1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Monstera – rozmnażanie, pielęgnacja, gatunki, choroby. Wszystko o monsterze

Ogród i balkon

2 lata temu

Monstera – rozmnażanie, pielęgnacja, gatunki, choroby. Wszystko o monsterze

Rośliny
19
0
0
19
0

Monstera – dlaczego jest to tak popularna roślina? Jak wygląda jej pielęgnacja? Czym charakteryzuje się Monstera Obliqua i Monstera Minima? Podpowiadamy, kiedy przesadzać monstery i przedstawiamy najlepsze sposoby na ich rozmnażanie.

Monstera – co to dokładnie za roślina i czym dokładnie jest?

Monstera to jedna z najpopularniejszych roślin egzotycznych, które są ozdobą każdej kolekcji kwiatów. Zachwyca ciekawym charakterem liści, które (w większości odmian) zdobią dziury. Skąd pochodzi gatunek i jak wygląda w środowisku naturalnym? Monstery w mniej więcej czterdziestu znanych odmianach występują w lasach deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Są to epifity, które wytwarzając ogromne korzenie powietrzne, oplatają drzewa, tworząc przy tym gęste wachlarze liści.

W warunkach środkowoeuropejskich znana jest głównie uprawa doniczkowa monster, ponieważ optymalną temperaturę i wilgotność powietrza można zapewnić im tylko w pomieszczeniach zamkniętych. Latem, kiedy pozwalają na to warunki atmosferyczne, warto wystawić donicę na taras – szczególnie po burzy, kiedy wilgotność powietrza wzrasta. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem przeszklonej werandy, monstery ustawione w lekko zacienionych kątach pozwolą Ci uzyskać prawdziwie egzotyczny klimat pomieszczenia.

Monstera Deliciosa
Monstera Deliciosa to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych

Monstera – jak dbać? Czy to wymagająca roślina? Podstawowe informacje

Zadbaj o monsterę, aby zachwycała intensywnym wzrostem i wypuszczała nowe liście. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w dziedzinie opieki nad egzotycznymi roślinami, czy może masz już doświadczenie w tym zakresie, poznaj tajniki opieki nad monsterami.

Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, to fakt, że naturalnie jest to roślina podszytowa. Choć docierają do niej wiązki światła słonecznego, korony wysokich drzew, które porasta, okrywają ją od bezpośredniej wystawy na słońce. Wybierz dla niej stanowisko, które zapewni dostęp dużej ilości rozproszonego światła dziennego. Optymalna temperatura, która poprawia wzrost rośliny, to ok. 20°C. Monstery nie są specjalnie wymagające i dobrze sobie radzą, nawet jeśli raz na jakiś czas zapomnisz o podlewaniu. Pamiętaj, że monstery są pnączami – nie obejdzie się bez podpórek, szczególnie przy dużych gatunkach.

Sprawdź też: Urban jungle we wnętrzach: jak zaaranżować mieszkanie w stylu miejskiej dżungli? Inspiracje i aranżacje

Gatunki monstery

Popularna od bardzo dawna, egzotyczna monstera, dziś powraca do mody w ciekawych odmianach, zarówno tych ogólnodostępnych, jak i kolekcjonerskich odsłonach. Niektóre gatunki cieszą się największą popularnością, inne natomiast są rzadziej spotykane. Nie każda monstera musi być ciemnozielonym, ogromnym pnączem, które zajmie sporo przestrzeni. Na naszej liście znajdziesz najciekawsze i najbardziej dekoracyjne gatunki monstery – zarówno te szybkorosnące, jak i mniejsze okazy.

Monstera Deliciosa

Najpopularniejsza monstera dziurawa (deliciosa), to kwiatowy relikt przeszłości, który wrócił do mody wraz z początkiem roślinnego szału w 2019 roku. Ciemnozielone, ogromne liście, które z początku są pełne, a z czasem pokrywają się specyficznymi dziurami, zapewniają zjawiskowe dekorowanie przestrzeni. W warunkach domowych dorasta do 2 m i wypuszcza ogromne korzenie powietrzne. Jeśli uda Ci się zapewnić roślinie dobre warunki, zakwitnie, a następnie odwdzięczy się jadalnymi, słodkimi owocami.

Monstera Monkey Mask

Monstera Monkey Mask to egzotyczne pnącze w niewielkim rozmiarze. Jej liście są nieco jaśniejsze, niż w przypadku popularnej deliciosy, ale również zdobią je dziurki. Brzegi liści pozostają zespolone. Monkey Mask nadaje się do uprawy w wiszących donicach, które prezentują się wyjątkowo dobrze, jeśli opleciesz je w makramę. Pnącze dorasta do ok. 1 m, więc sprawdza się w małych przestrzeniach.

Monstera Adansonii

Choć podobna do Monstery Monkey, odmiana Adansonii wyróżnia się soczystymi, jasnozielonymi liśćmi, które zdobią mniejsze i większe dziurki. Monstera Adansonii w naturze ma tendencję do płożenia, ale dobrze radzi sobie także w pionowym prowadzeniu na kratkach i palikach. Jest to niewielki okaz egzotyczny, który dobrze uzupełni wnętrza utrzymane w stylu etnicznym i boho, ale także sprawdzi się jako dekoracja minimalistycznych pomieszczeń.

Monstera Obliqua

Na pierwszy rzut oka, Monstera Obliqua nie różni się bardzo od popularnej odmiany Monkey Mask, jednak ma pewne unikalne cechy charakterystyczne. Jej liście początkowo są skręcone – po rozłożeniu się liści można zauważyć, że są nieco dłuższe, niż w przypadku Monstery Monkey. Niezwykle efektowne ażurowe liście są bardzo delikatne w swojej formie – pokryte ogromnymi, nieregularnymi dziurami, sprawiają wrażenie, jakby zostały utkane z cieniutkich nitek.

Monstera Karstenianum

Monstera Karstenianium to odmiana, która pochodzi z azjatyckich lasów tropikalnych. Charakteryzuje się pięknymi, skórzastymi, pełnymi liśćmi, które pobłyskują w odcieniach zieleni. Rośnie niezwykle szybko, a jej pędy osiągają wymiary do nawet 5 metrów. Świetnie sprawdza się w uprawie jako pnącze – na kratkach lub podpórkach – albo jako roślina zwisająca.

Oprócz tych ogólnodostępnych, sporym zainteresowaniem cieszą się odmiany kolekcjonerskie, w tym Monstera Deliciosa Variegata, o częściowo lub połowicznie białych liściach. Ciekawą alternatywą dla klasycznej monstery jest Rhaphidophora Tetrasperma (monstera minima) – cechuje się ona małymi, intensywnie zielonymi liśćmi z mocno wyciętymi brzegami.

Monstera – pielęgnacja krok po kroku:

Monstery, choć w wielu odmianach, mają podobne wymagania uprawowe. Aby cieszyć się pełnią dekoracyjności tych urokliwych pnączy, niezależnie od wybranego przez Ciebie gatunku, zadbaj o ich poprawny wzrost. Nasz krótki poradnik zawiera specjalistyczną wiedzę o pielęgnacji monster w pigułce – dowiedz się, jak przebiega pielęgnacja tych pnączy.

Jak sadzić i przesadzać monsterę? Jaka ziemia dla monstery? Jaka doniczka?

Monstery nie wymagają częstego przesadzania. Młodym okazom warto zmieniać podłoże raz w roku, natomiast starszym raz na 2-3 lata. Przy przesadzaniu monster, zadbaj o to, by doniczka była o kilka cm większa od poprzedniej. Pamiętaj, że ziemia powinna być przepuszczalna, wymieszana z perlitem i piaskiem. Należy też zadbać o warstwę keramzytu, który ułatwi odpływ nadmiaru wody.

Czym nawozić monsterę?

Egzotyczne pnącza o korzeniach powietrznych nie potrzebują zbyt wielu wspomagaczy, jeśli jednak zastanawiasz się, czym nawozić monsterę, wypróbuj nawozy wolnodziałające w granulkach. Zmieszaj je z glebą – przy podlewaniu będą uwalniały środki mineralne, które wspomogą rozrost rośliny. W okresie wiosenno-letnim możesz też stosować nawozy w płynach do roślin o dekoracyjnych liściach.

Czy zraszać monsterę?

Korzenie powietrzne monstery czerpią wodę z wilgotnego powietrza. Aby ułatwić roślinie wzrost w warunkach domowych, możesz zraszać ją regularnie miękką wodą, np. 2 razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, że roślina źle radzi sobie z nadmiarem wody – nie przesadzaj ze spryskiwaniem. Ponadto, jeśli chcesz uniknąć białego nalotu na liściach, użyj filtrowanej wody.

Sprawdź też: Nawilżacz powietrza ewaporacyjny — ranking najbardziej polecanych modeli nawilżaczy powietrza

Jak często podlewać?

Monstera jest gatunkiem podatnym na przelanie. W okresie letnim, kiedy temperatury są dość wysokie, podlewaj swoją monsterę raz w tygodniu sporą ilością wody. Nie pozostawiaj doniczki w podstawce wypełnionej wodą – po upływie kilkudziesięciu minut opróżnij ją, aby ziemia nie absorbowała więcej wilgoci. Zimą ogranicz podlewanie do minimum – wystarczy raz na 1,5-2 tyg.

Monstera – stanowisko

Jakie stanowisko dla monstery będzie najlepsze? Jako epifity, monstery nie lubią bezpośredniego kontaktu ze słońcem, dlatego też nie umieszczaj swojej w pobliżu południowej wystawy słonecznej. Najlepsze warunki dla wzrostu rośliny zapewnisz jej, jeśli usytuujesz donicę przy zachodnim lub wschodnim oknie, albo w miejscu, do którego dociera rozproszone światło dzienne.

Monstera – rozmnażanie. Jak rozmnażać monsterę?

Rozmnażanie roślin to temat, z którym wielu sobie nie radzi. Monstery wypuszczają bujne pnącza z korzeniami powietrznymi – jeśli chcesz poprawnie pobrać szczepkę, odlicz około 4-5 liści wierzchołkowych na pędzie, z którego wyrósł korzeń powietrzny. Tak pobrany fragment rośliny umieść w wodzie i pozostaw na kilka dni w ciepłym pomieszczeniu. Kiedy w pojemniku z wodą zauważysz spore, białe korzenie – umieść sadzonkę w donicy.

Wypróbuj także inny sposób: natnij jeden z powietrznych korzeni we fragmencie rośliny, który chciałbyś oddzielić. Następnie do foliowego woreczka wsyp odrobinę ziemi i zamontuj go na naciętym korzeniu, za pomocą gumki recepturki albo kawałka giętkiego drutu. Kiedy w woreczku pojawią się korzenie, należy odciąć fragment pędu i umieścić go w donicy.

Monstera – choroby

Jakie są najczęstsze choroby monster? Jeśli monstera ma żółte liście, to znak, że została przelana. Rośliny te silnie reagują na nadmiar wody. Nieodpowiedni drenaż, zbyt częste podlewanie i pozostawianie wody w osłonce czy podstawce, powodują, że liście żółkną, a potem brązowieją. Aby zapobiec zniszczeniu rośliny, odpowiednio szybko zmień podłoże, stosując się do zaleceń. Jakie jeszcze choroby dotykają monstery?

Liście monstery usychają

Kiedy roślina usycha, na wyschniętych końcówkach liści pojawiają się szarobrązowe przebarwienia. Najczęstszym powodem takiego zjawiska jest zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, w którym znajduje się Twoja roślina. Aby zapobiec wysychaniu liści, regularnie zwilżaj je poprzez spryskiwanie, a w okresie grzewczym stosuj nawilżacze powietrza.

Czarne lub brązowe plamy na liściach monstery

Kiedy liście monstery pokrywają czarne i brązowe plamy, przyczyna jest oczywista – roślinie jest zbyt zimno. Przeciągi i otwarte okna sprzyjają jej wychłodzeniu. Jeśli wokół ciemnych plam zauważysz jaskrawą obwódkę, to znak, że monsterę atakuje grzyb. Odetnij zainfekowane liście i użyj odpowiednich środków ogrodniczych – plamistość liści szybko rozprzestrzenia się na całą roślinę.

Monstera zwija liście

Gdy Twoja monstera zwija liście, koniecznie zmień donicę i wymień całą ziemię. Z reguły takie zjawisko towarzyszy problemom ze zbyt ciężkim lub pozbawionym minerałów podłożem. Przy przesadzaniu rośliny, wymieszaj glebę z nawozem do roślin zielonych w granulkach. Tak przygotowane podłoże powinno uratować Twoją roślinę.

Ile kosztuje monstera?

Monstera, w zależności od gatunku i rozmiaru, pojawia się w sklepach w zróżnicowanych cenach. Popularne odmiany, jak Deliciosa czy Monkey Mask możesz nabyć za 50-80 zł. Większe okazy są jednak droższe – nic więc dziwnego, jeśli napotkasz Monsterę Deliciosę w cenie 200 zł. Gatunki kolekcjonerskie, np. Monstera Deliciosa Variegata, to bardzo drogie okazy. Ich ceny sięgają nawet 2 000 zł. Za nieukorzeniony liść zapłacisz na aukcji od 200 do 500 zł.

Czy monstera jest trująca?

Liście monstery zawierają toksyczne dla organizmu człowieka związki, w tym szczawian wapnia. Choć same owoce pnącza są jadalne i znane z niezwykłych walorów smakowych, to na liście i łodygi rośliny należy szczególnie uważać, nawet przy ich zrywaniu. Toksyny są niebezpieczne także dla zwierząt domowych – roślinę trzeba umieszczać w miejscach niedostępnych dla psów i kotów.

Monstera – plakaty, kolczyki i inne gadżety z motywem liścia monstery

Monstera stała się symbolem trendu roślinnego w tematyce miejskiej czy domowej dżungli. W związku z tym, designerzy wykorzystują liść monstery jako motyw na plakatach, tapetach, obrazach, a nawet tekstyliach. Projektanci biżuterii także podchwycili styl egzotycznej roślinności i proponują kolczyki czy wisiorki w kształcie liścia monstery. Gadżetów dla fanów urban jungle jest sporo – od zastawy stołowej, przez wzory tapet, aż po poduszki i notesy.

Sprawdź też: Wybieramy kwiaty do biura. Jakie rośliny doniczkowe poradzą sobie w biurowych warunkach?

Wyjątkowe, egzotyczne pnącze monstery w wielu odmianach jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych roślin. Jeśli lubisz obserwować, jak rośliny się zagęszczają i wzrastają, spraw sobie niewielką sadzonkę – monstery są proste w pielęgnacji i szybko osiągają spore rozmiary. Który gatunek wybierzesz do swojego wnętrza?

19
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.