1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kot w domu – najważniejsze informacje o kotach w jednym miejscu

Poradniki

7 miesięcy temu

Kot w domu – najważniejsze informacje o kotach w jednym miejscu

Zwierzęta
21
1
3
21
1

Nowy kot w domu to niecodzienne wydarzenie. Należy się odpowiednio rozeznać, czy aby na pewno znamy najważniejsze informacje o kotach. Ile żyją koty? Jak przygotować się na nowego lokatora? Kot czy kotka? Odpowiemy na te pytania!

Kot w domu – podstawowe informacje o kotach na początek

Jeżeli rozmyślasz nad adopcją kota lub kupieniem go z hodowli, musisz wiedzieć na starcie, z czym wiąże się wybór tego zwierzaka domowego. Koty to zwierzęta bardzo indywidualne w porównaniu do psów. Futrzasty przyjaciel jest w stanie dać nam wiele radości, ale zazwyczaj na jego warunkach. O tym należy pamiętać w pierwszej szczególności, zwłaszcza gdy w naszym domu mamy małe dzieci. Przed podjęciem decyzji warto przede wszystkim wytłumaczyć domownikom, że kot w domu to nie zabawka, a wszystkie jego ruchy należy zaakceptować – w końcu zależy nam, aby zwierzak czuł się dobrze.

kot w domu
Koty spędzają bardzo dużo czasu w ciągu dnia na własnej higienie

Kot w domu niesie także ze sobą pewne wyrzeczenia. Najpoważniejszymi zmianami, na jakie musimy się przygotować, to przede wszystkim obecność kuwety w mieszkaniu lub domu, a także wszechobecna sierść futrzaka. Mały kociak potrafi również narobić szkód, podrapać meble, zrzucić wazon – te informacje o kotach warto znać. Oczywiście kwestia tego, że przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na co najmniej kilkanaście lat pozostaje już raczej czymś oczywistym. Kot w domu jest także generatorem cyklicznych wydatków takich jak: jedzenie, zabawki czy wizyty u weterynarza, ale spokojnie! Koty z natury rzadko chorują.

Kot czy kotka? Jaką płeć wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się, jaką płeć wybrać, kot czy kotka, to odpowiedź znajdziesz właśnie tutaj. Istnieje wiele mitów w Internecie mówiących o tym, że kotki mogą być łagodniejsze, a kocury bardziej z charakterem. Prawda jest jednak taka, że zachowanie naszego zwierzaka zależy tylko i wyłącznie od wychowania, a także procesu socjalizacji w młodości. Nie ma jasnej reguły, która płeć będzie np. bardziej przytulaśna czy spokojniejsza. Duża różnica dotyczy samców, ponieważ pozostawiają intensywny zapach, jeśli nie są wykastrowane, a zatem właścicieli przyszłych kocurków zdecydowanie czeka ta czynność.

Sprawdź też: Jak zrobić domek z kartonu? DIY! Przedstawiamy pomysły na domek dla dzieci, domek dla lalek oraz domek dla kota!

Natomiast zabieg sterylizacji u kotek jest droższy, a więc ten fakt należy uwzględnić przed wyborem płci. Niewykastrowane kocury mogą znaczyć teren swoim moczem, który ma zabójczy wręcz zapach. Niewysterylizowane kotki często doświadczają wahań nastroju. Podsumowując, każdy zwierzak w naszym mieszkaniu czy domu powinien być poddany takiemu zabiegowi. Dużych różnic między płciami nie doświadczymy, choć odnotowano, że kotki nie powinny wydzielać tak wiele alergenów. Jeśli więc mamy podejrzenia możliwości wystąpienia alergii – lepszym wyborem byłaby kotka. 

Reklama

Nowy kot w domu – jak się przygotować?

Proces przygotowania naszego lokum pod obecność futrzaka nie jest czymś wyjątkowo skomplikowanym. Należy pamiętać przede wszystkim, że dla kota zmiana otoczenia jest silnie stresującym wydarzeniem. Z tego względu powinniśmy oczywiście zaspokoić jego potrzeby, ale także zapewnić spokój zwierzęciu nawet na kilka dni, aby zaaklimatyzował się w nowym miejscu.

kot w domu
Koty uwielbiają leżeć w nietypowych miejscach, szczególnie na wysokości

Kot w domu to także ryzyko obgryzienia roślin doniczkowych – warto sprawdzić, czy nasze kwiaty nie są dla niego trujące! Jeśli przyjmujemy małego kociaka pod nasz dach, zadbaj także o zabezpieczenie instalacji elektrycznej i wolno leżących przewodów. Co więcej, jeżeli posiadasz balkon, koniecznie musisz go zabezpieczyć, montując siatkę na całej powierzchni! To jedyny sposób, aby Twój kot nie był narażony na niebezpieczeństwo. Jeżeli nasze mieszkanie zostało zabezpieczone, teraz czas na wyprawkę. Niezbędne elementy do zakupu to:

  • kuweta, najlepiej niezabudowana, znacznie większa od kota;
  • żwirek oraz łopatka do sprzątania odchodów;
  • miska na jedzenie oraz picie;
  • legowisko (choć może okazać się totalnie zbędne, to koty wybierają, gdzie śpią!);
  • drapak i zabawki;
  • pełnowartościowa karma dostosowana pod wiek i potrzeby kota.

Jakie jeszcze informacje o kotach musisz znać? Kuweta przede wszystkim musi znajdować się w innym miejscu niż miski. Aby nie stresować kota np. przechodzącymi ludźmi obok niego, obszar przeznaczony pod jedzenie powinien znajdować się także na uboczu.

Kup prezent swojemu czworonożnemu przyjacielowi!

Jak oswoić kota – kot w domu przez pierwsze dni

Warto na wstępie sobie powiedzieć, że niezależnie, czy to kot czy kotka bądź daliśmy dom starszemu kocurkowi lub młodemu – każde zwierzę zasługuje na czas. To najważniejsza zasada przy adaptacji kota w nowym miejscu. Dodatkowo możemy sobie pomóc, ograniczając przestrzeń zwierzaka, aby jego życie toczyło się na mniejszej powierzchni – a to wszystko po to, aby przyzwyczaił się do naszej obecności i zrozumiał, że nic mu nie grozi.

W obrębie np. dwóch pomieszczeń, w których funkcjonujemy najczęściej, zostawmy wszystkie kocie akcesoria takie jak drapak, legowisko czy zabawki. Warto jednak zadbać o zrobienie lub kupienie azylu dla kota w razie stresowych sytuacji. W sklepach zoologicznych są dostępne w sprzedaży „budki”, w których nasz pupil jest w stanie się schować. Równie dobrze na taką kryjówkę nada się karton z wyciętą dziurą – te futrzaki uwielbiają pudełka! Jeśli kot w domu nas się boi, wszystko, co robimy, nie może być na siłę! Prawdopodobnie otrzymamy odwrotny skutek od zamierzonego.

Sprawdź też: Projekt: drapak dla kota — majsterkujemy! Jak zrobić drapak dla kota?

Starajmy się mówić do kota spokojnym i ciepłym głosem. Możemy spróbować przekupić naszego pupila, podając z ręki przysmaki, aby nabrał do nas większego zaufania. Jeśli kot w dalszym ciągu boi się – nie zmuszamy go do niczego. Przekąskę zawsze można położyć na ziemi, jeśli podejdzie do niej i ją zje – mamy mały sukces w kieszeni! Z pewnością nie należy brać na ręce kota, który nie jest do nas przekonany. Zwierze totalnie nie wie, jakie mamy intencję, a więc przede wszystkim głównym sposobem na to, jak oswoić kota, jest czas!

Jaka karma dla kota będzie dobra?

Odpowiednio dobrana dieta dla naszego pupila to kwestia kluczowa, aby nasz podopieczny prawidłowo się rozwijał. Jeśli posiadamy młodego kotka, obowiązkowo wybierzmy pokarm dobry jakościowo, dedykowany pod najmłodsze zwierzęta. Z reguły im droższe karmy, tym bardziej wartościowe w naturalne minerały i składniki pochodzenia zwierzęcego. Jednakże każda karma dopuszczona do sprzedaży spełnia normy żywieniowe, a więc nawet tańsze produkty wciąż będą w porządku.

jaka karma dla kota
Dobrej jakości karma wpłynie pozytywnie na zdrowie naszego kociaka

W trosce o dobro naszego kota zalecamy wybierać jedzenie dla kota od sprawdzonych i popularnych producentów takich jak: Royal Canin, Purina, Josera, Brit czy Hill’s. Warto zwrócić uwagę, że koty kastrowane także wymagają specjalnego rodzaju karmy ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie na energię. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku, jeśli nasze zwierzę choruje na cukrzycę lub ma problem z nerkami – obligatoryjnie musimy zmienić pożywienie naszego kota w domu, aby miał odpowiedni komfort życia. Karmę dla zwierzaka zawsze możemy dobrać po konsultacji z weterynarzem, gdy ten oceni stan zdrowia naszego pupila.

Jak często trzeba chodzić z kotem do weterynarza?

Cóż, zabieranie każdego zwierzaka do weterynarza wiąże się z mniejszym lub większym stresem. Jeżeli widzimy, że nasz pupil zachowuje się normalnie tak jak zawsze, spożywa podobne ilości pokarmu, nie wymiotuje i nie wykazuje innych niepokojących oznak – świetnie, nie ma powodu do obaw! Co więcej, jeśli nasz kot jest niewychodzący na zewnątrz, tym bardziej wizyty u weterynarza będą sporadycznym wydarzeniem.

Jeśli z naszym kocurkiem jest wszystko w porządku, zalecamy odwiedzić weterynarza raz na rok w celu kontroli zwierzaka i odbycia ewentualnych okresowych szczepień. Warto jednak dodać, że nawet kot niewychodzący powinien być odrobaczany raz na pół roku, a to wszystko, by utrzymać jego zdrowie w dobrej kondycji. Jeżeli posiadamy futrzaka wychodzącego, warto zadbać o zabezpieczenie go przed kleszczami i pchłami. Odrobaczanie kota przebywającego na zewnątrz powinno się przeprowadzać co 3 miesiące.

morele.net_korzystne oferty

Zatem jak często trzeba chodzić z kotem do weterynarza? Profilaktycznie raz do roku lub w razie potrzeby. Pamiętaj! Jeśli zauważysz jakąkolwiek niepokojącą oznakę w zachowaniu swojego milusińskiego, nie czekaj! To Ty przebywasz większość czasu ze swoim kotem, a więc natychmiast spostrzeżesz zmianę w wyglądzie czy zachowaniu. Klinik weterynaryjnych jest dosyć sporo, a więc nie powinno być problemu z szybką reakcją na potencjalne zagrożenie.

Sposób na sierść kota – jak pozbyć się niechcianych kłaczków?

Gdy kot w domu urzęduje wśród nas, drażniącym aspektem okazuje się sierść, która znajdzie się dosłownie wszędzie! Jak się jej pozbyć? Dobrym sposobem na zebranie sierści kota jest zakup odkurzacza wyposażonego w specjalną szczotkę, która z łatwością zbiera włos zwierzaka. Polecamy regularnie odkurzać poduszki, kanapy, aby nie gromadziła się sierść na meblach. Co więcej, do zbierania kłaczków nada się także rolka do ubrań, choć tutaj musimy mieć więcej cierpliwości.

Sprawdź też: Jak czyścić dywan? Pranie dywanów – co warto wiedzieć? Metody, środki, narzędzia

Warto jednak wyeliminować problem, a raczej próbować pozbyć się nadmiaru sierści z mieszkania. Najlepszym sposobem jest zakup furminatora lub innej szczotki do wyczesywania kota, aby usunąć obumarłe włosy. I tak prędzej czy później znajdą się na naszej podłodze! Regularny proces czesania pupila znacznie ograniczy porzucanie sierści, choć nie jest to proste zadanie z niektórymi futrzakami!

A czy u Ciebie już urzęduje kot w domu? A może masz kota i psa? Daj znać w komentarzach!

21
1

Podziel się:

Komentarze (3)

Muj kot nie jest wysterylizowany i berdzo głośno mialczy i się puszy nie jest wypuszczany z domu czy to so jego gody jest agresywny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *