1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kleszcze – co je odstrasza i jak z nimi walczyć?

Poradniki

1 rok temu

Kleszcze – co je odstrasza i jak z nimi walczyć?

Szkodniki Zdrowie
12
0
0
12
0

Czas intensywnych aktywności na świeżym powietrzu nadchodzi wielkimi krokami. Coraz więcej godzin spędzamy na dworze. Niestety – już niedługo będziemy musieli walczyć z nieproszonymi gośćmi… Jak walczyć z kleszczami? Co najskuteczniej Cię przed nimi uchroni? Przeczytaj!

Co odstrasza kleszcze? Jakimi sposobami uniknąć ataku tego pasożyta? Czy opryski roślin w ogrodzie mają sens? Jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w naszym poradniku. Podpowiadamy także, jak uchronić przed kleszczami swojego psa.

Kleszcze – niebezpieczni intruzi

Kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, musimy więc jak najlepiej się przed nimi chronić. Gdy jednak pojawią się na naszej skórze, powinniśmy wiedzieć, jak bezpiecznie się ich pozbyć – piszemy o tym w dalszej części naszego poradnika. Na szczęście jest wiele sposobów na to, by utrudnić tym intruzom dostęp do nas i naszych dzieci oraz zwierząt. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje i prezentujemy je poniżej.

kleszcze_niebezpieczni intruzi
Kleszcze przenoszą wiele chorób, powinieneś więc się przed nimi zabezpieczyć

Co odstrasza kleszcze?

Jak ustrzec się przed ukłuciem kleszcza? Przede wszystkim przed wyprawą do lasu należy użyć albo odpowiedniego preparatu, albo olejku eterycznego. Szczególnie dobrze kleszcze odstraszają olejki z drzewa herbacianego, goździkowe, z trawy cytrynowej i mięty pieprzowej. Podczas takiego spaceru możesz zostać zaatakowany także przez latające kleszcze, jednak na pewno szanse na to – na szczęście – nie są zbyt duże.

Sprawdź też: Preparaty na komary – co odstrasza komary? Najlepsze domowe sposoby

Oczywiście kleszcz może „zaatakować” Cię nie tylko w lesie. Jeżeli wybierasz się w miejsce, gdzie możesz być zagrożony tymi intruzami, na przykład na łąkę ze swoim psem – włóż pełne buty i długie spodnie. Utrudnisz tym samym kleszczom dostęp do Twojego ciała. Powinieneś oczywiście odpowiednio zadbać o swojego czworonoga – piszemy o tym w dalszej części artykułu.

Więcej przydatnych informacji na temat tego, jak ustrzec się przed ukłuciem kleszcza, znajdziesz tutaj: Co należy wiedzieć o kleszczach? 

Spray na kleszcze 

Jak wspominaliśmy już – jednym z najlepszych sposobów na ochronę przed kleszczami są różnego rodzaju spraye na kleszcze. Na rynku jest dostępnych wiele specyfików tego typu. Wystarczy, że chwilę przed wyjściem z domu spryskasz nimi ciało i możesz być spokojniejszy – istnieje duża szansa, że ich zapach odstraszy intruzów

spray na kleszcze może uchronić przed tymi pajęczakami
Nawet jeśli stosujesz spray na kleszcze – sprawdź, czy żaden z pasożytów nie chce Cię zaatakować

Obawiasz się, że podczas spaceru Twoje małe dziecko będzie zagrożone ugryzieniem kleszcza? Na rynku są dostępne preparaty, które mogą stosować nawet kilkumiesięczne dzieci. Dzięki nim Twoja pociecha będzie bezpieczna. Jeżeli Twoje dziecko jeździ w wózku – dodatkowo podczas leśnego spaceru polecamy założenie moskitiery.

Co na kleszcze dla psa?

Jeżeli posiadasz czworonoga, koniecznie pomyśl o jakimś zabezpieczeniu go przed tymi groźnymi pajęczakami. Co na kleszcze dla psa? Na szczęście istnieje wiele ciekawych opcji. Pozwolą one uniknąć tego, czego być może wielokrotnie doświadczyłeś – usuwania kilkunastu kleszczy po spacerze na pobliską łąkę. 

Sprawdź też: Pies dla dzieci – jaką rasę psa rodzinnego wybrać?

Możesz wybierać pomiędzy wieloma repelentami. Dostępne są na przykład: tabletki lub krople na kleszcze dla psa, specjalne obroże oraz produkty w aerozolu. Jak widzisz – wybór jest naprawdę duży i możesz sam decydować, co będzie najwygodniejsze dla Ciebie i najlepsze dla Twojego pupila. Więcej przeczytasz w innym moim artykule: Co na kleszcze dla psa wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Oprysk na kleszcze – ratunek w przestrzeni ogrodowej

Zastanawiasz się, co zabija kleszcze i jak uniknąć ich ataku na przykład w swoim ogrodzie? Może to być szczególnie ważne, jeśli masz dzieci lub zwierzęta – podczas biegania pomiędzy krzewami lub zabawy w okolicy drzew są oni szczególnie narażeni na atak niechcianych pasożytów.

Doskonałym rozwiązaniem może okazać się oprysk na kleszcze. Zabije wiele okazów tego pajęczaka i zminimalizuje ryzyko jego pasożytowania na Tobie bądź Twoich bliskich. Większość dostępnych na rynku preparatów jest bezpiecznych dla ludzi i zwierząt, nie obawiaj się więc ich stosowania. Oczywiście koniecznie zastosuj się do instrukcji zawartej na opakowaniu. Może okazać się, że nie powinieneś robić oprysku, jeżeli danego dnia prognozowane są opady deszczu. Konieczne może być także unikanie przebywania w ogrodzie przez określoną liczbę godzin. Więcej o opryskach piszemy w artykule: Oprysk na kleszcze – czy warto go zrobić w swoim ogrodzie?

Borelioza – czy da się jej uniknąć?

Aby zminimalizować ryzyko zarażenia się boreliozą, musisz wiedzieć, jak wyciągnąć kleszcza. Jeśli zrobisz to prawidłowo, czyli nie zostawisz żadnej z jego części w swoim ciele – zmniejszasz szanse na zarażenie się tą niebezpieczną chorobą.

oprysk na kleszcze może pozwolić ci ich uniknąć
Kleszcze przenoszą wiele chorób, ważne więc, byś wiedział, jak się przed nimi uchronić

Niezwykle duże znaczenie ma też czas usunięcia pasożyta – im dłużej pajęczak jest wbity w Twoją skórę, tym większa szansa na zarażenie się patogenami. Istnieje specjalne lasso lub kleszczołapki do usuwania kleszczy – są bardzo małe i lekkie, dlatego nawet podczas spaceru można je mieć przy sobie. Oprócz nich przyda się chusteczka lub żel do dezynfekcji skóry.

Wartą rozważenia opcją jest udanie się na pogotowie lub do lekarza. Będzie to najpewniej rozwiązanie bardziej czasochłonne, jednak jeśli nie chcemy się podjąć samodzielnego wyjęcia intruza – może to być najlepsza z możliwych opcji. Pamiętajmy jednak, że czas wyciągnięcia ma znaczenie, dlatego najlepiej zrobić to jednak samodzielnie. Jak dokładnie powinno to przebiegać? Wszystko opisujemy dokładnie tutaj: Jak wyciągnąć kleszcza? Sprawdzone sposoby i porady.

A czy Ty masz sprawdzone sposoby na kleszcze? Jeżeli stosujesz coś, czego nie wymieniliśmy w naszym poradniku – koniecznie podziel się z nami tą wiedzą w komentarzach!

Może zainteresują Cię nasze inne poradniki pomagające pozbyć się owadów i pasożytów?

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *