1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Papuga – jaki gatunek wybrać? Ile żyją i ile kosztują papugi?

Poradniki

2 lata temu

Papuga – jaki gatunek wybrać? Ile żyją i ile kosztują papugi?

Zwierzęta
84
10
2
84
10

Jaka papuga będzie dobrym wyborem na początek? Jak wyglądają poszczególne gatunki? Ile żyje papuga? Sprawdź, ile kosztuje ten kolorowy, egzotyczny ptak! Upewnij się, co je papuga oraz które odmiany potrafią mówić.

Czy wiesz wszystko o hodowli papugi? Jest to bardzo przyjazne zwierzę, które wymaga jednak przestrzegania przez Ciebie odpowiednich zasad. Nie możesz zdecydować się na konkretny gatunek? W niniejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze odmiany tego ptaka. Sprawdź, która papuga będzie dla Ciebie idealna, a także… jaka jest jej cena!

Papuga – najpopularniejsze gatunki

Którą papugę wybrać? Gatunków tego egzotycznego ptaka jest sporo. Kilka z nich jest jednak szczególnie chętnie wybieranych do domowych hodowli. Nie wiesz, na jaką odmianę się zdecydować? Poniżej kilka słów o najpopularniejszych gatunkach papug!

Papuga falista

Jeśli myślisz o papugach, z pewnością pomyślisz o papużkach falistych! To bowiem jedna z najpopularniejszych odmian wybieranych do domowej hodowli. Co ważne, papuga falista nie jest zwierzęciem wymagającym specjalnie starannej pielęgnacji, więc to dobre rozwiązanie dla początkujących hodowców. Choć oczywiście nie można zapominać o pewnych zasadach hodowlanych! Zacznijmy jednak od tego, jak wygląda papuga falista.

Wiele osób decyduje się na tego australijskiego ptaka ze względu na niewielkie wymiary. Długość jego ciałą osiąga bowiem około 20 centymetrów. Waga nie przekracza 30 gramów. A jaki kolor mają papużki faliste? Najczęściej są zielone. Zdarzają się również osobniki niebieskie czy żółte. 

Natomiast ile żyje papuga falista? Średnio 10 lat, choć oczywiście wiele zależy od pielęgnacji zwierzęcia. Jeśli zadbasz o niego prawidłowo, co pozwoli uchronić ptaka przed różnymi chorobami, wiek papużki może wydłużyć się nawet o kolejne 5 lat. 

Sprawdź też: Rudzielec w Twoim ogrodzie: wiewiórka pospolita – najważniejsze informacje

Jeśli chcesz zapewnić papudze falistej dobre warunki do życia, zainwestuj w dość dużą klatkę. Pamiętaj, że jest to ptak, który potrzebuje przestrzeni do latania. Dlatego długość klatki nie powinna być krótsza niż 70 centymetrów. Umieść ją w miejscu, w którym zwierzę będzie miało stały kontakt z mieszkańcami – papuga falista nie lubi samotności. Zrezygnuj też z postawienia klatki w miejscach narażonych na częste wahanie temperatury, czyli unikaj obszaru przy oknach czy grzejnikach.

Pozostaje kwestia tego, czy da się oswoić papugę falistą? Oczywiście, że tak. Musisz jednak robić to stopniowo. Staraj się mówić do tego zwierzęcia jak najczęściej. Wyciągaj do niego otwartą dłoń z pokarmem. Jeśli ptak w końcu zacznie z niej jeść, to znaczy, że jesteś na dobrej drodze. Gdy zdecydujesz się już na wypuszczanie papug falistych z klatki, nie otwieraj okien. Lepiej trzymać je w zamkniętych pomieszczeniach i nie kusić losu.

Papuga ara

Papuga falista jest dla Ciebie za mała i zbyt mało egzotyczna? Poznaj arę! Pochodzący z Ameryki Południowej ptak jest często uważany za wzorzec, jak powinna wyglądać papuga. Warto jednak wiedzieć, czy jest ona wymagająca w hodowli.

Papuga ara jest duża – z pewnością o wiele większa od wcześniej opisywanej papużki falistej. Długość ciała wynosi nawet 100 centymetrów. Wagę tego zwierzęcia podaje się już w kilogramach. Ta wartość często oscyluje w przypadku opisywanej odmiany w granicy 2 kilogramów.

A co z kolorem papugi ary? Może ona przybierać przeróżne barwy – zwierzę to jest najczęściej kolorowe i ma czerwone, zielone czy niebieskie pióra. Papugi ary występują w wielu odmianach, więc trudno określić ogólny wygląd tego gatunku. Jakie papugi ary występują na świecie? Można tu wymienić takie odmiany jak: zwyczajna, zielonoskrzydła, zielona, niebieska, kasztanowoczelna, hiacyntowa, trójbarwna, modra czy oliwkowa. Jak widzisz, całkiem sporo!

Musisz mieć na uwadze, że papuga ara nie cierpi samotności. Przed decyzją o jej zakupie powinieneś przeanalizować, ile czasu możesz dla niej poświęcić. Jeśli jesteś osobą, która częściej bywa poza domem niż w nim, nie kupuj tej odmiany. Opisywane zwierzę wymaga niemal nieustannego kontaktu z człowiekiem, ponieważ jego brak niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne ptaka.

Sprawdź też: Podpowiadamy jak pozbyć się kreta. Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie

Jaka klatka dla papugi ary? Pewnie nie zdziwi Cię nasza wskazówka, że jak największa. Najlepiej, aby jej wysokość sięgała na przynajmniej 2 metry. Dobrze jest jednak zapewnić temu egzotycznemu ptakowi odpowiednie warunki do latania. Dlatego rozsądnym pomysłem jest postawienie obok domu woliery.

Ostatnią kwestią, którą chcielibyśmy poruszyć, to długość życia tej odmiany, a ta liczona jest… w dziesiątkach! Papuga ara może mieć nawet 50 lat. Nie jest to zatem zakup na krótki okres. Jeśli postanowisz zainwestować w to zwierzę, miej na uwadze, że będzie to zobowiązanie na prawdopodobnie większą część Twojego życia.

Papuga nimfa

Papuga nimfa to kolejna odmiana pochodzą z Australii. Często pojawia się w prywatnych domach, ponieważ jej przyjazne usposobienie zachęca wielu ludzi do jej hodowli. Poniżej opisujemy, jak wygląda papuga nimfa!

Odmiana ta jest nieco większa od popularnej papużki falistej. Długość ciała papugi nimfy osiąga zazwyczaj 30 centymetrów. Jest też od niej cięższa, bo waży zwykle około 100 gramów. To, czym papuga nimfa szczególnie zwraca naszą uwagę, jest bez wątpienia jej czubek na głowie. Pióra tego egzotycznego ptaka występują zwykle w odcieniach szarości – jedynie na głowie przechodzą w żółty kolor. Zdarzają się jednak nimfy w nieco żywszych barwach, np. perłowej czy cynamonowej.

O zachowaniu opisywanej odmiany już pisaliśmy – jest ona towarzyska. Wręcz kocha spędzać czas ze swoim właścicielem, więc nie powinieneś tego zaniedbywać. Poza tym papuga nimfa jest na tyle inteligentna, że szybko powinna się do Ciebie przyzwyczaić. Nie zdziw się, jeśli niedługo po jej zakupie usiądzie Ci chętnie na ramieniu.

Jaka klatka dla papugi nimfy? Najlepiej wybierz taką, której długość i wysokość osiągną przynajmniej 80 centymetrów. Jest to oczywiście minimum. Zasada jest niezmienna – im więcej przestrzeni dla tego egzotycznego zwierzęcia, tym dla niego lepiej. W końcu to ptak, a ten musi rozprostować swoje skrzydła.

Na koniec poruszymy kwestię tego, ile żyje papuga nimfa. Ta odmiana może spokojnie przekroczyć 10 lat życia. Średnio jest to 14 lat, ale przy odpowiedniej pielęgnacji zwierzęcia czas ten może jeszcze się wydłużyć.

Papuga żako (papuga szara)

Odmiana zwłaszcza dla tych hodowców, którzy poszukują papugi naśladującej ludzką mowę. Oczywiście wiele rodzajów tego egzotycznego ptaka jest w stanie prędzej czy później nauczyć się tej czynności, ale to właśnie papuga żako ma do tego najlepsze predyspozycje! Często więc nazywana jest jako papuga gadająca. Jak jednak wygląda?

Papuga szara, której pierwotnym domem była Afryka, ma ciało o długości przekraczającej 30 cm. Ptak ten nie jest jakoś specjalnie ubarwiony. Przeważa szarość (co oczywiście jest zgodne z nazwą zwierzęcia), choć należy zwrócić uwagę na czerwony ogon, który znacząco się wyróżnia. 

Jaka klatka dla papugi żako? Zapewnij terytorium o wysokości przynajmniej około 1 metra. Dobrze, aby długość klatki również była zbliżona do tej wartości. Jak zwykle warto wypuszczać to zwierzę z klatki, aby to mogło nieco dłużej i swobodniej polatać. Pamiętaj, aby zamknąć wszystkie okna i drzwi wejściowe.

Sprawdź też: Mysz w domu? Sprawdź sposoby jak złapać mysz polną

Papuga żako to papuga gadająca, dlatego wiele osób decyduje się na jej zakup właśnie ze względu na tę umiejętność. Musisz jednak pamiętać, że nie wszyscy przedstawiciele tej odmiany potrafią naśladować ludzką mowę w ten sam sposób. Niektórym osobnikom przyjdzie ta czynność z większą łatwością. Tak naprawdę wiele zależy od podejścia i motywacji właściciela zwierzęcia. Jeśli poświęcisz papudze bardzo wiele czasu, to ten inteligentny, egzotyczny ptak z pewnością zacznie szybko gadać.

Jak długo żyje papuga gadająca żako? Od razu zaznaczamy – jest to zwykle zakup niemal na całe życie. Papuga szara może dożyć nawet 70 lat. Sporo, prawda? Dlatego jej zakup powinien być przemyślanym krokiem. Nie możesz podejmować pochopnych decyzji. Papuga żako – podobnie jak inne odmiany – nie lubi samotności. Musisz więc pamiętać o stałym kontakcie ze zwierzęciem. Jeśli wiesz, że będziesz miał niewiele czasu dla ptaka, nie kupuj go. Niezadbana papuga szara szybko stanie się nieszczęśliwa, a nawet agresywna w stosunku do ludzi.

Papuga kakadu

Papuga kakadu to ptak, który pierwotnie zamieszkiwał tereny Australii oraz Azji Wschodniej. Dopiero domowa hodowla sprawiła, że można go spotkać niemal na całym świecie – oczywiście nie na wolności. Jak wygląda papuga kakadu?

Osobnik tej odmiany jest bardzo duży, bo długość jego ciała wynosi nawet 50 centymetrów. Cechą charakterystyczną zwierzęcia o białych piórach pokrywających niemal całe jego ciało jest żółty pióropusz na głowie. Od razu wiadomo, o jakiej odmianie papugi mowa! Trzeba jednak zaznaczyć, że zwierzę to może przybierać i inne kolory. Kakadu jest dosyć obszerną grupą i warto zaznaczyć, że występują w niej różne podrodziny jak różowa, żółtoczuba, ognistoczuba czy palmowa.

Czy papuga kakadu żyje długo? W zależności od przedstawiciela zwierzę może osiągnąć 30, 40 lub nawet 60 lat. Zdarzają się i starsze osobniki, których wiek oscyluje w granicy 80 lat. Bez wątpienia wartości te robią ogromne wrażenie!

Warto również zaznaczyć, że papuga kakadu nie jest dla każdego – zwłaszcza nie dla alergików. Dlaczego? Wszystko za sprawą wspomnianego już pióropusza na głowie ptaka. Tworzące go pióra – a dokładnie ich końcówki – pylą się. Pozostałości tego procesu nie są widoczne tylko na ciele kakadu, ale również wszędzie w jego obrębie. Zastanawiasz się nad zakupem tej odmiany? Przemyśl więc to dokładnie jeszcze raz.

Sprawdź też: Domek dla jeża — jak go zrobić? Jak zagospodarować? Gdzie kupić gotowy domek dla jeża i jaki wybrać?

Jak w przypadku wyżej opisywanych odmian papug, tak i kakadu potrzebuje towarzystwa. Dobrze jest zakupić parkę, aby ptaki mogły się razem bawić. Pamiętaj jednak, że nie jest to dla Ciebie okazja do zaprzestania poświęcania większej uwagi zwierzętom. Papuga kakadu musi mieć stały kontakt z właścicielem, aby była szczęśliwa i przyjazna dla ludzi. Również zapewnij jej wystarczająco dużą klatkę, a dodatkowo zainwestuj w wolierę. Jest to dosyć wymagająca odmiana, więc na pewno nie dla każdego. 

Papuga aleksandretta

Bardzo ciekawa odmiana ze względu na jej możliwość swobodnego życia na wolności również w naszym kraju. Nie zdziw się, jeśli podczas spaceru spotkasz tę odmianę latającą sobie gdzieś niedaleko Ciebie. Niekoniecznie musi to być uciekinier – istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to dziki przedstawiciel papugi aleksandretty.

Jak wygląda ten egzotyczny ptak, który zadomowił się w naszym klimacie? Jest zielono! Zacznijmy jednak od rozmiaru zwierzęcia. Papuga aleksandretta może mieć nawet 40 cm długości, co sprawia, że do najmniejszych nie należy. Ma zielone pióra i czerwony dziób, co sprawia, że to bardzo ładny, egzotyczny ptak.

Nieco zastanawia fakt, jak to zwierzę radzi sobie samodzielnie, żyjąc na wolności. Jest on dość agresywny, dlatego potrafi znaleźć szybko pożywienie i obronić się przed zagrożeniem. Niech jednak nie zasmuci Cię ta niezbyt zachęcająca cecha charakteru, zwłaszcza jeśli chcesz hodować papugę aleksandrettę we własnym domu. Zwierzę przywiązuje się do swojego właściciela. Jest w stanie nawet naśladować ludzką mowę, co czyni ją kolejną papugą gadającą.

Jeśli zdecydujesz się właśnie na aleksandrettę, musisz zapewnić jej dużo wolnej przestrzeni do prostowania skrzydeł. Prawdopodobnie nie unikniesz zakupu woliery. Pamiętaj, żeby nie inwestować w drewniane klatki. Papuga aleksandretta poradzi sobie z takim zabezpieczeniem i szybko wydostanie się na zewnątrz. W klatce muszą znaleźć się liczne atrakcje, np. drabinki czy huśtawki.

Sprawdź też: Ptaki zimą — które z nich zostają w Polsce? Co możemy, a czego nie możemy robić, by im pomóc?

Ile żyje papuga aleksandretta? Średnia długość życia tego egzotycznego, soczyście zielonego ptaka wynosi 20 lat. Nie osiąga ona zatem imponującego wieku jak niektóre z powyżej opisywanych odmian. Wciąż jednak jest to zwierzę, które może zrobić na wielu właścicielach duże wrażenie pod względem długości życia. Jak zwykle zalecamy, byś dokładnie przeanalizował, czy możesz poświęcić swoją codzienną uwagę papudze, ponieważ aleksandretta także potrzebuje towarzystwa. Samotność może wzbudzić w niej agresję.

Papuga kozia

Zdecydowanie najkrócej żyjąca z opisywanych w niniejszym artykule odmian. Papuga kozia żyje zazwyczaj tylko kilka lat, więc prawdopodobnie krócej niż choćby papużka falista. Jest także stosunkowo niewielka – długość ciała oscyluje w granicy niespełna 30 centymetrów. Jest zielona, choć na uwagę zasługują czerwone plamki przy oczach. 

Papugi kozie kochają towarzystwo. Raczej nie zalecamy kupowania tylko jednego przedstawiciela. Zdecyduj się przynajmniej na parkę. Jeśli masz taką możliwość, zainwestuj w wolierę i umieść w niej większą grupę papug tej odmiany. Takie warunki sprawią, że ptaki będą szczęśliwe. Nie zapomnij o stałym kontakcie ze zwierzęciem. Papuga kozia lubi również towarzystwo człowieka.

Ile kosztuje papuga? Przegląd cen poszczególnych odmian

Mamy nadzieję, że orientujesz się już dokładnie, jak wyglądają oraz jakie warunki potrzebują poszczególne odmiany najpopularniejszych papug. Duże znaczenie dla ostatecznej decyzji, na które zwierzę się zdecydować, ma oczywiście cena ptaka. Poniżej prezentujemy uśrednione ceny za wybrane papugi.

 • Papużka falista: od 20 do 30 złotych za sztukę (od 40 do 50 złotych za parę)
 • Papuga ara: od 5000 do 15 000 złotych za sztukę (średnio 10 000 zł za sztukę)
 • Papuga nimfa: od 50 do 100 złotych za sztukę
 • Gadająca papuga żako (szara): od 2000 do 3000 złotych za sztukę
 • Papuga kakadu: od 2500 do ponad 6500 złotych za sztukę (średnio od 3000 do 4000 złotych za sztukę)
 • Zielona papuga aleksandretta: od 200 do 800 złotych za sztukę (średnio 500 zł za sztukę) 
 • Papuga kozia: około 100 zł za sztukę
Różne gatunki papug – jest ich bardzo wiele
Kilka najpopularniejszych odmian papug – wybór jest zatem bardzo duży, lecz musisz przemyśleć, który z tych egzotycznych ptaków będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem

Najważniejsze zasady hodowli papug

Opisując wyżej poszczególne odmiany papug, podkreślaliśmy kilka z najważniejszych zasad hodowli. Te często się powtarzały, dlatego poniżej zebraliśmy uniwersalne wskazówki, byś mógł zdecydować, czy papuga to zwierzę dla Ciebie.

 1. Papuga nie lubi samotności. Bez względu, na jaką odmianę tego zwierzęcia się zdecydujesz, musisz pamiętać o codziennej pielęgnacji swojego ptaka. Poświęcaj mu odpowiednią ilość czasu. Często będą to przynajmniej 2-3 godziny w ciągu dnia. Jeśli zwykle przebywasz poza domem, nie jest to zwierzę dla Ciebie. Samotna papuga szybko stanie się nieszczęśliwa. To przełoży się prawdopodobnie na wywoływany przez nią większy hałas i agresję w stosunku do ludzi.
 2. Papugi żyją często bardzo długo. Jest to więc zakup na wiele lat. Niektóre odmiany mogą osiągać imponujący wiek – 50, 60, 70 czy nawet więcej lat. Chcesz zakupić papugę? Miej ten fakt na uwadze! To nie pupil na krótki okres, lecz często inwestycja na całe życie.
 3. Papuga to ptak, więc musi mieć miejsce do rozprostowania skrzydeł. Zapewnij temu zwierzęciu jak największą klatkę. Dostosuj minimalne wymiary terytorium do konkretnej odmiany. Dobrze jest wypuszczać papugi z klatki, lecz zamknij uprzednio okna i drzwi wejściowe. Jeśli zależy Ci na przeniesieniu papugi na świeże powietrze, dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w wolierę.

Sprawdź też: Wybieramy domek dla kota! Lepiej zbudować go samemu czy kupić gotowy produkt?

Co je papuga?

Oczywiście warto również wspomnieć, co najczęściej je papuga. Przede wszystkim będzie to specjalna sucha karma przeznaczona właśnie temu zwierzęciu. Jeśli nie masz pewności, jaką najlepiej wybrać, zapytaj o to sprzedawcę w sklepie zoologicznym lub hodowcę, od którego zakupiłeś egzotycznego ptaka. Ci bowiem udzielą Ci na pewno istotnych wskazówek co do zakupu pokarmu do papugi. Dobrze, aby tego typu karma zawierała sole mineralne, znaczące ilości prosa, kanaru i owsa.

Co jeszcze je papuga? Bez wątpienia możesz dodawać do jej podstawowej karmy owoce i warzywa, orzechy, zioła, świeże gałązki drzew, trawę czy kiełki, jajko ugotowane na twardo, jadalne kwiaty (np. jabłoni), a nawet płatki owsiane.

Czy papuga jest dla Ciebie?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Przeanalizuj powyższe wskazówki, poczytaj o poszczególnych odmianach i połącz wszystkie zebrane informacje z tym, co możesz dać od siebie temu zwierzęciu. Czy masz wystarczająco dużo czasu każdego dnia, aby poświęcić go papudze? Pomyśl, czy Twoje chęci wystarczą Ci do pielęgnowania tego egzotycznego ptaka przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat? Czy zapewnisz zwierzęciu optymalne warunki do latania? To oczywiście tylko kilka z najistotniejszych pytań, które musisz sobie zadać i szczerze na nie odpowiedzieć. Papuga nie jest bowiem zabawką!

Jak widzisz, egzotyczny ptak, jakim jest papuga, to wymagające stworzenie, choć głównie mowa tu o czasie, który trzeba mu poświęcić każdego dnia. Jeśli możesz mu to zagwarantować, jest to prawdopodobnie zwierzę dla Ciebie. Wybór odmian jest bardzo szeroki, więc z pewnością znajdziesz idealnego dla siebie przedstawiciela. Wierzymy, że po zakupie szybko oswoisz egzotycznego ptaka, a ten będzie powodem Twojego codziennego uśmiechu. Oczywiście liczymy na to, że wiele szczęścia sam dasz od siebie temu towarzyskiemu zwierzęciu!

A czy Ty masz obecnie papugę w swoim domu lub kiedykolwiek ją hodowałeś? Może dopiero zamierzasz ją kupić? Na jaką odmianę się zdecydowałeś lub dopiero zdecydujesz? Koniecznie daj nam znać w sekcji komentarzy, jakie masz zdanie o tym egzotycznym zwierzęciu! Cenne uwagi dotyczące pielęgnacji papugi przydadzą się zwłaszcza pozostałym czytelnikom bloga, którzy także są zainteresowani kupnem gadającego ptaka.

Jeśli interesują Cię inne tematy związane z hodowlą zwierząt domowych, sprawdź nasze pozostałe artykuły. Ich lektura z pewnością pozwoli Ci lepiej przygotować się na nowego mieszkańca w Twoim domu!

84
10

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *