1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Hiacynt w szkle, doniczce i ogrodzie. Jak uprawiać? Podpowiadamy!

Ogród i balkon

2 lata temu

Hiacynt w szkle, doniczce i ogrodzie. Jak uprawiać? Podpowiadamy!

Rośliny
6
1
0
6
1

Hiacynt zachwyca swoimi kwiatami, przez niektórych jest jednak uważany za roślinę trudną w uprawie. Czy to prawda? Jak prawidłowo dbać o hiacynty? Podpowiadamy!

Hiacynt – podstawowe informacje

Rośliny te zachwycają niezwykle bogatym kwiatostanem, na który składa się kilkadziesiąt drobnych kwiatów. Oprócz cudownego wyglądu charakteryzują się także ciekawym zapachem i są wykorzystywane do produkcji perfum. Jeżeli chcesz ozdobić swój parapet zjawiskową rośliną, postaw właśnie na hiacynt. Kolory, spośród których możesz wybierać, są dodatkowym atutem. Ich bogactwo może przyprawić o zawrót głowy! Czy są trudne w uprawie? Odpowiadamy!

hiacynt_jasnoróżowe kwiaty
Jeżeli lubisz zapach hiacyntów – koniecznie skuś się na ich umieszczenie w doniczce!

Hiacynt – jak dbać o tę roślinę?

Pielęgnacja na szczęście nie należy do najtrudniejszych.Jaka jest  najważniejsza rzecz, o której musisz pamiętać, decydując się na hiacynt? Jak podlewać tę roślinę – większość jej chorób bierze się bowiem ze zbytniego przelewania. Warto zadbać o częste podlewanie, należy jednak znać umiar. Jeżeli chodzi o stanowisko, to koniecznie powinno być słoneczne.

Więcej porad znajdziesz w kolejnych akapitach, ponieważ pielęgnacja jest zależna od tego, czy decydujemy się na hiacynt w doniczce czy może na uprawę ogrodową. Pamiętaj jednak, by podczas zakupu zwrócić uwagę na cebulki hiacyntów –  obejrzyj je i sprawdź, czy są w dobrym stanie. Jeżeli kupujesz roślinę w doniczce, zerknij, czy nie ma widocznych śladów pleśni. Pozwoli Ci to uniknąć późniejszych problemów z uprawą hiacyntów.

Cebulki hiacyntów – kiedy wkładać je do gruntu?

Chyba najczęściej możemy spotkać hiacynty właśnie w naszych ogrodach. Kiedy sadzić hiacynty? Jaka jest najlepsza pora na włożenie cebulek hiacyntów do gruntu? Najlepiej zrobić to we wrześniu lub październiku. Na jaką głębokość? Około 10 cm, w odległości od siebie około 15 cm. Dobrze także pamiętać o tym, by zimą cebulki hiacyntów przykryć gałęziami drzew iglastych lub słomą, ponieważ mogą nie najlepiej znosić mrozy.

Sprawdź też: Co to jest łąka kwietna i jak ją założyć?

Co zrobić z cebulkami hiacyntów po przekwitnięciu? Pod koniec czerwca konieczne jest ich wykopanie i osuszenie. Do momentu kolejnego posadzenia należy przechowywać je w chłodnym i ciemnym miejscu, idealne warunki panują na przykład w piwnicy. We wrześniu możesz z powodzeniem ponownie włożyć je do gruntu.

Hiacynt w doniczce

Hiacynt w doniczce będzie piękną ozdobą parapetu lub na przykład wielkanocnego stołu. Są dwa sposoby na to, by cieszyć się nim w swoim domu. Możesz kupić hiacynt w doniczce w sklepie. Zwróć uwagę na to, by kwiaty nie były jeszcze rozwinięte. Z kolei cebulka ani ziemia nie powinny być spleśniałe – to częsta bolączka hodowców tej rośliny. Ważne także, aby pączki nie były wyschnięte, ponieważ wtedy najprawdopodobniej się nie rozwiną.

hiacynt w złotej doniczce
Hiacynty w doniczce powinny mieć dostęp do stałego światła słonecznego

Jak samodzielnie sadzić hiacynty w doniczce? To naprawdę łatwe zadanie, jednak może pojawić się pewna trudność. Cebulki hiacyntów włóż we wrześniu do doniczki z piaszczystym podłożem. Podlej je obficie i umieść na 6-8 tygodni w chłodnym i jasnym miejscu, temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Znalezienie takiego miejsca może nie być najłatwiejsze, dlatego nie każdy pozwoli sobie na samodzielne sadzenie hiacyntów w doniczce.

Co zrobić z hiacyntem po przekwitnięciu? Cebulki wykop, osusz i przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu aż do kolejnego sadzenia w ziemi we wrześniu.

Hiacynt w szkle

Od pewnego czasu bardzo popularnym prezentem oraz dekoracją jest tzw. las w słoiku. Zupełnie się temu nie dziwimy – wygląda niezwykle spektakularnie! Z powodzeniem możesz przygotować także hiacynt w szkle – podpowiemy, jak to zrobić.

Sprawdź też: Las w szkle, czyli las w słoiku – jak dbać? Jak samodzielnie zrobić?

Czego potrzebujesz do wykonania ozdoby z hiacyntem w szkle? Słoika lub wazonu (najlepiej, by miał przewężenie), ozdobnych kamieni albo szkiełek i oczywiście hiacynta. Najlepiej kupić go po prostu w doniczce, a jego cebulki wyciągnąć i umyć pod zimną wodą. Szklane naczynie wypełniamy przestudzoną przegotowaną wodą.

hiacynt w szkle
Hiacynty mogą być ciekawą ozdobą stołu lub komody

Nadszedł najważniejszy etap – cebulę umieszczamy w słoiku, ale tak, by ona sama nie dotykała wody – w niej mają znaleźć się tylko korzenie. Dosypujemy kamienie lub kolorowe szkiełka tak, aby utrzymały cebulkę na górze naczynia i pełniły zarazem funkcję ozdobną. Dobrze, by wazon miał przewężenie, wtedy dużo łatwiej wszystko zorganizować tak, by cebulka nie była zamoczona w wodzie. Możesz wlać bardzo mało wody i dużo ozdobnych kamieni, zwłaszcza, jeśli nie masz słoika z przewężeniem. Jeżeli chodzi o pielęgnację hiacynta w słoiku – nie jest zbyt skomplikowana, trzeba tylko pamiętać, by wymieniać wodę co 2 dni.

Hiacynty są jednymi ze zwiastunów wiosny. Czy znasz pozostałe? A może interesuje Cię tematyka wiosennych prac w ogrodzie? Sprawdź, jakie artykuły o tej tematyce przygotowaliśmy:

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.