1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Laurowiśnia wschodnia – uprawa i pielęgnacja wiśni laurowej

Ogród i balkon

11 miesięcy temu

Laurowiśnia wschodnia – uprawa i pielęgnacja wiśni laurowej

Rośliny
59
5
7
59
5

Laurowiśnia to wspaniała roślina ogrodowa, która zachwyca ciekawymi, ciemnozielonymi liśćmi. Laurowiśnia wschodnia charakteryzuje się także ozdobnymi kwiatostanami, które przykuwają uwagę. Jak sadzić laurowiśnię i w jaki sposób pielęgnować roślinę?

Laurowiśnia – pochodzenie i gatunki zawsze zielonej rośliny

Krzew laurowiśni wschodniej w naturze występuje na Bałkanach, a także w granicach Bliskiego Wschodu. Jest to roślina zimozielona, której liście zachwycają intensywnym odcieniem przez cały rok. Może być uprawiana naturalnie – jako krzew – lub też prowadzona jako drzewko, które, choć nie za wysokie, będzie zwracało na siebie uwagę rozłożystą koroną. Skórzaste, ciemnozielone liście o długości kilkunastu centymetrów przypominają liście wawrzynu, stąd też wywodzi się nazwa rośliny – laurowiśnia.

Laurowiśnia - kwiaty
Kwiatostan laurowiśni wschodniej

Choć krzew do złudzenia może przypominać jadalny wawrzyn, którego używa się do przyprawiania potraw, należy pamiętać, że laurowiśnia wschodnia jest rośliną trującą dla człowieka. Jej liście bogate są w pochodną kwasu cyjanowodorowego, zatem spożycie ich może źle wpłynąć na zdrowie, a nawet zagrozić życiu. Kwiatostany złożone z delikatnych, białych elementów, wzniesionych gronowo ku górze, pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Po zapyleniu, w połowie lata, zmieniają się w owoce, które także stanowią element ozdobny ogrodu.

Zobacz: Domowe sposoby na mszyce. Skuteczne metody zwalczania mszyc

Istnieje sporo typów laurowiśni wschodniej, choć nie każdy z nich okazuje się na tyle odporny, by uprawiać je w naszych warunkach klimatycznych. Do najatrakcyjniejszych odmian należą laurowiśnia Novita, często wykorzystywana przy tworzeniu żywopłotów, laurowiśnia Otto Luyken, którą cechuje powolny rozrost, czy dekoracyjna laurowiśnia Etna – o rdzawych pędach. Dla tych, którzy chcieliby uprawiać roślinę na kształt drzewa, poleca się laurowiśnię Rotundifolia. Jest to odmiana, która dorasta do ok. 4-5 m i charakteryzuje się dość luźnym rozgałęzieniem.

Laurowiśnia na żywopłot – jak sadzić?

Popularność laurowiśni wschodniej jest całkiem duża, a najczęściej rośliny te znajdują zastosowanie w tworzeniu żywopłotów. Formowanie ściany zielonych liści w przypadku laurowiśni jest całkiem proste, ponieważ regularnie przycinane, odpowiednio dobrane odmiany karłowacieją i gęstnieją. Jak sadzić laurowiśnię na żywopłot? Krzewy te nie lubią słońca, dlatego należy zapewnić im stanowisko co najmniej półcieniste, ale też osłonięte od wiatru – rośliny pochodzenia egzotycznego źle znoszą przeciągi. Przepuszczalna, stale wilgotna gleba zapewni prawidłowy rozrost krzewu.

morele.net_korzystne oferty

Ze względu na to, że roślina uwielbia wilgoć, należy stale kontrolować glebę. Aby zapobiec przesuszeniu podłoża, można zastosować technikę ściółkowania albo podsypać krzew specjalną korą. Oprócz spełnienia podstawowych warunków warto zabezpieczać korzenie na zimę – szczególnie tych mniej popularnych odmian laurowiśni. Szczególnie młode okazy są narażone na przemrożenie – starsze nie wymagają okrywania. Choć ze względu na doskonałą regenerację krzewu po przycinaniu stosuje się go głównie do tworzenia żywopłotów, niektóre odmiany warto posadzić jako pojedyncze okazy w ogrodzie lub stworzyć z nich ciekawą kompozycję w donicach.

Nasiona innych roślin, które możesz posadzić:

Laurowiśnia na pniu

Szczepienie roślin na pniu stało się modnym rozwiązaniem wykorzystywanym do tworzenia oryginalnych krajobrazów ogrodowych. Do tego typu kompozycji poleca się wykorzystanie dekoracyjnej laurowiśni Marbled White, której liście zdobią białe nakrapiania. W sklepach ogrodniczych można znaleźć krzewy szczepione na pniu, ale są tacy, którym więcej radości sprawi zrobienie własnego drzewka – proces jest długi, ale gwarantuje dużo satysfakcji.

Laurowiśnia - żywopłot
Laurowiśnia nadaje się idealnie jako żywopłot

Laurowiśnia w donicy

Ze względu na słabą odporność niektórych odmian na mrozy, popularne staje się sadzenie krzewów w donicach. Dzięki takim rozwiązaniom można ciekawie ozdobić taras lub wejście do ogrodu, bez konieczności specjalnego zabezpieczania roślin na zimę. Gdy przyjdą chłodniejsze dni, wystarczy przenieść donicę do wnętrza i cieszyć się zielonymi liśćmi w domu. W tym przypadku nie należy zapominać o przycinaniu krzewu – jest to zabieg pielęgnacyjny, który wpłynie na prawidłowy rozrost rośliny.

Rozmnażanie laurowiśni

Laurowiśnia wschodnia nie należy do roślin bardzo trudnych w uprawie, a rozmnażanie nie powinno sprawiać problemów. Wystarczy pobrać z krzewu półzdrewniałą łodygę z kilkoma listkami i umieścić w donicy z przepuszczalnym podłożem. Dla osiągnięcia lepszych efektów można zastosować ukorzeniacz typu AB do półzdrewniałych roślin. Należy lekko wilgotną końcówkę łodygi zanurzyć w preparacie przed umieszczeniem jej w podłożu – dzięki temu roślina szybciej wypuści korzenie i rozpocznie wzrost.

Uprawa laurowiśni

Uprawa laurowiśni w ogrodzie wymaga dobrania odpowiedniego miejsca. Egzotyczne pochodzenie krzewu wymusza znalezienie miejsca zacienionego – jest to roślina podszytowa, która w naturze nigdy nie jest eksponowana na słońce. Laurowiśnia lubi ciepło, dlatego też dobrze jest umieszczać sadzonki przy murach – murowanych ogrodzeniach lub przy ścianach domu. Dzięki takiemu usytuowaniu krzew będzie chroniony przed podmuchami zimnego wiatru.

Pamiętaj, że każda roślina potrzebuje odpowiedniego nawozu:

Laurowiśnia – kiedy sadzić?

Jak każdy krzew czy drzewo, laurowiśnia wschodnia wymaga sadzenia w odpowiednim czasie. Najlepiej jest dokonać tego zabiegu w czasie spoczynku rośliny, kiedy nie przechodzi intensywnego wzrostu. Dla laurowiśni odpowiednim momentem będą miesiące od października, kiedy powoli przygotowuje się ona do zimowania, do marca, zanim rozpocznie wiosenne rozrastanie.

Jak pielęgnować laurowiśnię?

Roślina wymaga odpowiedniej pielęgnacji – od podlewania po okrycie na zimę. Laurowiśnia lubi wilgoć, dlatego należy ją regularnie podlewać i nie dopuszczać do przesuszenia gleby. Przycinanie może odbywać się kilka razy w roku – najlepiej wiosną i jesienią, tak, by wpłynąć na rozkrzewienie i gęstnienie. Można przy tym nadać jej dowolny kształt, zależnie od pożądanych efektów, inaczej przycina się żywopłoty, a inaczej prowadzi się pojedyncze okazy.

Laurowiśnia wschodnia
Roślina ta jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, jednak wymaga odpowiednio dobrej gleby

Sprawdź: Jak zrobić antresolę? Antresola – budowa krok po kroku

Kiedy kwitnie laurowiśnia?

Krzew zachwyca pięknymi stożkami kwiatów, które pojawiają się w okresie od kwietnia do maja. Białe, wysokie, postawione do góry kwiatostany, zapełnione pięciopłatkowymi kwiatami chętnie odwiedzają pszczoły. Samo kwitnienie przebiega dość obficie – niemal cały krzew pokryty jest delikatnymi kwiatami. Po okresie kwitnienia krzew pokrywa się rzadkimi, czarnymi owocami w kształcie małych kulek – są one tak samo trujące, jak liście.

Czy laurowiśnia choruje?

Choć laurowiśnia wschodnia jest rośliną delikatną, która wymaga specjalnego traktowania i nie najlepiej radzi sobie w zimnie, choroby i szkodniki raczej jej nie atakują. Jeśli jednak utrzymuje się ją w zbyt mokrej glebie przy jednocześnie wysokiej wilgotności powietrza, zdarza się, że choruje na dziurkowatość lub atakuje ją mączniak. Jak rozpoznać choroby? Mączniak powoduje, że listki zwijają się w rurki i przysychają. Aby wyleczyć roślinę, oprócz zastosowania odpowiednich preparatów, należy usunąć zainfekowane gałęzie.

Środki, które ochronią Twoje rośliny przed insektami:

Dziurkowatość to choroba grzybicza, która może zaatakować roślinę wiosną. Na powierzchni liści można wówczas zaobserwować ciemnobrązowe plamy z jasnozieloną obwódką, które z czasem zamieniają się w dziurki. Następnym stadium choroby jest utrata liści, przez co w efekcie roślina może nie przetrwać zimy. Aby zapobiegać rozwojowi choroby, należy regularnie usuwać zainfekowane liście i unikać ich zraszania.

Może Cię zainteresować: Modne ozdoby do pokoju 2021 – jakie wybrać? Najmodniejsze dekoracje do wnętrz

Ile kosztuje sadzonka laurowiśni?

Ile kosztuje laurowiśnia wschodnia? Zależnie od wybranej odmiany, koszt sadzonek może się różnić. Popularne odmiany, np. Novita lub Rottundifolia, to koszt kilku do kilkunastu złotych za sadzonkę do 30 cm. Laurowiśnia Zabeliana, o ciekawych, nakrapianych liściach, to koszt ok. 30 – 40 zł za sadzonkę do 30 cm. Laurowiśnia Caucasica kosztuje mniej więcej 50 zł, podobnie jak odmiana Otto Luyken. Cena mniejszych sadzonek jest odpowiednio niższa, jednak trzeba liczyć się z tym, że będą się one rozrastać wolniej.

Laurowiśnia wschodnia to egzotyczny krzew, którego różne odmiany stanowią ciekawy element dekoracyjny każdego ogrodu, balkonu lub tarasu. Choć roślina ma spore wymagania i należy chronić ją przed mrozem, walory dekoracyjne rośliny przekonują do jej wykorzystania. Niezależnie od wybranej odmiany, przy odpowiedniej pielęgnacji, krzew będzie się rozwijał i z roku na rok zagęszczał. Jako roślina wieloletnia, będzie zachwycać przez długi czas.

Jeżeli zainteresowała Cię tematyka roślin zimozielonych, serdecznie polecamy inne artykuły o wiecznie zielonych roślinach:

59
5

Podziel się:

Komentarze (7)

Być może laurowiśnia nie lubi garbników, które wypłukują się z tej kory. W artykule jest wyraźnie napisane, że do ściółkowania używa się specjalnej kory. Proszę poczytać o co dokładnie chodzi.

Witam chciałbym zapytać czy laurowiśnia jest lubiana przez sarny bo strasznie niszczą mi tuje i potrzebuje czegoś nie jadalnego dla sarenek

Witam podsypaliśmy laurowisnie korą z drzewa iglastego i po 3 tygodniach zauważyłem że dolne liście brązowieją ( nie widać jasno zielonej obwódki) czy to może być przypadek czy kora powinna być z innych drzew

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *