1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Bukszpan – doskonały krzew do Twojego ogrodu! Porady pielęgnacyjne gryszpanu

Ogród i balkon

2 lata temu

Bukszpan – doskonały krzew do Twojego ogrodu! Porady pielęgnacyjne gryszpanu

Rośliny
8
1
0
8
1

Bukszpan wieczniezielony to bardzo wdzięczny krzew. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób go pielęgnować, przycinać i jak reagować na jego choroby. Czy ćma bukszpanowa naprawdę jest tak groźna? Przekonaj się!

Bukszpan – jak o niego dbać? Pielęgnacja bukszpanu

Aby móc utrzymać bukszpan w dobrym stanie, nie trzeba wiele. Istnieją jednak pewne zasady, których kurczowe trzymanie się pozwoli na bezproblemowy wzrost rośliny. Jeżeli poszukujesz krzewu na żywopłot – postaw na bukszpan! Jaka ziemia będzie dla niego odpowiednia? Czy sprawdzi się on jako krzew do cienia?

Stanowisko i gleba – jak sadzić bukszpan?

Najlepszym stanowiskiem dla bukszpanu będzie wystawa słoneczna – jednak jest to również znakomity krzew do cienia. Łatwy dostęp promieni słonecznych sprawi, że żywopłot będzie się szybciej i intensywniej rozrastać, co w przypadku bukszpanu jest dość abstrakcyjnym stwierdzeniem, ponieważ krzew ten rośnie bardzo powoli.

Bukszpan ma niewielkie wymagania glebowe. Najlepsze podłoże dla niego będzie zasadowe lub neutralneżyzne i wilgotne, jednak bez problemu również będzie rósł na cięższych, kamienistych glebach. Gryszpan jest rośliną odporną na niesprzyjające czynniki – doskonale radzi sobie w okresach suszy oraz nie ma problemu z zanieczyszczeniami.

Sprawdź też: Jak wygląda ligustr zimozielony (ligustr jajolistny)? W jaki sposób o niego dbać?

Z racji, że bukszpan najczęściej sadzony jest w celu stworzenia żywopłotu, należy wsadzić sadzonki do ziemi, zachowując odpowiedni odstęp. W tym przypadku powinien on wynosić około 10–12 centymetrów, jeżeli chcemy mieć gęsty i niski żywopłot, a jeśli planujemy stworzyć zielony mur, odległość powinna być nie mniejsza niż 15 centymetrów. Najlepszą porą roku na sadzenie gryszpanu jest wiosna.

Podlewanie i nawożenie

Czynność podlewania jest kluczowa, jeśli nasz bukszpan rośnie na stanowisku słonecznym, a lato jest bardzo upalne i suche. Powinniśmy mu wtedy dostarczać sporo wody – nawet codziennie, jeśli nie ma opadów. Wiosną i jesienią warto podlewać bukszpan około dwóch razy w tygodniu. Objawami przesuszenia są karłowacenie rośliny, brak nowych przyrostów oraz żółknięcie liści. Podlewanie zimą również jest konieczne (w końcu to roślina zimozielona) – jednak trzeba pamiętać o tym, by nie robić tego, gdy jest mróz.

Pamiętaj również, by nie podlewać roślin w ciągu dnia – mokre liście mogą bardzo łatwo ulec zniszczeniu w momencie, gdy pada na nie ostre, słoneczne światło. Być może już nie musisz się dowiadywać, jak uratować suchy bukszpan – ponieważ to może nie być wysuszenie, a poparzenie. Podlewaj rośliny zawsze od spodu, mało która z nich lubi polewanie po liściach.

Odżywianie gryszpanu powinno mieć miejsce raz w roku, na wiosnę. Najlepiej zastosować specjalny, przeznaczony do tego nawóz do bukszpanu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dostarczysz mu wszystkich potrzebnych składników. Jeśli jednak zauważysz, że roślina ciągle wolno rośnie i jest słaba, podaj jej drugą dawkę – nie później niż pod koniec czerwca.

Przycinanie bukszpanu – kiedy i w jaki sposób to robić?

Kiedy przycinać bukszpan zwyczajny? Powinno się to robić dwa razy do roku – wczesną wiosną oraz w połowie lata. Cięcie w późniejszych miesiącach może bardzo osłabić roślinę, zahamować jej wzrost, a nawet doprowadzić do obumarcia. Jak w takim razie to robić?

Na początku – nie bój się cięcia bukszpanu! One naprawdę to lubią, ponieważ stymuluje je do wzrostu. Do tego zabiegu przygotuj ostry, czysty sekator lub nożyce do żywopłotu i przystąp do działania! Możesz przycinać bukszpan tak, jak tylko Ci się to podoba. Jeżeli posiadasz bukszpan drobnolistny – możesz wyciąć z niego równy, niski murek, jeśli natomiast jesteś posiadaczem dużego egzemplarzu bukszpanu zimozielonego – ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.

Sprawdź też: Jak przycinać tuje, żeby były gęste – poradnik na zagęszczony żywopłot krok po kroku!

Istnieją również popularne kształty, które reprezentuje niższy bukszpan. Kula to charakterystyczna forma dla niskich odmian, które są niezwykłą ozdobą pasującą do niemalże każdego ogrodu lub donicy. Drzewka to inna propozycja, do ich stworzenia potrzebny jest duży egzemplarz, zwany również jako bukszpan na pniu. Z niego można także ukształtować figury.

Choroby i szkodniki. Czy ćma bukszpanowa faktycznie atakuje bukszpan? Jak się przed nią bronić?

Mimo całej swojej odporności na słabe warunki, zanieczyszczone powietrze i możliwość przetrwania suszy – bukszpan ma swoje choroby i charakterystyczne szkodniki. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany na liściach – możesz być pewny, że coś zjada Twój bukszpan. Choroby objawiające się plamami zarówno białymi, brązowymi, jak i żółtymi mogą świadczyć o wdaniu się grzyba. Jak uratować bukszpan w takim stanie? Najlepiej zastosować środki grzybobójcze i pozbyć się porażonych gałązek.

Innym czynnikiem wpływającym na stan zdrowia rośliny są szkodniki. Jak je rozpoznać? Najczęściej spotykane szkodniki bukszpanu to ćma bukszpanowa, przędziorek bukszpanowiec oraz miodówka bukszpanowa. Wszystkie te owady można zwalczyć, stosując oprysk na bukszpan. Bytowanie szkodników możesz rozpoznać po pajęczynach, kokonach i larwach ciem, które niewiele różnią się kolorystycznie od liści bukszpanu.

Ogrodnicy często zastanawiają się, czy bukszpan odrodzi się po ćmie bukszpanowej – odpowiedź jest jedna, zwykle tak, lecz może mu to zająć nawet do kilku lat.

Bukszpan – cena. Ile wydasz na gryszpan? Czy jest tego wart?

Buxus sempervirens znajdziemy w sezonie w cenie od kilku złotych, maksymalnie do 30 złotych. Nie jest to duży wydatek, jeśli jednak obawiasz się ataku szkodników lub nie chcesz zajmować się rośliną – możesz zakupić sztuczny bukszpan. Szkodniki ani choroby mu niestraszne – jednak takie egzemplarze głównie występują jako bukszpan w donicy, więc nie mamy z nim zbyt dużego pola manewru.

Kilkanaście złotych nie wydaje się dużą kwotą – jednak zwykle aranżujemy nieco inaczej bukszpan. Żywopłot, mały, odgradzający kilka metrów będzie nas kosztować od stu złotych, aż do kilkuset – w zależności od długości osłanianej przestrzeni. 

Sprawdź też: Żywopłot zimozielony — wszystko, co musisz o nim wiedzieć! Sprawdź, z jakich roślin go zrobić i jak o niego dbać!

Inne krzewy do ogrodu mogą okazać się bardziej opłacalne – potrafią kosztować jeszcze mniej i cechować się znacznie szybszym wzrostem. Jeżeli jednak zależy Ci na bukszpanie, musisz wydać nieco więcej pieniędzy i uzbroić się w duże zapasy cierpliwości. 

Bukszpan w ogrodzie – aranżacje

Spójrz, jak doskonale może prezentować się bukszpan! Sadzonki ułożone w ten sposób, przycięte tak, aby tworzyły kule, prezentują się niezwykle oryginalnie. Poniżej znajduje się świetna inspiracja na gryszpan!

Nawet zimą gryszpan może wyglądać znakomicie! Przyjrzyj się poniżej, jak wyśmienicie mogą prezentować się krzaczki w ogrodzie, kiedy przycinamy bukszpan regularnie!

Ogród pod Pałacem Branickich w Białymstoku może się pochwalić zadbanymi, równo ostrzyżonymi bukszpanami zaprezentowanymi na poniższej fotografii.

Wyjątkowym połączeniem jest zieleń z fioletem, co znajduje się na zdjęciu poniżej. Bukszpan z lawendą to znakomity duet – wypróbuj taką kombinację w swoim własnym ogrodzie! 

Mamy szczerą nadzieję, że wiesz już, jak zadbać o bukszpan i jakie symptomy świadczą o jego chorobie. Liczymy również na to, że spodobały Ci się powyższe inspiracje. A czy Ty masz w swoim ogrodzie bukszpan? Choroba omija go szerokim łukiem czy miałeś już okazję walczyć z nieproszonymi gośćmi? Koniecznie zdradź nam w komentarzu swoje sekrety pielęgnacyjne oraz sposoby na walkę z uciążliwym wrogiem!

A jeśli chcesz poznać więcej ogrodowych treści, koniecznie sprawdź te artykuły:

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *