1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Te rośliny trujące dla kota są niebezpieczne!

Poradniki

2 miesiące temu

Te rośliny trujące dla kota są niebezpieczne!

Rośliny Zwierzęta
9
2
0
9
2

Rośliny trujące dla kota niezwykle często pojawiają się w naszych domach. W większości są to kwiaty pochodzące z tropikalnych części świata, choć nasze rodzime gatunki również mogą być trujące. Sprawdź, jakie rośliny są trujące dla kota, a które nie i dowiedz się, jak zapobiec ich podjadaniu! 

Rośliny doniczkowe trujące dla kota

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kota – zawsze przed zakupem nowej rośliny warto sprawdzić, czy jest ona bezpieczna dla naszego futrzastego przyjaciela. Nawet jeśli nasz zwierzak nigdy nie interesował się kwiatami, nie warto dopuszczać do sytuacji, w której taka ewentualność byłaby możliwa.

Popularne trujące kwiaty doniczkowe to między innymi:

Rośliny trujące dla kota - monstera
Popularna monstera jest niebezpieczna dla kotów

Jak widzisz, trujące rośliny doniczkowe wymienione powyżej są bardzo popularne i niemal każdy ma je w domu. Ich wielkość często nie pozwala na umieszczenie ich w miejscu niedostępnym dla kota, więc warto dokładnie przemyśleć ich zakup.

Jeżeli potrzebujemy mieć któryś z tych kwiatów – nie zapomnijmy o jego dobrym zabezpieczeniu przed zwierzakiem. Idealnie w tym celu mogą sprawdzić się zamykane witryny lub umiejscowienie roślin wysoko – na szafach, do których kociak nie ma dostępu. Nawet jeśli nigdy nie przejawiał zainteresowania kwiatami – w pewnym momencie poruszające się na wietrze liście czy kwiatostany mogą wydać mu się niezwykle interesujące. A co jeśli kot wychodzi na dwór? Jakie niebezpieczne rośliny tam na niego czyhają?

Zadbaj o zdrowie i komfort swojego pupila!

Rośliny ogrodowe trujące dla kota

Zabawa na zewnątrz to codzienność wielu kociaków. Oprócz niebezpieczeństw, takich jak inne zwierzęta, kleszcze, auta lub obcy ludzie – czyhają na nie rośliny, które mogą im bardzo zaszkodzić.

Sprawdź też: Kot w domu – najważniejsze informacje o kotach w jednym miejscu

Gdy kot przechadza się jedynie po naszym podwórku – w prosty sposób możemy zadbać o jego zdrowie. Wystarczy unikać sadzenia roślin groźnych dla jego zdrowia. Do nich w szczególności zaliczają się:

Rośliny trujące dla kota - bluszcz
Bluszcz jest rośliną trującą dla kotów

Zwykle koty wychodzące wybierają do jedzenia trawę, lecz może zdarzyć się, że podgryzają któreś z niebezpiecznych roślin – wtedy mogą zacząć się kłopoty. Bardzo ważne jest, by przed rozpoczęciem wypuszczania pupila usunąć wszystkie kwiaty, którymi może się zatruć. 

Możesz też wypróbować sadzenie roślin, które będą odstraszać koty z niektórych części ogrodu. Idealnie w tym celu sprawdzą się lawenda lub kocanka. Nie zapewniają jednak one stuprocentowego zabezpieczenia przed ciekawskim kotem.

W ogóle dlaczego koty to robią? Dlaczego rośliny trujące są interesujące dla kota? Poznaj przyczyny i dowiedz się, w jaki sposób zapobiegać takim kocim wybrykom. 

Dlaczego rośliny trujące dla kota zaczynają być interesujące?

Koty wymagają dużo uwagi, zabawy i różnorodności. Kiedy nie zapewniamy im odpowiednich rozrywek – nawet bujający się liść na wietrze może okazać się doskonałym obiektem polowań. W takim wypadku może się zdarzyć, że zwierzak połknie kawałek swojej zdobyczy, co na pewno nie wyjdzie mu na zdrowie.

morele.net_korzystne oferty

Innym, znacznie częstszym powodem jest zwyczajna potrzeba wywołania odruchu wymiotnego. „Kłaczki” lub inne rzeczy zalegające w układzie pokarmowym kota muszą być od czasu do czasu zwrócone. Aby kot był bezpieczny, najlepiej zapewnić mu dostęp do świeżej trawy, zielistki, owsa lub bazylii.

Trawa - rośliny bezpieczne dla kota
Trawa to jedna z najbezpieczniejszych roślin dla kota

Wspomagająco można jeszcze częstować kota przysmakami, które bogate są w składniki ułatwiające usuwanie kłaczków. Ich smaki są często różnorodne, z pewnością bez kłopotu znajdziesz jakiś, który spodoba się Twojemu pupilowi.

Sprawdź też: Papuga – jaki gatunek wybrać? Ile żyją i ile kosztują papugi?

W tym artykule znajdziesz nie tylko rośliny trujące dla kota. Zdjęcia w nim zamieszczone są dokładnie opisane z uwzględnieniem możliwej szkodliwości dla zwierząt. 

Co zrobić, gdy zauważymy, że kot skosztował niebezpiecznej dla jego zdrowia rośliny? Należy niezwłocznie przemyć jego pyszczek i zabrać do weterynarza. Co jednak w momencie, gdy nie mamy pewności?

Jakie są objawy zatrucia trującymi roślinami?

Objawy zatrucia roślinami mogą być przeróżne. Zwykle nie pojawiają się momentalnie, a niszczą narządy wewnętrzne kota powoli, nie ujawniając się nawet latami! Bardzo ważnym elementem hodowli zwierzaków jest ich regularne badanie – wzrasta wtedy możliwość rozpoznania zmian, zanim jest za późno.

W jakich narządach mogą zajść zmiany, jeśli rośliny trujące dla kota są przez niego regularnie spożywane? Szczególnie mogą ucierpieć:

 • wątroba,
 • serce,
 • układ nerwowy,
 • nerki.

Niepokojące objawy również mogą wyjść w badaniu krwi lub być zauważalne na skórze – w szczególności w okolicy uszu. Regularne badanie kotów jest obowiązkiem każdego właściciela.

Zdarza się, że objawy zatrucia poprzez trujące rośliny doniczkowe lub ogrodowe pojawią się momentalnie. Kot bezzwłocznie powinien znaleźć się u weterynarza, jeśli zauważymy, że skosztował którejś z niebezpiecznych dla jego zdrowia kwiatów. Jeśli tego nie widzieliśmy, a kot ma któryś z poniżej wymienionych objawów – również powinien jak najszybciej trafić do lekarza. Co może wskazywać na zatrucie:

 • biegunka,
 • kaszel,
 • agresja,
 • zwężenie lub rozszerzenie źrenic,
 • wymioty,
 • ślinotok,
 • kłopoty z oddychaniem i poruszaniem się,
 • trudności w połykaniu, 
 • kichanie,
 • śpiączka,
 • dezorientacja,
 • omdlenia,
 • utrata apetytu,
 • drgawki,
 • zaburzenia rytmu serca.

Sprawdź też: Pies dla dzieci – jaką rasę psa rodzinnego wybrać?

Części tych objawów może towarzyszyć krwawienie (w przypadku wymiotów lub biegunki) lub unikanie właścicieli. Kot zwykle woli cierpieć w osamotnieniu, dlatego jego nieobecność powinna być dla nas alarmująca. 

Rośliny bezpieczne dla kota

Oczywiście w opozycji istnieje wiele ciekawych roślin, które nie zaszkodzą Twojemu futrzastemu pupilowi. Rośliny bezpieczne dla kota są naprawdę piękne i nie będą stanowić żadnego zagrożenia dla czworonożnych przyjaciół.

Przykładowo, zamiast trujących roślin doniczkowych możesz postawić na fiołka afrykańskiego, zielistkę, eszewerie, bambusa lub paprocie. Wymiana roślin ogrodowych też nie jest zbyt kłopotliwa. Doskonale w tym celu sprawdzą się róże, kamelia japońska lub fuksja.

Jak widzisz – nie musisz rezygnować z pięknych okazów, by móc cieszyć się zdrowym kotem i pięknym wystrojem w domu lub ogrodem pełnym barw. Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości i wiesz już, które rośliny trujące dla kota nie powinny być pozostawione na wyciągnięcie jego łapki.

W jaki sposób chronisz swoje koty przed trującymi kwiatami? Czy zrezygnowałeś całkowicie z ich posiadania? Twój kot ma dostęp do trawy, owsa, bazylii czy zielistki? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi sposobami na pogodzenie tych dwóch światów!  

A jeśli chcesz poznać więcej treści dotyczących zwierząt – sprawdź te artykuły:

9
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *