1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Skrzydłokwiat: pielęgnacja, wymagania, podlewanie. Najważniejsze zasady i najczęściej popełniane błędy w uprawie skrzydłokwiatów

Poradniki

6 miesięcy temu

Skrzydłokwiat: pielęgnacja, wymagania, podlewanie. Najważniejsze zasady i najczęściej popełniane błędy w uprawie skrzydłokwiatów

Rośliny
18
4
10
18
4

Chcesz, aby w Twoim domu pojawił się przepiękny skrzydłokwiat? Pielęgnacja i podlewanie tej rośliny wcale nie są takie proste, jak mogłoby się wydawać. Niniejszy artykuł ustrzeże Cię przed najpopularniejszymi błędami związanymi hodowlą skrzydłokwiatu.

Skrzydłokwiat: co to za kwiat?

Skrzydłokwiat (inaczej skrzydłolist lub Spathiphyllum) to przepiękna roślina doniczkowa o intrygujących kwiatach i intensywnie zielonych liściach. Gatunek ten nie tylko podnosi walory estetyczne w mieszkaniu, czy też domu, ale również:

 • nawilża powietrze;
 • oczyszcza powietrze z toksyn;
 • pochłania zarodniki pleśni;
 • pochłania promieniowanie elektromagnetyczne.
Skrzydłokwiat pielęgnacja

Jak dbać o skrzydłokwiat? Pielęgnacja w domu stanie się o wiele łatwiejsza po lekturze niniejszego artykułu.

Charakterystyka Spathiphyllum

Skrzydłokwiat to roślina dekoracyjna. Jego charakterystyczne cechy to wydłużone, intensywnie zielone liście oraz ozdobne kwiaty o mlecznym kolorze, przypominające wyglądem skrzydła (stąd też nazwa). Niektóre odmiany Spathiphyllum są niewielkich rozmiarów, natomiast inne mogą osiągać nawet do 100 centymetrów wysokości. Pielęgnacja odpowiednia do potrzeb sprawi, że będą one pięknie kwitły przez większość roku, stanowiąc wyjątkową ozdobę domostwa. 

Dlaczego warto hodować kwiat skrzydłokwiat? Gatunek ten jest chętnie wybierany do sypialni oraz łazienki — a więc pomieszczeń, do których niełatwo dobrać odpowiednie rośliny doniczkowe. Co więcej, jest on także bardzo pożyteczny, ponieważ oczyszcza powietrze z toksyn, takich jak formaldehydy, benzen, ksylol, amoniak, aceton czy też toluen. Jedyne, na co trzeba uważać to ograniczenie dostępu do skrzydłokwiatu dla małych dzieci i domowych zwierząt, roślina ta jest bowiem bardzo trująca.

Najciekawsze odmiany skrzydłokwiatu do uprawy w domu

Jaki wybrać skrzydłokwiat? Odmiany, które są popularne w domach to:

 • skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum Wallisii): Clevelandii, Mauna Loa, Euro Giant, Sensation – kwiaty te mogą dorastać do nawet 1 metra;
 • skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum Floribundum):  Chopin, Alfa, Cupido Opal – odmiany te są niskie i bardzo obficie kwitną;
 • Spathiphyllum blandum – to rzadziej spotykany gatunek, który wyróżnia się egzotycznymi zielonymi kwiatostanami.

Zobacz: Zamiokulkas: podlewanie, wymagania, pielęgnacja. Jak dbać o zamiokulkas? Najważniejsze zasady

Jakie wymagania ma skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiaty są niewymagające w uprawie, a do tego wysoce odporne na choroby i szkodniki. Z tego powodu gatunek ten jest często polecany dla osób, które mają niewielkie doświadczenie w hodowli roślin doniczkowych. Spathiphyllum lubi wilgoć, obfite podlewanie, umiarkowane nawożenie i częste zraszanie, natomiast nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem, przeciągami, suchym powietrzem i zbyt wysoką temperaturą.

Porady pielęgnacyjne

Jak dbać o skrzydłokwiat? Pielęgnacja nie jest skomplikowana, pod warunkiem, że roślina zostanie umieszczona we właściwym miejscu oraz zostaną spełnione jej wymagania związane z nasłonecznieniem, podlewaniem, zraszaniem i nawożeniem. Roślina świetnie się rozwija w pomieszczeniach ciepłych i wilgotnych, niekoniecznie mocno nasłonecznionych, dlatego jest ona często wybierana do sypialni lub łazienki.

Idealne stanowisko dla skrzydłokwiatu

Jakie stanowiska lubi skrzydłokwiat? Pielęgnacja polega na zmianie miejsca ulokowania rośliny w zależności od pory roku. Zimą warto ją umieścić pomieszczeniu, do którego wpada dużo rozproszonego światła, natomiast latem – w półcieniu lub nawet pokoju całkowicie zacienionym. Niewskazane jest, aby Spathiphyllum rosło na słonecznym parapecie, czy też w pełnym słońcu w salonie, ponieważ doprowadzi to do jego poparzenia.

Skrzydłokwiat

Jaką ziemię lubią skrzydłokwiaty?

Jaka ziemia do skrzydłokwiatu będzie najlepsza? Wskazana jest mieszanka ziemi próchniczej i piasku lub torfu, luźna, żyzna i wilgotna. Dobrze nada się także miks kompostu, zbutwiałych liści i piasku w proporcji 1:1:1. Gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn (pH na poziomie 5-6). W dolnej warstwie doniczki warto wykonać drenaż z ceramiki lub kamyczków, aby zapewnić dobry odpływ wody. Co ciekawe, skrzydłokwiaty nadają się także do uprawy hydroponicznej, na pożywkach wodnych.

Najlepsze doniczki do uprawy skrzydłokwiatów

Czego jeszcze potrzebuje skrzydłokwiat? Pielęgnacja polega na zasadzeniu rośliny w odpowiedniej doniczce – dość wysokiej i szerokiej, aby korzenie miały dostatecznie dużo miejsca. Mile widziane są modele wykonane z ceramiki oraz gliny, ponieważ dobrze utrzymują one wilgoć i w razie potrzeby oddają wodę roślinie, chroniąc ją przed przesuszeniem. Gdy korzenie Spathiphyllum zaczynają wystawać poza donicę lub roślina staje się bardzo krzaczasta, oznacza to, że konieczne jest przesadzenie do większego pojemnika.

Uprawa skrzydłokwiatu w domu – jak dbać o Spathiphyllum?

Co jeszcze zrobić, aby skrzydłokwiat w domu pięknie się rozwijał? Uprawa polega na regularnym zraszaniu, podlewaniu i nawożeniu, a także wycinaniu przekwitłych kwiatostanów i uschniętych liści. Liści nie należy nabłyszczać, gatunek ten nie wymaga także cięcia – jego pokroju nie trzeba korygować. Aby Spathiphyllum rosło bujnie, wskazane jest sporadyczne odmładzanie poprzez rozdzielanie kęp starszych roślin.

Sprawdź: Uprawa forsycji – jak dbać, przycinać, rozmnażać? Wszystko forsycji

Podlewanie skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat uwielbia wilgoć, dlatego też należy mu zapewnić odpowiednią ilość miękkiej i pozbawionej chloru wody. Jak często nawadniać skrzydłokwiat? Podlewanie ma na celu utrzymanie stale wilgotnego podłoża – zimą wystarczy około 1 w tygodniu, natomiast latem – nawet co 2-3 dni. Jeśli Spathiphyllum zostało umieszczone w bardzo dobrze nasłonecznionym miejscu, jego zapotrzebowanie może być jeszcze większe. Nie należy także zapominać o zraszaniu co kilka dni liści – gdy skrzydłokwiat więdnie, oznacza to, że ma za mało wody.

Jak i kiedy przesadzać skrzydłokwiaty?

Czego jeszcze potrzebuje skrzydłokwiat? Przesadzanie jest wymagane co roku, wiosną. Jak przesadzić skrzydłokwiat? W tym celu należy ostrożnie wyjąć roślinę z doniczki i umieścić ją w pojemniku ze świeżą ziemią i o większej średnicy. Duże egzemplarze warto rozdzielić na kilka mniejszych – dzięki temu zostaną one odmłodzone i będą rosły bujniej. Po podziale wymagane jest, aby sadzonki zostały umiejscowione w cienistym miejscu, dopóki nie wypuszczą nowych liści.

Czyszczenie liści z nadmiaru kurzu

Nawożenie skrzydłokwiatów – jaką odżywkę wybrać?

Skrzydłokwiaty należy umiarkowanie nawozić w okresie kwitnienia. Wskazane jest, aby wiosną i latem podawać im mieszanki odżywcze co około 14 dni. Jaki nawóz do skrzydłokwiatu wybrać? Najlepiej sprawdzą się mieszanki płynne i wieloskładnikowe, przeznaczone do roślin doniczkowych zielonych lub kwitnących. Zimą należy zaprzestać nawożenia Spathiphyllum, w przeciwnym razie może dojść do przenawożenia rośliny i jej obumarcia.

Najczęstsze błędy w uprawie skrzydłokwiatów

Istnieje kilka błędów pielęgnacyjnych, które mogą doprowadzić do szybkiej śmierci skrzydłokwiatu. Jak dbać o roślinę, aby tego uniknąć? Warto zwrócić uwagę na to, aby nie przelać Spathiphyllum ani też nie przesadzić z nawozem, w przeciwnym razie może on zacząć gnić. Innym popularnym błędem jest umieszczenie tego gatunku w pełnym świetle, np. na południowym parapecie, czy też w salonie oraz nadmierne przesuszenie go.

Przelany skrzydłokwiat

Przelany skrzydłokwiat jest bardzo trudny do odratowania. Mimo że roślina lubi wilgoć i obfite nawadnianie, nadmiar wody może jej poważnie zaszkodzić i doprowadzić do nieodwracalnego w skutkach gnicia korzeni. Z tego powodu skrzydłokwiaty należy uprawiać w przepuszczalnej ziemi z warstwą drenażu. W przypadku zauważenia jakichkolwiek problemów trzeba szybko przesadzić Spathiphyllum do nowej doniczki z suchą glebą.

Może Cię zainteresować: Kwiaty domowe – jakie kwiaty doniczkowe do domu wybrać? Popularne, modne, najpiękniejsze kwiaty doniczkowe

Skrzydłokwiat z żółtymi liśćmi

Po czym poznać, że coś jest nie tak i popełniono jakiś błąd w pielęgnacji skrzydłokwiatu? Żółte liście to wskazówka, której nie można przeoczyć. Oznacza ona, że Spathiphyllum zostało umieszczone w złym miejscu, na przykład zbyt suchym lub nadmiernie nasłonecznionym. Natomiast jeśli żółkną młode liście, może to świadczyć o niedoborze azotu i innych składników pokarmowych. Wtedy konieczne jest przeprowadzenie nawożenia.

Jaka może być inna przyczyna żółtych liści u skrzydłokwiatu? Choroby oraz zaatakowanie przez pasożyty także może się przyczynić do wywołania takiego objawu. Dobrym przykładem jest inwazja przędziorka. Roztocz powoduje, że liście Spathiphyllum żółkną, a na ich spodzie pojawiają się charakterystyczne pajęczynki. Na szczęście walka z nim nie należy do trudnych – wystarczy podwyższyć wilgotność powietrza wokół rośliny oraz spryskać ją specjalnym preparatem zawierającym naturalnego wroga przędziorka – dobroczynka kalifornijskiego.

Brązowe liście skrzydłokwiatu

Co jeszcze powinno wzbudzić niepokój u właściciela skrzydłokwiatu? Brązowe końcówki liści to oznaka, której nie można bagatelizować, ponieważ świadczy o zbyt niskiej wilgotności w pomieszczeniu. Natomiast brązowe plamki na liściach świadczą o przenawożeniu – wtedy najlepiej przesadzić roślinę do nowej doniczki i albo zaniechać kolejnej dawki, albo zmniejszyć koncentrację mieszanki w kolejnych porcjach.

Skrzydłokwiat pielęgnacja - przesadzanie

Brązowe plamy na liściach skrzydłokwiatu mogą się pojawić także z powodu zimnego powietrza i przeciągów. Wtedy należy przenieść roślinę do pokoju, w którym nie są tak często otwierane okna i balkony. Przyczyną zbrązowienia może być także długotrwałe podlewanie wodą prosto z kranu oraz choroba grzybowa – plamistość liści. W tej drugiej sytuacji należy bezzwłocznie usunąć chore liście i opryskać całą roślinę preparatem grzybobójczym.

Na co jeszcze uważać, jeśli chodzi o błędy w pielęgnacji i podlewaniu skrzydłokwiatów? Częstym zjawiskiem jest matowienie i czarnienie liści – jest ono spowodowane najczęściej przelaniem. W takiej sytuacji należy szybko przesadzić roślinę do nowej doniczki z suchą ziemią, w przeciwnym razie jej system korzeniowy zupełnie zgnije. Aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości, wskazane jest, aby zastosować w doniczce drenaż, np. z warstwy kamyczków lub połamanej ceramiki.

Brak kwitnienia u skrzydłokwiatów

Jaki jeszcze błąd można popełnić w pielęgnacji skrzydłokwiatu? Kwitnienie, a raczej jego brak, to ostatni z możliwych problemów. Jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie, oznacza to, że roślina cierpi na niedobór składników odżywczych – należy ją wtedy zasilić płynnym nawozem wieloskładnikowym. Brak kwiatów lub przekwitnięte kwiaty mogą także świadczyć o zbyt suchym podłożu i niskiej wilgotności – w takiej sytuacji wskazane jest częstsze zraszanie lub umiejscowienie obok Spathiphyllum nawilżacza do powietrza.

Skrzydłokwiat może stanowić piękną żywą ozdobę w łazience lub w sypialni. Gatunek ten jest jednak często wybierany do polskich domów nie tylko ze względu na wygląd. Kluczowe są także jego specyficzne właściwości – oczyszczanie powietrza z formaldehydów, ksylolu, toluolu, amoniaku, benzenu, amoniaku, toluenu lub też acetonu. Aby Spathiphyllum najlepiej spełniało swoje zadanie, kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja.

Czego potrzebuje skrzydłokwiat? Wymagania tego gatunku są dość łatwe do zapewnienia – najlepiej wybrać dla niego stanowisko półcieniste, z dobrym dostępem do rozproszonego światła. Spathiphyllum potrzebuje także dużej wilgotności, dlatego trzeba go regularnie zraszać i podlewać. Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie w pobliżu rośliny nawilżacza. Jeśli w swoim domu masz wyjątkowo suche powietrze, nie tylko kwiat skorzysta z dobroczynnego działania urządzenia, ale także domownicy.

18
4

Podziel się:

Komentarze (10)

Ja moje skrzydłokwiaty podlewam i od lat pięknie się rozwijają. Wystarczy robić to raz w tygodniu (ale to też zależy od wilgotności i temperatury). Trzeba tylko uważać ze zbyt mocnym światłem słonecznym.

Nareszcie znalazłam właściwe infirmacje o tej przepięknej i pożytecznej roślinie. Popelniakam większość błędów w jej uprawie. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.