1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wężownica, czyli roślina o nazwie sansewieria – pielęgnacja, rozmnażanie, rodzaje

Poradniki

9 miesięcy temu

Wężownica, czyli roślina o nazwie sansewieria – pielęgnacja, rozmnażanie, rodzaje

Ogród Rośliny
33
4
5
33
4

Sansewieria, zwana także wężownicą, to wyjątkowy kwiat, który dzięki swojej prostocie i charakterystycznej formie zyskał miłośników wśród ludzi na całym świecie. W czym tkwi wyjątkowość tej rośliny? Jak o nią dbać, by wyglądała okazale? 

Wężownica – niezwykle modna roślina. Podstawowe informacje

Sansewieria obejmuje kilkadziesiąt gatunków wężownic, których naturalnym środowiskiem są ziemie Afryki, południowej Azji oraz Madagaskaru. Gruba powierzchnia podłużnych liści sukulentów oznacza, że jest to roślina przystosowana do wymagającego kamienistego i suchego podłoża. Dzięki tym właściwościom wężownicę poleca się tym osobom, które nie mają ręki do kwiatów. Nieregularne podlewanie czy pozostawienie donicy na słońcu nie sprawi, że będziesz musiał pożegnać się z tą zieloną dekoracją. 

Wężownica i jej zielono-żółte liście
Wężownica ma podłużne zielone liście z żółtymi brzegami

Warto dodać, że sansewieria (wężownica) zawsze prezentuje się rewelacyjnie, mimo że nie trzeba o nią szczególnie dbać. Miłośnicy minimalizmu doceniają żółto-zieloną barwę liści oraz ich prosty podłużny kształt – atrybuty te sprawiają, że egzotyczna roślina pasuje do każdego, nawet najbardziej eleganckiego i surowego wnętrza. 

morele.net_korzystne oferty

Rodzaje wężownic (sansewierii) – najpopularniejsze gatunki 

Szerokie zainteresowanie sukulentami wśród konsumentów pokazuje, które gatunki wężownicy są najczęściej kupowanymi zielonymi kwiatami. Sansevieria trifasciata, czyli wężownica gwinejska to okaz cieszący się największą popularnością. Wybór odmiany o ciepłej, kremowo-zielonej kolorystyce z pewnością sprawi, że każde wnętrze nabierze uroku i tropikalnego stylu. W sklepach i na giełdach ogrodniczych znajdziesz tę roślinę także w oliwkowych, ciemnych, a nawet srebrzystych odcieniach oraz różnorodnym kształcie i rozmiarze. 

Rodzaje wężownic jakie są
Możesz uprawiać przeróżne odmiany wężownic

Inną, ciekawą odmianą sansewierii jest wężownica cylindryczna. W niewielkim stopniu różni się ona wizualnie od gatunku gwinejskiego, jednak nadal wyglądem przypomina sukulent z południowej Azji czy Afryki. Na pierwszy rzut oka można dostrzec nieco oryginalny kształt liści. Mają one stożkową budowę i niejednokrotnie zakończone są kłującym szpikulcem. Wężownica to kwiat, który nietrudno przeoczyć w punktach handlowych, ponieważ w tych miejscach z zielonych elementów często plecione są warkocze.

Wybierz doniczkę lub osłonkę do swoich roślin:

Pielęgnacja wężownicy – podlewanie, nawożenie, przesadzanie 

Roślina wężownica nie wymaga szczególnej pielęgnacji, aby rosła zdrowo i zachwycała swoim wyglądem. Kiedy poznasz zasady dbania o ten sukulent, będziesz pod wrażeniem, jak bardzo wytrzymały jest ten kwiat. Wężownica może ulec poważnym uszkodzeniom przede wszystkim przez obfite podlewanie. Sansewieria nie lubi dużej ilości wody, dlatego zaleca się, aby podlewać ją mniej więcej co 8-10 dni. Zimą rób to jeszcze rzadziej, nawet co 3-4 tygodnie, bez obaw, że kwiat uschnie. 

Pielęgnacja wężownicy nie jest trudna
Uprawa wężownicy nie jest skomplikowana

W związku z tym, że egzotyczny okaz dobrze funkcjonuje w kamienistym podłożu, nie wymaga częstego nawożenia. W porze letniej warto zastosować odżywkę przeznaczoną dla sukulentów i kaktusów. Kwiatek wężownica będzie rozwijał się prawidłowo już dzięki takiemu wsparciu. Specjalny nawóz zaaplikuj podczas przesadzania rośliny. Jeśli początkowo rosła ona w niewielkiej donicy, przenieś ją do solidnego i sporego naczynia. Sansewieria wężownica potrzebuje dużo przestrzeni, ponieważ  jej korzenie mogą rozsadzić za ciasną doniczkę. 

Sprawdź też: Wybieramy kwiaty do biura. Jakie rośliny doniczkowe poradzą sobie w biurowych warunkach?

Rozmnażanie sansewierii 

Zastanawiasz się, ile kosztuje wężownica? Cena tego sukulenta nie jest wysoka, a mimo to wiele osób decyduje się na samodzielne hodowanie nowych roślinek zamiast kupowania kolejnych w sklepie. Aby uzyskać zdrowe i piękne sadzonki sansewierii, warto poznać różne sposoby rozmnażania tego egzotycznego gatunku. Są to metody stosowane przez doświadczonych ogrodników oraz miłośników kwiatów. 

Rozmnażanie sansewierii rozdzielanie kłączy
Rozdzielanie kłączy to jedna z częstszych metod rozmnażania wężownicy

Jedną z technik jest rozdzielenie kłączy. Na początku delikatnie wyjmij sukulent z doniczki i przetnij go w dogodnym miejscu. Z tak pozyskanych sadzonek wkrótce wyrośnie nowa, okazała wężownica. Rozmnażanie może nastąpić także poprzez ukorzenienie liścia. Wystarczy odciąć jego kilkucentymetrowy fragment i umieścić go w wodzie, wilgotnym piasku lub specjalnym preparacie do tego rodzaju zabiegów. Jeśli po kilkunastu dniach z oderwanych kawałków wyrosną malutkie korzenie, będzie to oznaczało, że rozmnażanie się udało.

Jak jeszcze zadbać o rośliny? Sprawdź różne środki do ich ochrony:

Jakie stanowisko dla wężownicy? 

W związku z tym, że sansewieria jest gatunkiem egzotycznym, warto stworzyć jej warunki najbardziej zbliżone do naturalnych. Ciepłe i nasłonecznione miejsce to obszar, który najbardziej lubi wężownica. Właściwości tego sukulenta sprawiają jednak, że można umieścić go w dowolnej lokalizacji – wszędzie sobie poradzi. Długie, zielone liście to coś, czym charakteryzuje się wężownica. Kwitnienie tej rośliny jest rzadkością, ale może nastąpić, kiedy ją wysuszysz lub wychłodzisz. Białe kwiaty sansewierii dają intensywny, jaśminowy zapach. 

Wystawienie sukulenta na silne oddziaływanie promieni słonecznych może spowodować poparzenie zielonych języków i pojawienie się na nich dużych, bladych plam. Z kolei ulokowanie sansewierii wężownicy w za bardzo zacienionej strefie sprawi, że roślina przestanie zachwycać intensywnym zielonym kolorem. 

Sprawdź też: Kwiaty domowe – jakie kwiaty doniczkowe do domu wybrać? Popularne, modne, najpiękniejsze kwiaty doniczkowe

Jeśli nie masz w swoim domu ani jednego kwiatka, ale chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem, wężownica (sansevieria) będzie idealna na początek. Dzięki niej nauczysz się wszystkich podstawowych czynności związanych z pielęgnacją roślin. Ona natomiast ozdobi Twój dom pięknymi, charakterystycznymi językami. 

33
4

Podziel się:

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *