1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak pielęgnować i uprawiać grudniki?

Poradniki

5 miesięcy temu

Jak pielęgnować i uprawiać grudniki?

Rośliny
18
1
7
18
1

Grudnik to roślina wyjątkowa – okres jej kwitnienia przypada zimą, pozwala więc cieszyć się pięknymi kwiatami także w porze trwania chłodnych miesięcy. Co warto o niej wiedzieć i jak ją hodować?

Chcesz wiedzieć, jak zadbać o grudnik? Kwiat sprawia Ci kłopoty, a może jest nowy w Twojej kolekcji? Zobacz, czego potrzebuje ten kaktus, aby pięknie rosnąć i kwitnąć. Przedstawimy również sposób na rozmnażanie grudnika, a także podamy przyczyny, dlaczego grudnik nie kwitnie. Sprawdź!

Grudnik, czyli kaktus bożonarodzeniowy – skąd pochodzi i czym się wyróżnia?

Grudnik wywodzi się z terenów Brazylii, gdzie można go spotkać w lasach deszczowych, zwłaszcza na zboczach gór. W naturze porasta głównie górne pędy drzew, skryty pod liśćmi ich koron. Właściwa nazwa tego kwiatu to szlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata) z rodzaju Schlumbergera, lecz bywa nazywany także kaktusem bożonarodzeniowym czy zygokaktusem. Znany jest również jako epifylum zimowe.

Kwiaty tej rośliny bywają określane jako dzwonkowate, ich płatki są ostro zakończone i przybierają niezwykle wyraziste barwy. Grudniki nie wytwarzają liści, lecz posiadają charakterystyczne, miejscami płaskie łodygi. Mają zwisający pokrój, co znaczy, że ich kwiaty luźno opadają, tworząc efekt girlandy. Występują w różnych kolorach i odmianach, mogą mieć pomarańczowe, różowe, fioletowe, kremowo-białe lub czerwone kwiaty. Dość często spotyka się również okazy wielokolorowe, zawierające zwykle dwa spośród tych kolorów.

Grudnik
Grudnik może kwitnąć naprawdę obficie | Źródło: kobieta.gazeta.pl

Sprawdź też: Uprawa aloesu w domu. Jak pielęgnować kwiat aloesu?

Do najpopularniejszych odmian należą Bristol Rose i White Christmas. Pierwsza z nich wytwarza ciemnoróżowe, niemal fioletowe kwiaty o kremowym zabarwieniu w ich środku, druga zaś wyróżnia się bardzo bujnym, przyjmującym biały kolor kwiatostanem. Inną ciekawą odmianą jest Christmas Cheer, w przypadku której płatki przyjmują delikatne pomarańczowo-czerwone odcienie. Nieco bardziej pastelową kolorystykę prezentuje odmiana Bristol Amber – jej kwiaty są bladoróżowo-łososiowe lub kremowe.

Kiedy można się spodziewać pąków kwiatowych grudnika?

Kaktus Bożego Narodzenia kwitnie brazylijską wiosną, czyli wtedy, gdy w Polsce trwa zima. Pierwsze pąki roślina wypuszcza na przełomie listopada i grudnia. Czas kwitnienia wynosi około kilku tygodni. Kwiaty zwykle utrzymują się przez okres Świąt Bożego Narodzenia, grudniki często nazywa się więc roślinami świątecznymi, do których należy między innymi szalenie popularna gwiazda betlejemska (poinsecja).

kaktus bożonarodzeniowy
Śliczne różowe kwiatki znakomicie kontrastują z zimową aurą | Źródło: zielonyogrodek.pl

Grudnik kojarzy się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem, jeśli jednak zapewni się tej roślinie wystarczająco dobre warunki przez cały rok, może ona rozkwitnąć nie tylko w okresie zimowym. Pąki na łodygach grudnika mogą pojawiać się również wiosną, po okresie spoczynku przypadającym na luty i marzec.

morele.net_korzystne oferty

Uprawa kaktusa bożonarodzeniowego – co warto wiedzieć?

Jeśli chcesz spróbować sił w hodowli grudnika, musisz zapoznać się z nietypowymi warunkami, jakich wymagają te egzotyczne rośliny doniczkowe. Podstawą jest odpowiednia gleba – lekka, przepuszczalna, o kwaśnym odczynie i nieco wilgotna. Roślina dobrze odnajdzie się na przykład na podłożu do kaktusów. Sadzonki grudnika nie mogą stać w wodzie, gdyż szybko doprowadzi to do ich przegnicia. By ją przed tym uchronić, w doniczce musisz umieścić warstwę drenażową, która usprawni odsączanie wody spod korzeni grudnika.

Grudnik w torbie we wnętrzach
Kaktus bożonarodzeniowy często wybierany jest na prezent – czy to dobra opcja? | Źródło: czasnawnetrze.pl

Jeżeli masz już doniczkę, na jej dno wysyp warstwę keramzytu lub żwiru, które posłużą jako drenaż. Pamiętaj, że przeznaczona do tego celu donica musi posiadać otwór odpływowy oraz być możliwa do zawieszenia lub postawienia w takim miejscu, w którym pędy rośliny będą mogły swobodnie zwisać. Grudnik kwitnie w cieniu i nie lubi ostrego słońca – znacznie lepiej rozwija się w warunkach rozproszonego światła.

Jak pielęgnować grudnik?

Kaktus bożonarodzeniowy nie jest najłatwiejszą rośliną. Do jego poprawnego wzrostu i kwitnienia potrzebna jest wiedza, a także możliwość zapewnienia mu spoczynku w określonych warunkach. Jak dbać o grudniki? Przekonaj się, czy podołasz temu zadaniu!

Sprawdź też: Gwiazda betlejemska: pielęgnacja i zasady uprawy. Jak dbać o poinsecje?

Grudnik – podlewanie, nawożenie i czas spoczynku

Kaktus bożonarodzeniowy całkiem dobrze znosi okresowe niedobory wody, chwilowa susza może wręcz podziałać stymulująco na wzrost kwiatów. W okresie kwitnienia należy jednak podlewać go systematycznie, tak, by zawsze miał dostęp do wilgotnego podłoża. W czasie wzrostu kaktus wymaga też nawożenia – możemy je przeprowadzać co 3 tygodnie za pomocą nawozu do roślin kwitnących.

Regularne dostarczenie nawozu jest niezwykle istotne, w przeciwnym razie roślina nie wypuści bujnych, silnych kwiatów. Grudnik bardzo źle reaguje na zmianę miejsca w okresie kwitnienia – zrzuca kwiaty i słabnie, dlatego w tym czasie lepiej nie przesuwać donicy ani nie przenosić jej w inne miejsce. Choć jest rośliną wieloletnią, nie wymaga częstego przesadzania. Optymalny czas przesadzania wynosi co 3 lub 4 lata i przeprowadza się go po przekwitnięciu grudnika.

pielęgnacja grudnika
Charakterystyczne kwiaty grudnika, a także cały pokrój rośliny jest przepiękny | Źródło: fajneogrody.pl

Grudnik potrzebuje regeneracji – tę rolę w życiu rośliny pełnią tak zwane okresy spoczynku. Najważniejszym z nich jest okres od września do października, ponieważ to właśnie on w największym stopniu wpływa na pojawiające się wczesną zimą pąki kwiatowe. W tym czasie należy zaprzestać nawożenia oraz do minimum ograniczyć podlewanie rośliny. By grudnik zakwitł ponownie, musi zostać przeniesiony w miejsce, w którym temperatura nie przekracza 15°C, ale i nie jest niższa niż 10-11°C.

Drugi okres spoczynku przypada na przełom lutego i marca. Kwitnienie jest już zakończone, a kwiaty zaczynają tracić połysk, schnąć. W tym czasie ponownie zmniejsza się regularność podlewania oraz całkowicie rezygnuje z nawożenia, pozwalając roślinie na odpoczynek w chłodnym pomieszczeniu. Wraz z końcem wiosny roślina może zostać przesadzona do ogrodu lub wystawiona na taras czy balkon. Należy pamiętać, że ostre słońce jest zabójcze dla grudników i należy je przed nim chronić bez względu na aktualną porę roku. O zacienione miejsce dla rośliny należy zadbać szczególnie latem.

Grudnik – rozmnażanie

Roślinę można bardzo łatwo rozmnożyć, stosując metodę sadzonkowania pędów. Jak sprawić, by w naszym domu pojawił się nowy grudnik? Przycinanie! Wystarczy pozyskać pędy z rośliny matecznej, poczekać kilka dni, aż miejsce cięcia zostanie powierzchownie zasklepione, a następnie zasadzić. Nawet w przypadku świeżych sadzonek ogromne znaczenie mają odpowiednie warunki. W doniczce powinna zleźć się więc lekka, przepuszczalna ziemia (najlepiej do roślin z rodziny kaktusowatych) oraz warstwa drenażu na dnie. Sadzonka ukorzeni się szybciej, gdy przykryjemy ją foliowym woreczkiem, co kilka godzin odkrywając, by wpuścić świeże powietrze.

Sprawdź też: Szlumbergera – poznaj odmiany i tajniki pielęgnacji zygokaktusa

Piękne kwiaty grudnika stanowią satysfakcjonującą nagrodę za trud włożony w jego pielęgnację. Zimą wystarczy zadbać o warunki, jakich wymaga, a odwdzięczy się barwnym i bujnym ukwieceniem.

Co zrobić, żeby grudnik zakwitł?

Wielu osobom zdecydowanie zależy, by w odpowiedniej porze zauważyć choćby pojedynczy kwiat. Grudnik może mieć ich całe mnóstwo, jeśli odpowiednio o niego zadbamy. Tak jak każdy kaktus – grudnik wymaga spoczynku, podczas którego zapewnimy mu właściwą temperaturę.

Podsumujmy – czego tak właściwie potrzebuje grudnik? Pielęgnacja powinna przede wszystkim zawierać w sobie:

  • ustawienie rośliny tam, gdzie będzie miała rozproszone światło,
  • dwóch okresów spoczynku w roku,
  • odpowiednie nawadnianie,
  • nawożenie,
  • właściwe podłoże.

Źródło obrazka głównego: tapeciarnia.pl

18
1

Podziel się:

Komentarze (7)

Może w mieszkaniu jest zbyt ciepło? Optymalna temperatura dla grudnika to tylko 21 stopni. A może znajduje się w miejscu narażonym na zbyt silne działanie promieni słonecznych? Jest kilka czynników, które mogą źle wpływać na ten kwiat. Rozumiem, że zastosowała się Pani do wszystkich rad zawartych w naszym artykule? 🙂

Posadziłam młodego grudnika wiosną 2021 roku i do tej pory tzn. do stycznia 2022 r jeszcze nie kwitł,kiedy od posadzenia zakwita? A może nie potrafię go pielęgnować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *