1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Na które rośliny odstraszające komary warto postawić?

Ogród i balkon

2 lata temu

Na które rośliny odstraszające komary warto postawić?

Rośliny Szkodniki
10
3
1
10
3

Rośliny odstraszające komary to jeden ze sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z uciążliwymi insektami. Nikt bowiem nie lubi tych latających owadów, które uprzykrzają letnie wieczory. Sprawdź, jakie rośliny odstraszające komary warto wybrać.

Nie nadążasz z kupowaniem kolejnych środków na komary? Nie przepadasz za zapachem repelentów, które i tak nie zawsze przynoszą zadowalające efekty? Jest na to sposób – i to naturalny – czyli rośliny odstraszające komary! To nie tylko skuteczna broń na walkę z tymi nieznośnymi owadami, ale także szansa na udekorowanie ogrodów, balkonów, tarasów czy domowych parapetów i kwietników. Sprawdź, które rośliny odstraszające komary warto kupić.

Komarzyca, czyli skuteczna broń na komary

Jeśli chcesz rośliny na balkon odstraszające komary, to komarzyca jest jednym z idealnych rozwiązań. Nie bez powodu ma ona dokładnie taką nazwę, która kojarzy się przede wszystkim z tym uciążliwym insektem. Komarzyca wydziela intensywny dla komarów zapach, który skutecznie je zniechęca do przebywania w jej pobliżu. 

Możesz sadzić ją w donicach – najlepiej wiszących, ponieważ cechą charakterystyczną tej rośliny są długie pędy. Jeśli chcesz uprawiać jedną sadzonkę przez kilka lat, koniecznie musisz ją zimować. W takim wypadku przenieś ją przed pierwszymi, jesiennymi przymrozkami do domu i umieść w chłodniejszym miejscu, gdzie temperatura oscyluje w granicach 10-15 stopni Celsjusza. Nie ominie Cię także wtedy potrzeba skrócenia długich pędów komarzycy.

Sprawdź też: Preparaty na komary – co odstrasza komary? Najlepsze domowe sposoby

Jeśli natomiast chodzi o warunki uprawy, to nie są one zbyt wymagające. Komarzyca toleruje stanowisko w półcieniu, regularne podlewanie (ale z umiarem, nie wolno jej przelewać), a także lubi pokarm w formie nawozu.

Kocimiętka na balkon i do ogrodu

Rośliny ogrodowe odstraszające komary to dobry wybór w naszym klimacie. Bez wątpienia warto na nie stawiać. Kocimiętka to dobry przykład właśnie takiej rośliny, która zabezpieczy nas przed uciążliwymi owadami. Na pewno jej plusem jest kwitnienie przez całe lato – od lipca aż do września.

Kocimiętka może być z powodzeniem uprawiana w donicy, dlatego nada się nawet jako dekoracja tarasu czy balkonu. Podobnie jak lawenda, o której znajdziesz informacje w dalszej części naszego tekstu, kwitnie na fioletowo, więc to bardzo estetyczna ozdoba naszego ogrodu. Nie bez przyczyny zaleca się wysiewanie ich razem – wspólnie mogą stworzyć wyjątkową kompozycję.

Jako że kocimiętka to bylina, możesz uprawiać ją kilka lat. Wystarczy, że przytniesz jej pędy po zimie (nie krępuj się i śmiało tnij je przy ziemi), a ta odwdzięczy się znowu piękną, kwitnącą formą latem. Warto też wspomnieć, że jej uprawa nie jest kłopotliwa, a właściwości są jak najbardziej cenne. Co ważne, kocimiętki to rośliny na balkon odstraszające komary i meszki. Warto mieć to na uwadze, ponieważ jedne i drugie owady potrafią uprzykrzać nam życie, gdy na zewnątrz się ociepli.

Lawenda wąskolistna, czyli roślina zimozielona

Lawenda wąskolistna podobnie jak kocimiętka kwitnie przez całe lato na fioletowy kolor. Zaleca się też przycinanie jej pędów każdej wiosny, aby utrzymać jej zwartą formę. Również nie jest wymagająca. Zasady uprawy są zbliżone do tych, jakie obowiązują w przypadku kocimiętki. 

Lawenda w ogrodzie czy w doniczce? Sprawdź koniecznie nasze dwa artykuły, które poruszają te tematy: Lawenda w doniczce – wszystko o uprawie lawendy w domu oraz Lawenda w ogrodzie – sadzenie, pielęgnacja. Wszystko o lawendzie.

Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny odstraszające komary czy meszki będą dobre, to właśnie poznałeś kolejną wartą uwagi propozycje. Oczywiście – jak już pewnie wywnioskowałeś ze wspomnianych dwóch artykułów – lawenda wąskolistna może znaleźć się w donicy na balkonie czy tarasie. Jej cechą charakterystyczną jest możliwość kwitnienia nawet dwa razy do roku. Bowiem może ona wypuścić kwiaty nie tylko latem, ale i jesienią.

Koper włoski na komary

Kwitnący przez całe lato na żółto koper włoski jest rośliną ziołową, dlatego wydziela aromatyczny zapach, który nie jest przyjemny dla owadów – w tym komarów. Warto sadzić go na stanowiskach słonecznych i utrzymywać wilgotne podłoże, bowiem nie lubi przesuszania. Jest to nie tylko roślina przyprawowa na komary, ale także warzywna. Przy podstawie łodygi rozwija jadalne cebulki. Warto sadzić go z innymi cennymi ziołami, na których skupimy się w dalszej części artykułu. Koper włoski oraz inne opisywane w tym poradniku zioła to oczywiście rośliny odstraszające komary na balkon czy do ogrodu.  

Mięta

A może rośliny odstraszające komary w domu? Bowiem i do naszych mieszkań wlatują te nieznośne insekty. Mięta w doniczce to skuteczny sposób na te owady! Możesz uprawiać ją bez większych problemów nie tylko w gruncie czy balkonowej donicy, ale także na domowym parapecie. Wybierz jednak dla niej słoneczne stanowisko! Już po niedługim czasie poczujesz aromatyczny zapach tej rośliny, która skutecznie zniechęci komary (czy meszki) do domowych wizyt.

Sprawdź też: Zioła w kuchni – jak je hodować? Jakie wybrać i jak o nie dbać? Wszystko o ziołach w kuchni

Bazylia pospolita

Bazylia to roślina przyprawowa, miododajna, która również potrafi skutecznie odstraszać komary. W jej przypadku warto wcześniej odpowiednio przygotować podłoże do uprawiania, ponieważ ta nie toleruje nawożenia obornikiem już w trakcie okresu wegetacyjnego. Oprócz tego musisz zadbać o słoneczne miejsce, regularne podlewanie oraz zabezpieczenie przed wiatrem. Jeśli postarasz się o każdą z wymienionych zasad uprawiania bazylii, ta z pewnością odwdzięczy się zdrowym wyglądem oraz smacznym zbiorem. A przede wszystkim odstraszy niechciane komary!

Tymianek pospolity

Aromatyczny tymianek pospolity ma zbliżone wymagania uprawowe do tych, które dotyczą bazylii. Lubi słoneczne stanowisko oraz żyzną, przepuszczalną oraz regularnie nawadnianą glebę. Pamiętaj, aby nie przelewać podłoża, a także zbytnio go nie przesuszać. Jest to roślina, która kwitnie na przełomie wiosny i lata. Możesz ją oczywiście spożywać po zbiorze (po uprzednim wysuszeniu). Jednak często tymianek pospolity jest wybierany nie tylko w tym celu – należy do grupy tych roślin, które odstraszają komary.

Melisa

Melisa to popularne, chętnie wybierane zioło do naszych domowych ogrodów. Nie ukrywamy, że jest ona kupowana i uprawiana w celach zdrowotnych – ma właściwości uspokajające, pozytywnie działa na trawienie, a nawet łagodzi objawy nadmiernie przetłuszczających się włosów.

Melisa to krzewinka, która potrafi kwitnąć niemal przez całe lato. Wydziela intensywny zapach, którego nie tolerują komary. Dlatego jest to dobry wybór do każdego ogrodu, w którym nie chcemy widzieć zbyt wielu gryzących owadów.

Jak inne zioła, tak i melisa lubi przede wszystkim słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Zapewnij jej te warunki (a już z pewnością sporo światła), a odwdzięczy się ona jeszcze bardziej intensywnym zapachem.

Rozmaryn

Rozmaryn to krzew, który naturalnie występuje na terenach położonych nad Morzem Śródziemnym. To, czym się wyróżnia, jest z pewnością jego kwitnienie wiosną oraz początkiem lata. Roślina wypełniona jest wtedy ładnymi, niebieskimi kwiatami.

Sprawdź też: Niebieskie kwiaty doniczkowe, ogrodowe i balkonowe — przegląd najpiękniejszych kwiatów, które kwitną na niebiesko

Jeśli chcesz zasadzić rozmaryn w swoim ogrodzie, to powinieneś przygotować przepuszczalne podłoże, aby to nie zbierało nadmiaru wody. Oczywiście musi to być stanowisko słoneczne. Nie musisz jednak pamiętać o częstym podlewaniu. Rozmaryn raczej potrafi radzić sobie w kryzysowych momentach, choć w przypadku wystąpienia suszy warto zadbać o jego częstsze podlewanie

Ponieważ jest to krzew, to sadzi się go przede wszystkim w gruncie. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy znajduje się w donicy. To niewątpliwie ułatwia jego zabezpieczenie przed mrozami. Gdziekolwiek zdecydujesz się go umieścić, to jedna z tych roślin, która odstraszy niechciane komary.

Bodziszek korzeniasty – idealny także na balkon

Rośliny odstraszające komary w ogrodzie, które można sadzić również w donicy balkonowej, a w dodatku nie wymagają skomplikowanej uprawy, są najchętniej wybierane. Właśnie do tej kategorii można zaliczyć bylinę, jaką jest bodziszek korzeniasty. Toleruje on półcień, nie trzeba pamiętać o ciągłym podlewaniu, ponieważ i z suszą sobie poradzi, a co bardzo istotne, nie musisz przygotowywać dla niego lepszego podłoża – prawdopodobnie wyrośnie i w nieco ubogiej w cenne składniki pokarmowe glebie.

Bodziszek korzeniasty to kolejna roślina odstraszająca komary, która kwitnie na kolor fioletowy. Podobnie jak lawenda wąskolistna może zakwitnąć dwa razy do roku, jeśli po pierwszym wypuszczeniu kwiatów skrócimy jego pędy. Jak przycinać pędy bodziszka korzeniastego? Najlepiej o połowę, używając sekatora! 

Aksamitka

Ładną rośliną odstraszającą komary jest aksamitka. Jej kwiaty przybierają żółto-pomarańczowy kolor. Jeśli zapewnisz aksamitce żyzną glebę, możesz być pewny, że odwdzięczy się ona zdrową kondycją. Roślina ta potrzebuje słonecznego stanowiska oraz systematycznego podlewania.

Cechą charakterystyczną aksamitki jest jej dosyć intensywny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu. Mimo że można tę roślinę sadzić w donicach, raczej warto umieścić ją w gruncie. Wspomniany zapach jest jednak nietolerowany przez owady – zwłaszcza komary, ale i mrówki czy mszyce. 

Żeniszek

Żeniszek to kolejna lubująca się w słońcu roślina odstraszająca komary, która również powinna być osłonięta od wiatru. Można ją sadzić zarówno w gruncie, jak i w donicach. Kwitnie bardzo długo, bo praktycznie przez całe lato, na kolor niebiesko-fioletowy. Trzeba przyznać, że barwa ta często jest cechą roślinności, która zniechęca latające i gryzące owady do przebywania w naszym pobliżu. Oczywiście tutaj – jak i w innych przypadkach – chodzi o intensywny zapach żeniszka, którego nie tolerują komary.

Sprawdź też: Kleszcze – co je odstrasza i jak z nimi walczyć?

Pelargonia pachnąca (anginka)

Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że pelargonie pachnące to rośliny odstraszające komary i muchy. Również meszki nie lubią przebywać w ich pobliżu. Pamiętaj jednak o prawidłowych zasadach jej uprawiania, abyś mógł cieszyć się jej pięknymi kwiatami i charakterystycznym zapachem.

Zwykle pelargonie umieszcza się w donicach i stawia w miejscu słonecznym. Raczej postaraj się, aby nie znalazła się na obszarze narażonym na liczne przeciągi. Wsadź ją do lekkiej, przepuszczalnej gleby. Pamiętaj o przygotowaniu warstwy drenującej, ponieważ nadmiar wody może doprowadzić do rozwijania się na korzeniach chorób grzybowych.

Surmia, czyli drzewo odstraszające komary

Surmia to największa roślina z wszystkich opisanych w niniejszym artykule. Jest to bowiem drzewo, które można nazwać ogrodowym skarbem. Dlaczego? Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że na ten werdykt wpływają różne czynniki – w tym dekoracyjne liście, piękne kwiaty oraz… możliwość odstraszania znienawidzonych przez ludzi komarów.

I choć surmia jest fantastyczną ozdobą każdego ogrodu, to możliwość zniechęcania latających i gryzących owadów wychodzi tu często na pierwszy plan. Warto jednak wiedzieć, jakie ma wymagania to drzewko. Na pewno dobrze jest zapewnić jej miejsce w miarę osłonięte od wiatru. Należy też wybrać takie, do którego docierać będą duże ilości promieni słonecznych. Młode drzewa warto przykrywać w czasie mrozów, ponieważ surmia należy zdecydowanie do roślin ciepłolubnych.

Jeśli chcesz poznać więcej informacji o przepięknym drzewku, jakim jest surmia, zachęcamy do przeczytania interesującego artykułu przygotowanego przez Olę. Surmia – dekoracyjne drzewo, które odstrasza komary! Jak pielęgnować katalpę? – poradnik ten odpowie Ci na podstawowe pytania, które często są zadawane przez osoby planujące uprawę tej rośliny.

Rośliny odstraszające komary i inne owady – szeroki wybór

Jak widzisz, rośliny odstraszające komary są różne. Wiele z nich możesz uprawiać je nie tylko w gruncie, ale także w donicy na balkonie czy tarasie. Kilka z wymienionych roślin (np. zioła) z powodzeniem wyhodujesz na domowym parapecie. Wybierz interesujące Cię gatunki i zacznij skutecznie radzić sobie z uciążliwymi owadami. Od teraz możesz estetycznie udekorować podwórko, a Tym samym błyskawicznie i w prosty sposób zażegnać latające insekty – nie tylko komary, ale i meszki. Ciesz się więc komfortem w trakcie odpoczynku na świeżym powietrzu – przede wszystkim wieczorami. Szybko zrezygnujesz ze sztucznych repelentów.

A czy Ty postanowiłeś posadzić któreś z wyżej opisanych roślin odstraszających komary? Na które odmiany się zdecydowałeś? Uprawiasz je w gruncie czy w balkonowej donicy? Przede wszystkim podziel się z nami informacjami, czy zażegnałeś problem kąsających komarów lub meszek? Jesteśmy bardzo ciekawi Twojej opinii, którą możesz zostawić w sekcji komentarzy. Cenne uwagi pozwolą zdecydować pozostałym czytelnikom naszego bloga, które rośliny odstraszające komary warto uprawiać.

Jeśli interesują Cię natomiast inne tematy związane z ogrodem, sprawdź koniecznie nasze wybrane artykuły. Mamy nadzieję, że wiedza w nich zawarta przypadnie Ci do gustu i pozwoli cieszyć się estetycznie urządzonym terenem wokół Twojego domu.

10
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Mam na balkonie siedem z czternastu roślin tu prezentowanych. Komary i muszydła wszelkiej maści w nosie mają te niby odstraszacze, wlatują jak wlatywały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *