skóra, wysypka lub mocne poparzenia. Układ pokarmowy może zareagować bardzo intensywnie – wymioty, biegunka, ból brzucha czy opuchnięcie w jamie ustnej niemal zawsze towarzyszą zatruciu. Możliwe są również problemy z oddychaniem, zaburzenia rytmu serca czy śmierć z powodu niewydolności niektórych narządów.

Sprawdź też: Jak suszyć zioła? Praktyczne porady dla każdego

Jak widzisz, objawy zatrucia mogą być bardzo poważne, a nawet śmiertelne. Zawsze należy bardzo uważać przy pracach ogrodowych, a także mieć świadomość, czy nasze rośliny nie stanowią zagrożenia dla dzieci lub zwierząt. 

Trujące rośliny w Polsce

Najbardziej trujące rośliny w Polsce spotkamy niemal wszędzie! Silnie trujący chwast lub niezwykle szkodliwy krzew mogą wyrosnąć na każdej polanie, w lesie czy nawet zakątkach naszego ogrodu.

Z pewnością najbardziej znaną rośliną owianą złą chwałą w tej kategorii jest barszcz Sosnowskiego, z którym spotkanie może zakończyć się okropnymi poparzeniami. Znajomo brzmieć mogą również nazwy takie jak:

  • tojad mocny,
  • rącznik pospolity,
  • jaskier polny,
  • szczwół plamisty,
  • pokrzyk wilcza jagoda,
  • szalej jadowity,
  • konwalia majowa,
  • kielisznik zaroślowy,
  • szelężnik większy.
Trujące rośliny - konwalia majowa
Konwalia majowa, mimo swojego urokliwego wyglądu, jest bardzo trująca

Te trujące rośliny zawierają w sobie toksyny, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Pamiętaj, by nigdy nie zrywać kwiatów, o których nic nie wiesz – zakończyć się to może poparzeniami 3 stopnia, a nawet śmiercią!

Więcej wiadomości na temat trujących roślin w naszym kraju znajdziesz w artykule Rośliny trujące w Polsce – uważaj! Wymieniamy tam więcej gatunków roślin z podziałem na umiejscowienie kwiatów.

Trujące rośliny dla zwierząt

Wśród naszych ogrodowych i domowych kwiatów możemy wyróżnić trujące rośliny, które są szczególnie groźne dla naszych zwierzaków. Zachęca je kształt liści lub bulw, interesujące kolory czy łatwa dostępność. Dowiedz się, jakie trujące kwiaty doniczkowe lub ogrodowe mogą być najniebezpieczniejsze dla naszych małych przyjaciół!

Koty

Rośliny trujące dla kota to bardzo częsty problem. Te futrzaki potrzebują mieć dostęp do świeżej trawy lub innych bezpiecznych okazów, dzięki którym mogą oczyścić swój układ pokarmowy. 

Należy poświęcać im również wystarczająco dużo uwagi, dzięki czemu nie będą musiały sobie zapewniać rozrywek samodzielnie – taka sytuacja również może być niebezpieczna. Znudzony kot bardzo często za swoją „ofiarę” obiera listki bujające się na wietrze lub poruszające się pąki kwiatowe. Zjedzenie którejś upolowanej części może zakończyć się tragicznie. W takim razie – jakich roślin szczególnie unikać?

Trujące kwiaty doniczkowe, które niezwykle interesują koty, to:

W ogrodzie natomiast czyhają na nie inne trujące rośliny. Szczególnie należy uważać, jeśli na naszej działce rosną czarny bez, bluszcz pospolity lub pelargonia.

Po spożyciu którejkolwiek z wyżej wymienionych roślin należy przemyć kotu pyszczek i niezwłocznie zabrać go do weterynarza.

Sprawdź też: Jaszczurki w Polsce – poznaj te gady!

Więcej roślin szkodliwych – ale również nietoksycznych poznasz w artykułach Te rośliny trujące dla kota są niebezpieczne! oraz Piękne rośliny bezpieczne dla kota.

Psy

Jakie są rośliny trujące dla psa? Czy znacznie różnią się od tych, które wybierają koty? Oczywiście. Psy, o ile mają zapewnioną dobrą dietę i wystarczającą ilość ruchu, nawet nie powinny interesować się roślinnością.

O podjadanie jakich roślin w domu możemy oskarżać naszych czworonożnych przyjaciół? W tym przypadku są to hoja, aloes, grudnik, gwiazda betlejemska czy begonia. W ogrodzie natomiast trujące rośliny czyhające na nie to tulipan, jarzębina, cis pospolity, krokus lub bukszpan.

Trujące rośliny - tulipany
Tulipany stojące w wazonie wypuszczają trujące substancje do wody – nie dopuść do niej dziecka lub zwierzęcia!

Więcej przykładów, na które składają się trujące rośliny doniczkowe i ogrodowe dla psów, znajdziesz w artykule Poznaj rośliny trujące dla psa. Wskazujemy tam również bezpieczne kwiaty, które bez wahania możesz hodować w towarzystwie czworonożnego przyjaciela.

Króliki

Nieco inne kwiaty są zakazane dla gryzoni. Rośliny trujące dla królików znajdziemy zarówno w ogrodzie, jak i na kwietnikach czy parapetach w domu. W ich diecie z pewnością nie powinny znaleźć się następujące rośliny:

  • czosnek niedźwiedzi,
  • oleander pospolity,
  • naparstnica,
  • wiciokrzew,
  • laurowiśnia wschodnia,
  • narcyz,
  • ostróżka,
  • kosaciec,
  • cykuta,
  • konwalia majowa,
  • tulipan.

Sprawdź też: Las w słoiku – niezwykłe inspiracje do Twojego wnętrza

Menu tych gryzoni jest bardzo szerokie, lecz należy uważać z niektórymi roślinami. Wiele z nich może jedynie nieznacznie zaszkodzić gryzoniom – jednak nie warto próbować, ponieważ znane są również przypadki śmiertelne. 

Papugi

Trujące rośliny doniczkowe lub ogrodowe czyhają również i na papugi. W pobliżu tych domowych ptaków z pewnością nie powinny pojawić się między innymi te rośliny:

Hortensja szkodliwa roślina
Hortensja jest rośliną szkodliwą również dla ssaków (w tym ludzi)!

Wszystkie podstawy dotyczące hodowli papugi możesz poznać w artykule Papuga – jaki gatunek wybrać? Ile żyją i ile kosztują papugi? Przekazana w nim dawka wiedzy dotycząca diety, gatunków i cen z pewnością Cię usatysfakcjonuje!

Na jakie szkodliwe rośliny należy uważać przy dzieciach? 

Kolorowe, przyciągające wzrok, kwitnące – piękne, lecz trujące rośliny doniczkowe lub ogrodowe to coś, co w szczególności interesuje najmłodszych. Pociechy zachwycone barwnymi kwiatostanami lub liśćmi mogą chcieć zerwać i spróbować jak smakuje ta urocza część rośliny. Kwiaty, które mogą wydać się najbardziej interesujące i śmiertelnie niebezpieczne, to na przykład:

Owoce i kwiatostany tych kwiatów oraz krzewów mają mnóstwo fanów wśród dzieci, które chętnie je zrywają. A czy jakieś drzewo może również być wyjątkowo niebezpieczne? Aż 2! Jemioła i cis. Drzewo śmierci (jak nazywany jest cis pospolity) oraz charakterystyczny stroik świąteczny są w całości pełne szkodliwych substancji.

Maki polne
Warto uważać na mak polny – zarówno w przypadku zatrucia, jak i uprawy

Powyżej przedstawione trujące rośliny mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia Twojego, Twoich bliskich oraz zwierząt – nie lekceważ ich. Zawsze staraj się obchodzić z roślinami uważnie i z odpowiednim zabezpieczeniem w formie rękawic.

Mamy nadzieję, że znasz już wszystkie trujące rośliny lub dowiesz się o nich więcej w dedykowanych im artykułach! Zapraszamy do dzielenia się przemyśleniami w sekcji komentarzy.

A jeśli chcesz poznać więcej treści związanych z roślinami – sprawdź koniecznie te artykuły:

13
1

Podziel się:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *