filodendron birkin

Ogród i balkon

17.03.2022 10:19

Filodendron w wielu odsłonach. Jak o niego dbać?

Rośliny
15
3
4
3 lata temu
Filodendron w wielu odsłonach. Jak o niego dbać?
15
3
4
15
3

Filodendron – uprawa, pielęgnacja i najciekawsze odmiany! Dowiedz się, jak dbać, w jaki sposób rozmnażać oraz gdzie powinien stać Philodendron. Zobacz, jak różnorodne są te piękne rośliny!

Filodendron – odmiany, na które warto zwrócić uwagę!

Rozpoczynając swoją przygodę z roślinami – warto rozważyć, by jednym z pierwszych posiadanych przez Ciebie egzemplarzy był filodendron. Odmiany, których jest naprawdę multum, pozwalają na dobranie odpowiedniego rodzaju. A jeśli masz już pewne doświadczenie – rośliny kolekcjonerskie pękają od nich w szwach! Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Filodendron Birkin (Philodendron White Wave)

Philodendron Birkin do niedawna był rośliną kolekcjonerską, jednak obecnie spotkać go można nawet w popularnych marketach! Charakteryzuje się on zielonymi liśćmi, pokrytymi białymi żyłkami na całej jego powierzchni. 

Philodendron White Wave to hybryda, dlatego czasem może posiadać ciekawe wybarwienia na liściach lub iść w regres, czyli powracać do pierwotnej formy. Przy odpowiedniej ilości światła liście mogą stawać się nawet całkiem białe, co jednak nie jest najlepszą oznaką.  

Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)

Filodendron Imperial Red w dorosłym stadium charakteryzuje się intensywnie czerwonymi łodygami i zielonkawo-czerwonymi liśćmi. Są one bardzo lśniące. Ta odmiana filodendrona w warunkach domowych dorasta do metra wysokości, a jej rozwinięte, dorosłe liście mogą mierzyć aż 40 centymetrów.

Filodendron pnący, czyli Philodendron scandens

Filodendron Scandens to bardzo popularna roślina o całkowicie zielonych liściach. Można go hodować zarówno w formie pnącej, jak i zwisającej. Cechuje się on bardzo szybkim wzrostem i niewielkimi wymaganiami.

Reklama

Sprawdź też: Wybieramy kwiaty do biura. Jakie rośliny doniczkowe poradzą sobie w biurowych warunkach?

Bardzo podobną odmianą jest filodendron Brasil – jego liście natomiast są zielone, przecięte pośrodku złocistymi paskami lub plamami. Żółtawy kolor zawsze rozchodzi się wzdłuż głównego nerwu. 

Filodendron Pink Princess

Różowa księżniczka z pięknym wybarwieniem jest marzeniem wielu kolekcjonerów. Nasycone kolorystycznie okazy osiągają zawrotne ceny kilkuset złotych, natomiast sadzonki ze słabszymi genami można kupić już za parędziesiąt złotych.

filodendron Pink Princess
Różowa księżniczka potrafi zaskakiwać pięknym wybarwieniem!

Filodendron Pink Princess ma ciemnozielone, czasem wręcz burgundowe liście z plamami w jasnoróżowej barwie. W tym przypadku każdy nowy liść wywołuje wiele emocji – obserwacja ich stopniowego rozwijania się i zaskakiwania ilością przebarwień jest niesamowitym zajęciem.

Podobną gratką dla kolekcjonerów jest Philodendron White Princess. On zamiast różowych przebarwień ma je w kolorze białym (choć róż, znacznie delikatniejszy, też czasem się zdarza). Same jego liście są w kolorze żywej zieleni. Jeśli nie Różowa, to może Biała Księżniczka?

Philodendron Hastatum

Filodendron Silver Queen, znany również jako filodendron Silver Sword, to niezwykle interesująca i przyciągająca wzrok roślina. Charakteryzuje się bardzo dużymi liśćmi w kolorze srebrzysto-zielonym. W warunkach domowych zwykle nie dorasta więcej niż lekko ponad metr.

Philodendron Xanadu

Filodendron Xanadu jest wyjątkowy. W przeciwieństwie do innych filodendronów z zestawienia rośnie on bardzo zwarto i zwykle jest znacznie szerszy niż wysoki. Główną jednak zaletą tej rośliny są jej niesamowite liście.

Kiedy mamy do czynienia z dorosłym filodendronem Xanadu, możemy podziwiać niezwykłe, powycinane duże liście. Przypomina on wtedy nieco monsterę, jednak jego końcówki są o wiele bardziej spiczaste niż zaokrąglone.

Oczywiście wyżej wymienione odmiany to tylko kilka najbardziej charakterystycznych egzemplarzy – istnieje ich o wiele więcej! Przykładowo filodendron Cobra został opisany w tym artykule. A skoro jest ich tyle odmian – jak o nie dbać? Czy każdy z nich wymaga indywidualnego podejścia?

Tajniki pielęgnacyjne. Filodendron – jak o niego dbać?

A tak właściwie, dlaczego warto, by jedną z Twoich pierwszych roślin był akurat filodendron? Rodzaje nie mają tu większego znaczenia, ponieważ każdy z nich ma bardzo podobne wymagania. Oczywiście zanim przejdziesz do zakupu konkretnych sadzonek, sprawdź, czego potrzebuje do szczęścia filodendron. Jak dbać o tę roślinkę?

Filodendron – jaka ziemia, stanowisko i kiedy przesadzać?

Ziemia, w której planujemy uprawę, powinna być luźna, przepuszczalna i nietrzymająca wody. Najlepiej postawić na gotowe mieszanki, w których skład wchodzą kompost, perlit, piasek i włókno kokosowe.

A jakie stanowisko powinien mieć nasz filodendron? Uprawa tej rośliny powinna odbywać się na jasnym stanowisku, nieco osłoniętym od promieni słonecznych. Można także spróbować hodowli w nieco ciemniejszym kącie – jednak tylko z odmianami, które nie mają charakterystycznych, kolorowych przebarwień.

Sprawdź też: Jakie pnącza na balkon wybrać? Dobieramy rośliny pnące o różnych wymaganiach na balkon

Warto też zwrócić uwagę na przesadzanie filodendronów – w przypadku młodych okazów należy robić to regularnie, co rok! Starsze rośliny mogą rosnąć w tej samej glebie przez około 2-3 lata. Najlepszą porą na przeprowadzanie tego zabiegu jest wiosna.

Podlewanie i nawożenie

Jak podlewać filodendrony? Dość obficie, jednak nie zapominając o usunięciu nadmiaru płynu z podstawki, gdy już cała ziemia odpowiednio nasiąknie. Warto również dbać o utrzymywanie dość wysokiej wilgotności w okolicy rośliny. Pomoże jej to w łatwiejszym rozwijaniu liści. O tym, jak właściwie nawilżać powietrze, dowiesz się z tego artykułu. Zimą należy ograniczyć nawadnianie filodendronów.

A jak nawozić? Regularnie w okresie wiosenno-letnim! Wystarczy, że dobierzesz nawóz odpowiedni dla Twojego filodendrona i będziesz stosować się do wskazówek, które znajdziesz na opakowaniu produktu.

Rozmnażanie

Pnącza to chyba najbardziej wdzięczne rośliny, jeśli chodzi o cięcie. Jak w tym wszystkim wypada filodendron? Rozmnażanie go to prostota w czystej postaci! Wystarczy przygotować ostre, zdezynfekowane narzędzie, naczynie z wodą i niesłodzony węgiel aktywny.

Sadzonki przygotowujemy poprzez odcięcie pędu ze zgrubieniami lub sterczącymi korzeniami powietrznymi oraz dwoma listkami. Po odcięciu zalecamy odczekać ok. 3-5 godzin, by rany rośliny wyschły. Gdy czas minie, wsyp do wody węgiel aktywny i umieść w niej przygotowane szczepki. Po kilku dniach zauważysz, że korzonki zaczynają wychodzić lub rozrastają się, by móc posadzić je w ziemi.

Sadzonki, które dość się już ukorzeniły, należy przenieść do mieszanki ziemi dobrej jakości i zasadzić wraz z palikiem.

Choroby i szkodniki

Filodendron zniesie naprawdę wiele, lecz chętnie pokazuje na swoich liściach popełnione błędy pielęgnacyjne. Zazwyczaj problemami jest utrata liści przez zbyt intensywne podlewanie, za małą ilość dostarczanego światła lub spryskiwanie liści mimo słabej wentylacji w mieszkaniu. Jeśli zaobserwowałeś inny problem – napisz o nim w komentarzu, spróbujemy go rozwiązać!

A jeśli podejrzewasz, że Twój filodendron ma na sobie szkodniki – zidentyfikuj je! Pomoże Ci w tym treść tego artykułu!

Ile kosztują filodendrony i gdzie je kupować?

Ceny filodendronów są bardzo zróżnicowane. Markety i sklepy wielkopowierzchniowe oferują popularne okazy za kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. Warto jest wtedy dokładnie przyjrzeć się roślinie, ponieważ może mieć na sobie szkodniki lub być nieodpowiednio pielęgnowana, co będzie wymagało niezwłocznej interwencji związanej z przesadzaniem i stosowaniem środków grzybobójczych. Kwiaciarnie z kolei mogą mieć nieco zawyżone ceny, dlatego najprościej zaopatrzyć się w sklepie internetowym lub od osób prywatnych. 

Sprawdź też: Kwiaty oczyszczające powietrze w domu: 15 roślin doniczkowych, które pomagają pozbyć się toksyn i kurzu we wnętrzu

A jeśli marzy mi się rzadko spotykany filodendron? Gdzie kupić taką sadzonkę? Wybieraj dobre sklepy internetowe lub prywatnych sprzedawców! To jedyna opcja, jeśli Twoim obiektem westchnień jest trudno dostępna sadzonka.

Aranżacja filodendrona w domowej dżungli

Filodendrony doskonale wpasowują się w każde wnętrze – zarówno jako samodzielna roślina, jak i część domowej dżungli. Poniżej udowadniamy, że dodanie go do obszernej kolekcji to żaden problem, nawet nie zauważysz, że na półce pojawił się nowy kwiat. Filodendron Hastatum odnajdzie się i tam!

Następnie Philodendron Brasil – czyż nie uroczo prezentuje się w tej wiszącej doniczce? Prowadzenie go jako zwisającego pnącza to doskonały pomysł!

I dla kontrastu – Philodendron Xanadu. Zestawiony z monsterą (po prawej) tworzą przepiękny duet! Znakomicie sprawdzi się do zajęcia pustej przestrzeni w jasnym rogu pokoju.

A według Ciebie jaki filodendron jest najpiękniejszy? Czy masz jakieś problemy z jego uprawą? Koniecznie opowiedz nam o tym w sekcji komentarzy!

Jeśli chcesz poznać inne popularne rośliny doniczkowe – zajrzyj tutaj:

15
3

Podziel się:

Komentarze (4)

Bardzo dobry, pouczający artykuł. Mam bardzo dużo doniczek. Naprawdę ciekawe okazy. Ale nie filodendrony. Na zasadzie prób i błędów kupowałam różne gatunki. Niestety- chyba nie po drodze nam razem. Wytrzymują do kilku miesiecy i niestety giną. Nie przelewane, podłoże bigos do filodendronów, miejsce wydaje się być odpowiednie. o rozproszonym świetle. Wi;gotność w granicach 60%. Po kilku miesiacach liście żółkną i kolejno odpadają. I co jeszcze ciekawe, u sunowej na pietrze rosną bezbłędnie, u mnie na parterze – nie. POMOCY !!!!

Filodendron,,birkin ,,ma brązowe plamki na liściach nawet na tych jeszcze dobrze nierozwiniętych.Co może być tego Przyczyną?

mój filodendron birkin wypuszcza rozety białe grube w formie stożka, nie wypuszcza nowych liści. Czy usuwać te te rozety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *