1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Egzotyczna difenbachia w Twoim domu – co trzeba wiedzieć o jej uprawie?

Ogród i balkon

2 lata temu

Egzotyczna difenbachia w Twoim domu – co trzeba wiedzieć o jej uprawie?

Rośliny
11
0
10
11
0

Difenbachia to ciesząca się popularnością roślina doniczkowa o ozdobnych liściach. Dlaczego znana jest również jako trująca piękność? Dowiedz się więcej o właściwościach difenbachii i jej prawidłowej uprawie. Jak pielęgnować roślinę? Podpowiadamy.

Difenbachia – podstawowe informacje

Difenbachia to gatunek naturalnie występujący na terenie lasów równikowych obszarów obu Ameryk. Sprowadzona z Meksyku, Paragwaju czy też Argentyny, doskonale sprawdza się jako domowa roślina doniczkowa o niewielkich wymaganiach. Jej główną ozdobą są duże liście o sercowatym kształcie z licznymi jaśniejącymi przebarwieniami. Wykazuje zdolność do kwitnienia, jednak podczas domowej uprawy rzadko możesz zaobserwować pojedyncze kolbowate kwiatostany. Gdy jednak się pojawią, warto bezzwłocznie je usunąć, ponieważ przyczyniają się do osłabienia kondycji rośliny.

Domowa difenbachia maksymalnie osiąga do 110 cm wysokości. Sztywne łodygi rosną pionowo, a ich zwieńczeniem jest korona utworzona z bujnych liści. Młoda roślina cechuje się intensywnym zielonym kolorem i odznaczającymi się przebarwieniami w kremowym kolorze. Przy zakupie najrozsądniej jest kierować się gęstością kępy liści i brakiem chorobotwórczych zmian.

Trujące właściwości difenbachii – ostrzeżenie

Egzotyczna difenbachia, choć pięknie się prezentuje, może mieć wręcz szkodliwy, a w skrajnym wypadku wprost tragiczny wpływ na zdrowie w wyniku zawartych w jej liściach trujących substancji. Strychnina znajdująca się w sokach tkankowych difenbachii jest silnie toksyczna, a kontakt z płynem działa drażniąco na skórę. Aby uniknąć nieprzyjemnego pieczenia, swędzenia i pojawiających się zmian na naskórku, podczas obchodzenia się z difenbachią należy zawsze zakładać rękawiczki ochronne.

Sprawdź też: Bluszcz domowy: wymagania, odmiany, pielęgnacja i rozmnażanie. Zasady uprawy bluszczu w domu i pomysły na aranżacje

Roślina nie jest polecana również osobom, które mieszkają z dziećmi lub mają zwierzęta. Nadgryzienie części difenbachii może przynieść tragiczne skutki i w doprowadzić do paraliżu strun głosowych, zaburzeń pracy serca, a nawet bezpłodności. Efektem spożycia rośliny mogą być również biegunki oraz mdłości. W przypadku podrażnienia oczu zaleca się szybko przepłukać je wodą, a gdy objawy stale się utrzymują, zasięgnąć porady specjalisty. Trująca piękność ma jednak również swoje dobre strony, a jedną z nich jest oczyszczanie powietrza z toksyn.

Najważniejsze informacje o hodowli difenbachii

Jeśli myślisz o zakupie difenbachii do swojego wnętrza, nie masz się nad czym zastanawiać! Roślina nie ma dużych wymagań, a pięknie prezentuje się w mieszkaniu, wprowadzając do niego powiew egzotyki. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje odpowiednio przygotowanego podłoża i stanowiska, które zapewni jej bujny wzrost. Niekiedy difenbachia wymaga odmłodzenia poprzez podcięcie łodygi – sygnałem będzie zrzucanie liści z dolnych partii. To szansa i na poprawę kondycji rośliny, i na zyskanie cennych sadzonek. Na co zwrócić uwagę przy uprawie difenbachii? Sprawdź nasze minivademecum!

difenbachia - liść
Kto by pomyślał, że taka piękna difenbachia jest aż tak trująca!

Temperatura

Difenbachia bardzo dobrze odnajduje się w ciepłych warunkach otoczenia, dlatego doskonale radzi sobie podczas uprawy w domu i mieszkaniu. Nie przepada za nagłymi zmianami temperatur, choć jest w stanie krótkoterminowo wytrwać przy temperaturze dochodzącej zarówno do 10°C, jak i do 25°C. Zdecydowanie najlepiej służy jej jednak uśredniona wartość tego przedziału, czyli 18°C-20°C.

Stanowisko

Difenbachia nie przepada za cieniem, ale mocne nasłonecznienie również niekorzystnie wpływa na jej wzrost. Mocne promienie słoneczne mogą spowodować żółknięcie liści z widocznymi plamami oparzeniowymi. Najlepszym stanowiskiem dla tej rośliny jest miejsce jasne o delikatnym nasłonecznieniu. W półcieniu również będzie dobrze się rozwijać, choć mniejsza dawka słońca spowoduje ujednolicenie liści do zielonego koloru. Unikaj ustawienia donicy w miejscu narażonym na częste przeciągi, gdyż może to osłabić wrażliwą difenbachię.

Podłoże

Rośliny doniczkowe najczęściej preferują glebę o lekko kwaśnym odczynie, ale difenbachii warto zapewnić podłoże o pH 4,5-5,5. Sprawdzi się torf połączony z ziemią kompostową i rozluźniony drobnymi kamyczkami, keramzytem lub wermikulitem. Dla jak najlepszego efektu z wymienionych surowców ułóż warstwę drenażową na dnie donicy, a następnie zasyp przygotowaną mieszanką ziemi.

Podlewanie

Difenbachia wykazuje największy wzrost w okresie wiosenno-letnim, dlatego w tych miesiącach należy przyłożyć szczególną wagę do regularnego podlewania. Optymalna częstotliwość to około 2-3 razy w tygodniu, najlepiej z wykorzystaniem odstanej wody w temperaturze pokojowej. Jesienią i zimą możesz zmniejszyć systematyczność podlewania do jednego dnia w tygodniu. Difenbachia ceni sobie dużą wilgoć, dlatego częste zraszanie liści korzystnie wpłynie na jej wygląd i bujny rozrost.

Sprawdź też: Dracena – co to za roślina? Odmiany i pielęgnacja draceny w domu

Nawożenie

Nawozy świetnie wspomagają wzrost rośliny i dostarczają jej niezbędnych składników odżywczych. Jeśli chcesz, aby difenbachia w Twoim wnętrzu pięknie się rozwijała, wiosną i latem możesz nawozić ją preparatem dedykowanym roślinom ozdobnym. Nawóz zazwyczaj przyjmuje postać koncentratu, dlatego rozcieńcz go z wodą według wskazań producenta i w taki sposób podlej roślinę. Nie powtarzaj zabiegu częściej niż raz na dwa tygodnie.

Przesadzanie

Przerastanie korzeni to znak, że difenbachia wymaga przesadzenia. Najlepiej jest wykonywać ten zabieg wiosną, wybierając doniczkę o kilka centymetrów większą od poprzedniej. Roślinę możesz przesadzać również z coroczną regularnością – ale zawsze w okresie wiosennym.

Rozmnażanie

Difenbachię cechuje szybki wzrost, co sprzyja pozyskiwaniu nowych sadzonek. Rozmnażanie rośliny wymaga ucięcia łodygi na wysokości około 10 cm od podłoża. Tak przygotowany pęd umieść w wodzie lub w mieszance ziemi z torfem. Zadbaj o odpowiednią temperaturę (najlepiej od 21°C do 24°C) i wilgotność. Gdy łodyga się ukorzeni, możesz przesadzić sadzonkę do donicy z przygotowanym podłożem.

Najczęstsze choroby dotykające difenbachię – jak im przeciwdziałać?

Difenbachia nie choruje często, a pojawiające się dolegliwości rośliny wynikają najczęściej z niewłaściwej pielęgnacji. O jej zdrowiu najwięcej powiedzą Ci liście. Jeśli zauważysz żółte części, szczególnie w dolnej partii łodygi, może to być sygnał gnicia korzeni, które objawia się początkowym żółknięciem. Podobne objawy to efekt zbyt niskiej temperatury otoczenia. Przestaw doniczkę w cieplejsze miejsce i ogranicz ilość wody, aby zapobiec pogorszeniu jej kondycji.

Całkowicie zielone liście difenbachii mogą świadczyć o niedostatecznym nasłonecznieniu, przez które tracą swoje zabarwienie. Jeśli zobaczysz, że blaszki ujednolicają swój kolor, przestaw roślinę w jasne miejsce, ale bez mocnej ekspozycji na działanie promieni słonecznych.

Sprawdź też: Wybieramy kwiaty do biura. Jakie rośliny doniczkowe poradzą sobie w biurowych warunkach?

Nic dziwnego, że do tej egzotycznej rośliny przylgnęło miano trującej piękności. Difenbachia zachwyca ozdobnymi liśćmi i ożywia przestrzeń. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności odmieni wygląd Twojego mieszkania, jeśli tylko zadbasz o jej prawidłowe stanowisko i pielęgnację. A jakie rośliny zdobią Twoje wnętrze? Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami o difenbachii, zostawiając komentarz!

11
0

Podziel się:

Komentarze (10)

Moja difenbachia też zwija liście, już jak się rozwiną i urosną trochę to zaczynają się zwijać, a potem od razu schną te zwinięte części. Pomocy co robię źle

Moja difenbachia rośnie dalej. Z gołego pnia zawsze wypuszcza nowy pęd, ale tnę wyżej (40 – 50 cm nad ziemią). Pień jest zielony więc pewnie zawiera chlorofil, który być może ma swój udział w fotosyntezie zwłaszcza, gdy nie ma liści? Mam dwa pnie i tnę naprzemian – liście niższego osłaniają goły pień wyższego.

Witam. W ubiegłym roku zakupiłam trzy małe sadzonki. Rosły w oczach ku zadowoleniu. W kwietniu wszystkie zakwitły. Każda miała po cztery kwiaty niczym małe kolby kukurydzy. Ogromna radość lecz po kwitnieniu rośiny osłabły. Żółkną liście. Co robić by przywrócić im świetność?

U mojej roślinki mimo regularnego podlewania i zraszania nagle zaczęły zwijać się liście, wygląda jakby zasychała, ale podłoże ma wilgotne.

Tak, to powinno zadziałać. Proponujemy postępować zgodnie z zasadami opisanymi w naszym akapicie o rozmnażaniu difenbachii. Dzięki nim najprawdopodobniej uda się pomóc roślinie, a przy okazji można pozyskać nowe egzemplarze difenbachii.

Witam,czy jak obetnie się czubek difenbachi to ona dalej będzie rosła ,bo strasznie wyrosła do góry a od dołu ma goły pień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.