1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wybieramy domek dla kota! Lepiej zbudować go samemu czy kupić gotowy produkt?

Poradniki

3 lata temu

Wybieramy domek dla kota! Lepiej zbudować go samemu czy kupić gotowy produkt?

DIY Zwierzęta
10
0
0
10
0

Domek dla kota to obowiązkowy element każdego domu, w którym mieszka ten zwierzak. Tak jak człowiek, kot również potrzebuje bezpiecznego miejsca, w którym może spać i się schronić. Jaki domek wybrać do domu, a jaki na dwór? Podpowiadamy!

Domek dla kota do domu

Nawet jeśli masz kota niewychodzącego, który spędza swoje życie w ciepłym mieszkaniu, to i tak zwierzak potrzebuje własnego domku. I jeśli z reguły śpi z Tobą albo na fotelu, to także powinien mieć możliwość ukrycia się w specjalnie dla niego przeznaczonym miejscu. Ciekawym (i wcale nie takim trudnym) pomysłem jest własnoręczne wykonanie budki dla puszystego ulubieńca. Podpowiadamy, jak zrobić domek dla kota!

DIY domek dla kota z kartonu

Koty kochają kartony i wszelkiego rodzaju pudła, w których mogą się ukryć. Własnoręczne zrobienie domku dla kota z kartonu to opcja bardzo łatwa i tania. To też rewelacyjne rozwiązanie, jeśli prowadzisz dom tymczasowy dla bezdomnych kotów!

Sprawdź też: Projekt: drapak dla kota — majsterkujemy! Jak zrobić drapak dla kota?

Do zrobienia takiej budki potrzebujesz sporego kartonu, nożyka (do papieru albo tapicerskiego) i szerokiej taśmy klejącej. Z jednej strony wytnij wejście: może być okrągłe, kwadratowe albo w innym dowolnym kształcie. Góra kartonu może pozostać płaska, ale ciekawie będzie uformować ją na kształt daszku i okleić taśmą. Jeśli chcesz, żeby domek był bardziej finezyjny, możesz skleić dwa kartony i zrobić budkę piętrową, powycinać w niej okna czy pomalować dach.

DIY drewniany domek dla kota

Domek dla kota wykonany z drewna to opcja nieco trudniejsza niż ten kartonowy, bo wymaga posiadania narzędzi i odrobiny umiejętności w majsterkowaniu. Do jego wykonania potrzebna będzie sklejka albo deski drewniane, klej montażowy, młotek i gwoździe (ewentualnie wkrętarka), impregnat oraz farba do wykończenia domku.

Reklama

Na początku trzeba wymierzyć deski, które będą stanowiły ścianki oraz podłogę i dach. Najprostsza konstrukcja to domek w kształcie prostopadłościanu. W jednej z desek należy wyciąć otwór wejściowy – kształt zupełnie dowolny. Wszystkie deski sklejamy za pomocą kleju montażowego, dodatkowo w rogach oraz na środku każdej z nich wbijamy gwoździe dla wzmocnienia konstrukcji. Żeby domek był bezpieczny, należy go koniecznie wyszlifować – koty mogą się pokaleczyć o zbyt ostre krawędzie. Ostatnia rzecz to impregnacja drewna odpowiednim preparatem i pomalowanie go na wybrany kolor. Drewniany domek dla kota gotowy!

DIY domek dla kota do zabawy z drapakiem

Drapak-domek dla kota to konstrukcja bardziej skomplikowana niż domek drewniany, ale zdecydowanie warta uwagi. Koty kochają drapaki i wszelkiego rodzaju meble do zabawy. Domek można wykonać z płyty meblowej albo przerobić na niego nieduży regał.

Jeśli nie będziesz wykorzystywać gotowego regału, do wykonania takiego domku potrzebna będzie płyta meblowa albo sklejka. Poza nią przydadzą się dodatkowa deska albo sztachetka, która będzie podstawą drapaka, gruby sznur do owinięcia deski oraz kawałek dość ostrej wykładziny, która także posłuży jako powierzchnia do drapania. Do montażu desek i drapaka potrzebne będą narzędzia i klej montażowy, a do przyklejenia wykładziny klej na gorąco.

Domek montuje się podobnie, jak w poprzednim punkcie – po prostu zbijasz deski w pożądany kształt. Jeśli chcesz zapewnić kotu więcej rozrywki, można pokusić się o domek piętrowy: w jednej części będzie miał legowisko, a w drugiej strefę do zabawy. Po jednej stronie domku, przy pomocy krótszych desek, zamontuj drapak, czyli owiniętą grubym sznurem deskę. Jedną ze ścian zewnętrznych oklej grubą, dość twardą wykładziną – na tej powierzchni kot także będzie mógł ścierać pazury. Żeby Twój pupil miał wygodne legowisko, w środku przyklej kawałek miękkiej wykładziny, ewentualnie dokładając do tego kocyk czy materacyk.

Gotowe legowiska do kupienia

Gotowych legowisk dla kotów jest na rynku cała masa. Od najprostszych prostokątnych domków, po zupełnie duże, piętrowe konstrukcje z drapakami i hamaczkami. Poza drewnianymi budkami dla kotów, można wybrać domki wykonane z materiału – miękkie, przyjemne i coraz częściej wykonane z materiałów nadających się do prania. Posłania dla kotów można dopasować do designu mieszkania. Nawet miłośnicy pięknego wzornictwa znajdą coś dla swoich kotów: od nowoczesnych prostych posłań, po te utrzymane w klimacie vintage.

Domek dla kota na dwór

Jeśli Twój kot jest kotem wychodzącym i spędza czas na podwórku, powinien mieć tam swoją „siedzibę”. Domek dla kotów możesz postawić również wtedy, jeśli wiesz, że w Twojej okolicy żyją bezdomne koty – szczególnie zimą będzie im to bardzo potrzebne.

Domek na lato

Stawiany na podwórku domek dla kota musi być bardziej wytrzymały na rozmaite warunki pogodowe niż ten, który zapewniamy mu w domu. Latem pogoda potrafi być kapryśna, zatem buda dla kota powinna przede wszystkim mieć dach, który nie przecieka. Jeśli robisz domek samodzielnie, zadbaj o przykrycie go folią. Mimo że latem z reguły jest ciepło, warto postawić koci domek na nóżkach albo chociażby na palecie. Dzięki temu nie będzie dostawała się do niego wilgoć od podłoża.

DIY ocieplany domek dla kota na zimę

Domek dla kota na zimę powinien obowiązkowo być ogrzewany, a dodatkowo mieć zadaszenie, które nie przecieka. Najprostsza konstrukcja, która nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani drogich materiałów, to domek dla kota na zimę ze styropianu.

Potrzebujesz kilku kawałków styropianu: na ścianki oraz dach, ponadto zaopatrz się w taśmę montażową, nożyk do cięcia, folię (albo grube worki na śmieci), paletę, która będzie izolować domek od podłoża oraz coś ciepłego do aranżacji wnętrza legowiska.

Najpierw należy połączyć w prostopadłościan wszystkie kawałki styropianu, uprzednio równo docięte. Można zrobić to taśmą montażową, ewentualnie wzmocnić konstrukcję patykami czy długimi gwoździami. W jednej ze ścianek musisz wyciąć otwór (i okleić go taśmą na wewnętrznej krawędzi), przez który kot będzie wchodził – ważne, żeby nie był zbyt blisko podłogi, bo będzie wpadał przezeń śnieg.

Po stworzeniu konstrukcji oklej dokładnie cały domek folią, a jeśli masz możliwość, zrób także dodatkowy daszek wystający nieco poza konstrukcję. Możesz go wykonać z kawałka plastiku, pleksi czy nieco większego kawałka styropianu. Dzięki temu woda nie naleje się do środka. Z polaru albo innej miłej w dotyku tkaniny zrób w środku łóżko dla kota. Ostatni krok to ustawienie domku na palecie i dociążenie konstrukcji (może być cegła czy ciężka deska), aby nie zdmuchnął jej wiatr.

Zalety i wady własnoręcznie zrobionych oraz gotowych domków dla kotów

Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej podjąć się własnoręcznego stworzenia domku dla kota, czy po prostu kupić jeden z gotowych – zobacz zestawienie wad i zalet każdej z opcji, które przygotowaliśmy.

Zalety i wady samodzielnie wykonanych domków

Domki DIY są przede wszystkim ekologiczne. Najczęściej wykorzystujemy to, co już mamy, nie generując kolejnych odpadów. Domki dla kotów zrobione z desek czy płyt nie będą się też rozkładały się tyle, co plastikowe czy wykonane z syntetycznych materiałów. Poza tym to opcja ekonomiczna: domek z kartonu albo ze sklejki jest dużo tańszy niż gotowe budy dla kotów.

Wśród wad należy wymienić czasochłonność takiego projektu. O ile domek z kartonu jest dość łatwy do zrobienia, to domek z drewna z drapakiem wymaga sporo czasu i umiejętności. Efekt może być rewelacyjny, ale trzeba też liczyć się z tym, że nie wszystko wyjdzie nam równo i idealnie.

Plusy i minusy gotowych legowisk

Główną zaletą kupionych w sklepie legowisk jest oszczędność czasu – nie musimy poświęcać go na dopasowywanie deseczek, wycinanie, malowanie. Kolejny plus to bardzo duży wybór wzorów i kolorów: dom dla kota można dopasować do wystroju naszego wnętrza. Wiele legowisk jest tworzonych we współpracy z miłośnikami zwierząt, są więc całkowicie bezpieczne, łatwe w czyszczeniu i trwałe.

Minusem legowisk ze sklepów jest na pewno ich cena. Większe domki dla kotów potrafią kosztować nawet kilkaset złotych. Kupienie legowiska z poliestru czy plastiku nie jest ekologiczne i powoduje generowanie kolejnych odpadów. Niezależnie od tego, na jaki domek się zdecydujesz, pamiętaj, że musi on być dopasowany do wielkości Twojego kota.

Sprawdź też: Kanapa dla psa — oryginalny i funkcjonalny mebel do salonu czy niepotrzebny wydatek? Zobacz najciekawsze sofy dla psów!

Wiesz już, jak łatwe jest samodzielne wykonanie domku dla kota. To proste, a przy tym funkcjonalne akcesorium będzie nie tylko spokojnym azylem dla Twojego mruczącego przyjaciela, ale też może stać się ciekawym dodatkiem poprawiającym aranżację domu czy podwórka. Jeśli jednak wolisz zdecydować się na gotowy projekt, również nie powinieneś mieć z tym problemów. Czy poleciłbyś kociarzom konkretny typ domku? Jeśli tak, koniecznie daj znać w komentarzu!

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *