1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Hoja: co to za kwiat? Jak wyglądają najciekawsze odmiany? Wszystko o uprawie i pielęgnacji hoi w doniczce

Ogród i balkon

3 lata temu

Hoja: co to za kwiat? Jak wyglądają najciekawsze odmiany? Wszystko o uprawie i pielęgnacji hoi w doniczce

Rośliny
24
4
6
24
4

Hoja to kwiat/roślina ozdobna, której uprawa i pielęgnacja nie jest trudna. Chcesz dowiedzieć się, jak o nią dbać? Prezentujemy najpiękniejsze odmiany i podpowiadamy, co zrobić, by hoja dobrze czuła się w Twoim domu.

Hoja: co to za roślina i jak wygląda?

Hoja jest rośliną pnącą z rodziny toinowatych. Pochodzi z Australii i południowo-wschodnich obszarów Azji. W naturze hoja jest epifitem, co oznacza, że rośnie na innej roślinie, najczęściej na drzewie, ale nie jest pasożytem. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa. A jak wygląda hoja? Ma długie, osiągające kilka metrów pędy, które z upływem czasu drewnieją. Połyskujące, ciemnozielone liście hoi na wierzchniej stronie często posiadają jasne plamki lub przebarwienia.

Hoja ma drobne, przypominające gwiazdki kwiaty zwykle skupiające się w zwisających baldachach. W zależności od odmiany mogą one być koloru białego, różowego lub ciemnofioletowego. Spektakularne kwiaty hoi sprawiają wrażenie, jakby były wykonane z wosku — i to właśnie dlatego roślina ta często nazywana jest również woskownicą, niestety błędnie.

Kwitnąca hoja
Kwitnąca hoja

Sprawdź też: Jakie wybrać kwiaty doniczkowe cieniolubne do mieszkania?

Hoja i woskownica — dwie zupełnie inne rośliny

Powszechne jest określanie hoi mianem woskownicy. Nawet w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych nazwy te stosowane są zamiennie: hoja — woskownica. Niesłusznie, bo woskownica to zupełnie inna roślina z rodziny woskownicowatych. Występująca w Polsce odmiana europejska jest krzewem zagrożonym i ściśle chronionym prawnie. Zaobserwować ją można jedynie na wybrzeżu.

Najciekawsze odmiany hoi

Hoja doniczkowa ma bardzo wiele odmian. Dowiedz się, jak wygląda hoja kerri i czym różni się na przykład od hoi australijskiej lub pięknej. Najciekawsze odmiany hoi tylko czekają, żeby Ci się zaprezentować i wprosić pod Twój dach. Obiecują wytrwale zdobić wnętrza i sprawiać niewiele kłopotów w uprawie.

Hoya carnosa (hoja różowa)

Hoja różowa ma stosunkowo szerokie, ciemnozielone liście, które prezentują się zjawiskowo za sprawą jasnych plamek. Pędy mogą osiągać nawet pięć metrów długości. Różowe kwiaty zebrane są w duże baldachy. Wydzielają intensywną, mdłą woń. Charakterystyczny dla tej rośliny jest również lepki nektar pojawiający się na kwiatach. Krótkopędów, na których pojawiają się kwiaty, nie można pod żadnym pozorem obrywać. Hoja carnosa kwitnie na tych samych krótkopędach, co w roku poprzednim. Jest to cecha, która odróżnia ją od hoi pięknej.

Hoya kerri (sercowata)

Bardzo oryginalnie prezentuje się hoja sercowata, zwana również walentynkową. Swoją nazwę zawdzięcza liściom przypominającym serduszka. Kwiaty mogą przybierać różne odcienie w zależności od podgatunku — od białych, poprzez różowe, żółte, aż do czerwonych. Podobnie jak hoja różowa, hoja kerri intensywnie pachnie, a na jej kwiatach pojawiają się krople nektaru.

Hoya lisa (australijska)

Hoja australijska jest jedną z najpiękniejszych odmian. Roślina ta ma pięknie barwione liście — jaśniejszy środek zjawiskowo kontrastuje z ciemnymi obrzeżami. Pojawiające się młode listki są koloru czerwonego lub różowego, co dodaje hoi australijskiej nieprzeciętnego uroku. Gdy dodatkowo uwidaczniają się baldachy z białymi kwiatami o bordowym zabarwieniu w środkowej części, roślina zyskuje niepowtarzalny wygląd.

Hoya bella (piękna)

Hoja piękna bezsprzecznie zasługuje na swoją nazwę. Należy do mniejszych odmian tej rośliny. Jej pędy osiągają niespełna pół metra długości, dlatego hoja bella świetnie nadaje się do uprawy w podwieszanych lub wysokich doniczkach. Wąskie, lancetowate listki tworzą zielone kaskady, które zdobią każde wnętrze. W porze kwitnienia pojawiają się baldachy białych kwiatków o różowych przykoronkach.

Hoya retusa

Wyjątkową odmianą jest hoja retusa. Może kojarzyć się z patyczakiem — rośliną z rodziny kaktusowatych. Na elastycznych pędach wytwarza długie, cieniutkie listki wykończone na kształt serca. Liście prezentują wyjątkowe zielone tło dla drobnych białych kwiatków o ciemnoróżowych środkach. W przeciwieństwie do hoi kerri, hoi sercowatej czy hoi pięknej — w odmianie retusa — kwiaty nie skupiają się w baldachach, lecz pojawiają się pojedynczo na pędach.

Inspiracje i pomysły na hoję doniczkową we wnętrzu

Hoja rewelacyjnie komponuje się w niemal każdym wnętrzu. Nie musisz się obawiać, że pokój w stylu loftowym czy minimalistycznym nie jest dla niej odpowiedni. Hoja jest rośliną dekoracyjną, która pięknie wygląda i przy ścianie wyłożonej cegłą, i przy gładkiej, na przykład białej czy szarej powierzchni.

Donicę z hoją możesz postawić na ziemi. Pnąca się po kratkach lub innych podpórkach roślina tworzy zachwycającą zieloną elewację. Od Ciebie zależy, jaką formę jej nadasz. Możesz również umieścić ją na półce lub w podwieszanej doniczce. Wówczas pędy z ozdobnymi liśćmi i kwiatami będą pięknie zwisać. Pamiętaj jednak, że jako roślina wisząca lepiej sprawdza się osiągająca mniejsze rozmiary hoja bella lub retusa.

Uprawa i pielęgnacja hoi doniczkowej

Hoja w pielęgnacji i uprawie jest stosunkowo łatwa. I choć zdarza się, że poszczególne odmiany hoi mają delikatnie inne preferencje uprawy — na przykład hoja bella woli stać w temperaturze około 22-24 stopni Celsjusza, podczas gdy hoja carnosa oczekuje niższej temperatury (w granicach 10-15 stopni Celsjusza) w stanie spoczynku — takie aspekty jak dobór stanowiska, przesadzanie czy rozmnażanie są wspólne dla całego gatunku.

Pielęgnacja hoi nie jest skomplikowana
Pielęgnacja hoi nie jest skomplikowana

Stanowisko

Aby hoja mogła w pełni się rozwijać, należy wybrać dla niej odpowiednie stanowisko. Dobrze czuje się w półcieniu lub w jasnym miejscu. Nie można jednak pozwolić, by wpadające przez okno promienie słoneczne padały bezpośrednio na roślinę. Wybór nieodpowiedniego stanowiska może być przyczyną, dla której hoja nie kwitnie. Czasem powodem opóźnień w zawiązywaniu się kwiatów jest również niekorzystny kąt padania światła. Wówczas należy hoję przestawić.

Ziemia

Dla wzrostu hoi ziemia pełni kluczowe znaczenie. Roślina ta lubi ziemię lekką, dobrze przepuszczającą, bazującą na torfie i piasku. Gleba spełniająca te wymagania pomaga zapobiegać gromadzeniu się wody w okolicach korzeni. Nie bez znaczenia jest również jej odczyn — najlepsza dla hoi ziemia to ta o obojętnym odczynie, o pH między 6,5 a 7.

Doniczka

Hoja to kwiat doniczkowy, który o wiele lepiej czuje się w mniejszych pojemnikach. Powstrzymaj się przed zbyt wczesną wymianą doniczki na większą. Obserwuj roślinę i dopiero gdy będziesz mieć pewność, że roślina domaga się przesadzenia do obszerniejszej donicy, podejmij działanie. Dla hoi stojącej na ziemi warto wybrać cięższy, stabilniejszy pojemnik.

Dla hoi umieszczanej na półkach lepiej dobrać donicę nieco lżejszą. Pojemnik o wyższych krawędziach pozwala uzyskać efektownie zwieszającą się roślinę. Sadząc hoję w wiszącej donicy, zwróć uwagę na solidność pojemnika i uchwytu — muszą być w stanie utrzymać ciężar rośliny. U nas znajdziesz odpowiednie akcesoria.

Podlewanie

Podlewanie hoi musi odbywać się systematycznie i z zachowaniem umiaru. Jest wrażliwa na przelanie. Nadmiar wody prowadzi do chorób rośliny. Często skutki nadmiernego podlewania są nieodwracalne i powodują gnicie korzeni. Znacznie mniej niebezpieczne dla rośliny jest jej przesuszenie. Pamiętaj więc, by podlewać hoję regularnie i oszczędnie.

Przesadzanie

Musisz wiedzieć, że hoja przesadzanie niekoniecznie lubi. Miej na uwadze, że zbyt mały pojemnik może hamować jej wzrost. Gdy uznasz, że Twoja roślina wymaga już przesadzenia, najlepiej zabrać się za to wczesną wiosną. Przygotuj donicę niewiele większą od obecnej.

Nie lada wyzwaniem jest przesadzanie kilkuletniej hoi, która ma już rozbudowane pnącza. Chcąc ochronić ją przed uszkodzeniem w trakcie tej czynności, warto zaangażować kogoś do pomocy. Wówczas jedna osoba ostrożnie wyjmuje korzenie ze starej donicy i przytrzymuje je w górze, a druga osoba szybko podmienia pojemniki. Taki podział ról sprawia, że dla hoi przesadzanie jest mniej dokuczliwe.

Rozmnażanie

Wbrew pozorom rozmnażanie hoi nie jest trudne. Wystarczy umieścić sadzonkę pędową w naczyniu z wodą i poczekać, aż pojawią się korzenie. Musisz wykazać się cierpliwością, bo na efekty przyjdzie czekać od kilku dni do kilku tygodni. W oczekiwaniu na pojawienie się korzonków przygotuj donicę oraz odpowiednią ziemię. Zasadniczo nic więcej Ci nie trzeba, by z powodzeniem przeprowadzić cały proces rozmnażania hoi.

Najczęstsze błędy w uprawie hoi

Jeśli chcesz uniknąć popełniania błędów podczas uprawy hoi, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim nie należy ona do roślin, które lubią być przestawiane i przesadzane. Zabiegi te mogą osłabić hoję i sprawić, że przez długi czas nie pojawią się na niej kwiaty. Przesadzaj tylko w ostateczności. I zapewnij jej spokojne warunki do wzrostu.

Hoja bardzo nie lubi, gdy się ją nadmiernie podlewa. Przelanie może powodować u hoi choroby, a nawet prowadzić do gnicia korzeni. W przypadku hoi różowej wśród najczęstszych błędów w uprawie wymienić należy również obrywanie krótkopędów, na których zawiązują się kwiaty. Pozbawiając roślinę tych elementów, przyczyniasz się do tego, że hoja nie kwitnie.

Hoje nie znoszą przelewania, przestawiania i przesadzania
Hoje nie znoszą przelewania, przestawiania i przesadzania

Sprawdź też: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące — na czerwono, biało, kwitnące nawet zimą — propozycje

Hoja jest kwiatem doniczkowym stanowiącym wyjątkową dekorację każdego wnętrza. Wiesz już, co to jest hoja i jak wygląda. Mając świadomość, czym różni się hoja kerri od hoi belli lub hoi australijskiej, łatwiej będzie Ci dokonać świadomego wyboru kwiatu odpowiadającego Twoim gustom. Roślina ta cechuje się podatnością na kształtowanie — możesz pozwolić jej piąć się po drabince lub innej konstrukcji albo umożliwić jej swobodne zwisanie z półek pod sufitem. Hoja w pielęgnacji jest łatwa i nie wymaga specjalistycznych zabiegów, a choroby u hoi występują rzadko, co czyni z niej roślinę odpowiednią również dla osób, które nie mają ręki do kwiatów.

24
4

Podziel się:

Komentarze (6)

Mam hoje od wielu lat, ostatnio moja kolekcja się gwałtownie powiększa… Najbardziej lubię różne Carnosy i
Australis, wiele radości sprawia mi Pubicalyx i Kerri – ogólnie zdecydowanie wolę te z dużyli liśćmi, te drobnolistne jakoś nie mogą przebić się do mojej sympatii. Mam je od kilku miesięcy, moze teraz, jak ruszą że wzrostem, to je bardziej polubię. A jeś nie, to będę im szukać nowych domków…
Bardzo nie kłopotliwe, wdzięczne rośliny, polecam.

Czekałam 17 lat…….i zakwitła.urosoa ogromną a kwiatòw nie miała. I zakwitła mi tylko raz. Teraz czekam już 5 lat i nic. Nie przestawiam jej …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *