- Home
- /
- Ogród i balkon
- /
- Przebiśniegi – białe kwiaty wiosenne. Jak wyglądają, czym się charakteryzują?
Przebiśniegi to zwykle pierwsze wiosenne kwiaty. Jak one wyglądają? Czy śnieżyczki to kwiaty chronione w Polsce? Sprawdź, czy można je samodzielnie posadzić i w jaki sposób o nie dbać!
Jak wyglądają przebiśniegi? Gdzie one rosną?
Przebiśniegi są roślinami cebulowymi. Charakteryzują je drobne, kielichowate kwiatostany z płatkami w kolorze bieli. Cechą rzucającą się w oczy jest zielona plamka, która znajduje się zaraz pod zewnętrznymi płatkami – służy ona jako nawigacja dla pszczół. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, kiedy kwitną przebiśniegi – ich czas kwitnienia zaczyna się już w lutym, a kończy w okolicy kwietnia. Ciekawostką jest fakt, iż przebiśniegi w zależności od wysokości temperatury odpowiednio zamykają i otwierają swoje pąki.
Inne nazwy, z którymi możesz się spotkać w przypadku przebiśniegów, to gładyszek, śnieguła, śnieżyca lub Galanthus nivalis. Ich pyłek jest bardzo lubiany przez pszczoły, więc warto dbać o to, by tych malutkich roślinek było jak najwięcej.
Sprawdź też: Wypoczynek wśród natury niezależnie od pogody? Ogród zimowy z pełnym dachem to praktyczny sposób na relaks
A gdzie rosną przebiśniegi? W lasach środkowej oraz południowej Europy. Możemy je znaleźć w lutym lub marcu przebijające się przez śnieg. Są one w pełni mrozoodporne, więc niestraszne im „startowanie”, gdy wokoło wciąż panują chłód i minusowe temperatury.
Czy przebiśniegi są pod ochroną?
Tak, w Polsce przebiśniegi są uznawane za gatunek chroniony. Mimo tego, cebulki przebiśniegów są łatwo dostępne i możemy samodzielnie je zasadzić we własnym ogrodzie! Nawet wyszukując je pod frazą „przebiśniegi nasiona”, od razu wyskoczy Ci kilka ofert z cebulkami tych roślin. Jednak gdzie poradzą sobie przebiśniegi oraz kiedy je sadzić?
Przebiśniegi należy sadzić we wrześniu. Najlepiej znaleźć miejsce w ogrodzie, gdzie nie jest najcieplej i najsłoneczniej oraz przygotować roślinie żyzną, brunatną glebę. Nie sadź przebiśniegów przy samym domu – tam będzie im za ciepło. Jeżeli te warunki będą zapewnione – Twoje przebiśniegi ruszą już w następną wiosnę!
Rzeczą, o której warto jeszcze pamiętać, jest fakt, iż przebiśnieg jest rośliną trującą. Dlatego, jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta, które lubią sobie „skubnąć” nieco zieleninki – zachowaj szczególną ostrożność. Ludzie na zatrucie się przebiśniegiem reagują wymiotami i biegunką, a zwierzę może nawet stracić przytomność.
Jak dbać o śnieżyczkę przebiśnieg?
Śnieżyczka przebiśnieg, tak jak już wspomnieliśmy, lubi glebę dobrze nasiąkającą wodą, żyzną i brunatną. W związku z kwitnieniem o tak wczesnej porze roku nie musimy zajmować się usuwaniem chwastów dookoła rośliny – lecz jeśli zauważymy jakiegoś intruza, powinniśmy go wyrwać. Możemy również pokusić się o podlewanie naszego podwórkowego przebiśniegu, jednak nie jest to konieczne.
Rozmnażanie tych wiosennych kwiatów jest bardzo proste. Po przekwitnieniu wystarczy wykopać kępy i pooddzielać od siebie cebulki. Następnie gotowe bulwy należy wsadzić do ziemi na podobną głębokość. Można również z zabiegiem sadzenia cebulek wstrzymać się do września, by zapewnić przebiśniegom optymalne warunki do zadomowienia się.
Sprawdź też: Doświetlanie roślin w domu – czy warto doświetlać kwiaty doniczkowe zimą?
A czy Ty, gdy zauważasz te białe kwiaty, czujesz, że to zwiastun wiosny? Jakie inne wiosenne kwiatki Ci się podobają? Czy zwracasz również uwagę na inne zwiastuny wiosny? Koniecznie podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami w komentarzu!
A jeśli chcesz pozostać w tym nieco chłodniejszym klimacie i dowiedzieć się więcej o tym, jak radzi sobie natura w mroźny czas, koniecznie sprawdź poniższe artykuły:
- Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące — na czerwono, biało, kwitnące nawet zimą — propozycje
- Ptaki zimą — które z nich zostają w Polsce? Co możemy, a czego nie możemy robić, by im pomóc?
- Jak wygląda zimokwiat? Kiedy kwitnie i w jaki sposób go pielęgnować?
- Żywopłot zimozielony — wszystko, co musisz o nim wiedzieć! Sprawdź, z jakich roślin go zrobić i jak o niego dbać!