Quantcast
 1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Uprawa alokazji (alocasia). Jak pielęgnować zakleśń?

Ogród i balkon

2 miesiące temu

Uprawa alokazji (alocasia). Jak pielęgnować zakleśń?

Rośliny
12
3
1
12
3

Alocasia, znana pod polską nazwą „zakleśń”, to efektowna roślina ozdobna. Ten egzotyczny kwiat jest jednak wymagającym okazem natury. Alocasia – jak uprawiać, podlewać i nawozić? Dowiedz się, co robić, aby alokazja stanowiła ozdobę Twojego domu.

Alocasia – opis i najpopularniejsze gatunki do uprawy

Alokazja, inaczej zwana zakleśnią, to ciekawa, ale i zróżnicowana roślina. Gatunek liczy aż 79 różnych odmian. Jedne z nich to drobne krzewy, które liczą ok. 75 cm wysokości, zaś inne stanowią gigantyczne, drzewiaste okazy rozrastające się nawet do 10 metrów!

Alokazja uprawiana jest na licznych obszarach. Do miejsc jej naturalnego występowania zaliczają się m.in. wschodnia część Himalajów, tropikalne i subtropikalne regiony Azji, a także rejon zachodniego Pacyfiku oraz wschodnia Australia. Część gatunków zakleśni jest endemitami – czyli roślinami unikalnymi dla danego obszaru, które w naturze występują tylko w jednym miejscu na świecie.

Kwiat alocasia cechuje się bardzo efektownym wyglądem. Jego budowa opiera się na bulwiastej, podziemnej łodydze, z której wyrastają ogonki liściowe. Liście są długie, strzałkowate i ciemnozielone. W zależności od odmiany mogą przybierać mniej lub bardziej intensywne odcienie, a także wyróżniać się falistymi zakończeniami czy ozdobnym unerwieniem. Alokazja potrafi też wyhodować owoce i kwiaty, które występują w kolbowych kwiatostanach, jednak w warunkach domowych pojawiają się one bardzo rzadko.

alocasia frydek
Alocasia micholitziana „Frydek” uprawiana w domu

Do najbardziej znanych odmian rośliny należą:

 • Alocasia wentii o ciemnych i sercowatych liściach,
 • Alocasia zebrina wyróżniająca się łodygami z motywem zebry,
 • alokazja „Polly” z falistymi blaszkami liściowymi o efektownym unerwieniu,
 • alokazja „Black Velvet” w eleganckim, niemalże czarnym ubarwieniu,
 • Alocasia cucullata cechująca się dużymi oraz żywymi liśćmi,
 • alocasia „Dragon scale” wyróżniająca się wyrzeźbionym w blaszce unerwieniem przypominającym gadzie łuski,
 • Alocasia amazonica nazywana uchem słonia ze względu na oryginalne liście,
 • alokazja „Pink Dragon”, która zachwyca różowymi ogonkami,
 • alokazja „Silver Dragon” o ciekawej fakturze i srebrzysto-zielonej barwie liści.

Sprawdź też: Jak uprawiać niedośpian — najważniejsze informacje o niedośpianie

Uprawa alokazji w domu – co trzeba wiedzieć?

Alocasia stała się popularną rośliną ozdobną, którą z powodzeniem można hodować w domu. Uprawa tego efektownego kwiatu nie jest jednak łatwa, ponieważ roślina ma spore wymagania. Niezaspokajanie potrzeb alokazji skutkuje jej szybkim obumieraniem. Dowiedz się jak podlewać, przesadzać i nawozić kwiat alocasia.

Ogólne wymagania rośliny

Zakleśń jest dość wymagającą rośliną. Ze względu na tropikalne pochodzenie kwiat alokazja upodobał sobie wysokie temperatury, wilgotne powietrze oraz dobrze nasłonecznione stanowiska. Roślina wymaga również odpowiednio dużej doniczki, w której znajdzie się zbilansowana podług jej potrzeb gleba. Kwiat nie pogardzi także regularnym nawożeniem oraz przesadzaniem.

Alocasia to doskonała propozycja dla osób, które lubią ogrodnictwo i mają czas na doglądanie roślin. Choć gatunek kusi swym ładnym wyglądem, to zdecydowanie nie polecamy go początkującym ogrodnikom, którym zdarza się zapomnieć o systematycznym podlewaniu.

alocasia amazońska
Alokazja amazońska i jej liście

Jak podlewać?

Kwiat alocasia wymaga stałej obserwacji oraz kontroli klimatu, w jakim przebywa. Podlewanie rośliny powinno być zoptymalizowane, ponieważ alokazja źle znosi zarówno przelanie, jak i przesuszenie. Do nawadniania zakleśni należy używać miękkiej, odstałej wody lub deszczówki.

Najlepszym sposobem podlewania alokazji jest tzw. podsiąkanie. Metoda ta polega na zanurzaniu doniczki w pojemniku z wodą. W trakcie ok. 15-minutowego zabiegu roślina „wypija” dokładnie tyle płynu, ile potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

Od czasu do czasu warto także zraszać liście oraz usuwać z nich osiadły kurz. Chcąc mieć pewność, że kwiat otrzyma odpowiednią ilość płynów, można również zasadzić go w doniczce z wbudowanym systemem nawadniania. Takie rozwiązanie zadba o utrzymanie sprzyjających roślinie warunków.

Sprawdź też: Epipremnum złociste: pielęgnacja, rozmnażanie, podlewanie. Najważniejsze zasady uprawy epipremnum aureum we wnętrzach

Podłoże i nawożenie

Alocasia wymaga żyznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Dobrym rozwiązaniem będzie więc zastosowanie gleby próchniczej zmieszanej z gruboziarnistym piaskiem i naturalnym nawozem w formie obornika. Oprócz wzbogacenia doniczkowej ziemi obornikiem warto również nawozić alokazję. Należy robić to co dwa tygodnie w okresie od wiosny do jesieni. Podłoże, w którym hoduje się roślinę, powinno być przepuszczalne. Koniecznie należy zastosować drenaż doniczki, który zapewni odpływ nadmiaru wody i lepsze dotlenienie korzeni rośliny.

Stanowisko

Zakleśń jest rośliną światło- i ciepłolubną. Jej preferowane stanowisko powinno być ulokowane w miejscu, gdzie pozyska silne, ale rozproszone światło słoneczne. Alokazja nie jest rośliną parapetową. Dobrze za to będzie się czuła w okolicy dużego okna balkonowego o południowej lub wschodniej ekspozycji.

W okresie letnim alokazję można ulokować również w ogrodzie lub na balkonie. Należy wtedy dobrać półcieniste stanowisko osłonięte od wiatru. Ze względu na upodobanie do wilgoci, alokazja świetnie poczuje się w pobliżu stawu czy oczka wodnego. Ważne też, aby pamiętać o doborze odpowiedniej doniczki. Zakleśń lubi duże donice, w których korzenie mogą się spokojnie rozrastać i wypychać roślinę ku górze.

Oprócz właściwego umiejscowienia kwiatu warto zadbać też o warunki panujące w jego otoczeniu. Rozwojowi alokazji sprzyja duża wilgotność powietrza oraz temperatura wyższa niż 16°C. Ze względu na tropikalne pochodzenie, kwiat najlepiej będzie czuł się w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura ok. 23-28°C. Natomiast zimą, kiedy alokazja przechodzi w stan spoczynku, należy zapewnić jej temperaturę oscylującą w okolicy 18-20°C.

Przesadzanie alokazji

Alokazja to szybko rozwijająca się roślina. Dynamiczny wzrost jej kłączy i części nadziemnej determinuje potrzebę regularnego przesadzania kwiatu w pierwszych latach uprawy. Młode okazy alokazji muszą być przesadzane każdego roku w okresie wiosennym. Starszym roślinom trzeba zaś zmieniać donicę po upływie około 2-3 lat.

Przesadzanie dorosłych osobników zależne jest od stopnia ich rozwoju. Proces należy przeprowadzać w momencie, gdy korzenie rośliny wyraźnie przerastają doniczkę. Jeśli alocasia osiąga docelową wielkość i jej kłącza przestają mocno się rozrastać, nie musisz jej przesadzać. Warto jednak w okresie wiosennym wymienić roślinie wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.

Jakie choroby najczęściej zagrażają alokazji?

Brak odpowiednich warunków mocno wpływa na rozwój alokazji. Choroby tego kwiatu najczęściej wiążą się ze zbyt suchym powietrzem, przelaniem lub z hodowaniem w zbyt niskiej temperaturze.

Do częstych dolegliwości alokazji należy plamistość, która objawia się brązowymi lub czarnymi przebarwieniami liści. Ciemne plamy o żółtych obrzeżach to elementy charakterystyczne dla choroby grzybowej, którą powoduje zbyt częste podlewanie rośliny. W celu zapobiegania temu schorzeniu należy zadbać o zrównoważone nawadnianie oraz odpowiednią cyrkulację powietrza wokół alokazji.

Kolejna choroba, która może trapić tę roślinę, spowodowana jest zbyt niską wilgotnością powietrza. Gdy alokazja przebywa w nadmiernie suchym klimacie, na jej liściach mogą zagościć zasychające, kruszące się plamy. Aby temu zapobiec, można wyposażyć się w nawilżacz powietrza, który zadba o odpowiednie warunki w mieszkaniu.

Dodatkowym zmartwieniem posiadaczy alokazji mogą być także drobne owady: przędziorki, mszyce, wełnowce czy tarczniki. Żerowanie tych szkodników objawia się żółknięciem liści oraz zahamowaniem rozrostu rośliny. W przypadku ataku przędziorków na dolnej stronie blaszki liścia tworzy się także widoczna pajęczyna.

Alocasia to piękny, ale i wymagający kwiat. Odpowiednie warunki oraz świadoma uprawa sprawią, że alokazja będzie świetnie się rozwijać i zdobić wnętrze domu swoim egzotycznym wyglądem. Decydując się na zakup rośliny, warto pamiętać, że kwiat alocasia ma wysokie wymagania – dlatego też nie poleca się go początkującym ogrodnikom.

Sprawdź też: Hibiskus do ogrodu, czyli ketmia syryjska. Uprawa, pielęgnacja, przycinanie

12
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.