1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Piwonia (peonia) – jak uprawiać, sadzić, kiedy kwitnie? Wszystko o piwoniach

Poradniki

3 miesiące temu

Piwonia (peonia) – jak uprawiać, sadzić, kiedy kwitnie? Wszystko o piwoniach

Rośliny
21
5
2
21
5

Peonia to piękna, lecz dość delikatna roślina. Jak o nią dbać i jakich warunków potrzebuje? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o piwoniach i uprawie ich, ten artykuł jest dla Ciebie!

Piwonie – co warto wiedzieć?

Piwonie występują w ponad 30 gatunkach. Pochodzą z rejonów świata o umiarkowanym klimacie – rosną w południowej i wschodniej części Europy, w wielu obszarach Azji, zwłaszcza w centralnej części Chin, zaś dwie odmiany tej rośliny można znaleźć także na zachodnich wybrzeżach Ameryki Północnej. Kwitnienie piwonii ma miejsce zwykle na przełomie maja i czerwca.

Sprawdź: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące — na czerwono, biało, kwitnące nawet zimą — propozycje

Walory ozdobne peonii to przede wszystkim jej kwiatyduże (o średnicy od 8 do nawet 20 centymetrów), okrągłe, z licznymi, gęsto skupionymi płatkami, które wyglądają, jakby układały się w mandalę. Występują w wielu barwach, najpopularniejszymi kolorami są różowy, czerwony, fioletowy oraz biały. Spotyka się również kwiaty żółte lub intensywnie purpurowe. Dużą popularnością cieszą się też stosunkowo nowe odmiany dwubarwne. Peonie zwykle klasyfikuje się jako byliny, jednak niektóre gatunki określa się jako krzewy. Te drugie są znacznie wyższe (mogą mierzyć nawet 4 metry wysokości!).

peonia

Piwonia jako roślina ozdobna uprawiana jest od około IV wieku. Ich urokiem zachwycano się na Dalekim Wschodzie, a moda na nie przywędrowała stamtąd do ogrodów wielu europejskich dworów. Choć peonia klasyfikowana jest jako roślina trująca, na przestrzeni dziejów niejednokrotnie przypisywano jej właściwości lecznicze. Z jej pomocą, a dokładniej jej korzeni, o zdrowie dbali m.in. Chińczycy. Dobroczynny wpływ przypisywano także naparom z jej liści.

Popularne w Polsce odmiany piwonii – czym się charakteryzują?

Warianty piwonii mogą niekiedy znacząco różnić się od siebie wzrostem, barwą, czasem kwitnienia czy rozkładem płatków kwiatu. Wybierając sadzonkę, warto więc dowiedzieć się, którą odmianę reprezentuje.

Piwonia lekarska (Paeonia officinalis L.)

Wywodzi się z południowej Europy. Ten wariant kwitnie dość wcześnie w porównaniu do innych przedstawicieli swojego rodzaju – pierwszych kwiatów możemy spodziewać się już na początku maja. Peonia swoją nazwę zawdzięcza leczniczym właściwościom, których posiadanie jej niegdyś przypisywano.

Piwonia lekarska

Piwonia krzewiasta (Paeonia suffruticosa)

To jeden z najokazalszych rodzajów tej rośliny. Jest duży i rozłożysty, lecz największe wrażenie robią jego kwiaty – mogą osiągać średnicę nawet 20 centymetrów. Występują w bardzo szerokim zakresie kolorystycznym, co w połączeniu z innymi cechami rośliny sprawia, że ta peonia robi prawdziwą furorę wśród osób chcących upstrzyć swój ogród czymś naprawdę efektownym.

Peonia lekarska

Piwonia delikatna (Paeonia tenuifolia)

Zwana też piwonią koperkową lub wąskolistną, to odmiana miniaturowa, lecz wcale nie mniej efektowna. Wariant ten wyróżniają oryginalne liście – są znacznie węższe i rozcapierzone, jakby postrzępione, wyglądem przypominają liście kopru. Pierwsze pąki pojawiają się bardzo wcześnie, nawet na początku maja. Najczęściej spotykane są jednostki o czerwonych płatkach kwiatów, rzadziej różowych lub żółtych. Wywodzi się z Kaukazu, lecz można ją znaleźć także na północnych wybrzeżach Morza Czarnego.

Peonia delikatna

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora)

Zarówno liście, jak i kwiaty tej odmiany są nieco ciemniejsze od pozostałych popularnych gatunków piwonii. Ze względu na swój wygląd bywa nazywana „różą bez kolców” – płatki jej kwiatów są większe, lecz jest ich nieco mniej niż w innych odmianach rośliny. Ten wariant jest byliną średniej wielkości, może urosnąć do około metra wysokości. Kwiaty piwonii chińskiej zwykle są białe, lekko różowe lub w kolorze pastelowego fioletu.

Peonia chińska

Uprawa piwonii – jak się za to zabrać?

W Polsce peonie są niezwykle popularne, szczególnie ze względu na ozdobne, duże kwiaty i różnorodne warianty kolorystyczne. Mają jednak opinię dość wymagających w utrzymaniu, jednak zarówno sadzenie, jak i pielęgnacja wcale nie muszą być tak trudne, jakim się wydaje – oczywiście, jeśli zadbamy o pewne podstawowe warunki. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, planując uprawę peonii.

Zobacz: Niebieskie kwiaty doniczkowe, ogrodowe i balkonowe — przegląd najpiękniejszych kwiatów, które kwitną na niebiesko

Gdzie powinna znajdować się uprawa tych roślin?

Na początku zwykle warto wytypować najlepsze miejsce, w jakim można posadzić roślinę. Na szczęście, peonia nie jest zbyt wymagająca jeśli chodzi o lokalizację uprawy. Najczęściej obsadzamy nimi grządki przy płotach lub altany, jednak mogą one poradzić sobie też w wielu innych rodzajach otoczenia. Wystarczy, że miejsce jest przynajmniej w umiarkowanym stopniu nasłonecznione. Warto zasadzić roślinę na lekkim podniesieniu – to zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się wody w okolicy karpu.

Uprawa piwonii

Zwróćmy też uwagę na to, by peonia w takim miejscu nie była nadmiernie wyeksponowane na wiatr – silne podmuchy mogą obrywać kwiaty lub w inny sposób uszkodzić roślinę. Jeśli zdecydowaliśmy się na gatunek o dłuższych, bardziej rozłożystych gałązkach, warto zapewnić naszej peonii odpowiednie podparcie. Sadzisz więcej niż jedną roślinę? Pamiętaj o minimum półmetrowym odstępie pomiędzy sadzonkami. Jeśli planujemy hodowlę większych gatunków peonii, adekwatnie zwiększmy odstęp.

Podłoże dla piwonii. W jakiej glebie sadzić?

W tej kwestii wymagań jest już nieco więcej – nim rozpoczniesz sadzenie, warto więc zasięgnąć informacji. Gleba pod piwonie powinna mieć odczyn oscylujący wokół obojętnego – najlepiej umieścić sadzonki w odkwaszonej ziemi ogrodowej lub mieszance kompostowej. Podłoże musi być żyzne, o utrzymanym dobrym poziomie nawilżenia. Kiedy sadzić peonie? W większości przypadków najlepiej jest zająć się tym późnym latem lub wczesną jesienią, na przykład na przełomie sierpnia i września.

kody rabatowe morele

Jak dbać o piwonie? Pielęgnacja rośliny

Peonii nie musisz nawozić, jednakże na rezygnację z tego procesu warto zdecydować się tylko wtedy, gdy masz pewność, że sadzonka została umieszczona w wysokiej jakości żyznej ziemi. W przeciwnym wypadku postawmy na nawożenie wczesną wiosną oraz jesienią – to pozwoli cieszyć się obfitym kwitnieniem oraz większymi, bardziej efektownymi kwiatami. Nie należy używać nawozów o wysokiej zawartości azotu, zamiast tego wykorzystaj te pełne fosforu i potasu.

Peonie podlewaj regularnie, na przykład cotygodniowo. Gleba wokół rośliny powinna być wilgotna, jednak nie mokra – w takim przypadku można nawet doprowadzić do przegnicia korzeni. Delikatne piwonie latem są szczególnie narażone na przesuszenie – by temu zapobiec, możesz obłożyć stanowisko warstwą ściółki, co ograniczy parowanie wody. W większości przypadków piwonie podlewa się od wczesnej wiosny aż do września lub października. Gdy częstotliwość jesiennych opadów zaczyna wzrastać, możesz zaprzestać podlewania.

Pielęgnacja rośliny

Należy pamiętać, że różne gatunki piwonii mogą wymagać nieco innych technik dbania. Szczegółowe informacje warto pozyskać od dostawcy danej byliny, w razie wątpliwości nie omieszkaj więc pytać. Choć pielęgnacja roślin rodzaju paeonia może stanowić wyzwanie dla początkujących, zdecydowanie warto spróbować. Dobrze traktowana peonia odwdzięczy się bujnym kwiatostanem, który w Twoim ogrodzie będzie robić prawdziwe wrażenie.

korzystne oferty morele
21
5

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.