1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Pies dla dzieci – jaką rasę psa rodzinnego wybrać?

Poradniki

2 lata temu

Pies dla dzieci – jaką rasę psa rodzinnego wybrać?

Zwierzęta
15
2
0
15
2

Pies dla dzieci – na jakiego psiaka zdecydować się, jeśli masz dziecko? Poznaj 10 najbardziej przyjaznych ras psów. Dowiedz się także, jak dbać o swojego pupila i gdzie najlepiej zorganizować jego miejsce do zabawy i odpoczynku.

Niektórzy rodzice lub osoby planujące dziecko w przyszłości obawiają się, że dziecko i pies nie są dobrym pomysłem. Martwią się, że biegający psiak może zrobić krzywdę raczkującemu maluchowi albo przyczynić się do alergii ich pociechy. Zwolennicy sterylności obawiają się także, że sierść na podłodze spowoduje choroby maluszka, który spędza bardzo dużo czasu, bawiąc się na ziemi. Czy faktycznie warto przejmować się tym wszystkim? A może pies i dziecko to duet idealny? Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwieje Wasze wątpliwości! I oczywiście pomoże znaleźć rasę psa, który doskonale odnajdzie się w domu z dzieciakami.

samoyed na spacerze
Samojed to pies o anielskiej cierpliwości i cudownym wyglądzie!

Pies dla dzieci – co musisz przemyśleć przed przygarnięciem pupila?

Oczywiście najważniejsze pytanie, jakie musisz sobie zadać przed przygarnięciem do domu jakiegokolwiek zwierzaka, brzmi: czy będziesz miał możliwość i chęć zajmowania się nim? Czy zapewnisz mu opiekę przez najbliższe lata i nie znudzi Ci się po jakimś czasie? To bardzo ważna decyzja i nie powinna być pochopna. Nie powinieneś też traktować zwierzaka jako prezentu dla kogoś, chyba że jesteś absolutnie pewien, że ta osoba i tak planowała kupić dane zwierzę. Jednak nawet w tym wypadku lepiej być ostrożnym i warto pomyśleć nad innym podarunkiem.

Sprawdź też: Jak wygląda chomik? Ile żyje? Co je? Ile kosztuje chomik?

Jeśli masz małe dziecko, to naturalne, że obawiasz się o jego zdrowie i zastanawiasz się, czy przygarnięcie psa to dobry pomysł. Jeżeli wiesz, że Twoje dziecko jest alergikiem – sprawa jest niezwykle trudna. Możesz także nie być pewny, jak pociecha zareaguje na nowego lokatora. Oczywiście początki mogą być różne, jednak dzieci z reguły uwielbiają wszelkie zwierzątka, tak więc tego typu obawy najpewniej będą bezpodstawne.

Sprawdź też: Praktyczne porady, jak oduczyć psa szczekania przy płocie

Zastanów się także, gdzie ulokujesz nowego członka rodziny. Zakładamy, że w każdym mieszkaniu znajdzie się miejsce na legowisko dla psa, ale tę sprawę na pewno należy przemyśleć jeszcze przed zaproszeniem do swojego lokum czworonożnego przyjaciela. Kolejna rzecz warta przemyślenia to wielkość psiaka. Jeśli posiadasz małe mieszkanie, powinieneś pomyśleć raczej o małych rasach psów. Ze względu na dziecko z kolei dobrze rozważyć te najbardziej łagodne psiaki. W naszym artykule postaramy się doradzić Ci we wszystkich tych kwestiach i zaproponujemy rasy psów przyjazne dzieciom.

Pies rodzinny – zwróć uwagę na te aspekty

Jaki pies dla dzieci i ich rodziców będzie najlepszym wyborem? Aby dokonać słusznej decyzji, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań i zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów!

  • Wiek dziecka. Jeśli w Twoim domu jest kilkumiesięczny raczkujący maluszek, musisz bardzo dobrze przemyśleć, jaką rasę psa wybrać. Zupełnie inaczej sprawa wygląda ze starszymi dziećmi.
  • Wielkość domu lub mieszkania. Malutkie mieszkanie i ogromny pies mogą nie być najlepszym połączeniem.
  • Jak Twoja rodzina spędza czas wolny? Jeżeli jesteście typem domatorów, postawcie na kanapowca. W tym wypadku husky, który musi codziennie przejść lub przebiec określoną liczbę kilometrów będzie fatalnym wyborem! Dostosujcie rasę psa do Waszego trybu życia.
  • Rasa psa. Weź pod uwagę rasę psa, bo będzie ona determinować jego charakter i przyzwyczajenia, a to może mieć duży wpływ na współpracę z czworonogiem i Wasze wspólne życie. Nieobliczalne i trudne do wytresowania psy w połączeniu z maluszkiem stawiającym pierwsze kroki mogą być niebezpiecznym połączeniem. Więcej o rasach psów dla dzieci, czyli takich, które dobrze będą się z nimi dogadywały, piszemy w kolejnym akapicie.
golden retriver_pies idealny dla dziecka
Golden retrivery są niezwykle cierpliwe i inteligentne. To czyni je doskonałymi kompanami dziecięcych zabaw!

Najłagodniejsze psy dla dziecka

Zastanawiasz się, jaki pies dla dzieci będzie wyborem idealnym? Są pewne rasy, które szczególnie dobrze koegzystują z małymi dziećmi. Radzimy unikać groźnych psów, szczególnie jeśli masz w domu małe dziecko. Jakie są najłagodniejsze psy dla dziecka? Na jakie rasy warto zwrócić szczególną uwagę? Na pewno powinny to być psy charakteryzujące się cierpliwością, lubiące zabawę i przytulanie.

Golden retriever

Idealna rasa psa dla dzieci. Wspaniały przyjaciel każdej rodziny. Jest niezwykle spokojny i cierpliwy. Dlatego też nadaje się na psa przewodnika i do dogoterapii. Musisz zagwarantować mu sporą dawkę ruchu. Jeśli więc zdecydujesz się na golden retrivera – pamiętaj o długich spacerach oraz zabawach na świeżym powietrzu. Psiak ten uwielbia harce i towarzystwo, dzięki temu będzie idealnym kompanem dzieci w każdym wieku. Dobrze toleruje inne zwierzęta, jeśli więc masz już w domu kota, raczej nie powinieneś się obawiać, że zwierzaki się nie dogadają.

Yorkshire terrier

Jaki pies dla dzieci w bloku? Yorkshire terrier sprawdzi się idealnie. Jest bardzo mały i świetnie dostosowuje się do stylu życia właścicieli. Lubi ruch i aktywność fizyczną, jednak jeśli właściciele są domatorami, pies przejmie ten tryb życia. Oczywiście polecamy regularne zabawy na świeżym powietrzu. Yorki to niezwykle popularne psiaki w naszym kraju. Dlaczego? Poza słodkim wyglądem ujmują ich towarzyskość i brak skłonności do agresji. Jest więc to rasa idealna dla dzieci w każdym wieku.

jaki pies dla dzieci_yorkshire terier
Yorki do psy idealne do małego mieszkania w bloku

Seter irlandzki

Seter irlandzki to pies o większych gabarytach niż większość tutaj zaproponowanych ras. Nie obawiaj się jednak, nawet jeśli masz małe dziecko. Jest niezwykle wyrozumiały, cierpliwy i nieagresywny. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest zwierzęciem niezwykle rodzinnym. Jest to rasa psa dla dzieci w każdym wieku. Potrzebuje sporo uwagi i kontaktu z ludźmi, tak więc decydując się na setera irlandzkiego, koniecznie musisz zagospodarować dużo czasu dla swojego czworonożnego przyjaciela. On jednak odwdzięczy się niezwykłą wiernością. Pamiętaj jednak, że setery są bardzo wrażliwe i dużo lepiej reagują na nagrody niż kary! Zbyt częste karcenie będzie dla psa szkodliwe i trudne.

rasa psa dla dzieci_seter irlandzki
Seter irlandzki to pies idealny dla dziecka w każdym wieku

Beagle

Beagle są coraz popularniejsze w naszym kraju. Zupełnie nas to nie dziwi! Czy to rasa psa dla dzieci? Zdecydowanie tak! Są typem ciekawskich odkrywców, podobnie jak większość dzieciaków. Będą więc idealnym kompanem zabaw i wspólnych szaleństw. Są również skore do psot i mają niespożyte pokłady energii! Mają także zrównoważony charakter, co jest niezwykle istotne, jeśli w domu są kilkuletnie dzieci. Jednak – i to niezwykle istotne – są to psy myśliwskie, które nie cierpią nudy! W związku z tym muszą mieć zapewnionych dużo atrakcji i wiele intensywnych spacerów! Poszukiwanie ciekawych tropów na łonie natury to jedno z ich ulubionych zajęć, nie zapominaj więc o tym i pozwól swojemu psu na odrobinę samodzielności! Nie dziw się także, gdy czasem oddali się od Ciebie, bo zaciekawiło go coś w gąszczu traw. Taka jego natura!

Samojed

Samojedy urzekają swoim zachwycającym wyglądem. Czy są rasą psa odpowiednią dla małych dzieci? Absolutnie tak! Mają wręcz anielską cierpliwość! To niezwykle ważne, szczególnie jeśli Twoja pociecha jest jeszcze bardzo mała i w związku z intensywnym zainteresowaniem światem może trochę naprzykrzać się czworonożnemu przyjacielowi. Jest to psiak średniej wielkości o niezwykle przyjaznym usposobieniu. Samojedy są także łagodne i bardzo mocno przywiązują się do właścicieli. Czasem bywają wręcz zaborcze! Nie mają skłonności do agresji. Są jednak dość hałaśliwe, co jest ich największą wadą.

pies dla dzieci_samojed
Przyjazne usposobienie i słodki wygląd sprawią, że samojed będzie ulubieńcem każdgo dziecka

Cavalier king charles spaniel

Zastanawiasz się, jaki mały pies dla dzieci w bloku będzie dobrym pomysłem? Kolejną propozycją jest cavalier king charles spaniel. Idealnie sprawdzi się nawet w bardzo niedużych mieszkaniach. Jest bardzo delikatny i przyjacielski. Co ważne – bardzo łatwo się go tresuje, a to może być zbawienne, jeśli w domu jest małe dziecko. Dzięki szybkiemu nauczeniu psa zasad panujących w domu możesz być bezpieczny o zdrowie swojej pociechy. A spaniel cavalier będzie jego najwierniejszym i najlepszym przyjacielem przez lata! Potrzebuje zarówno dużo czułości, jak i intensywnych zabaw oraz aktywności. To doskonały wybór na pierwszego psiaka dla każdego.

Cavalier king charles spaniel to przyjazny psiak
Cavalier king charles spaniel idealnie odnajdzie się nawet w malutkim mieszkaniu

West Highland White Terrier

West Highland White Terrier to idealna rasa psa dla dzieci, bardzo popularna od lat. Przede wszystkim dlatego, że jej przedstawiciele bardzo łatwo poddają się tresurze, są bardzo pojętne. Szybko pojmą, jakie zasady panują w Twoim domu, nie musisz więc obawiać się o bezpieczeństwo swojej pociechy. White teriery mają mnóstwo energii, dlatego warto ją dobrze spożytkować. Mocno przywiązują się do domowników i są niezwykle oddane. Mają w sobie także dużo wdzięku i czaru. Wszystkie te cechy sprawiają, że są jednymi z najpopularniejszych psów rodzinnych. Uwielbiają ludzi, ale nie są fanami innych psów. Jeśli więc masz lub planujesz mieć innego czworonoga – poważnie zastanów się nad wyborem białego teriera. Jeżeli white terrier szczeka zbyt dużo, może to oznaczać, że jego potrzeba ruchu nie jest zaspokojona i musisz więcej czasu poświęcić na zabawy z nim na świeżym powietrzu.

West Highland White Terrier_czworonóg przyjazny dzieciom
West Highland White Terrier uwielbia zabawy na świeżym powietrzu

Maltańczyk 

Kolejna rasa psa dla dzieci idealna do małego mieszkania. Maltańczyki zachwycają zarówno swoim charakterem, jak i wyglądem. Dzieciaki je uwielbiają. Z wzajemnością! Jeśli zdecydujesz się na przygarnięcie tego czworonożnego przyjaciela, możesz liczyć na wspólne wielogodzinne zabawy w przemiłej atmosferze. Maltańczyki mają mnóstwo pozytywnej energii. Są jednak dość delikatne, więc podczas harców musisz zwracać uwagę, by dziecko nie zrobiło im przypadkiem krzywdy. Co ważne – te psiaki są niezwykle inteligentne. Dzięki temu, że szybko się uczą, błyskawicznie zapamiętują zasady panujące w Twoim domu. Lubią poznawać nowe rzeczy, przy okazji są dość wrażliwe, bądź więc delikatny i raczej chwal je, zamiast ganić. Nadają się idealnie nawet dla osób, które nigdy nie miały psa w domu. Musisz jednak pamiętać o tym, że wymagają codziennego czesania. Oczywiście może to być jeden z obowiązków Twojego dziecka.

Terier tybetański

Teriery tybetańskie to bardzo wesołe, energiczne i otwarte psiaki. Te cechy, w połączeniu z ich łagodnym usposobieniem, sprawiają, że to idealna rasa psów dla dzieci. Nie są agresywne, za to cechuje je inteligencja, w związku z którą niezwykle szybko się uczą. Nie potrzebują dużej aktywności fizycznej, co jest ważne dla wielu osób podczas wyboru idealnej rasy psa. Jeżeli chodzi o ich pielęgnację – nie jest skomplikowana. Żyją bardzo długo, co jest dużym plusem, ponieważ sprawi, że Twoje dzieci będą mogły długo cieszyć się jego wesołym towarzystwem. Terier tybetański do idealny pies dla dzieci i nie tylko. Kocha przytulasy. Jest świetnym kompanem zarówno zabaw, jak i wspólnego leżenia na kanapie. Nie lubi samotności. Dobrze radzi sobie ze szkoleniem i uczeniem się nowych rzeczy. Wymaga jednak delikatnego podejścia, ponieważ jest wrażliwy.

terier tybetański_doskonały towarzysz dziecięcych zabaw
Terier tybetańskim może byc zarówno kanapowcem, jak i doskonałym towarzyszem długich wypraw

Buldog francuski

Jaki pies dla dzieci od lat coraz bardziej zyskuje na popularności? Zdecydowanie jest to buldog francuski. Dlaczego? Zapewne ze względu na to, że jest niezwykle wesoły i łagodny. Wykazuje się także ogromną cierpliwością, co przydaje się podczas zabawy z dziećmi. Szybko zjednuje do siebie wszystkich domowników. Nie należy do psów głośnych. Nie potrzebuje zbyt wiele ruchu, jest więc psem idealnym dla osób, które nie są wielkimi fanami aktywności fizycznej. Często łapią zadyszki, wolą więc niezbyt długie spacery. To rasa psów stworzona dla dzieci, nie dziwi więc duża popularność tych psiaków w naszym kraju. Pamiętaj o konsekwencji w wychowaniu buldoga francuskiego – dzięki temu Wasza współpraca będzie się układała doskonale. Buldogi francuskie lubią zabawę, więc z pewnością dzieci nie będą się nudzić w ich towarzystwie. Jest to rasa wytrzymała, odważna i przyjacielska. Nie okazuje agresji ani do ludzi, w tym dzieci, ani do innych zwierząt zatem doskonale nadaje się jako pies dla dzieci.

buldog francuski_pies idealny do małego mieszkania
Buldogi francuskie to rasa psów wręcz stworzona do zabawy z dziećmi

Pies dla nastolatka

Jeżeli jesteś rodzicem nastolatka, wybór psiaka jest nieco łatwiejszy. Jednak musicie wspólnie zastanowić się nad tym, czy na pewno znajdziecie czas dla pupila. Jeszcze przed przygarnięciem czworonoga ustalcie w gronie rodzinnym, kto będzie go wyprowadzał na spacery. Posiadanie psa to ważna lekcja obowiązkowości i systematyczności. Trzeba jednak wszystko omówić wcześniej, bo dziecko może myśleć, że nie będzie miało żadnych obowiązków i wszystkie przypadną Tobie. Tak więc przed kupnem bądź adopcją psa przedyskutujcie dokładnie, jak będzie wyglądać Wasze życie z czworonogiem.

Pies dla dziecka. W jakich czynnościach maluch może Ci pomagać?

Wszelkie obowiązki powinny być oczywiście dostosowane do wieku dziecka. Jest jednak wiele elementów pielęgnacji, w które może być zaangażowana także Twoja pociecha. Nawet najmłodsze dzieci z powodzeniem mogą czesać psa, dosypywać mu karmę do miski. No i oczywiście – bawić się z czworonogiem! Starsze dzieci na pewno chętnie pomogą w kąpaniu zwierzaka, uzupełnianiu miski z wodą, zakupach psich gadżetów. Ich zadaniem może być także wyprowadzanie psa na spacer. Nastolatkowie oczywiście mogą pomagać Ci niemal we wszystkim.

Adopcja psa

Adoptowanie psa ze schroniska jest niezwykle szlachetne i warto rozważyć taką opcję. Musisz jednak liczyć się z tym, że może wymagać od Ciebie dużo pracy, aby przekonać czworonoga skrzywdzonego przez los, że w Twoim domu nie stanie mu się krzywda.

maltańczyk na łące
Być może warto rozważyć adopcję psa ze schroniska? Na przykład tak uroczego maltańczyka?

Oczywiście nie traktuj tego jako eksperymentu. Jeśli planujesz wziąć psa na próbę i ewentualnie po kilku dniach go oddać – absolutnie zrezygnuj z takiego pomysłu! Pies nie jest zabawką i jeśli zdecydujesz się go zaadoptować, bądź przekonany o tym, że musisz zrobić wszystko, by mógł zostać w Twoim domu mimo przeciwności losu. Dobrze więc przemyśl swoją decyzję.

Sprawdź też: Domowa hodowla szynszyli — najważniejsze informacje

Oczywiście musisz się wtedy liczyć z historią psa, z tym że może mieć dziwne przyzwyczajenia i bolesną przeszłość. Jednak niezwykle warto rozważyć opcję i dać piękne życie zwierzęciu skrzywdzonemu przez los. Jeśli planujesz adopcję psa, najlepszym momentem może być ten, gdy jeszcze nie masz dzieci. Ewentualnie – gdy dzieciaki są już trochę większe. Raczkujący maluszek może być zagrożony w obliczu psa, który dopiero będzie się uczył zasad panujących w Twoim domu.

Przygotuj kącik dla Twojego pupila

Co powinno znaleźć się w kąciku Twojego czworonożnego przyjaciela? Na pewno wygodne legowisko do spania. Jeżeli marzysz o czymś designerskim, może zainspiruje Cię nasz artykuł o kanapach dla psów.

Oprócz tego niezbędne będą miski na wodę i karmę oraz smycz do wyprowadzania pupila na spacer. Koniecznie kup także obrożę, najlepiej taką, na której możesz umieścić swój numer telefonu! Początki mogą być różne i gdyby psiak uciekł podczas spaceru, telefon kontaktowy umożliwi szybsze odnalezienie pasa. Nie zapomnij także o zabawkach! Zaopatrz się także w zapas jedzenia. Najlepiej na początku kup małe opakowania różnych karm, żeby sprawdzić, które z nich najbardziej smakują Twojemu czworonogowi.

pies dla dzieci_beagle
Beagle nie znoszą nudy! Zadbaj więc o odpowiednią ilość zabawek dla swojego pupila!

Jeżeli jest zima – pomyśl o ubrankach dla psa, jeżeli natomiast wiosna lub lato – kup preparaty na kleszcze. Zabezpiecz także swojego pupila przed pchłami. Zadbaj również o akcesoria pielęgnacyjne – szampon do kąpieli i szczotkę. Być może dobrze zakupić także specjalne witaminy. Jak dobrze przygotować się na przybycie psa do Twojego domu? Należy zrobić zakupy. Wiele przydatnych produktów znajdziesz tutaj.

Pierwsze dni psiaka w Twoim domu

Nowy członek rodziny w pierwszych dniach pobytu w domu zasługuje na iście królewskie traktowanie. Postaraj się mieć dla niego jak najwięcej czasu! Dobrze, byś przez pierwsze dni nieustannie mu towarzyszył i pozwolił oswoić się z nowym otoczeniem. Nie planuj zakupu psa na przykład tuż przed urlopem, w którego czasie planujesz podrzucić go komuś z rodziny.

wesoły beagle na łące
Psy to najlepsi przyjaciele zarówno dzieci, jak i dorosłych

Gdy psiak się do Ciebie wprowadzi, wszystkie niezbędne akcesoria dla niego powinny już być kupione, pisaliśmy o tym wyżej. Także Ty powinieneś być przygotowany i mieć w swoim kalendarzu dużo czasu przeznaczonego na zabawę z psem oraz naukę nowych zwyczajów. Uzbrój się w cierpliwość i powoli pokazuj czworonogowi jego nowy dom oraz panujące w nim zasady. Pamiętaj jednak, że nie nauczysz go wszystkiego w jeden dzień! Czasem ten proces będzie długotrwały, ale ogromna miłość i przywiązanie, jakimi obdarzy Cię Twój nowy przyjaciel, na pewno wszystko Ci wynagrodzą.

Idealny pies dla dzieci i przyjaciel rodziny

Najważniejsze, co możesz zapewnić psu, to Twoja miłość i czas na wspólne zabawy. Jeżeli masz małe dziecko, podejdź poważnie do wyboru właściwej rasy psa. Jeśli przemyślisz decyzję i zdecydujesz się na czworonoga odpowiedniego dla swojego trybu życia i warunków mieszkaniowych – zyskasz wspaniałego kompana i oddanego przyjaciela rodziny.

A Wy jakie psy macie w swoim domu? Czy z Waszych doświadczeń wynika, że wskazane przez nas rasy dobrze dogadują się z dziećmi? Podzielcie się swoimi historiami, a może zainspirujecie innych czytelników do przygarnięcia psiaka? Może właśnie zaadoptowaliście czworonoga ze schroniska? Czekamy na Wasze historie!

Jeżeli masz w domu sierściucha, mogą przydać Ci się porady dotyczące sprzątania, a w szczególności odkurzania. Polecamy więc nasze artykuły:

15
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.