1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak dbać o anturium w doniczce? Wszystko o pielęgnacji, odmianach, wymaganiach i domowej uprawie kwitnącego anthurium

Ogród i balkon

1 rok temu

Jak dbać o anturium w doniczce? Wszystko o pielęgnacji, odmianach, wymaganiach i domowej uprawie kwitnącego anthurium

Rośliny
42
9
16
42
9

Marzysz o anturium? Kwiat o dekoracyjnym wyglądzie ma specyficzne wymagania. Po lekturze niniejszego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat anthurium – uprawa, przesadzanie i rozmnażanie anturium w doniczce nie sprawi Ci żadnej trudności.

Anturium: co to za kwiat doniczkowy? Cechy i znaczenie

Anturium, kwiat flamingów, kwiat ogoniasty, kitnia – tak nazywana jest roślina wywodząca się z Ameryki Środkowej i Południowej, która w  domowych warunkach kwitnie nieprzerwanie przez cały rok. Gatunek ten tworzy charakterystyczne sercowate, błyszczące liście oraz kwiaty o nietypowym kształcie, zebrane w kolbę, z której wyrasta spatha, czyli liść przykwiatowy okrywający kwiatostan. Do jego cech charakterystycznych należy nie tylko piękny wygląd, ale i oczyszczanie powietrza poprzez absorpcję formaldehydu, amoniaku i ksylenu.

Kwiat anturium, uprawiany do niedawna tylko w szklarniach, dziś towarzyszy nam w mieszkaniach i domach. Jego nazwa pochodzi od greckich słów anthos, czyli kwitnący oraz oura, które oznacza ogon. W swojej ojczyźnie anthurium pojawia się w kwiaciarniach na walentynki. Podarowanie rośliny ukochanej gwarantuje odwzajemnienie uczuć. Tymczasem w Polsce anturium jest określane jako kitnia (kwiatostan w kształcie kolby przypomina kitę).

anturium - czerwony kwiat, kwiatostan
Anturium nie należy do najłatwiejszych roślin doniczkowych

Sprawdź też: Kwiaty oczyszczające powietrze w domu: 15 roślin doniczkowych, które pomagają pozbyć się toksyn i kurzu we wnętrzu

Najpopularniejsze kolory i odmiany anturium do uprawy

Anturium w domu może być bardzo zróżnicowane pod względem barwy kwiatów, wiele zależy od jego odmiany. Kolory, które można spotkać najczęściej w naszym kraju to: biały, czerwony, różowy oraz fioletowy. Tymczasem w swojej ojczyźnie występują także osobniki kremowe, jasnozielone, pomarańczowe, brązowe, żółte, a nawet dwubarwne. Najbardziej różnorodne pod względem kolorów odmiany rosną w Panamie i Meksyku. Co ciekawe, ich płatki mogą zmieniać wygląd w związku z przekwitaniem rośliny.

Polecane nasiona, które możesz posadzić w swoim ogródku, lub w doniczce:

Anturium białe

Kitnia tworzy najczęściej pomarańczowe, czerwone i różowe kwiatostany, ale istnieją także odmiany w innych kolorach. Dobrym przykładem jest anturium białe, czyli  Anturium Sierra White oraz Anturium Arise. Sierra White tworzy kwiaty stonowanej barwy, jej wysokość całkowita może wynieść około 55 cm, tymczasem Arise jest większa i osiąga maksymalnie do 70 cm wysokości. Do jasnych odmian anthurium zalicza się także anturium Andreego Bianco.

Anturium czerwone

Anturium czerwone, czyli anturium Andreego jest bardzo często spotykane w polskich domach. Wytworzone przez roślinę liście okalające kwiat mają intensywny krwisty kolor oraz połyskującą, jakby polakierowaną fakturę, natomiast kwiatostan w kształcie kolby jest białożółty. Do czerwonych odmian anturium zaliczane jest także Anturium Scherzera o owalnych, lekko wygiętych, jaskrawoczerwonych liściach i zakręconej, pomarańczowej kolbie kwiatowej.

anturium - czerwony
Intensywna czerwień nada charakteru jasnym pomieszczeniom

Anturium różowe

Bardzo atrakcyjne i często poszukiwane przez hodowców jest anturium różowe, czyli anturium Maine. Gatunek ten należy do serii Big American i wytwarza ciemne, wydłużone liście oraz duże, przyciągające wzrok kwiatostany o intensywnej barwie. Różowe kwiaty można spotkać także u anturium Sweet Dream. Są one średniej wielkości, a ich kolor jest bardzo subtelny i kobiecy, wręcz cukierkowy. Odmiany różowe oraz białe wykorzystuje się do ozdobnych bukietów, np. służących jako dekoracja ślubna.

morele.net_korzystne oferty

Anturium fioletowe

Niezwykle ciekawą i rzadziej spotykaną odmianą jest anturium fioletowe, czyli anturium Andreego Diamond Baby Purple. Roślinę wyróżniają mięsiste kwiaty o fioletowo-różowym kolorze oraz ciemnozielone, sztywne liście. Z kolei kolba jest naturalnie ubarwiona w stylu ombre – jej dolna, purpurowa część przechodzi stopniowo w jasny, żółty czubek. Co ciekawe, młode osobniki wytwarzają różowe kwiatostany, które następnie ciemnieją wraz z ich dojrzewaniem.

Jak pielęgnować anturium? Wskazówki

Do niedawna na rynku nie było powszechnie dostępne anturium doniczkowe, które można hodować w domu. Roślina ta występowała jedynie w postaci ciętej, którą wkładano do wazonów. Dziś jednak sytuacja uległa poprawie – każdy, kto zapozna się z zasadami pielęgnacji anturium, może sprawić sobie piękny kwiat. Jakie są najważniejsze zasady opieki? Jakiego stanowiska, podłoża oraz doniczki wymaga ten gatunek? Odpowiadamy na te pytania poniżej.

Stanowisko

Jak dbać o anturium? Jedną z najważniejszych kwestii jest zapewnienie roślinie odpowiedniego stanowiska. Gatunek ten lubi dużo rozproszonego światła, znaczną wilgotność powietrza oraz temperaturę dzienną na poziomie około 20-22°C (zimą powinno być chłodniej ze względu na stan spoczynku). Jeśli anturium w doniczce zostanie umieszczone w półcieniu, może w ogóle nie wytworzyć kwiatów, co bywa dla hodowcy dość druzgocące.

Ziemia

Ziemia do anturium powinna być przewiewna, żyzna i przepuszczalna, a także kwaśna (o odczynie pH pomiędzy 4,5 a 5,5). Jako podłoża można użyć torfu, liści, piasku i przekompostowanej kory, należy je ze sobą połączyć w równych proporcjach. Dobrze nada się także gotowa mieszanka przeznaczona do uprawy storczyków – rośliny te mają podobne wymagania względem ziemi jak kitnia, i tak jak anturium w swoim naturalnym środowisku rosną na drzewach jako epifity.

Podstawą w ogrodnictwie jest odpowiednia ziemia i podłoże:

Doniczka

O czym jeszcze pamiętać, jeśli chodzi o anturium? Uprawa tego gatunku wymaga odpowiedniego rodzaju doniczki. Wskazany jest pojemnik nie za wysoki, w średnim rozmiarze (średnica nie powinna przekraczać 15 cm). Jeśli rośliny są sadzone po kilka sztuk, musi on być dość szeroki. Na dnie należy ułożyć warstwę drenażową – w tym celu można użyć grubego żwiru lub kawałków ceramiki. Drenaż ma na celu uchronić anturium przed nadmiernym gromadzeniem się wody i co za tym idzie, gniciem korzeni.

Uprawa anturium w domu: najważniejsze zasady

Jak uprawiać anturium? Wymagania tej rośliny mogą się wydawać dość duże – potrzebuje ona starannego podlewania w zależności od pory roku, nabłyszczania liści, nawożenia w okresie wzrostu oraz regularnego przesadzania. Ze względu na to, że wszystkie części anturium są trujące, wszelkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach. Wskazane jest także, aby uważać na kontakt liści i kwiatów z oczami, nosem oraz ustami.

Podlewanie

Jak często podlewać anturium? Pielęgnacja w okresie wegetacji (od marca do września) polega na podlewaniu co kilka dni, dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce uległa przesuszeniu. Poza okresem wegetacji kwiat anturium ma mniejsze potrzeby – wystarczy nawadnianie raz w tygodniu. Do podlewania najlepiej użyć wody przefiltrowanej i odstanej, o temperaturze pokojowej. Zimna kranówka może poważnie zaszkodzić roślinie.

Anturium w doniczce lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego należy regularnie zraszać roślinę. W okresie wegetacyjnym wskazane jest spryskiwanie liści co 2 dni (w gorące dni nawet codziennie), natomiast zimą wystarczy raz na tydzień. Podobnie jak w przypadku podlewania, woda powinna być miękka, odstana i w temperaturze pokojowej. Poza zraszaniem bardzo istotne jest także nabłyszczanie liści, tj. przemywanie ich wilgotną szmatką – zabieg trzeba przeprowadzać co około 2 miesiące.  

Przesadzanie

Co jeszcze warto wiedzieć o anturium? Jak pielęgnować roślinę, by rosła zdrowo? Gatunek ten wymaga dość częstego przesadzania – jeśli jest młody, nawet co roku. Starsze okazy należy przenosić do nowych doniczek raz na 3 lata. Najlepszą porą, aby wykonać ten zabieg pielęgnacyjny, jest wczesna wiosna, tuż po okresie spoczynku. Kiedy anturium zaczyna wypuszczać nowe pędy lub korzenie są splątane i wystają przez spodnie otwory doniczki, jest to znak, że potrzebny będzie większy pojemnik.

Mnogość rodzajów anturium pozwoli każdemu wybrać konkretną roślinę dla siebie

Nawożenie

Anturium lubi nawożenie, jednak dokarmianie nie powinno być zbyt intensywne, aby nie zasolić rośliny. Zabieg należy stosować wiosną oraz latem, w tym celu można użyć preparatów wieloskładnikowych dostępnych na rynku, przeznaczonych dla roślin doniczkowych lub biohummusu. Bardzo istotne jest, aby wykorzystać trzykrotnie mniejsze stężenie, niż zaleca producent, w przeciwnym wypadku dojdzie do przenawożenia i uszkodzenia kitni.

Rozmnażanie

Co zrobić, aby uzyskać więcej okazów anturium? Rozmnażanie jest dość proste – w tym celu wystarczy podzielić sadzonkę na mniejsze części, podobnie jak to ma miejsce u skrzydłokwiatu. Najlepszy czas na pozyskanie nowych kitni to wczesna wiosna, tuż po stanie spoczynku. Każda roślina powinna zostać umieszczona w oddzielnym pojemniku, natomiast anturium pierwotne należy przesadzić do nowej doniczki. Inna metoda to rozmnażanie z pojedynczego pędu i ukorzenienie. Do tego jednak potrzebna jest specjalistyczna mnożarka dla roślin egzotycznych.

Błędy w uprawie anturium: charakterystyczne sygnały

Jakie błędy hodowlane można popełnić podczas uprawy anturium? Choroby wywołane przez grzyby lub bakterie stanowią jeden z poważnych problemów, na który hodowca często nie ma wpływu. Ponieważ patogeny mnożą się bardzo szybko i mogą wyrządzić szkody także u innych roślin doniczkowych, w takiej sytuacji należy jak najszybciej odizolować zainfekowaną roślinę od pozostałych kwiatów. Inne typowe potknięcia to przelanie anturium lub przenawożenie rośliny.

Przydatne środki ochrony roślin:

Brązowe i suche liście

W sytuacji, gdy anturium cierpi na niedostatek wody, skutkuje to żółknięciem i brązowieniem liści oraz ich obumarciem. Roślina nie lubi także przelewania – gdy otrzyma za dużo wody, uszkodzenia mogą być nieodwracalne. Zmiany w wyglądzie liści powoduje również przenawożenie oraz rozmaite choroby anturium np. septorioza, antraknoza, zaraza bakteryjna czy też szara pleśń. W takiej sytuacji należy sięgnąć po oprysk fungicydem, a jeśli to nie pomoże, trzeba usunąć obumarły okaz.

Opadające liście

Opadanie liści u anturium może świadczyć o nadmiernym gromadzeniu się wody na dnie doniczki. Z tego powodu podczas przesadzania należy pamiętać o warstwie drenażowej. Jeśli woda tworzy zastoje w obrębie systemu korzeniowego, prowadzi to do ich zgnicia i w rezultacie – osłabienia kondycji całej rośliny. Do opadania liści mogą doprowadzić także szkodniki żerujące na anturium, takie jak np. wciornastki, przędziorki czy też mszyce.

Plamy na kwiatach

Na co jeszcze uważać, jeśli chodzi o uprawę anturium? Odmiany wymienione powyżej są piękne, o ile na ich kwiatach i liściach nie pojawią się nieestetyczne plamy. Problem ten może wynikać ze zbyt nasłonecznionego stanowiska i w rezultacie – poparzeń. Anturium lubi światło rozproszone, dlatego najlepszym miejscem dla tego gatunku będzie parapet okna wschodniego lub zachodniego, a także łazienka z oknem. Dozwolone jest także okno południowe, ale musi ono zostać przysłonięte firaną.

anturium - czerwony kwiat
Plamy na kwiatach, opadające lub suche liście powiadamiają nas o tym, że coś jest nie tak

Sprawdź też: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące — na czerwono, biało, kwitnące nawet zimą — propozycje

Anturium ma wymagania podobne do storczyków. Roślina lubi dużo rozproszonego światła oraz wysoką wilgotność powietrza. Należy ją obficie podlewać i zraszać, konieczne są także częste przesadzanie oraz warstwa drenażu na dnie doniczki. Mamy nadzieję, że lektura niniejszego artykułu odpowiedziała w pełni na pytanie, jak dbać o anturium i wiesz już wszystko o tym, jak hodować anturium w doniczce. Pielęgnowany z należytą ostrożnością kwiat stanie się szybko jednym z Twoich ulubionych gatunków roślin domowych!

42
9

Podziel się:

Komentarze (16)

Przyczyn może być wiele. Jednym z największych problemów zimą jest zbyt bliskie sąsiedztwo gorącego kaloryfera. Może właśnie tak jest w tym wypadku?

Być może roślina jest zbyt często podlewana. Mogą to także być poparzenia słoneczne. A jak dużo liści zbrązowiało?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *