1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Rośliny trujące w Polsce – uważaj!

Poradniki

2 lata temu

Rośliny trujące w Polsce – uważaj!

Rośliny
22
2
4
22
2

Rośliny trujące w Polsce mogą być naprawdę niebezpieczne. Sprawdź, na jakie kwiaty, krzewy i drzewa w szczególności uważać. Przedstawiamy kwiaty polne, trujące rośliny doniczkowe, które mogą stanowić ogromne zagrożenie dla dzieci i dorosłych, a także niebezpieczne okazy ogrodowe.

Rośliny trujące mogą mieć w sobie przeróżne związki, których działanie objawia się problemami zdrowotnymi, a nawet śmiercią! Akonityny, furanokumaryny, cykutoksyny, atropiny, hioscyjaminy czy aukubiny to szkodliwe substancje, które znajdziemy w naszych rodzimych kwiatach polnych.

Te niebezpieczne związki mogą znajdować się w owocach, łodygach, liściach, soku roślin, a także w ich korzeniach. Powodują problemy skórne, kłopoty z układem nerwowym, wymioty, bóle brzucha, a w niektórych przypadkach nawet śmierć. Dowiedz się, na które z nich należy szczególnie uważać. 

Polne trujące rośliny w Polsce

Czy wiedziałeś, że chwasty polne mogą być śmiertelnie niebezpieczne również dla ludzi? Wychodząc na spacery, bardzo ważne jest, by mieć wciąż na oku swoje pociechy, ponieważ po ich spotkaniu z niżej przedstawionymi roślinami może dojść do prawdziwej tragedii! Zobacz, na które trujące rośliny w Polsce uważać.

Rośliny trujące - szalej jadowity
Niepozornie wyglądający, a niebezpieczny – szalej jadowity

Zestawienie, na które składają się najbardziej trujące rośliny w Polsce, otwiera barszcz Sosnowskiego. Spotkać go możemy na terenie całego kraju – nie powinniśmy go pod żadnym pozorem dotykać. Kontakt bezpośredni kończy się silnymi poparzeniami i ciemnieniem skóry, które może utrzymywać się nawet kilka lat. Winne temu są furanokumaryny – związki mające działanie kancerogenne.

Sprawdź też: Co to jest łąka kwietna i jak ją założyć?

Tojad mocny również może doprowadzić do tragedii bez konieczności spożywania go. Już 2 mg wystarczą do tego, by serce lub mięśnie oddechowe zostały sparaliżowane. Podobne skutki można otrzymać po spożyciu choćby grama korzenia ciemiężycy białej lub niewielkiej ilości szczwołu plamistego czy szaleju jadowitego – w ich przypadku odpowiedzialne są za to akonityny, koniina i cykutoksyny. 

Oprócz tego szczególnie należy uważać na rośliny takie jak:

  • szelężnik większy,
  • konwalia majowa,
  • pokrzyk wilcza jagoda,
  • kielisznik zaroślowy,
  • jaskier.

To właśnie najpopularniejsze trujące kwiaty polne. Nazwy tych roślin powinny być Ci znane! A na jakie trujące rośliny ogrodowe możemy natrafić? Sprawdź i przekonaj się, z jakimi okazami nie warto igrać!

Rośliny trujące ogrodowe

Dbając o zdrowie i życie swoich zwierząt lub dzieci, warto inwestować w nieszkodliwe, bezpieczne rośliny do ogrodu. Wystarczy chwila nieuwagi, a Twoja pociecha lub pupil mogą niechcący zrobić sobie krzywdę, która może skończyć się naprawdę tragicznie.

Pilnuj tego, by Twoje dzieci lub zwierzęta nie zjadały części roślin znajdujących się w ogrodzie, a w przypadku dotykania kwiatów – bezwzględnie myły zaraz po tym ręce. Często nawet sam kontakt z ciałem może powodować problemy skórne lub też przenikać przez tkanki, doprowadzając do bardzo nieprzyjemnych objawów.

Kwiaty

Trujące rośliny w ogrodzie to często bardzo popularne kwiaty, które chętnie sadzimy w naszych kwitnących zakątkach. Do szczególnie szkodliwych należą:

Rośliny trujące - narcyzy
Narcyzy mogą być niezwykle niebezpieczne, w szczególności dla najmłodszych, ze względu na urokliwy wygląd

By te rośliny trujące nam zaszkodziły, musielibyśmy je spożyć, choć wystarczy przypadkiem zapomnieć o umyciu rąk po pracach ogrodowych i tragedia gotowa. Problemy, które mogą wystąpić po zatruciu którąś z tych roślin, to wymioty, zaburzenia pracy serca, kłopoty z oddychaniem, biegunka czy nawet śmierć!

Sprawdź też: Wiosenne kwiaty – 10 najpopularniejszych gatunków

Dzieci skuszone kolorowymi płatkami kwiatów są najbardziej narażone na poczęstowanie się którąś z roślin rosnących w ogrodzie. Jeżeli zauważysz jakikolwiek niepokojący objaw – koniecznie zabierz dziecko do lekarza.  

Krzewy

Oczywiście nie tylko byliny, kwiaty jednoroczne lub dwuletnie stanowią zagrożenie dla nas i naszych pociech. Trujące rośliny w ogrodzie to również krzewy. Całe szczęście nie wyglądają aż tak zachęcająco jak wielobarwne kwiatostany – jednak i one poprzez kształt lub owoce mogą zainteresować nasze dzieci.

Na które krzewy należy szczególnie uważać? Te rośliny to w szczególności:

Te trujące rośliny ogrodowe w większości przypadków kryją swoje toksyny w każdej części – łodygach, owocach i liściach. Spożycie ich może skończyć się podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych kwiatów.

Drzewa

Chcąc wybrać nieszkodliwe drzewa do ogrodu, z pewnością nie możemy pozwolić sobie na:

W przypadku drzew najczęstszym kłopotem są owoce lub pestki w nich się znajdujące – ale też igły, liście i gałązki. Spożycie którejkolwiek części wyżej wymienionej rośliny może skutkować bólami brzucha, wymiotami, biegunką lub poważniejszymi dolegliwościami jak zaburzenia pracy serca, a nawet zgonem.

Rośliny trujące - jemioła
Urokliwa jemioła jest w całości trująca – jej łodygi, liście i owoce mogą nam zaszkodzić!

Rośliny posadzone w ogrodzie powinny być albo bezpieczne – albo posadzone w taki sposób, by dzieci nie miały do nich dostępu. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zwierzaków – na nie też musimy uważać. Artykuły: Te rośliny trujące dla kota są niebezpieczne! oraz Poznaj rośliny trujące dla psa zapoznają Cię z kwiatami idealnymi dla właścicieli czworonogów.

Rośliny trujące doniczkowe

Zestawienie, na które składają się rośliny trujące, zamyka najliczniejsza grupa – czyli trujące rośliny doniczkowe. Okazy, które uprawiamy w domowym zaciszu, mają w sobie mnóstwo toksyn, które spożyte, ewentualnie przypadkiem przeniesione na skórę mogą nam, naszym dzieciom lub zwierzakom zaszkodzić. Nic się jednak nie stanie od samego przebywania w pomieszczeniu z którąkolwiek z tych roślin. Niektórzy podejrzewają, że difenbachia w sypialni może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie – a to nieprawda!

Sprawdź też: Piękne rośliny bezpieczne dla kota

Piękne, lecz trujące rośliny doniczkowe to na przykład:

Ze względu na mnogość i różnorodność trujących roślin powinieneś być bardzo uważny, szczególnie jeśli masz dzieci lub zwierzęta. Pamiętaj, by nigdy nie dotykać i nie zrywać nieznanych Ci roślin, a także dokładnie myć ręce po wszystkich pracach ogrodowych!

Mamy nadzieję, że rośliny trujące w Polsce już niczym Cię nie zaskoczą. Czy miałeś kiedyś do czynienia z którąś z nich? Jakie objawy towarzyszyły zatruciu? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi doświadczeniami – inni czytelnicy na pewno będą Ci wdzięczni!

Jeżeli chcesz poznać więcej roślinnych treści – sprawdź te artykuły:

22
2

Podziel się:

Komentarze (4)

Ten artykul jest przeklamany. Liscie jemioly stosuje sie w fototerapii do mieszanek obnizajaych cisnienie, rowniez w terapii przeciwnowotworowej. To pestki owocu jemioly sa trujace. Autorka powinna sie doksztalcic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *