1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Bluszcz domowy: wymagania, odmiany, pielęgnacja i rozmnażanie. Zasady uprawy bluszczu w domu i pomysły na aranżacje

Ogród i balkon

1 rok temu

Bluszcz domowy: wymagania, odmiany, pielęgnacja i rozmnażanie. Zasady uprawy bluszczu w domu i pomysły na aranżacje

Rośliny
28
7
5
28
7

Bluszcz domowy należy do jednych z wiecznie zielonych, bujnych i smukłych roślin. Niezbyt wygórowane wymagania i pielęgnacja sprawiają, że coraz więcej osób sięga po różne odmiany tego niezwykłego gatunku. Czy bluszcz w domu może stanowić dekorację każdego wnętrza?

Bluszcz domowy: efektowne pnącze do wnętrz 

Bluszcz doniczkowy należy do gatunków roślin o szybkim tempie wzrostu. Nie jest wymagający, a także nie potrzebuje zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Jednak, jeżeli chcesz cieszyć się z pięknych i bujnych liści, powinieneś przestrzegać kilku zasad dotyczących uprawy tej rośliny. To doskonały wybór, jeśli szukasz pnącza do domu, które prezentuje się pięknie niemal w każdym wnętrzu.

Sprawdź też: Bluszcz w domu – jak go pielęgnować? Dbanie o bluszcz i pomysły na aranżacje

Najpopularniejsze odmiany bluszczu domowego

Bluszcz (Hedera helix) występuje w wielu odmianach. Każda z nich charakteryzuje się sporą ilością liści o różnym kształcie, wielkości i kolorze (gwiazdkowatym, dużym, małym, pstrokatym, zielonym, białym lub kremowym). W zależności od Twojej wyobraźni — bluszcz może być idealną propozycją pnącza do Twojego wnętrza lub stanowić zieloną kurtynę, jaką tworzą inne zwisające zielone rośliny.  

morele.net_korzystne oferty

Jedną z najbardziej popularnych odmian tej rośliny jest bluszcz pospolity. Cechuje go szybki wzrost i ukorzenianie się wzdłuż pędów leżących na ziemi, które mogą dorosnąć nawet do 20 m, jednak w uprawie doniczkowej jedynie 2 m. Za sprawą charakterystycznych włosków można uznać, że roślina jest barwy szarej.

Bluszcz domowy jest doskonałą ozdobą pasującą do niemalże każdego wnętrza
Bluszcz domowy jest doskonałą ozdobą pasującą do niemalże każdego wnętrza

Inne bardziej znane odmiany bluszczu, które warto znać:

  • Hedera helix Chicago — klasyczna odmiana pochodząca z lat 60,
  • Hedera helix Glacier — wyróżniająca się trójkolorowymi liśćmi o barwie srebrzysto-zielonej z kremową obwódką,
  • Hedera helix Yellow Ripple — jedna z piękniejszych odmian bluszczu o liściach z głębokimi wcięciami, spiczastymi końcami i lekkim pofalowaniem.

Sztuczny bluszcz w domu też robi zniewalający efekt i nie wymaga pielęgnacji:

Czy bluszcz domowy jest szkodliwy?

Jeżeli zastanawiasz się, czy bluszcz w domu jest szkodliwy, to powinieneś wiedzieć, że niestety tak. Wszystkie części tej rośliny są trujące, w szczególności jej owoce. Zawarte w niej saponiny działają drażniająco na skórę i śluzówkę. Spożycie którejkolwiek części bluszczu może wywołać szereg nieprzyjemnych objawów, np. biegunkę, pieczenie ust i gardła, zatrzymanie oddechu, a w niektórych przypadkach — nawet halucynacje. 

Bluszcz w doniczce, z uwagi na wspomniane działanie saponin, może stanowić zagrożenie dla małych dzieci. Pamiętaj także o używaniu rękawiczek podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych, bo sok z tej rośliny podrażnia skórę. Efektem jest zaczerwienienie, świąd i wysypka. Jeżeli posiadasz zwierzęta w domu, również powinieneś zrezygnować z hodowli tej rośliny lub umieścić ją w miejscu niedostępnym dla swoich pupili.

Pomysły na aranżacje z bluszczem w roli głównej

Efektowną dekoracją jest z pewnością bluszcz w domu. Aranżacje mogą być różne w zależności od Twojej wyobraźni. Jedną z propozycji stanowi posadzenie tego pnącza w zwisającej donicy lub koszu. Z tak podwieszonego pod sufitem pojemnika możesz wyeksponować piękne, długie, zielone pędy z liśćmi. Ponadto bluszcz domowy prezentuje się ciekawie na podporze o nietypowym kształcie (np. drucie w kształcie serca).

Choć bluszcz pospolity wykazuje się dużą odpornością, to warto jednak zadbać o odpowiednie środki ochrony roślin:

Bluszcz w pokoju tworzy także niepowtarzalne kompozycje z kalanchoe. Wystarczy, że umieścisz je razem w koszu, by stworzyć romantyczną dekorację. Roślina ta nadaje się również do uprawy w szklanych ogródkach, które możesz wyhodować na parapecie lub regale. Takie aranżacje z bluszczem w roli głównej znakomicie pasują do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym. Bluszcz domowy jest też często głównym elementem zielonej ściany w mieszkaniach o nowoczesnym designie.

Bluszcz domowy doskonale sprawdzi się w tworzeniu zielonych ścian
Bluszcz domowy doskonale sprawdzi się w tworzeniu zielonych ścian

Jakie wymagania ma bluszcz domowy?

Jeżeli zastanawiasz się co zrobić, aby bluszcz szybko rósł, z pewnością musisz zadbać o odpowiednie stanowisko oraz doniczkę. Bluszcz pospolity należy do jednych z najbardziej odpornych i mało wymagających roślin. Trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad, by cieszyć się zdrowym i pięknym okazem tej rośliny. 

Stanowisko

Hedera helix to roślina, która wymaga odpowiednio naświetlonego stanowiska. Powinieneś pamiętać, że nie można wystawiać jej na bezpośrednie działania promieni słonecznych. Bluszcz domowy preferuje zacienione lub lekko oświetlone miejsca. Zadbaj również o temperaturę korzystną dla wzrostu rośliny, która mieści się w przedziale 15-18 st. C. 

Ziemia 

Bluszcz domowy może być z powodzeniem uprawiany w uniwersalnej ziemi kwiatowej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Warto pamiętać o dodaniu warstwy keramzytu na dno, aby polepszyć odpływ wody.  Na pewno pomoże to w jakimś stopniu uchronić przed niektórymi chorobami bluszcz doniczkowy. Usychanie liści jest często spowodowane zbyt nadmiernym nawodnieniem ziemi i gniciem korzeni rośliny.

Zadbaj o najlepszą ziemię, aby wyhodować pięknie rozprzestrzeniający się bluszcz:

Doniczka

Bluszcz powinien być posadzony w doniczce, która pasuje do rozmiaru rośliny. Rekomenduje się donice ceramiczne, które minimalizują ryzyko rozwoju pleśni i przegrzania. Sugerując się kwestiami estetycznymi, powinieneś wybrać jednobarwne pojemniki do okazu o pstrych liściach. Dzięki temu donica nie będzie odwracać uwagi od rośliny. Do wnętrz w stylu boho idealnie pasuje umieszczenie tego zielonego pnącza w makramie lub koszu, z którego zwisają długie i gęste pędy.  

Jak poprawnie uprawiać bluszcz w domu? 

Gdy już masz pomysł na bluszcz w domu, powinieneś pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Prawidłowe nawodnienie, a także przycinanie mają kluczowe znaczenie dla rozwoju tej rośliny. Ponadto musisz pamiętać o tym, aby przesadzać roślinę o odpowiedniej porze roku. Możesz również pomyśleć o wykonaniu sadzonek, które wykorzystasz dodatkowo do powiększenia swojego domowego ogrodu. 

Podlewanie

Bluszcz domowy uwielbia dobrze nawodnioną glebę. Należy więc podlewać go dosyć często. W okresie wiosennym i letnim roślina ta potrzebuje sporej ilości wody, jej podłoże powinno być stale wilgotne, więc podlewaj bluszcz ok. 2 razy w tygodniu. Zimą wystarczy, że podlejesz go raz na tydzień. 

Przesadzanie

Bluszcz należy do roślin długowiecznych. Bez większych problemów może rosnąć ponad 10 lat. Gdy zauważysz nadmiernie wyrastające korzenie z dołu donicy, możesz przesadzić roślinę. Przed rozpoczęciem tej czynności powinieneś obficie podlać bluszcz, a po umieszczeniu go w nowym pojemniku — przez kilka pierwszych dni nie nawadniać go wcale. U starszych roślin wymieniaj tylko górną warstwę podłoża w doniczce. 

Rozmnażanie

Rozmnażanie bluszczu jest bardzo proste. Wiosna to najlepszy okres na  zabieg, w którym wykonuje się sadzonki wierzchołkowe. Pierwszy etap polega na odcięciu około 10-centymetrowych, szczytowych fragmentów pędów. Następnie możesz usunąć z nich dolne liście. Gałązki te włóż do donic wypełnionych ziemią ogrodową i piaskiem, w proporcji 3:1. Sadzonki podlej, nakryj folią i postaw np. na parapecie okna. Czas ukorzeniania pędów mieści się w przedziale 3-4 tygodni. Gdy okres ten minie, zdejmij okrywającą pojemniki folię.

Gałązka bluszczu domowego
Gałązka bluszczu domowego

Przycinanie

Przycinanie bluszczu to bardzo ważny element w jego uprawie. Jeżeli roślina skupia się na wypuszczeniu jednego pędu, przytnij go. Początkowo pnącze nie wygląda atrakcyjnie, ale przekłada się to na zagęszczenie bluszczu. Dzięki temu znacznie lepiej prezentuje się we wnętrzu, zwłaszcza zwisający z wysoko umieszczonych półek. Pamiętaj o skracaniu głównych pędów minimum raz w roku.

Nawożenie

Odpowiedni nawóz do bluszczu to kolejny istotny czynnik w jego pielęgnacji. O nawożenie zadbaj szczególnie w okresie wegetacyjnym, czyli od kwietnia do sierpnia. Bluszcz domowy zasilaj nawozem do roślin zielonych. Dodaj go do wody i podlewaj nim bluszcz w mieszkaniu przynajmniej raz na tydzień, a zimą raz w miesiącu.

Bluszcz domowy to znakomita propozycja dla osób, które poszukują niezbyt wymagającej rośliny. Odpowiednia pielęgnacja i zadbanie o korzystne stanowisko dla rozwoju bluszczu jest kluczem do utrzymania go w prawidłowym stanie. Jeżeli zastanawiasz się, jakie rośliny zwisające zielone tworzą najpiękniejszy element dekoracyjny każdego wnętrza, to powinieneś zdecydowanie wybrać bluszcz doniczkowy

Sprawdź też: Zielona ściana, czyli modny ogród wertykalny we wnętrzach. Jak i z czego wykonać roślinną kompozycję ścienną? Poradnik

28
7

Podziel się:

Komentarze (5)

Raz pisze wyżej podlewaj zimą raz w tygodniu a niżej raz w miesiącu. Widać że to przepisane z dwóch różnych źródeł albo autor artykułu nie ma pojęcia o uprawie roslin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *