kalanchoe

Ogród i balkon

14.02.2022 08:53

Kalanchoe – przepiękny kwiat do każdego wnętrza! Odmiany i pielęgnacja

Rośliny
13
1
1
3 lata temu
Kalanchoe – przepiękny kwiat do każdego wnętrza! Odmiany i pielęgnacja
13
1
1
13
1

Kalanchoe to wdzięczna, pięknie kwitnąca roślina doniczkowa. W jaki sposób zadbać o dobry wzrost i kwitnienie żyworódki? Jak ją zimować i rozmnażać? Na jakie choroby zapada i czy atakują ją jakieś charakterystyczne szkodniki?

Kalanchoe – najpopularniejsze odmiany

Pięknie kwitnące rośliny na parapet, o niskich wymaganiach – to z pewnością kalanchoe. Odmiany, które najczęściej spotkamy na naszych domowych parapetach, są zachwycające. Poznaj te niesamowite, najpopularniejsze, chętnie kwitnące sukulenty!

Kalanchoe blossfeldiana

Ta odmiana żyworódki jest bezsprzecznie najczęściej spotykana. Charakteryzuje się mięsistymi liśćmi i malutkimi kwiatuszkami w różnych kolorach. Kwiat kalanchoe w zależności od konkretnego egzemplarza może być w barwie żółtej, czerwonej, pomarańczowej lub białej.

Jest to roślina wieloletnia z rodziny gruboszowatych. Pochodzi z Madagaskaru, ale obecnie możemy ją spotkać w wielu miejscach na świecie. Na naszych polskich parapetach może kwitnąć cały rok – jednak ten moment najczęściej przypada jesienią. Kwiat kalanchoe po przekwitnięciu należy obciąć, pozbywając się wszystkich przesuszonych elementów oraz przygotować go do zimowania. 

Kalanchoe thyrsiflora (kalanchoe wiechowate)

Nieco mniej skora do kwitnienia kalanchoe thyrsiflora pochodzi z RPA. Jej cechą charakterystyczną są szarozielone liście zakończone czerwonawą barwą. Ilość, a także intensywność czerwonego koloru zależy od nasłonecznienia oraz temperatury – im jest wyższa, tym mniej czerwieni i na odwrót.

Sprawdź też: Wiosenne kwiaty – czy znasz 10 najpopularniejszych kwiatów kwitnących wiosną?

Reklama

Kalanchoe wiechowate ma nietypowy, pionowy układ liści, dzięki czemu może stać się interesującą ozdobą każdego wnętrza! Ten kwiat doniczkowy zachwyci absolutnie każdego, samym swoim zmieniającym się, jak kameleon wyglądem!

Kalanchoe pinnata

Żyworódka pierzasta ma niezwykle mięsiste liście zakończone wycięciami oraz mikroskopijnymi listkami, które wyglądają, jakby tworzyły nową roślinę. Potrafi ona dorosnąć do 150 centymetrów w momencie kwitnienia.

W środowisku naturalnym możemy ją spotkać między innymi na Madagaskarze, w Azji, Australii oraz Ameryce Południowej. Jest używana jako roślina lecznicza – sok w niej zawarty odznacza się działaniem przeciwzapalnym, grzybobójczym, bakteriobójczym oraz wirusobójczym.

Jakie stanowisko i ziemia będą odpowiednie dla żyworódki?

Z racji należenia kalanchoe od roślin gruboszowatych – mają one bardzo podobne wymagania do innych sukulentów. Przede wszystkim powinny one mieć bezpośredni dostęp do słońca przez niemalże cały rok, jednak by uniknąć poparzeń słonecznych na liściach, w cieplejszych miesiącach należy najpierw stopniowo przyzwyczaić ją do promieni. Zbyt szybkie postawienie rośliny na nieosłoniętym stanowisku może się skończyć brązowymi, nieregularnymi plamami na liściach.

A jaka ziemia będzie odpowiednia dla kalanchoe? Uprawa tej rośliny powinna odbywać się w bardzo przepuszczalnym podłożu, składającym się głównie z ziemi dedykowanej kaktusom oraz domieszek granulatów (perlitu, piasku kwarcowego, keramzytu oraz innych tego typu kamyczków).

Optymalna temperatura to 18-24 stopni Celsjusza w miesiącach ciepłych – podczas zimowego spoczynku 10-13 stopni Celsjusza będzie wystarczające dla kalanchoe. Kwiat ten wymaga zimowania.

Kalanchoe – jak dbać o jej odpowiednie zimowanie?

Zimowanie kalanchoe nie jest skomplikowane – powinno mieć miejsce w okresie październik-marzec. Tak jak wspomnieliśmy wyżej – odpowiednia temperatura w tych miesiącach to 10-13 stopni. Nawadnianie rośliny w żadnym wypadku nie powinno być tak częste, jak w miesiącach ciepłych, zima to okres spoczynku dla kalanchoe. Podlewanie właściwie nie jest jej wtedy ogóle potrzebne, chyba że zauważymy, iż coś złego dzieje się  z rośliną. 

Odpowiednim miejscem do zimowania jest chłodna klatka schodowa, garaż lub piwnica – tam zwykle temperatura oscyluje w okolicach 11-12 stopni. Nie zapominajmy, że i wtedy kalanchoe potrzebuje światła – dostarczaj jej go, choćby stawiając zabezpieczoną od spodu doniczkę na parapecie. 

Podlewanie i nawożenie kalanchoe

Jak przebiega odpowiednie podlewanie i nawożenie kalanchoe? Pielęgnacja w tym obszarze jest w ogóle nieskomplikowana. Wystarczy stosować się do pewnych zasad, a z pewnością osiągniemy sukces!

W miesiącach letnich ten kwiat domowy nie potrzebuje dużo wody. Magazynuje on ją w swoich liściach, dlatego stosunkowo łatwo go przelać. Jak więc to robić? Wszystko zależy od warunków panujących w Twoim mieszkaniu. Najważniejsze, by pamiętać o tym, że ziemia przed kolejnym podlewaniem musi wyschnąć, a wodę, która pozostała w spodku po podlewaniu należy wylać po kilku minutach po nawodnieniu.

Sprawdź też: Rododendron – odmiany w różnych kolorach idealne do Twojego ogrodu!

Kalanchoe nie ma problemu z niską wilgotnością powietrza – dzięki temu nie musisz inwestować w nawilżacze powietrza. Roślina poradzi sobie doskonale, nawet jeśli nawilżenie wokół niej wynosi mniej niż 50%.

Nawożenie powinno odbywać się w miesiącach wegetacyjnych – od marca do października. Stosuj do niej nawóz przeznaczony dla sukulentów i kaktusów.

Rozmnażanie żyworódki

W jaki sposób pozyskać nowe roślinki z kalanchoe? Rozmnażanie jej jest dość proste! Do odpowiedniego pozyskania sadzonek potrzebujesz jedynie nowej ziemi i ostrego narzędzia. Jedynym minusem jest to, że czeka naszą kalanchoe przycinanie. 

Oderwany lub odcięty listek połóż na lekko zwilżonej ziemi i nieco przyciśnij. Najważniejsze, by brzegi listka stykały się z ziemią. Nie zapominaj co jakiś czas nawilżyć górnej części podłoża – a dzięki temu po kilku dniach zauważysz sporo malutkich roślinek!

Choroby i szkodniki

Najczęściej dotykającymi kwiaty kalanchoe chorobami, są skutki nieprawidłowej pielęgnacji. Zbyt częste lub za obfite podlewanie – prowadzą one do gnicia rośliny, co łatwo możemy zaobserwować. Liście stają się wiotkie, oklapnięte i przybierają niezdrowy kolor. Jedyne co możemy zrobić w tym przypadku to wyjąć roślinę z ziemi, osuszyć jej korzenie, zastosować środek grzybobójczy i wstawić do nowej mieszanki. Jeśli jest naprawdę źle, a choć jeden liść ostał się w dobrym stanie – możemy wypróbować wcześniej wspomniany sposób na rozmnażanie kalanchoe.

Innym powodem może być zbyt duże lub za małe nawożenie rośliny, ewentualnie atak szkodników. Dokładnie obejrzyj swoją roślinę i zastosuj się odpowiednio do rad, któregoś z następujących artykułów: Pielęgnacja roślin doniczkowych – praktyczne porady lub Choroby roślin doniczkowych – szkodniki i inne przyczyny. Mam nadzieję, że pomogą Ci one w walce z chorobą rośliny lub nieproszonymi gośćmi.

Kwiat kalanchoe – czy jest trujący? Ciekawostki o żyworódce

Niemożliwym jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie „jak wygląda żyworódka trująca?”, ponieważ te kwiaty są trujące dla zwierząt, ale bardzo dobroczynne dla ludzi! Żyworódka pierzasta, czyli pinnata jest stosowana od lat w medycynie przez mieszkańców Azji, Indii, Afryki, Australii czy Chin.

Samodzielne stosowanie kalanchoe nie jest wskazane – nie zalecamy próbować tego w domu, ze względu na możliwość wybrania złej odmiany lub możliwość zatrucia się znajdującymi na roślinie opryskami i tym podobnymi.

Sprawdź też: Fikus – jak dbać o kapryśną roślinę? Sposoby na figowca!

Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu rozwiała wszystkie Twoje wątpliwości oraz wiesz już jak pielęgnować kalanchoe. Czy hodujesz na własnym parapecie któryś z wyżej wymienionych gatunków? Kalanchoe kwitnące na jaki kolor najbardziej Ci się podobają? Koniecznie podziel się swoimi spostrzeżeniami w sekcji komentarzy!  

A jeśli chcesz poznać więcej roślin z rodziny sukulentów, koniecznie sprawdź te artykuły:

13
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *