1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Projektowanie ogrodu – ile kosztuje? Jak zrobić to samemu?

Ogród i balkon

2 lata temu

Projektowanie ogrodu – ile kosztuje? Jak zrobić to samemu?

Aranżacja Rośliny
11
0
0
11
0

Jak zaprojektować ogród? Jest to na pewno zadanie wymagające czasu i chęci, ale na pewno możliwe do wykonania. A może lepiej powierzyć projektowanie ogrodu profesjonalistom? Jaki jest koszt wynajęcia architekta krajobrazu?

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak zaprojektować ogród i na co zwrócić uwagę – koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Mamy nadzieję, że zaprezentowane tu porady i inspiracje będą nieocenioną pomocą i pomogą Ci stworzyć wymarzony ogród. Projektowanie ogrodów nie jest tak straszne, jak je malują!

Jak zaprojektować ogród? Podstawowe informacje

Zaprojektowanie ogrodu to praca trudna, ale niezwykle wdzięczna. Możesz powierzyć to zadanie specjalistom, jednak z powodzeniem możesz to zrobić sam! Ważne jest, abyś poznał podstawowe zasady aranżacji ogrodu i wcielił je w życie.

jak zaprojektować ogród i taras
Jak zaprojektować ogród?

Od czego zacząć? Od przygotowania wstępnego planu! Zapisz w nim najważniejsze informacje, zaplanuj wstępnie budżet. Jeżeli Twój ogród jest nieduży – na pewno z powodzeniem poradzisz sobie sam. Jeśli jednak jest przestronny i planujesz zakup wielu roślin – sugerujemy skorzystanie z odpowiedniego programu komputerowego lub specjalnej aplikacji.

Aranżacja ogrodu – projekt to podstawa

Musisz mieć świadomość, że chcąc mieć piękny ogród, powinieneś przygotować odpowiedni projekt. Zbyt duża improwizacja i sadzenie roślin na chybił trafił może skończyć się katastrofą. Aby jej uniknąć – przystąp do planowania i projektowania przestrzeni ogrodowej.

Dopasowanie przestrzeni ogrodowej do stylu życia

Jaki powinien być ogród idealny? Piękny i funkcjonalny zarazem. Rośliny powinny Ci się podobać, ale muszą także pasować do Twojego stylu życia. Jeśli często wyjeżdżasz i nie możesz opiekować się florą ogrodową – postaw na rośliny, które nie wymagają regularnego podlewania. Jeśli nie lubisz prac ogrodowych – zrezygnuj z tych krzewów i kwiatów, które trzeba regularnie nawozić i przesadzać.

Sprawdź też: Jakie pnącza zimozielone wybrać? Jak o nie dbać?

Aranżacja ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli masz małe dzieci – koniecznie zarezerwuj miejsce na plac zabaw! Jeśli Twój czworonożny przyjaciel regularnie biega po ogrodzie bez opieki – zrezygnuj z roślin, które mogłyby mu poważnie zaszkodzić w przypadku ich zjedzenia. O wszystkich tych rzeczach musisz pamiętać już na etapie projektowania.

Projekt ogrodu – bazowanie na sprawdzonych pomysłach

Nie wiesz, jak zabrać się za projekt ogrodu? Czerp ze sprawdzonych pomysłów! Wymarzony ogródek i taras powinny być zgodne z Twoimi upodobaniami. Jednak podczas projektowania możesz śmiało czerpać z inspiracji! Rozglądaj się dookoła podczas spacerów, obserwuj okoliczne ogrody, szukaj inspiracji w internecie.

projekt ogrodu_na kartce czy online
Jak zaprojektować ogród?

Co jeszcze jest bardzo ważne? Koniecznie skonsultuj się z bliskimi! Niech osoby, które z Tobą mieszkają, doradzą Ci i wspólnie zastanówcie się nad tym, co powinno znaleźć się w ogrodzie obok Waszego domu. Zweryfikujcie Wasze pomysły i wypracujcie wspólne stanowisko. To może być doskonała okazja do rozmów i miłego spędzenia czasu. Obejrzyjcie katalogi z projektami.

Projektowanie ogrodu online

W dzisiejszych czasach wiele rzeczy jest łatwiejszych niż dawniej. Dowód? Planery ogrodowe! Dzięki nim sprawdzisz, czy Twoje pomysły uda się zrealizować. Projekty w tego typu programach mogą uzmysłowić Ci, czy wymyślone koncepcje da się wcielić w życie. Takie programy ułatwiają projektowanie i możemy dzięki nim stworzyć ciekawą wizję z dowolnie dobranych przez nas elementów.

Sprawdź też: Mięta w doniczce lub ogrodzie! Jak o nią dbać?

Oczywiście wiele z tych programów jest płatnych, jednak na pewno koszt będzie dużo niższy, niż w przypadku zatrudnienia do projektu profesjonalnego biura architektonicznego. Tak więc jeżeli masz odrobinę zmysłu estetycznego i czas, spróbuj swoich sił! Przygotowanie projektu może zająć Ci trochę czasu, ale na pewno da ogromną satysfakcję!

Skoro jesteśmy przy kosztach: ile kosztuje projekt ogrodu? Dowiesz się tego po przeczytaniu kolejnego akapitu!

Ile kosztuje projekt ogrodu?

Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje projektowanie ogrodu, mamy dla Ciebie kilka ważnych informacji. Oczywiście wszystko zależy od jego wielkości ogrodu oraz ilości roślin. Można jednak szacunkowo obliczyć przybliżony koszt aranżacji ogródka.

Najczęściej architekci obliczają cenę projektów w zależności od kwoty, którą wydasz na stworzenie całego ogrodu. Jest to około 5-10% wartości inwestycji. Co to oznacza w praktyce? Projekty tarasów lub balkonów to koszt wahający się pomiędzy 1000 a 2000 zł.

Z kolei za projekt małego ogródka, na przykład przy zabudowie szeregowej, licz się z wydaniem około 2000-3000 zł. Za projekt ogrodu przydomowego zapłacisz około 3000-5000 zł – zależnie od wielkości przestrzeni i działań koniecznych do wykonania.

projektowanie ogrodu_z architektem czy samodzielnie
Architekt może pomóc Ci stworzyć projekt marzeń

Podkreślamy, że są to kwoty szacunkowe i często są  inne w zależności od regionu lub miasta, w którym są wykonywane. Projekty ogrodów w różnych miejscach Polski mogą dość znacznie różnić się cenami.

Nie bez znaczenia na pewno jest fakt, że aranżacje ogrodów mogą być niezwykle odmienne od siebie. Inaczej mogą kształtować się ceny ogródka minimalistycznego, a inaczej takiego wypełnionego roślinami, dodatkowym oświetleniem, ozdobami. Jak możesz się domyślać – oczko wodne lub altana bardzo podnoszą cenę inwestycji, a tym samym także projektu.

Aranżacja ogrodu – zacznij od podstaw

Piękny ogród – jak go zaprojektować? Najpierw musisz podzielić dostępną Ci przestrzeń na kilka obszarów. Jakich? Dowiesz się z kolejnych akapitów!

Wyznacz ścieżki

Jeśli chcesz znaleźć miejsce idealne do sadzenia roślin – koniecznie wyznacz także miejsca, gdzie ich nie będzie! Niewątpliwie ścieżki są jednymi z nich. Projektowanie to przecież nie tylko rozkład kwiatów i krzewów. 

jak zaprojektować ogród
Na etapie projektowania wyznacz ścieżki i miejsca, gdzie nie będzie roślinności

W dalszej kolejności zastanów się, jak powinny wyglądać. Czy postawisz na popularne kamienie tworzące kamienny chodnik, czy zdecydujesz się na inne rozwiązanie, na przykład kostkę brukową?

Trawnik w ogrodzie

Teraz zastanów się, w których zakątkach ogrodu zasiejesz trawę! A może chcesz, by trawnika nie było w ogóle, a całą przestrzeń wypełnisz ozdobnymi kamieniami? Przemyśl tę sprawę na samym początku.

Jak dbać o trawnik i prawidłowo go wysiać? Jeśli nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie – z pomocą przyjdzie poradnik: Jak siać trawę? Ciesz się pięknym trawnikiem. Jeżeli wolisz prostsze rozwiązania, pomocny może okazać się nasz artykuł o trawie z rolki: Trawa z rolki – jak przygotować podłoże? Jak kłaść? Ile kosztuje trawa z rolki?

Strefy – aktywności fizycznej, zabawy

Twoje dzieci będą Ci niezwykle wdzięczne za wydzielenie strefy zabawy. Jak powinna wyglądać? Tak, jak Twoje dzieci sobie wymarzą! Jeśli lubią kreatywne zabawy – koniecznie postaw na piaskownicę. Jeśli uwielbiają aktywność fizyczną – zorganizuj małą ściankę wspinaczkową lub boisko do ulubionej gry zespołowej.

Jakie atrakcje dla dzieci wybrać? W artykule Szymona znajdziesz wiele cennych wskazówek: Atrakcje dla dzieci w ogrodzie – pomysły na domowy plac zabaw.

Także dla siebie możesz zorganizować miejsce do uprawiania sportu. Mała siłownia na świeżym powietrzu? Takiej strefy aktywności pozazdrości Ci wiele osób! 

Nie pomiń strefy wypoczynku!

Na koniec chyba jedno z najważniejszych miejsc w każdym ogrodzie. Jest to oczywiście strefa wypoczynku. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie tego przydomowego tarasu lub ogrodu bez wygodnych krzeseł, sofy ogrodowej lub hamaka bądź huśtawki!

sofa wypoczynkowa i komplet wypoczynkowy na tarasie
Komplet wypoczynkowy powinien znaleźć się na każdym tarasie

Koniecznie musisz mieć miejsce, w którym odpoczniesz po ciężkim dniu pracy lub zrelaksujesz się w weekend. Oczywiście aranżacja tego miejsca zależy od Twoich upodobań. Może koniecznie chcesz umieścić tam grill, przy którym przyrządzisz pyszne jedzenie dla rodziny i przyjaciół?

Kwiaty i rośliny ogrodowe – poznaj te najpopularniejsze

Nie wiesz, jakie rośliny posadzić lub zasiać w swoim ogrodzie? Może warto postawić na te najpopularniejsze? Oczywiście ostateczny wygląd ogrodu zależy od Twoich preferencji. Jednak bardzo często określone okazy występują w wielu aranżacjach nie bez przyczyny – często nie dość, że są piękne, to nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.

Rośliny na żywopłot

Warto pomyśleć o żywopłocie, który uchroni Cię przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Na jakie rośliny najlepiej postawić? Nie bez powodu od lat projektanci wybierają tuje. Jak zająć się ich pielęgnacją? Odpowiedź znajdziesz tutaj: Tuje – jak o nie dbać? Praktyczne porady.

Oczywiście to nie są jedyne rośliny, które stworzą piękny żywopłot. Więcej pomysłów zawarliśmy w tych poradnikach:

Kwiaty w ogrodzie

Nie każdy lubi działania takie jak: przesadzanie, podlewanie i pielęgnowanie roślin. Mamy jednak porady dla takich osób. Możecie wybrać kwiaty, które wymagają absolutnego minimum pielęgnacji! Jak znaleźć takie odmiany? Wystarczy zapoznać się z naszym poradnikiem – Barwne kwiaty w Twoim ogrodzie bez wysiłku.

jakie kwiaty do ogrodu wybrać
Jakie kwiaty najlepiej wybrać do ogrodu?

Chcesz, by Twój ogród wiosną zamienił się w kolorową łąkę? Polecamy posadzenie roślin wymienionych w artykule: Wiosenne kwiaty – czy znasz 10 najpopularniejszych kwiatów kwitnących wiosną?

Krzewy ozdobne

Krzewy ozdobne sprawdzą się w każdym ogrodzie. Na jakie się zdecydować? Bardzo polecamy krzewy zimozielone – będą wspaniałą dekoracją 365 dni w roku! Jeśli chcesz, by Twój ogród zachwycał, postaw na te najbardziej zjawiskowe rośliny. Znajdziesz je w naszym artykule: Krzewy kwitnące do ogrodu – poznaj 7 najpiękniejszych roślin łatwych w uprawie! Ogrodowe krzewy ozdobne niewątpliwie będą wspaniale się prezentować w Twojej przestrzeni!

Drzewa w ogrodzie

Nie każdy ogród jest na tyle duży, by można było w nim umieścić drzewa. Jeśli jednak masz dostępną przestrzeń, polecamy zasadzenie kilku z nich. Może warto postawić na drzewa owocowe? Nie tylko będą pięknie wyglądać w okresie kwitnienia, ale dzięki nim możesz liczyć na porcję pysznych witamin! A nic nie smakuje tak wybornie, jak owoce z domowego ogrodu!

Sprawdź też: Skalniak – co to jest? Jakie rośliny na skalniak wybrać?

Oczywiście podczas projektowania ogrodu możesz postawić tylko na drzewka ozdobne. Jakie wybrać? Bardzo polecamy na przykład surmię – nie dość, że pięknie wygląda, to dodatkowo odstrasza komary!

Jak oświetlić ogród? Projektowanie oświetlenia

Pamiętaj o tym, że oświetlenie jest kluczowe. To ono tworzy klimat. Ponadto dzięki niemu możesz bezpiecznie korzystać ze swojego ogrodu bez obawy o potknięcie się czy uszkodzenie roślin przez ich nadepnięcie.

Lampy ogrodowe

Zanim zasiejesz piękny trawnik i zlecisz posadzenie kwiatów oraz zainwestujesz w krzewy ogrodowe – koniecznie pomyśl o oświetleniu. Lampy powinny być zainstalowane właściwie na początku prac, żeby potem nie było konieczności rozkopywania świeżo posadzonych roślin.

Wybór lamp ogrodowych stojących jest bardzo duży, dobierz odpowiednie do stylu Twojego ogrodu i ciesz się pięknym światłem wieczorem i nocą. Dodatkowo możesz pomyśleć kinkietach zewnętrznych na elewacji, które mogą stworzyć niesamowity nastrój przed domem.

Oświetlenie dodatkowe

Oprócz lamp ogrodowych postaw na dodatkowe punkty świetlne! Mogą to być małe lampki solarne, szyny LED lub inne nietypowe rozwiązania. Mamy również bardzo ciekawy pomysł – zdecyduj się na lampiony! Pomogą stworzyć naprawdę niepowtarzalny klimat! Jak taka aranżacja może wyglądać? Zainspiruj się poradnikiem Szymona: Wybieramy lampiony do ogrodu! Jakie są ich rodzaje i jak je zaaranżować na podwórku?

dodatkowe oświetlenie w ogrodzie_projektowanie ogrodu
Dodatkowe oświetlenie pomaga stworzyć w ogrodzie niepowtarzalny klimat

Mały ogród – aranżacje ogrodów niewielkich rozmiarów

Jeżeli posiadasz jedynie niewielki kawałek ziemi przed domem – nie martw się! On także może być piękny i wyjątkowy! Nawet mały ogród może zamienić się w niezwykły zakątek, który będzie cudownym miejscem relaksu i odpoczynku. Jak stworzyć oazę przed domem?

Mniej znaczy więcej

Pamiętaj, że czasem mniej znaczy więcej. Jeśli nie masz dużego ogrodu – lepiej ograniczyć liczbę zbędnych dodatków i skupić się na tym, co najważniejsze. Producenci oferują wiele rodzajów mebli wypoczynkowych, na pewno uda Ci się znaleźć taki, który idealnie sprawdzi się w Twoim ogrodzie.

Rośliny w małym ogrodzie

Mały ogród stanowi wyzwanie także pod kątem doboru odpowiednich roślin. Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być umieszczenie niewielkich okazów w donicach. Dzięki temu aranżacja ogródka będzie mogła się zmieniać!

Pamiętaj, by nie umieszczać zbyt wielu elementów na niewielkiej przestrzeni. Może bowiem okazać się, że duża ilość roślin przytłacza i takie rozwiązanie po prostu się nie sprawdzi. Zwróć na to szczególną uwagę!

Plac zabaw dla dzieci w małym ogrodzie

Nawet w małym ogrodzie możesz wygospodarować miejsce na miejsce do zabawy dla dzieci! Wielu producentów oferuje specjalne zestawy, gdzie zjeżdżalnia, huśtawka i na przykład miniścianka wspinaczkowa są połączone! Takie urządzenie zajmuje bardzo mało miejsca, a gwarantuje doskonałą zabawę!

plac zabaw dla dzieci w ogrodzie
Modułowe place zabaw mogą być świetnym rozwiązaniem do małego ogrodu

A może ogród minimalistyczny?

W małym ogrodzie styl minimalistyczny sprawdzi się idealnie! Takie ogrody są nowoczesne i coraz bardziej popularne. Często także nie wymagają zbyt dużego nakładu pracy. Brzmi jak ogród idealny, prawda? Jego zaletą jest także to, że jeśli Ci się znudzi – z powodzeniem możesz dodać trochę roślin i zmienić wystrój, a tym samym styl.

Pomysł na ogród – inspiracje na ciekawe elementy architektury ogrodowej

Co jeszcze możesz dodać do swojego ogrodowego krajobrazu? Prezentujemy kilka ciekawych propozycji. Najlepiej sprawdzą się zwłaszcza w dużych ogrodach.

Altana ogrodowa

Jeśli dysponujesz dużym ogrodem – altana może okazać się ciekawym pomysłem! Możesz w niej chronić się przed słońcem lub drobnym deszczem podczas spotkania ze znajomymi. W sklepach znajdziesz wiele gotowych altan. Może jednak masz ochotę wykonać ją sam? Pomocny może okazać się nasz poradnik: Jak zbudować altanę drewnianą w ogrodzie? Krok po kroku

altana ogrodowa_projekt ogrodu
Altana ogrodowa pozwala miło spędzić czas na świeżym powietrzu nawet podczas deszczu

Oczko wodne

Jeżeli masz ochotę na hodowlę rybek w swoim ogródku – w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie. Dodatkowo takie rozwiązanie ma jeszcze jedną ważną zaletę – wiele roślin ogrodowych lubi wilgotne powietrze, dlatego też oczko wodne będzie dla nich idealnym sąsiadem.

Kamień ozdobny

Kamień dekoracyjny pomoże Ci na przykład wyznaczyć ścieżki w ogrodzie. Ponadto może podzielić ogród na różne części. Biały kamień będzie stanowił piękne tło dla wielu barwnych kwiatów i krzewów. Ile kosztuje i jaki wybrać? Wszystkiego dowiesz się z artykułu: Kamień ozdobny do ogrodu – jak kłaść i jaki wybrać? Jaka jest cena kamieni ogrodowych?

Projekty ogrodów – najciekawsze aranżacje

Jak wygląda idealna aranżacja ogrodu? Dla każdego inaczej! My jednak wybraliśmy kilka, które naszym zdaniem zasługują na szczególne wyróżnienie. Mamy nadzieję, że przypadną Wam do gustu i będą stanowić ciekawą inspirację do Waszych działań!

Na samym początku coś dla wielbicieli stylu boho. Mamy tutaj delikatne trawy dekoracyjne, obowiązkową plecioną huśtawkę i piękne dodatki. Sami musicie przyznać – panuje tu absolutnie niezwykły klimat!

Ten projekt zachwyca swoją oryginalnością i zachęca do odpoczynku. Duża liczba poduszek wprowadza przytulną atmosferę. Zwróćcie uwagę na rolę oświetlenia. My już wyobrażamy sobie tutaj przyjemny wieczór z lampką wina. Lampiony i żarówki podkreślają romantyczny nastrój.

Kolejna propozycja na pewno także przypadnie Wam do gustu. To aranżacja bardziej w stylu nowoczesnym. Ten ogród został idealnie skomponowany – jest tu miejsce na relaks i odpoczynek, także dzieci na pewno nie będą tutaj narzekać na nudę!

Lubimy projekty ogrodów, w których uwzględnia się roślinność różnych wysokości – mamy tu niskie kwiaty, trawy średniej wysokości i wysokie drzewa. Wszystko razem idealnie się komponuje. Ten projekt zdecydowanie zasługuje na szóstkę!

To aranżacja dla miłośników wspomnianego już wcześniej minimalizmu. Oczywiście mimo wszystko nie ma tu miejsca na nudę! Projekt przewiduje obecność zarówno strefy relaksu, jak i miejsca do wspólnego spożywania rodzinnych posiłków.

Widoczne jest, że ta aranżacja ogrodu została pieczołowicie przygotowana i wszystko tutaj ma swoje miejsce. Ten mały ogród zachwyca swoją prostotą. Wszystko jest tutaj na swoim miejscu i wprowadza w błogi klimat odpoczynku na świeżym powietrzu.

Kilka słów podsumowania – zwróć uwagę na swoje potrzeby!

Wiele ogrodów pełni przede wszystkim funkcję wypoczynkową, nie możesz więc zapomnieć o miejscu do zrelaksowania się. Pamiętaj, że Twoje potrzeby są bardzo ważne, jeśli więc chcesz, by ogród mienił się kolorami – postaw na dużą liczbę krzewów kwitnących.

Jeśli chcesz w ogrodzie przede wszystkim cieszyć się piciem kawy i posiłkami na świeżym powietrzu – Twój plan zagospodarowania powinien zawierać przede wszystkim miejsca sprzyjające odpoczynkowi oraz wspólnym posiłkom

projektowanie ogrodu_projekt ogrodu i tarasu
Projektując ogród zwróć uwagę na swoje potrzeby!

Pamiętaj, że ważny jest także dobór odpowiednich materiałów. Nieestetyczne i wytarte poduchy lub pokrowce na sofy ogrodowe zniszczą nawet najpiękniejszą aranżację. Postaw na dobrą jakość mebli i elementów aranżacji ogrodowej.

A jak Ty zaprojektowałeś miejsce przed swoim domem? Może chciałbyś podzielić się z naszymi czytelnikami pomysłem na ciekawe zaaranżowanie ogrodu? Zapraszamy do sekcji komentarzy! Napisz, jakich rad udzieliłbyś osobom, które są dopiero na etapie projektu ogrodu!

Aranżacja ogrodu to coś, co czeka Cię w najbliższej przyszłości? Mamy nadzieję, że nasze artykuły okażą się pomocne!

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *