1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Begonia koralowa, czyli begonia maculata — uprawa, stanowisko, pielęgnacja. Wszystko o begonii plamistej. Poradnik

Poradniki

2 lata temu

Begonia koralowa, czyli begonia maculata — uprawa, stanowisko, pielęgnacja. Wszystko o begonii plamistej. Poradnik

Rośliny
12
0
0
12
0

Roślina doniczkowa begonia maculata, nazywana begonią plamistą i koralową to jeden z najbardziej charakterystycznych i ozdobnych gatunków. Czym oprócz kwiatów może zachwycić ten wyjątkowy okaz? Poznaj bliżej begonię plamistą oraz jej potrzeby.

Begonia koralowa (begonia maculata) — jaka to dokładnie roślina?

Begonia maculata to gatunek rośliny ozdobnej z rodziny begoniowatych. Ze względu na pochodzenie z ciepłych krajów — Brazylii i Argentyny, w Polsce uprawiana jest jako domowa roślina doniczkowa. Begonia koralowa w warunkach domowych osiągnie wysokość około 1 metra. Jej ozdobą są duże błyszczące liście oraz zebrane w grona, białe lub czerwone kwiatostany. Begonia jest byliną, co oznacza, że może być uprawiana przez długi okres. Jednak po około 2-3 latach jej dolne pędy mogą tracić liście, przez co może wyglądać mniej estetycznie.

begonia maculata i jej plamki na liściach
Charakterystyczne dla begonii koralowej są plamki na liściach

Sprawdź też: Calathea — rodzaje, pielęgnacja, uprawa. Jakie wymagania mają te rośliny z rodziny marantowatych?

Oryginalność begonii koralowej, czyli specyficzne wzory na liściach

Begonia koralowa czy plamista zawdzięcza nazwę wyjątkowemu wyglądowi swoich liści. Kwiat posiada duże blaszki liściowe liczące od 15 do 35 cm. Jednak uwagę, bardziej niż wielkość, przyciąga zdobienie liści. Begonia maculata posiada specyficzne białe plamki o marmurkowatym wzorze. Dodatkowo liście od spodu zabarwione są na czerwono, co tylko dodaje roślinie uroku. Charakterystyczne ubarwienie sprawia, że trudno pomylić begonię maculata z jakimkolwiek innym kwiatem.

Begonia koralowa piękne różowe kwiaty
Kwiaty begonii koralowej

Uprawa begonii maculaty — podłoże, stanowisko, podlewanie

Begonia maculata jest rośliną niewymagającą. Ten łatwy w uprawie kwiat lubi lekką i przewiewną ziemię o nieco kwaśnym odczynie. Najlepiej będzie postawić więc na podłoże do roślin zielonych z perlitem i dodatkiem torfu. Odpowiednie stanowisko dla begonii to dobrze naświetlone miejsce, ale nie bezpośrednio na słońcu. Otoczenie, w którym rośnie kwiat, musi być ciepłe i mieć wilgotne powietrze.

Begonia plamista lubi wodę, ale nie można jej też przelać. Kwiat należy podlewać, kiedy wierzchnia warstwa ziemi wyschnie. Aby zapobiec przelaniu, dobrze jest zadbać o przepuszczalne podłoże, które zabezpieczy begonię przed gniciem. Rozwiązaniem będzie zastosowanie drenażu, np. w formie keramzytu.

Uprawa begonii maculaty ważne zasady hodowli rośliny
Aby begonia koralowa zawsze się dobrze prezentowała, należy poznać zasady jej prawidłowej uprawy

Woda, której będziesz używać do podlewania begonii, powinna być miękka i w temperaturze pokojowej. Przy podlewaniu należy uważać na liście, które nie lubią być zraszane. Pamiętaj też, że latem kwiat będzie się szybciej przesuszał ze względu na temperaturę. Oznacza to wzmożoną potrzebę podlewania w tym okresie.

Pielęgnacja i nawożenie begonii koralowej

Oprócz regularnego podlewania warto zadbać o odpowiednie nawożenie, które pozwoli begonii maculata dobrze się rozwijać. Od kwietnia do września należy roślinę zasilać rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym. Dodatkowo warto wiedzieć, że kwiat dobrze czuje się w małych doniczkach, ale z czasem wymagać będzie przesadzenia do większej osłonki.

Rozmnażanie begonii plamistej

Begonię maculata można samodzielnie rozmnażać przy pomocy sadzonek pędowych lub liściowych. Sadzonki przygotowuje się późną wiosną. Wtedy też najlepiej przesadzać cały kwiat, jeśli zaczyna brakować mu miejsca w doniczce.

Charakterystyczne liście begonii koralowej z czerwonymi spodami
Spód liścia begonii koralowej przybiera czerwoną barwę

Sadzonki należy ukorzenić w temperaturze około 21°C. Warto pomyśleć o rozmnażaniu begonii plamistej, ponieważ jak wspominaliśmy, po kilku latach kwiat może pozbyć się swoich dolnych liści i nie wyglądać już tak atrakcyjnie, jak na początku.

Choroby begonii maculaty — na te objawy uważaj

Begonia koralowa jest niestety podatna na choroby. Wśród schorzeń dotykających roślinę można wyróżnić m.in. pleśń szarą, która tworzy na kwiatach i liściach plamy w szarym, a w późniejszym stadium — brązowym kolorze. Zbyt wysoka wilgotność powietrza może wpłynąć również na rozwój grzyba mączniaka, pozostawiającego biały nalot na łodygach oraz liściach. Begonię maculata może dotknąć także pierścieniowa plamistość, której objawami będą okrągłe brązowe plamy, tworzące pierścieniowe skupiska grzyba na obumierających tkankach.

Begonia Maculata - pleśń szara to jedna z chorób dotykających tę roślinę
Pleśń szara to jedna z najczęstszych chorób begonii koralowej

Warto wiedzieć, dlaczego rośliny w ogóle chorują. Przyczynami infekcji może być nadmierne lub niewystarczające podlewanie, nieodpowiednia temperatura oraz wilgotność otoczenia, a także niewłaściwe nawożenie. Jeśli jednak zapewnisz odpowiednie warunki dla konkretnego gatunku, to roślina powinna rozwijać się prawidłowo i nie chorować. Zadbaj więc o dobrą opiekę begonii plamistej.

Sprawdź też: Zielistka: pielęgnacja, rozmnażanie, podlewanie, odmiany. Wszystko o uprawie wytrzymałej i popularnej rośliny doniczkowej

Begonia maculata — inspiracje

Dzięki swoim liściom i kwiatom begonia maculata stanowi piękny okaz rośliny doniczkowej. Warto wzbogacić swoje otoczenie o ten niezwykły kwiat, który dzięki nietypowemu ubarwieniu przyciąga wzrok.

Begonia plamista będzie świetnym dodatkiem do kolorowych wnętrz. Jej ciekawa uroda wpasuje się w nawet najbardziej niekonwencjonalny wystrój. Posadzenie begonii w bambusowej doniczce doda jej uroku i wpisze się w styl boho.

W połączeniu z jasnym drewnem i bielą begonia maculata prezentuje się wyjątkowo korzystnie. W otoczeniu innych roślin zwraca na siebie uwagę i stanowi piękną ozdobę domu.

Begonia koralowa ładnie będzie wyglądać również w minimalistycznym wnętrzu. Białe ściany pozwolą dobrze wyeksponować jej duże, ozdobne liście, a sama roślina nada pokojowi niepowtarzalnego stylu.
Begonia maculata to nietypowy gatunek, który zdecydowanie wart jest uwagi. Jak każda roślina, begonia może zostać zaatakowana przez choroby, ale odpowiednie dbanie o kwiat powinno temu zapobiec. Warto zakupić begonię plamistą do swojego domu, bo jej unikalny wygląd będzie cieszyć oko przez naprawdę długi czas.

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.