1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Uprawa aloesu w domu. Jak pielęgnować kwiat aloesu?

Ogród i balkon

1 rok temu

Uprawa aloesu w domu. Jak pielęgnować kwiat aloesu?

Rośliny Zdrowie
21
2
4
21
2

Aloes to popularna roślina, którą możesz hodować w mieszkaniu. Jego liście mają właściwości lecznicze, a uprawa doniczkowa nie potrzebuje specjalnych warunków. Jak pielęgnować kwiat aloesu, aby cieszyć się zdrową i piękną rośliną? Podpowiadamy!

Aloes — krótka charakterystyka rośliny

Aloes kwiat doniczkowy to popularna ozdoba biur oraz domów mieszkalnych. Roślina jest niewymagająca w pielęgnacji i doskonale nadaje się do uprawy doniczkowej. Aloes posiada wyraziste, ostro zakończone zielone liście, które dobrze pasują do nowoczesnych wnętrz.

kwiat doniczkowy - aloes
Aloes ościsty w doniczce

Mimo odpowiedniego dla współczesnych aranżacji wyglądu roślina znana była już tysiące lat temu. Starożytni Egipcjanie nadali jej nawet miano rośliny nieśmiertelności, wykorzystując lecznicze właściwości liści w sztuce leczenia. Współcześnie aloes kwiat również stanowi ważny składnik wielu kremów oraz płynów przyspieszających regenerację naskórka. Warto mieć go w swojej apteczce.

Sprawdź też: Kaktusy doniczkowe – rodzaje, pielęgnacja, podlewanie. Wszystko o kaktusach w domu

Odmiany aloesu

Obecnie aloes występuje niemal na całym świecie. Roślina rośnie głównie na Półwyspie Arabskim, Karaibach, w Meksyku oraz w krajach śródziemnomorskich. Wyróżnia się aż 300 gatunków i odmian aloesu, spośród których najbardziej znany jest aloes zwyczajny, nazywany także leczniczym. W warunkach domowych jego liście osiągają około 40-50 cm długości.

korzystne oferty morele

Inne popularne odmiany aloesu to nieco grubszy aloes drzewiasty, aloes niski raz popularny „Pink Blush”, czyli odmiana posiadająca różowe plamki na liściach. Innym często spotykanym gatunkiem jest aloes uzbrojony, którego nazwa pochodzi od czerwonych kolców porastających liście. Niezależnie od gatunku, aloes jako kwiat domowy jest niezwykle dekoracyjny. Jak dbać o kwiat aloes i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

uprawa aloesu w domu
Aloes ma mięsiste, zielone liście | źródło: nazdrowie.pl

Uprawa aloesu w domu

Uprawa aloesu w domu nie jest skomplikowana. Aby roślina ładnie się rozwijała i rosła, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji oraz przygotowaniu odpowiedniego stanowiska. Zwróć także uwagę na to, czy roślina, którą kupujesz, ma zdrowe liście. Podobnie jak w innych sukulentach, również w aloesie mogą kryć wełnowce, które są szkodnikami trudnymi do wytępienia. Roślinę kupisz np. w markecie budowlanym lub na giełdzie kwiatów.

Ogólna pielęgnacja

Jak pielęgnować kwiat aloesu? Przede wszystkim przygotuj odpowiednią donicę oraz stanowisko. Następnym krokiem jest regularne podlewanie oraz nawożenie. Podczas pielęgnacji trzeba jednak pamiętać o umiarze, ponieważ jej nadmiar może zaszkodzić roślinie.

aloes lubi promienie słoneczne
Aloes jest sukulentem – trzeba go podlewać z umiarem

Stanowisko

Aloes jest rośliną pustynną, która lubi światło oraz jasne promienie słoneczne. Posiada jednak grube, mięsiste liście, które czynią go wyjątkowo odpornym również na niekorzystne warunki zewnętrzne. Z tego powodu aloes poradzi sobie również w zacienionych miejscach z gorszym dostępem do światła.

Przygotowując stanowisko, pamiętaj, aby dać roślinie dużo miejsca. Dobrze sprawdzą się głębokie i szerokie donice z terakoty lub kamionki, w których roślina będzie mogła się swobodnie rozwijać. Aloes świetnie łączy się także z innymi sukulentami oraz kaktusami. Możesz tworzyć ciekawe kompozycje, hodując rośliny wspólnie w większych misach lub skrzyniach.

Podlewanie

Aloes nie ma dużych potrzeb w zakresie podlewania. Wystarczy, że zrobisz to raz na dwa tygodnie. Zwyczajem wszystkich sukulentów, aloes gromadzi wodę w grubych liściach, aby pozyskać ją w okresie suszy – czyli gdy ziemia zrobi się sucha. Zbyt duża ilość wody może sprawić, że liście zżółkną i zaczną gnić.

Nawożenie

Aloes w okresie zimowym przechodzi w stan spoczynku. Nie należy go wówczas nadmiernie podlewać ani nawozić. Dodatkowy nawóz lub odżywka przyda się dopiero w miesiącach wiosennych, kiedy roślina wznowi wzrost i rozpocznie kwitnienie. Możesz stosować uniwersalny nawóz wieloskładnikowy lub nawóz do sukulentów i kaktusów. Odżywkę należy stosować nie częściej niż raz w miesiącu.

Rozmnażanie

Aloes możesz także łatwo rozmnażać za pomocą nasion lub poprzez odszczepki. Pierwsza metoda polega na umieszczeniu nasion w piaszczystej ziemi, która dobrze chłonie wodę. Skrzynki z siewkami najlepiej ustawić w półcieniu, tak aby temperatura nie przekraczała 21 st. C. Musisz także pilnować, aby podłoże cały czas było wilgotne.

aloes w pięknej doniczce
Aloes jest doskonałą dekoracją do wnętrz w przeróżnych stylach

Roślinę możesz także rozmnożyć, odcinając od aloesu większy fragment liścia. Odciętą roślinę wstaw do słoika lub szklanki z wodą, a gdy zacznie puszczać korzenie umieść w doniczce z ziemią wymieszaną ze żwirem.

Uprawa i pielęgnacja aloesu w domu

Aloes jako roślina pustynna nie ma dużych wymagań dotyczących pielęgnacji. Nadmiar uwagi może mu wręcz zaszkodzić! Roślina dobrze rośnie zarówno w słonecznych, jak i zacienionych miejscach. Nie wymaga także częstego podlewania i nawożenia.

Sprawdź też: Awokado z pestki – jak je zasadzić? Jak o nie dbać?

Aloes posiada grube mięsiste liście oraz okresowo kolorowe kwiaty, które wyglądają bardzo dekoracyjnie. Roślina ma także zastosowanie lecznicze, ponieważ sok z liści aloesu ma działanie antybakteryjne i przyśpiesza regenerację skóry. Decydując się na uprawę aloesu, zyskujesz więc nie tylko efektowną ozdobę wnętrza, ale także cenny lek do domowej apteczki.

kody rabatowe morele
21
2

Podziel się:

Komentarze (4)

Czy przy mniejszych liściach aloevera Himmel kwiat potrzebuje szerszej donicy odrazu , czy też można zacząć od mniejszej? Proszę o informację.

Aloes drzewiasty BARDZO dobrze rośnie w czystej, tłustej, żółtej glinie z dość głębokich wykopów.

Uwaga : NIE stosować gliny czerwonej lub / broń Boże !/ gliny białej lub szarej.

Nową sadzonkę należy wsadzić do dość sporej doniczki napełnionej gęstą papką czystej gliny bez dodatku piasku lub innej ziemi. Z podlewaniem należy zaczekać aż zawartość doniczki wyraźnie przeschnie, powstaną głębokie pęknięcia, a przy dotknięciu gleba będzie dość twarda i nie będzie lepiła się do palca. Nie ma potrzeby dawać dodatkowego nawożenia przez najbliższy rok. Pamiętać o przemiennym przesuszaniu i obfitym podlewaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.