- Home
- /
- Ogród i balkon
- /
- Uważaj na te trujące kwiaty doniczkowe!
Trujące kwiaty doniczkowe niezwykle często pojawiają się na naszych parapetach i kwietnikach. Sprawdź, które z nich warto zabezpieczyć przed dziećmi lub zwierzętami. Przedstawiamy kwiaty do domu, trujące rośliny na balkon, a także piękne alternatywy, które zastąpią Ci te szkodliwe okazy!
W naszych mieszkaniach aż roi się od trujących kwiatów doniczkowych. W ich liściach, kwiatach, łodygach i korzeniach znajdują się przeróżne szkodliwe substancje. Bezpośredni kontakt z nimi (prace ogrodowe, zrywanie liści, przycinanie łodyg itd.) może skończyć się tragicznie, jeśli nie zastosujemy odpowiedniego zabezpieczenia.
Trujące kwiaty doniczkowe – jakie toksyny w sobie mają?
Aby wiedzieć, z czym dokładnie mamy do czynienia, warto znać nazwy toksycznych substancji, które znajdują się w roślinach. Pomoże to medykom w przypadku wystąpienia kłopotów skórnych lub objawów zatrucia którymś z kwiatów. Przydatną wiedzą również jest świadomość tego, po co w ogóle rośliny coś takiego produkują.
Niebezpieczne trujące kwiaty doniczkowe w swoich tkankach kryją takie substancje jak:
- nierozpuszczalne szczawiany wapnia (o działaniu drażniącym na błony śluzowe przewodu pokarmowego, skórę i oczy),
- sok mleczny (możliwe reakcje to również podrażnienia skóry, kłopoty w przewodzie pokarmowym i oczach),
- glikozydy nasercowe (powodują zaburzenia rytmu serca).
Objawami mogą okazać się również bóle brzucha, wymioty, biegunka, paraliż, trudności z oddychaniem czy nawet śmierć. Pamiętaj, by zawsze dobrze się zabezpieczać, przystępując do prac ogrodowych, dzięki temu możesz uniknąć nieprzyjemnych powikłań.
Sprawdź też: Rośliny trujące w Polsce – uważaj!
Trujący przedstawiciele flory, którzy mają w sobie te związki, to na przykład monstera, wilczomlecz czy oleander. W domu lub w ogrodzie te okazy przecież występują bardzo często! Toksyny, które wydzielają, mają oczywiście uzasadnienie – są one stworzone, by chronić roślinę przed roślinożernymi żyjątkami.
Jakie trujące kwiaty doniczkowe znajdziemy w naszych mieszkaniach?
Lista roślin, która może być szkodliwa dla nas lub naszych pupili, jest naprawdę długa. Bardzo wiele ozdobnych egzemplarzy to właśnie trujące kwiaty doniczkowe. Często spotykamy się z pytaniem: czy monstera jest trująca? odpowiedź brzmi tak! Ale to tylko jedna z naprawdę wielu tego typu roślin.
Jakie kwiaty doniczkowe są trujące? Wyróżnić z pewnością możemy takie okazy jak:
- gwiazda betlejemska,
- mulenbekia,
- difenbachia,
- fikus,
- alokazja,
- syngonium,
- szeflera parasolowata,
- wilczomlecz,
- skrzydłokwiat,
- kroton.
Kwiat, łodyga, liść czy korzeń wystarczą, by nabawić się zatrucia którąkolwiek z powyższych roślin. Gdy pobrudzimy się sokiem którejkolwiek z nich lub jakakolwiek część rośliny przypadkiem trafi do naszego układu pokarmowego – musimy reagować natychmiast. W dalszej części artykułu przedstawiamy, co należy zrobić krok po kroku.
A jak to jest w przypadku zwierząt? Specjalne zestawienie kwiatów groźnych dla pupili znajdziesz w artykułach Poznaj rośliny trujące dla psa oraz Te rośliny trujące dla kota są niebezpieczne!
Jakie są trujące kwiaty doniczkowe na balkon?
Kwiaty doniczkowe trujące znajdziemy również na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Również i tam nie należy spuszczać dzieci lub pupili z oka, a także dokładnie zabezpieczać się w przypadku przesadzania czy przycinania roślin.
Wśród okazów, które chętnie zdobią nasze przydomowe aranżacje, możemy wyróżnić konkretne kwiaty doniczkowe. Nazwy potencjalnie szkodliwych odmian to:
- oleander pospolity,
- bluszcz pospolity,
- pelargonie,
- groszek pachnący,
- bieluń (datura).
Sprawdź też: Piękne rośliny bezpieczne dla kota
Jak widzisz, wiele z powyżej wymienionych egzemplarzy to dobrze znane pnącza na balkon, które trudno byłoby zastąpić innymi okazami. Część z nich jest całkowicie trująca, a na przykład groszek pachnący może powodować zatrucie tylko wtedy, gdy zostaną spożyte jego nasiona. Zawsze najlepiej jest zapytać sprzedawcy, czy dana roślina może być potencjalnym zagrożeniem dla dzieci lub zwierząt – w końcu chodzi o ich zdrowie i życie!
Co zrobić w przypadku zatrucia kwiatami doniczkowymi?
Zatrucie roślinami może objawiać się na wiele sposobów – od delikatnej wysypki czy podrażnienia skóry – aż do ciężkich powikłań, które mogą skończyć się śmiercią. W zależności od skali problemu należy podjąć konkretne kroki – zawsze jednak dobrze jest zadzwonić do lekarza i skonsultować planowane działania.
Niewielkie podrażnienie lub wysypkę spowodowaną dostaniem się na przykład soku mlecznego na skórę wystarczy przemyć ciepła wodą. Podobnie należy zareagować, jeśli płyn dostanie się do oczu – silny strumień wody wypłucze szkodliwe substancje.
W przypadku spożycia którejś z tych roślin przez człowieka najlepiej jest wywołać wymioty. Zaraz potem podanie węgla (pochłonie on toksyczne substancje z żołądka) oraz dużej ilości płynów (aby rozrzedzić szkodliwe substancje) może okazać się zbawienne.
Sprawdź też: Poznaj rośliny antysmogowe – najlepszych przyjaciół mieszkańców miejscowości o wysokim zanieczyszczeniu powietrza!
W momencie, gdy wystąpią poważne objawy (halucynacje, zmiany w pracy serca), trzeba niezwłocznie udać się do szpitala i nie podawać osobie zatrutej płynów czy leków. Najlepiej mieć pewność, jaka roślina znalazła się w organizmie, by lekarze od razu podjęli odpowiednie kroki.
Najważniejsze jednak jest to, by każdą pracę ogrodową przeprowadzać uważnie, a także mieć na oku pociechy oraz zwierzęta. Kwiaty doniczkowe trujące dla kota, psa czy nawet człowieka mogą być śmiertelnie niebezpieczne.
W jaki sposób zastąpić te rośliny? Jakie kwiaty doniczkowe nie są trujące?
Osoby, które całkowicie chcą usunąć ze swojego życia trujące kwiaty doniczkowe, często szukają podobnych, równie pięknych, bezpiecznych zamienników. W roli zastępstwa groźnych pnącz doskonale sprawdzą się takie rośliny jak hoja, stefanotis, groszek pachnący (pamiętając o uwagach o szkodliwych nasionach) czy róże pnące.
Pięknie kwitnące, bezpieczne okazy to między innymi storczyki i fiołki afrykańskie. Rośliny o ozdobnych liściach czy zioła to najliczniejsza grupa bezpiecznych okazów. Wyróżnić możemy między innymi kwiaty takie jak:
- zielistka,
- trzykrotka,
- niedośpian,
- fitonia,
- nolina,
- palma doniczkowa (Areca, Chamedora),
- oregano,
- bazylia,
- bambus doniczkowy,
- maranta,
- pilea (pieniążek),
- paproć,
- kalatea.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Ci, czy rośliny znajdujące się w Twoim domu lub na balkonie to trujące kwiaty doniczkowe. Zdjęcia w nim zamieszczone zostały dokładnie opisane, w taki sposób byś wiedział, na które odmiany należy uważać. Czy masz w domu trujące kwiaty doniczkowe? W jaki sposób separujesz je od dzieci lub zwierząt? Koniecznie zdradź swoje sposoby w sekcji komentarzy!
A jeśli chcesz poznać więcej roślinnych treści – sprawdź te wpisy:
- Krzewy do cienia, które najlepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie
- Pomysły na ogród nowoczesny – jak wykonać, inspiracje, aranżacje
- Barwne kwiaty w Twoim ogrodzie bez wysiłku
- Ogród zimowy – co to jest? Jakie są jego rodzaje i jak go zbudować?