1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Czym jest aptenia? Jak wygląda i jak należy ją pielęgnować?

Ogród i balkon

2 lata temu

Czym jest aptenia? Jak wygląda i jak należy ją pielęgnować?

Rośliny
14
2
3
14
2

Aptenia sercolistna to sukulent pochodzący z południowej Afryki. W naszym klimacie aptenia nadaje się do uprawiania w doniczkach, gdyż jest zdecydowanie ciepłolubna. Jak dokładnie i wygląda i jak należy o nią dbać? Podpowiadamy!

Aptenia sercolistna – jak wygląda i skąd pochodzi?

Aptenia sercolistna (łac. Aptenia cordifolia) ma gładkie, mięsiste i dość grube liście w kształcie serca; stąd zresztą jej nazwa. Pędy są płożące, sztywne, a jednocześnie kruche. Kwiaty aptenii nie są zbyt okazałe, przypominają nieco naszą stokrotkę – są drobne, gwiazdkowate, wyrastają w kątach liści. Najczęściej występują w odcieniach różu, czerwieni i karminowego fioletu.

Aptenia cordifolia to sukulent pochodzący z Afryki
Kwitnąca Aptenia cordifolia wygląda niezwykle uroczo

Aptenia pochodzi z Afryki południowej, należy do rodziny przypołudnikowatych (Aizoaceae), dlatego czasem nazywa się ją przypołudnikiem sercolistnym. Jest sukulentem, co oznacza, że magazynuje w liściach wodę. Ten afrykański kwiat w swoim naturalnym środowisku rośnie w gruncie – w Polsce, ze względu na chłodniejszy klimat, raczej uprawia się go w doniczkach. Jeśli chcemy uprawiać aptenię w ogrodzie, na zimę trzeba przesadzić ją do donic i wnieść do pomieszczenia. U nas pełni rolę ozdobną, ale warto wiedzieć, że te rośliny w Afryce stosuje się jako środek przeciwzapalny czy przynoszący ulgę w bólu stawów. Jest też symbolem miłości!

Aptenia – uprawa

Aptenia sercolistna to roślina stosunkowo łatwa w uprawie. Dwa główne warunki konieczne do jej pięknego rozrostu to dużo słońca i mało wody.

Stanowisko

Jako że jest to roślina rodem z Afryki, aptenia preferuje stanowiska nasłonecznione – może rosnąć nawet w pełnym słońcu. Da radę rosnąć w cieniu, jednak będzie wtedy bardzo słabo kwitła, za to nadmiernie rozrosną się jej liście. Sadzona w donicach balkonowych, najlepiej będzie się rozwijać na stronie południowej.

Podłoże

Aptenia nie wymaga specjalnego podłoża – najlepiej, by było zbliżone do naturalnego. Jak większość roślin, dobrze będzie rosnąć w podłożu zasobnym w składniki odżywcze. Należy uważać jednak na zbyt obfite nawożenie – powoduje to, że roślina przestanie kwitnąć. Dobrze byłoby zapewnić jej podłoże przepuszczalne, dość luźne. Jeśli w ogrodzie mamy piaszczyste czy żwirowe miejsca, można ją posadzić właśnie tam, dodając zawczasu kompost.

Sprawdź też: Uprawa aloesu w domu. Jak pielęgnować kwiat aloesu?

Podlewanie

Ze względu na to, że jest to afrykański sukulent, aptenia nie wymaga obfitego podlewania. Większość wody potrzebnej do funkcjonowania magazynuje w liściach. Jest odporna na długotrwały brak opadów, ale raz na jakiś czas należy podlewać ją odstaną wodą z kranu (rośliny egzotyczne nie lubią podlewania lodowatą wodą). Najlepiej jest sprawdzić, czy ziemia w doniczce jest sucha. Jeśli tak, można ją oszczędnie podlać. Absolutnie nie możemy zalać aptenii na tyle, żeby na dnie została woda.

Nawożenie

Roślina ta raczej nie potrzebuje silnego i częstego nawożenia. Wystarczy zrobić to dwa razy do roku, używając nawozu mineralnego. Zbyt obfite nawożenie spowoduje, że aptenia przestanie kwitnąć.

Zimowanie

Aptenia to roślina ciepłolubna. Jest wieloletnia, ale nie daje sobie rady, gdy jest mróz, dlatego w miesiącach zimowych na podwórku zginie. Można uprawiać ją na dworze, jednak na zimę obowiązkowo należy wstawić ją do domu w nasłonecznione miejsce. Gdy zaczyna się wiosna, roślina zaczyna intensywnie rosnąć, ale z wystawieniem jej na zewnątrz warto się wstrzymać do połowy maja, kiedy będzie już naprawdę ciepło.

Choroby

Aptenię atakują szkodniki typowe dla każdego ogrodu (np. ślimaki) ale mogą ją też opleść wełnowce. Ze względu na małe listki rośliny, może być ciężko się ich pozbyć. Aptenia nie jest też wrażliwa na choroby. Zmarnieć i umrzeć może głównie od nadmiaru wody, z tego powodu może też pojawić się na roślinie grzybica.

Rozmnażanie

Najłatwiej aptenię rozmnażać poprzez pędy: wystarczy ściąć końcówki pędów i włożyć do wody. Aptenia szybko się ukorzenia, więc po niedługim czasie nasze roślinki będą gotowe do włożenia w ziemię.

Nasiona aptenii – jak je pozyskać i jak wysiewać?

Nasiona aptenii można zakupić. Jeśli chcesz wyhodować roślinkę od samego początku, będzie to najłatwiejsze rozwiązanie. Roślina ta nie rozsiewa się sama, o czym mówi zresztą jej nazwa: aptenia pochodzi od greckiego słowa apten, czyli „bezskrzydły” – a więc nie ma w nasionach aparatu lotnego. W naszych warunkach aptenia nie wiąże nasion, więc jeśli chcesz je pozyskać, należy zapylić słupek pyłkiem z innego kwiatu i poczekać na rozwój nasion. Nasiona wysiewamy od końca marca.

Aptenia cordifolia variegata

Aptenia ma dwie popularne odmiany: Aptenia „Red Apple” oraz Aptenia cordifolia „Variegata”. Ta druga to odmiana aptenii różniąca się nieco wyglądem od jej klazycznej kuzynki. W przypadku „standardowej” aptenii liście są jasnozielone i dość jaskrawe, aptenia variegata ma natomiast liście ciemnozielone z jasną, kremową obwódką. Warunki uprawy nie różnią się niczym od klasycznej aptenii.

Aptenię sercolistną można kupić w wielu sklepach ogrodniczych, na giełdach albo zamówić przez internet. To kwiat łatwy w pielęgnacji, którego uprawa nie sprawia problemów. Szybko rozrasta się w piękne zielone dywany, poprzetykane miejscami różowymi kwiatuszkami. 

14
2

Podziel się:

Komentarze (3)

Moja aptenia przyszla do mnie sama i nie kupowalam nasionek w markecie , najprawdopodobniej z sasiedniego balkonu u góry jej nasionka wadły do moich doniczek . Kiedy mamy już dorosłą roślinę mozna zasiać następne pozyskując jej nasionka z torebek pod przekwitłymi kwiatuszkami jest ich mnóstwo wysypują sie z nich jak mak trafiając na ziemię same się rozsiewają nie potrzeba im do tego „skrzydełek”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *