1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Tulipany – jak uprawiać je w ogrodzie i na parapecie?

Ogród i balkon

2 lata temu

Tulipany – jak uprawiać je w ogrodzie i na parapecie?

Rośliny
3
0
0
3
0

Tulipany – niezwykle popularne kwiaty kojarzone z wiosną. Jak je uprawiać? Czy można to robić w donicach na parapecie? Jakimi kolorami kwiatów możemy się cieszyć w swoim ogrodzie? Odpowiadamy!

Kojarzone są przede wszystkim z Holandią, jednak pochodzą z Azji. Na dobre rozgościły się w naszych ogrodach. O ich popularności decydują zapewne niezwykła mnogość barw oraz fakt, że są bardzo łatwe w uprawie. Poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące hodowli tulipanów zarówno w ogrodzie, jak i domu.

Tulipany – najpopularniejsze kwiaty ogrodowe

Tulipany to jedne ze zdecydowanie najpopularniejszych kwiatów spotykanych w naszych ogrodach. Bardzo często stanowią także element wiosennych bukietów. Tulipany w wazonie to niezwykle częsty widok w naszych wnętrzach, szczególnie w okresie wielkanocnym. Królują na stołach w Niedzielę Wielkanocną, o czym możecie przekonać się, zerkając do tego artykułu: Stół wielkanocny – jak go udekorować? Sprawdź nasze inspiracje! Są także chyba najczęściej wręczanymi kwiatami z okazji Dnia Kobiet. Tulipany są więc niekwestionowanymi królami wiosny! Jeżeli chcesz, by ozdobiły także Twój ogród lub parapet – zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

tulipany_najpopularniejsze kwiaty ogrodowe
Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych

Kiedy sadzić tulipany i jak dbać o ich cebulki?

Jak należy sadzić tulipany? Cebulki należy włożyć do gruntu we wrześniu na głębokość 10-15 cm. Dobrze jest sadzić je w metalowych koszyczkach, które mogą ochronić przed działaniem gryzoni. Dodatkowo – ułatwią późniejsze wyjmowanie cebulek tulipanów. W okresie zimowym warto okryć cebulki słomą lub świerkowymi gałązkami. 

Sprawdź też: Wiosenne kwiaty – czy znasz 10 najpopularniejszych kwiatów kwitnących wiosną?

Tulipan ogrodowy wymaga od nas tego, by po jego okresie kwitnienia cebulki wyjąć z ziemi. Kiedy należy to zrobić? Gdy część naziemna jest w fazie zasychania, a łuska cebuli staje się brązowa. Najczęściej ma to miejsce w okolicach czerwca. Po wyjęciu cebulki tulipana koniecznie ją oczyść i wysusz, jednak nie rób tego na słońcu! Następnie przenieśdo ciemnego i chłodnego pomieszczenia, na przykład piwnicy. Przechowuj cebulki kwiatowe na przykład w otwartych skrzynkach, ponieważ muszą one znajdować się w miejscu przewiewnym. Zamknięte pudła będą więc fatalnym rozwiązaniem.

Gdzie sadzić tulipany?

Najważniejszą sprawą, z której musisz zdawać sobie sprawę, to fakt, że tulipany uwielbiają stanowiska słoneczne. Zadbaj więc o ich stały dostęp do światła. Zagwarantuj im odpowiednie podłoże. Powinno być żyzne, przepuszczalne, dobrze spulchnione o odczynie obojętnym lub zasadowym i pH w przedziale 6,5-7,5. Gleba nie powinna być stale wilgotna, ponieważ cebule tulipanów mają tendencję do gnicia. Rośliny te, zależnie od odmiany, kwitną od marca do końca maja. Jeżeli chcesz przez całą wiosnę cieszyć się widokiem tulipanów – zasadź odmiany o różnych porach kwitnienia. 

Jak sadzić i pielęgnować tulipany?

Tak jak wspominaliśmy powyżej – cebulki kwiatowe należy włożyć do ziemi we wrześniu. Od razu można też zastosować nawóz. Ten jesienny powinien zawierać potas i fosfor. Natomiast wiosną sięgnij po nawóz azotowy, który pomoże roślinom w szybszym wzroście.

Sprawdź też: Zwiastuny wiosny – poznaj oznaki nadchodzącej wiosny!

Jeżeli chodzi o podlewanie, to tulipany praktycznie go nie wymagają. Wyjątek stanowią: krótki okres po włożeniu cebulek do gruntu, czas suszy oraz wczesna wiosna. Regularnie sprawdzaj swoją hodowlę, żeby móc przeciwdziałać szkodnikom lub chorobom grzybowym, które mogą zaatakować Twoje rośliny.

Kolory tulipanów

Wyróżniamy ponad 100 odmian tulipanów w najróżniejszych kolorach. Najczęściej spotykamy najprawdopodobniej żółte tulipany, ale występują także w barwach takich jak: różowa, czerwona, pomarańczowa, fioletowa, kremowa. Możemy spotkać nawet… czarne tulipany! Uściślając – nie są one do końca czarne, tak naprawdę są bardzo ciemnofioletowe. Mowa o odmianie Queen of Night. Jeżeli chcesz przeczytać o innych kwiatach w kolorze czarnym, polecamy artykuł Mileny: Czarne kwiaty – najciekawsze propozycje do domu i ogrodu!

czarne tulipany
Czarne (a właściwie ciemnofioletowe) tulipany zachwycają swoją wyjątkowością


Zjawiskowo wyglądają dwukolorowe tulipany. Mogą być czerwono-żółte, biało-fioletowe, biało-czerwone. Istnieje naprawdę wiele ciekawych połączeń kolorystycznych. A może masz swoje ulubione?

biało-czerwone tulipany
Dwukolorowe tulipany będą ozdobą każdego ogrodu

Niezwykle ciekawie wyglądają różnokolorowe tulipany w wazonie! Zdecyduj się na miks kwiatów w różnych barwach, a na pewno nie pożałujesz! Taki bukiet cudownie ozdobi Twoje wnętrze!

bukiet z tulipanów w różnych kolorach
Wazon wypełniony tulipanami w różnych kolorach wygląda niezwykle. Możesz w nim umieścić także inne kwiaty

Tulipany w doniczce 

Czy uprawa tulipanów w doniczce jest możliwa i czy ma sens? Oczywiście, że tak! Dzięki temu możesz cieszyć się tymi kwiatami nie tylko wiosną. Hodując je na parapecie, możesz rozkoszować się widokiem kwitnących tulipanów nawet w styczniu.

Jak uprawiać tulipany w doniczce? Cebulki włóż do ziemi – tak samo, jak w przypadku tulipanów ogrodowych – we wrześniu, ewentualnie w październiku. Zainteresuj się zwłaszcza odmianami karłowymi. Dno doniczki koniecznie wyłóż keramzytem – tulipany bardzo nie lubią zalewania.

tulipany w doniczce_jak uprawiać
Tulipany możesz z powodzeniem uprawiać także na parapecie

Tulipany w doniczce sadź co 3-4 cm. Około ⅓ cebulki kwiatowej powinna wystawać ponad powierzchnię ziemi. Doniczkę umieść w ogrodzie, na tarasie lub balkonie – powinna się tam znajdować do momentu wystąpienia przymrozków. Następnie ulokuj ją w miejscu o temperaturze 0-5 stopni Celsjusza, a po kilku tygodniach do pomieszczenia o temperaturze około 10 stopni. Gdy pędy będą miały wysokość 5-8 cm, możesz przenieść roślinę do mieszkania. Pamiętaj o regularnym podlewaniu!

Sztuczne tulipany 

Sztuczne kwiaty wracają do łask. Dlaczego? Ponieważ nie wymagają żadnej uwagi i poświęcania im czasu! Nie musisz pamiętać o wymianie wody, myciu wazonu, regularnych zakupach, by zawsze mieć na stole piękne kwiaty. Sztuczne tulipany będą cieszyć Twoje oko przez cały rok. Jedyne, co musisz zrobić, to od czasu do czasu je odkurzyć. Z czego mogą być wykonane sztuczne tulipany?

Silikonowe tulipany

Sztuczne tulipany jak żywe – czy to możliwe? Zdecydowanie tak! Silikonowe tulipany wyglądają naprawdę zjawiskowo i wiele osób na pierwszy rzut oka nie jest w stanie ich odróżnić od żywych kwiatów. Gumowe tulipany szturmem podbijają nasze wnętrza i goszczą w nich coraz częściej.

Sprawdź też: Hiacynt w szkle, doniczce i ogrodzie. Jak uprawiać? Podpowiadamy!

Obecnie sztuczne kwiaty wykonuje się z materiałów wysokiej jakości, dlatego też prezentują się pięknie i nie są już synonimem obciachu, jak było to jeszcze 15 czy 20 lat temu. Więcej o sztucznych roślinach możesz przeczytać w tym artykule: Sztuczne rośliny – prawdziwe aranżacje! Jakie sztuczne kwiaty wybierać? Silikonowe tulipany to nie jedyna możliwość na tulipanową aranżację w wazonie.

Tulipany z materiału

Tulipany z materiału możesz kupić w sklepie, ale także wykonać je samemu! Jak uszyć tulipana z materiału? Wszystkie informacje znajdziesz w poniższym filmiku. Mamy nadzieję, że zawarta w nim instrukcja krok po kroku pozwoli Ci stworzyć tulipanowy bukiet marzeń!

Niezwykle ciekawą odmianą tulipanów są tulipany papuzie. Wyglądają naprawdę spektakularnie! Jeśli chcesz zapoznać się z ich najpiękniejszymi okazami, polecamy artykuł: Tulipany papuzie – zachwycająca feeria barw w Twoim ogrodzie! Poznaj 5 najpiękniejszych odmian!

Jeżeli zastanawiacie się nad uprawą roślin w ogrodzie, przydatne mogą okazać się inne nasze artykuły o uprawie kwiatów:

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *