1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Groszek pachnący – pnący kwiat idealny dla każdego!

Ogród i balkon

2 lata temu

Groszek pachnący – pnący kwiat idealny dla każdego!

Rośliny
11
2
1
11
2

Groszek pachnący znakomicie reprezentuje pachnące kwiaty na balkon! Sprawdź, jakie odmiany Cię zainteresują, jak dbać o groszek ozdobny oraz zainspiruj się niezwykłymi aranżacjami. Groszek pachnący na balkonie, w doniczce i w ogrodzie w kilku prostych krokach!

Jak wygląda groszek pachnący? Czym się charakteryzuje?

Romantycznie pnący się groszek pachnący na płocie to dość popularny widok. Te rośliny pochodzące z Sycylii są jednoroczne, lecz mimo tego warto mieć je na swoim balkonie lub w ogrodzie. Przepiękny zapach kwiatów umili Ci wypoczynek w Twoim przydomowym raju.

Groszek pachnący pnący rośnie bardzo szybko. W zależności od odmiany osiąga różne wysokości – od 20, aż do około 250 centymetrów. Wspinanie się po barierkach, podpórkach czy płocie jest możliwe dzięki wąsom czepnym – roślina chwyta się nimi i w ten sposób przyjmuje ten znakomity kształt.

Sprawdź też: Jakie pnącza na balkon wybrać? Dobieramy rośliny pnące o różnych wymaganiach na balkon

Kwiaty groszku pachnącego zachwycają nie tylko zapachem – ale również motylkowym kształtem oraz mnogością dostępnych barw! Przykładowo odmiana America wypuszcza biało-czerwone kwiaty, Senator to kremowo-bordowo-fioletowy miks, a Villa Roma White wyróżnia się zupełnie białymi kwiatostanami.

Groszek pachnący – uprawa dla każdego!

Zarówno groszek pachnący niski, jak i standardowe, wysokie odmiany mają takie same wymagania. W jaki sposób uprawiać groszek pachnący? Kiedy siać? Jak go podlewać i nawozić? Przekonaj się!

Jak wysiewać groszek pachnący? Stanowisko i ziemia

Pierwszą kwestią, o którą należy zadbać, chcąc uprawiać groszek pachnący, jest odpowiednie stanowisko. Najlepiej wybrać słoneczny, osłonięty od wiatru kawałek ogrodu, tarasu lub balkonu.

Jeśli chcesz mieć rosnący groszek pachnący na płocie lub w ogóle w ogrodzie – nie zapomnij o dokładnym odchwaszczeniu i przekopaniu planowanej przestrzeni. Warto, byś wymieszał na tym etapie ziemię z kompostem lub obornikiem. W ostatnim kroku przygotowawczym spulchnij glebę grabiami.

Groszek pachnący kwiaty
Przepiękne kwiaty groszku pachnącego pnące się po siatce

A co jeżeli Twój wybór padnie na groszek pachnący w doniczce? Zapewnij mu żyzną, lekką oraz próchniczą ziemię. Jej pH powinno być zasadowe i oscylować w okolicy 7,0-7,5.

Kiedy siać groszek pachnący? Nasiona mogą znaleźć się w ziemi już od pierwszych dni kwietnia. Najpóźniejsze możliwe daty to natomiast koniec czerwca lub początek lipca. Aby cieszyć się dłuższym kwitnieniem groszku – możesz wysiewać go co dwa tygodnie, by różnica we wzroście była widoczna.

Podlewanie i nawożenie

Jak podlewać groszek pachnący? Uprawa w doniczce nieco się różni od tej w ogrodzie. Ta roślina nie wymaga zbyt dużej ilości wody – wystarczy, że okazy w donicy podlejesz raz na kilka dni. Ogrodowe pnącza wymagają jeszcze rzadszego nawadniania.

Wyjątkiem w przypadku podlewania tych kwiatów jest susza. Wtedy należy regularnie serwować groszkowi dolewki wody wczesnym rankiem lub wieczorem.

Sprawdź też: Co kwitnie w czerwcu? Jakie kwiaty możemy wtedy podziwiać?

Pachnący groszek, tak jak każda jednoroczna roślina, jest bardzo żarłoczny. Szybki wzrost wymaga spożywania dużych ilości składników pokarmowych – dlatego nie zapomnij o nawożeniu! Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się mieszanki o obniżonej zawartości azotu oraz nawozy organiczne. Stosuj je regularnie, co 2-3 tygodnie.

Kwitnienie, owocowanie i rozmnażanie

W jaki sposób doprowadzić do kwitnienia? Jakie warunki musi mieć zapewniony groszek pachnący? Stanowisko, odpowiednie dokarmianie nawozem oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami to kluczowe kwestie.

Kiedy kwitnie groszek pachnący? Ta roślina pnąca na płot, taras lub balkon ubarwi kolorowymi kwiatostanami wszelkie barierki w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, a nawet wrześniu! Wszystko zależy od tego, kiedy posiałeś swój groszek. Strąki z nasionami powstają od razu po przekwitnięciu. 

Choroby i szkodniki

Co może zaatakować groszek pachnący? Wysiew to pierwszy moment, w którym możemy zacząć obawiać się o te rośliny. Nasiona to doskonały przysmak dla ptaków i ślimaków – dlatego głębokie umieszczenie ich w ziemi jest konieczne. Należy nadzorować grządki, a gdy zauważysz wzmożone występowanie tych mięczaków – skorzystaj z rad znajdujących się w artykule Ślimaki – jak z nimi postępować? Czy są szkodnikami?

Następny etap – nieco wyższy groszek pachnący, sadzonki. Co może się wtedy stać? Te rośliny są niezwykle podatne na choroby takie jak mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy oraz szara pleśń. Oprócz tego musimy się liczyć ze szkodnikami – groźne dla groszku są mszyce i wciornastki.

Innym schorzeniem, które może dotknąć kwitnący groszek, jest zgnilizna podstawy łodygi. Powoduje ją źle dobrana, zbyt ciężka i nieprzepuszczalna, mokra gleba. Na ten oraz wiele innych problemów rozwiązanie znajdziesz na stronie morele.net! Kategoria środki ochrony roślin czekają na Twoją wizytę!

Pielęgnacja groszku pachnącego

Niestety nie istnieje coś takiego jak groszek pachnący wieloletni, a szkoda! Jeśli jednak chcemy cieszyć się podobną byliną, która niestety nie będzie pachnieć – należy rozważyć groszek szerokolistny. Groszek pachnący a przymrozki to zabójcze połączenie. Wraz z pierwszymi mrozami ta roślina zaczyna marnieć.

Jak przycinać groszek pachnący? Jest na to kilka odpowiednich momentów. Pierwszy możemy wyróżnić zaraz po kiełkowaniu, gdy nasza roślina ma jedynie kilka listków i sama z siebie nie zaczęła się rozkrzewiać. W takiej chwili możemy uszczknąć szczyt i na bieżąco formować pędy. Z odciętych kawałków możesz spróbować stworzyć nowe rośliny! Wystarczy, że odetniesz dolne listki, pozostawisz 2-3 na szczycie nowej sadzonki i umieścisz je w ziemi.

Druga tura cięcia, ważniejsza – powinna odbyć się w trakcie kwitnienia lub od razu po przekwitnięciu rośliny. Zachęci to groszek do dalszego puszczania kwiatostanów – jeżeli tego nie dopilnujemy, kwiaty przekształcą się w strąki i roślina przejdzie w stan spoczynku. Zachęta w formie ogławiania przedłuży ich kwitnienie do maksimum! 

Sprawdź też: Co sadzić w czerwcu? Jakie rośliny należy wtedy siać?

Ostatni – najważniejszy punkt to podpory. Groszek pachnący nie będzie zdrowo rósł bez odpowiedniego miejsca do pięcia się. Należy je zapewnić już przy rozsiewie nasion. Warto co tydzień podwiązywać pędy do podpory, by ułatwić roślinie chwyt w takich miejscach, gdzie tego chcemy. Takie działanie poprawia wzrost oraz kwitnienie groszku pachnącego.

Groszek pachnący w doniczce, na balkonie i w ogrodzie – inspiracje!

To coś więcej niż pnącze! Barwne kwiaty potrafią upiększyć wnętrze, stworzyć zieloną, kwitnącą ścianę w przydomowym raju, a nawet stać się idealną wiązanką okolicznościową. Spójrz, jak wyjątkowo prezentuje się bukiet złożony właśnie z tych kwiatów!

Specjalna konstrukcja stworzona specjalnie dla groszku pachnącego to również wspaniały pomysł! Zobacz, jak gęsto rosnące rośliny mogą upiększać ogród!

Wyjątkowe, kolorowe kwiaty pnące się po ogrodowym tipi wprawią w zachwyt wszystkich Twoich gości. Niesamowite, jak znakomicie prezentuje się taka grządka!

A może bukiet z polnymi kwiatami? Groszek pachnący prezentuje się doskonale w ich towarzystwie! Taka ozdoba nada wnętrzu swojski klimat!

Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci to, jak wygląda, jak dbać i w jaki sposób zaaranżować groszek pachnący! Uprawa tej rośliny nie jest skomplikowana i z pewnością każdy sobie z nią poradzi! A czy Ty masz już w swoim ogrodzie lub na balkonie ten groszek? W jaki sposób o niego dbasz?  Czy często go przycinasz? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej roślin, które doskonale sprawdzą się na balkonie lub w ogrodzie – sprawdź te artykuły:

11
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *