1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Projekt: drapak dla kota — majsterkujemy! Jak zrobić drapak dla kota?

Poradniki

2 lata temu

Projekt: drapak dla kota — majsterkujemy! Jak zrobić drapak dla kota?

DIY Zwierzęta
9
0
0
9
0

Własnoręcznie zrobiony drapak dla Twojego kota jest czymś, co na pewno zostanie docenione. Jak go zrobić, żeby przetrwał jak najdłużej? Podpowiadamy poniżej.

Drapak dla kota zbawieniem dla Twojej kanapy i fotela

Drapanie jest nieodłączną, naturalną czynnością, która towarzyszy każdemu kotu. Warto jednak sprawić, aby Twój pupil zainteresował się ostrzeniem swoich pazurów na specjalnym przedmiocie, takim jak drapak dla kota. To kluczowy gadżet w domu, bez niego bezpośrednio narażasz swoje meble na uszkodzenia. Drapanie jest kotu potrzebne i praktycznie niemożliwe jest oduczenie go tego zachowania. Odpowiedni drapak uchroni Twoją nową kanapę lub tapetę i sprawi, że kocur zaspokoi swoje naturalne instynkty.

Drapak dla kota
Drapak dla kota czyli raj dla futrzaka

Zobacz: Wszystko o hodowli rhipsalis. Patyczak w Twoim domu — jak o niego zadbać?

Zanim zdecydujesz się na wykonanie go samodzielnie, należy uwzględnić kilka kluczowych kwestii. Miej na uwadze, że koty mają naturalną potrzebę drapania. W ten sposób oznaczają swoje terytorium, jak również ścierają obumarłe fragmenty pazurów — dodatkowo je ostrząc. Ponadto wykorzystują one drapaki do ćwiczenia mięśni łap, przeciągania się oraz rozładowują w ten sposób swoje kocie emocje.

Jak psu buda, tak kotu drapak — co uwzględnić w idealnym drapaku?

Znając już kocie potrzeby, możesz zdecydować się na własnoręczne wykonanie przedmiotu. Idealny drapak dla kota DIY powinien być wykonany z odpowiednio wytrzymałego materiału, jednocześnie na tyle miękkiego, aby kot był w stanie bez problemu wbić w niego swoje pazury. Dodatkowo drapak musi spełniać jeszcze kilka innych aspektów. Zadbaj o to, żeby był dostatecznie obszerny (w ten sposób zwierzak z powodzeniem będzie się na nim wyciągać) i na tyle stabilny, by nie przewrócił się pod ciężarem pupila.

Drapak dla kota DIY - jak się do tego zabrać?
Drapak dla kota DIY – jak się do tego zabrać?

Ważna jest również odpowiednia lokalizacja drapaka. Postaraj się zadbać, aby było to miejsce szczególnie często odwiedzane przez Twojego kota. Dzięki temu będzie on zainteresowany regularnym korzystaniem ze zbudowanego dla niego przedmiotu. Projektując samodzielnie gadżet, musisz także ustalić, czy kocur woli skrobać pionowe, czy poziome powierzchnie. Uzbrojony w taką wiedzę możesz przystąpić do pracy — jest to bardzo proste i nie zabierze Ci sporej ilości czasu. Jak zrobić drapak dla kota?

Niezbędne materiały

Drapak musi mieć odpowiednią strukturę materiałów. W tym celu masz do wyboru kilka tworzyw, które doskonale sprawdzą się w tej roli. Jedną z nich jest wykładzina; możesz ją zastosować do każdego typu drapaka. To stosunkowo szorstka i miękka struktura, kot może bez problemu ją szarpać bez obawy o to, że struktura ulegnie zniszczeniu. Wykładzinę możesz jednak zastąpić np. jutowym lub sizalowym sznurkiem — sprawdzi się równie doskonale.

Rudy kotek jest zadowolony ze swojego drapaka
Rudy kotek jest zadowolony ze swojego drapaka

Pamiętaj, że im Twój drapak będzie większy i bardziej zróżnicowany konstrukcyjnie, tym lepiej dla pupila. Pozwoli mu to na większą przyjemność, dlatego wykorzystaj solidną podstawę, np. z płyty wiórowej, do której przymocujesz podkładkę z pianki. Dodatkowe elementy obicia drapaka możesz sporządzić, używając np. kawałków ulubionego koca zwierzaka, dzięki czemu zapach będzie kojarzył mu się z jego własnym terytorium i bezpieczeństwem. 

Wszystko gotowe? Pracujemy!

Jeżeli przygotowałeś już wszystkie niezbędne materiały, możesz przystąpić do pracy. Na samym początku należy zdecydować, który rodzaj tego gadżetu zamierzasz wykonać. Drapak dla kota leżący z łatwością zrobisz z kawałka trwałej wykładziny, którą następnie obijesz, drewnianą lub wiórową deskę o odpowiedniej wysokości. Tak wykonaną niską konstrukcję umieść następnie na podłodze. Pamiętaj, aby podstawa była na tyle szeroka, żeby kot mógł całkowicie się na niej wyciągnąć.  

Stojący drapak dla kota wymaga nieco większego nakładu pracy. Zacznij od stabilnej podstawy, do której kolejno przymocujesz drewniany słupek. Warto umieścić na nim kilka osobnych półek, tak aby Twój pupil miał urozmaiconą przestrzeń do zabawy. Możesz także pokusić się o budowę małego domku dla kota. W końcowym etapie całość należy wykończyć materiałem do drapania. Do wyboru masz wcześniej wspomnianą wykładzinę oraz sznurek. Wykorzystaj rozmaite dostępne dekoracje, np. na górnej części słupka, które zwisając, z pewnością zainteresują zwierzaka. 

Poradnik ten miał za zadanie dostarczyć Ci potrzebnych informacji oraz podpowiedzi. Bez względu, jaki rodzaj drapaka dla kota zdecydujesz się wykonać, jesteś w stanie zrobić to tanio oraz przede wszystkim niewielkim nakładem pracy. Zbierz wszystkie potrzebne materiały, dokładnie zaplanuj wykonanie i do dzieła!

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.