1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Zielistka: pielęgnacja, rozmnażanie, podlewanie, odmiany. Wszystko o uprawie wytrzymałej i popularnej rośliny doniczkowej

Ogród i balkon

2 lata temu

Zielistka: pielęgnacja, rozmnażanie, podlewanie, odmiany. Wszystko o uprawie wytrzymałej i popularnej rośliny doniczkowej

Rośliny
67
1
5
67
1

Zielistka coraz częściej króluje w domach nie tylko dzięki ozdobnym liściom, ale i małym potrzebom. Poznaj odmiany tej rośliny i dowiedz się, czego wymaga ich uprawa i pielęgnacja. Podpowiadamy, jak wyhodować bujną zielistkę.

Zielistka: niewymagająca i lubiana roślina doniczkowa

Wnętrza, w których postawisz rośliny, zyskują bogatszy wystrój i czystsze powietrze. Jeśli jednak nie masz czasu na wymagającą uprawę, a podoba Ci się zielony akcent w mieszkaniu, postaw na zielistkę. To roślina doniczkowa, której największą ozdobą są długie, cienkie liście, których kolor różni się w zależności od odmiany.

Sprawdź też: Niewymagające kwiaty doniczkowe: 15 niezniszczalnych roślin dla zapracowanych, początkujących i nie tylko!

Zielistka (Chlorophytum) to bylina należąca do rodziny liliowatych. Jej naturalnym środowiskiem są lasy tropikalne, choć w domowych warunkach radzi sobie nadzwyczaj dobrze. Jest wytrzymała i stosunkowo prosta w pielęgnacji, dlatego jej uprawę poleca się osobom, które miewają skłonności do częstego zaniedbywania domowych kwiatów. Ceniona jest również ze względu na oczyszczające właściwości. Usuwa z powietrza toksyczne substancje: wchłania tlenki węgla, formaldehydy, benzeny, ksyleny czy amoniak. Dodatkowo wykazuje działanie antybakteryjne za sprawą wytwarzania fitoncydów hamujących chorobotwórcze zmiany. Atutem zielistki są również drobne kwiaty, które wypuszcza w okresie wiosenno-letnim.

Zielistka ma długie zielone liście z białym pasmem biegnącym przez środek
Źródło: wikimedia

Najpopularniejsze odmiany zielistki

Zielistka niejedno ma imię – a w zasadzie odmianę. Jaką roślinę wybrać do przyozdobienia parapetu lub szafki? Czym różnią się poszczególne odmiany zielistki? Zobacz nasze zestawienie najpopularniejszych roślin tego gatunku.

Bonnie

Zielistka „Bonnie” (Chlorophytum comosum) to pokręcona odmiana w najbardziej dosłownym znaczeniu. Liście rośliny charakterystycznie się zawijają. Są szerokie w kolorze zielonym z jasnokremową wstęgą przechodzącą przez ich środek. Tworzą bujne kępy, które świetnie spełniają funkcję dekoracyjną. „Bonnie” przy pełnym rozkwicie wypuszcza długie rozłogi, na których wyrastają nowe kępy barwnych liści, dzięki czemu dobrze prezentuje się w doniczkach zwisających.

Ocean

Zielistka „Ocean” (Chlorophytum laxum) ma zielone liście z jasnokremową obwódką, które są ostro zakończone. Nie osiągają dużej długości, są szerokie i układają się gęsto. W przeciwieństwie do odmiany „Bonnie” rzadko możesz zaobserwować rozłogi. Z drugiej strony „Ocean” ma tendencję do szybkiego rozrostu.

Milky Way

Odmiana zielistki „Milky Way” jest rzadko spotykana, a jej liście są dużo jaśniejsze niż u pozostałych roślin z zestawienia. Wszystko za sprawą jasnokremowego zabarwienia pojawiającego się w środkowej części liścia na całej jego długości. Liście są dość długie, cienkie i wywijają się na zewnątrz krawędzi doniczki.

Lemon

Zielistka „Lemon” cechuje się żywym zielonym kolorem liści bez przebarwień i domieszek innych barw. Młode pędy są jasnozielone, a wręcz limonkowe, dzięki czemu rośliny te świetnie ożywiają przestrzeń i bardzo dobrze wyglądają w jasnych pomieszczeniach. Pojawiające się liście przypominają nieco ozdobną trawę, są długie i pną się w górę.

Green Orange

Okazała odmiana, która skrada serca miłośnikom domowych roślin, to „Green Orange”. Zielistka (Chlorophytum orchidastrum) wyróżnia się mocno zielonymi liśćmi, które są stosunkowo krótkie i szerokie. Wyjątkową cechą jest łodyga o pomarańczowym zabarwieniu. Roślina rośnie nawet do 50 cm wysokości i tworzy spójną kępę ozdobnych liści.

Hawaiian Spider

Zielistka „Hawaiian Spider” to rewelacyjny wybór do pomieszczeń w chłodnych barwach, który pozwoli Ci ożywić wnętrze. Ma zielone liście w ciepłym odcieniu z żółto-kremowym pasem przebiegającym przez środek. Wyróżnia je również nieco szerszy kształt przypominający szablę. Delikatnie zawija się, dlatego dobrze wygląda umieszczona w zwisającej doniczce.

Zielistka a wymagania: co należy zapewnić roślinie?

Zielistka nie ma dużych wymagań względem pielęgnacji, jednak podobnie jak każda inna roślina potrzebuje odpowiedniego miejsca i warunków, które zapewnią jej prawidłowy wzrost. Co służy zielistce? Gdzie przygotować odpowiednie stanowisko? Zapoznaj się z najważniejszymi wymaganiami uprawy zielistki.

Stanowisko

Nie bez powodu przyjęło się mówić, że uprawa zielistki należy do najłatwiejszych. Roślina nie potrzebuje dużego nasłonecznienia i dobrze rozwija się nawet przy minimalnej ilości światła. Najlepiej ustawić doniczkę w miejscu o dostatecznej ilości słońca. Nie powinno się jednak całkowicie odcinać dostępu światła, ponieważ w zacienionym miejscu może nierównomiernie wykształcić pigment w liściach, który dodaje jej uroku. Zielistka może być również uprawiana na balkonie lub w ogródku, jednak zmienia się wtedy w bylinę jednoroczną, ponieważ ujemne temperatury przyczyniają się do zahamowania jej rozwoju.

Podłoże

Zielistka Sternberga energicznie rośnie na podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Odpowiedni poziom pH gleby wynosi od 5,5 do 6,5, dlatego do sadzenia świetnie sprawdza się uniwersalna ziemia dedykowana roślinom doniczkowym. Warto zadbać o prawidłową przepuszczalność, stosując do rozluźnienia żwir, piasek lub wermikulit w stosunku 1:3 z ziemią. To wyjątkowa roślina, która poradzi sobie również z mniej żyznym podłożem i może być uprawiana także w wodzie.

Doniczka

Dla zielistki nie musisz kupować dużej doniczki. Roślina maksymalnie osiąga około 50 cm wysokości, a jej średnica wynosi około 15 cm, dlatego wybierz taką, która będzie zaledwie o kilka centymetrów większa. Odmiany takie jak „Ocean”, „Hawaii” „Spider” czy „Bonnie” wypuszczają zwisające rozłogi, na których kształtują się nowe kępy liści, więc doskonale prezentują się w doniczkach wiszących. Najlepszym miejscem dla doniczki jest ustawienie jej na parapecie, szafce lub komodzie, a także podwieszenie pod sufitem.

Uprawa zielistki w domu: najważniejsze zasady

Zielistka nie potrzebuje dużo opieki, dlatego też polecana jest wszystkim, którzy zapominają o regularnym podlewaniu. Warto jednak wiedzieć, jakie czynności sprzyjają wzrostowi zielistki. Zapoznaj się z podstawowymi zasadami podlewania, rozmnażania i przesadzania tej rośliny.

Podlewanie

Prawdą jest, że zielistka to wytrzymała roślina, które dobrze poradzi sobie nawet w suchym podłożu, ale nie możesz całkowicie zapominać o podlewaniu. W okresie letnim, gdy temperatury są wyższe, najlepiej sprawdzi się system umiarkowanego podlewania – około 2-3 razy tygodniowo. W miesiącach zimowych możesz zmniejszyć częstotliwość tego zabiegu. Dobrze, jeśli woda trochę odstoi, zanim wykorzystasz ją do podlania rośliny. Pilnuj również, aby jej nadmiar nie zalegał w doniczce, co zapobiegnie gniciu. Nie częściej niż co dwa tygodnie możesz podczas podlewania dodać nawóz do roślin doniczkowych, który wspomoże bujny wzrost. Na zielistkę bardzo dobrze działa zraszanie, dlatego możesz czasem dodatkowo zadbać o powierzchnię liści, wykorzystując spryskiwacz z wodą.

Przesadzanie

Szybki wzrost wyróżnia zielistkę, dlatego konieczne jest jej okresowe przesadzanie. Zabieg ten najlepiej wykonywać raz w roku na wiosnę w przypadku roślin kilkuletnich. Młode zielistki mogą potrzebować częstszego rozsadzenia. Jeśli zauważysz, że korzenie wykraczają poza dolną podstawę donicy, przygotuj się na przesadzenie rośliny również w okresie jesiennym.

Rozmnażanie

Rozmnażanie zielistek to prosty zabieg, dzięki któremu zyskasz nowe rośliny. Najlepszym sposobem jest wykonanie sadzonek z rozmnóżek, czyli nowopowstałych kęp liści na rozłogach. Oderwij fragment rośliny, tak aby nie naruszyć struktury łodygi. Jeśli młoda część zielistki ma dobrze wykształcone korzenie, wystarczy wsadzić ją do doniczki z odpowiednio przygotowanym podłożem. Jeśli korzenie nie są wyrośnięte, umieść rozmnóżkę w wodzie do czasu pojawienia się systemu korzeni.

Możesz również rozmnożyć zielistkę poprzez podzielenie systemu korzeniowego. W tym celu oczyść bulwę, która dotychczas była w ziemi i delikatnie rozerwij ją na dwie części. Tak przygotowane sadzonki umieść w nowych donicach. Podczas zabiegu rozmnażania tą metodą warto również przyciąć liście, choć nie jest to obowiązkowa czynność.

Zielistka to prosta roślina do rozmnożenia
Źródło: wikimedia

Choroby i błędy w uprawie zielistki

Zielistka jest odporna na wiele czynników, jednak niewłaściwe sposoby pielęgnacji mogą przyczynić się do chorobotwórczych zmian. Należą do nich m.in. brązowienie i wysychanie liści oraz gnicie korzeni. Do takich schorzeń może dojść przy wysokiej temperaturze i zbyt obfitej ilości wody, czyli wskutek tzw. przelania. Gdy roślina marnieje, obserwuj liście w celu wykrycia szkodników. U zielistki mogą pojawić się wciorniastki, mszyce i tarczniki, z którymi uporasz się zarówno domowymi sposobami, jak i środkami chemicznymi.

Zielistka Sternberga to popularna roślina doniczkowa, której nie może zabraknąć w Twoim wnętrzu, jeśli chcesz dodać mu naturalnego, zielonego akcentu. Prosta uprawa pozwoli Ci cieszyć się bujnym wzrostem zielistki, gdy będziesz pamiętać o podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych. Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz i podziel się swoją opinią o roślinach w domu!

Sprawdź też: Najmodniejsze kwiaty do salonu – 15 roślin doniczkowych, które stworzą zieloną aranżację we wnętrzu

67
1

Podziel się:

Komentarze (5)

To co zostało opisane jako chlorophytum laxum, to jest odmiana chlorophyum comosum. Laxum nie produkuje zwisających rozłogów i nie ma szerokich liści. Pokrój zielistki „Ocean” producenci uzyskują sadząc razem dużą ilość rozmnóżek. Siłą rzeczy liście nie rosną wtedy długie, a i zielistka wypuszcza mniej rozłogów. Wystarczy podzielić taką zielistkę na kilka doniczek, a przyjmie wygląd typowy dla zielistki Sternberga. Takie oszustewko…

Wszedzie jest napisane ze zielistka jest latwa w uprawie a jak wytlumaczyc to ze albo maja usychajace koncowki nadmiaru wody albo liscie zalamuja sie bo nie maja wystarczajacej iloscia wody . Niezaleznie ile razy i jak podlewalam zawsze jeden z tych objawow wystepowal . Zalamane liscie rowniez nie wygladaja dobrze a w koncu usychaja rowniez , jeszcze szybciej .
To jaka to latwosc w uprawie .??????

Może problem leży gdzieś indziej? Może kwiat stoi zbyt blisko szyby i to ona nagrzana gorącym słońcem pali jego liście?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *