1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak wygląda tojad? Co wiemy o tej trującej roślinie?

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak wygląda tojad? Co wiemy o tej trującej roślinie?

Rośliny
16
2
1
16
2

Tojad, inaczej zwany mordownikiem lub wilczym zielem, to trująca roślina. Warto więc wiedzieć, jak wygląda tojad, by unikać kontaktu z nim. Sprawdź podstawowe informacje o tej trującej roślinie.

Tojad mocny to jedna z najniebezpieczniejszych roślin rosnących w naszym kraju. Dobrze jest wiedzieć, jak wygląda wilcze ziele. W artykule postaramy się przybliżyć, jakie są objawy zatrucia tojadem. Podamy również inne groźne dla naszego zdrowia rośliny. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda tojad? Uprawa trującej rośliny

Tojad, inaczej mordownik lub wilcze ziele, to bylina należąca do rodziny jaskrowatych, która przekracza zazwyczaj metr wysokości. Jej cechą charakterystyczną jest zwarta, nierozgałęziona forma. Roślina ma duże, zwykle ząbkowane liście. Do najpopularniejszych odmian tojadu należą:

  • opisywany już mordownik, czyli tojad mocny,
  • tojad ogrodowy,
  • tojad niebieski.
Tojad to jedna z ładnych, lecz trujących roślin
Tojad jest bardzo ładną rośliną, lecz śmiertelnie niebezpieczną dla człowieka i zwierząt

Pąki kwiatowe tojadu przybierają zwykle ciemniejsze kolory. Najczęściej spotkasz niebieskie, purpurowe lub fioletowe kwiaty. Zdarzają się jednak również białe płatki. Warto zaznaczyć, że pąki tojadu pojawiają się praktycznie przez całe lato. Już w lipcu dostrzeżesz ich piękno, a ostatnie zakwitną we wrześniu.

Sprawdź też: Uważaj na te trujące kwiaty doniczkowe!

Mimo że tojad to jedna z roślin trujących, która rośnie w naszym kraju, jest on często wybierany jako dekoracja przydomowego ogrodu. Nie dziwi ten fakt, kiedy spojrzy się na to, jak mordownik pięknie kwitnie. Warto zaznaczyć, że tojad lubi żyzną glebę, choć stanowisko, na którym rośnie, nie powinno być w pełni słoneczne. Musisz utrzymywać stale wilgotne podłoże. Każdy zabieg pielęgnacyjny rośliny – zwłaszcza przycinanie pędów – powinien być przeprowadzany w sposób bezpieczny dla Twojego ciała, więc zawsze zakładaj rękawice ochronne.

Objawy zatrucia tojadem – zagrożenie dla zdrowia i życia

Warto unikać kontaktu z tojadem. Jeśli go uprawiamy, zawsze trzeba zabezpieczyć nasze ciało przed kontaktem z rośliną. Należy zaznaczyć, że najlepiej zrezygnować z uprawy mordownika, gdy po naszym ogrodzie biegają dzieci lub zwierzęta. W innym przypadku mogłoby dojść do tragedii, gdyż roślina ta jest jedną z najniebezpieczniejszych, które rosną w naszym kraju. 

Jakie objawy zatrucia tojadem są najczęstsze? Ponieważ roślina ta zawiera w sobie organiczny związek chemiczny, jakim jest akonityna, warto unikać zrywania czy nawet zbliżania się do mordownika. Wilcze ziele może nam zaszkodzić nawet wtedy, gdy się tego nie spodziewamy. Nie trzeba bowiem spożywać rośliny, ponieważ jej trujące właściwości przenikają przez ludzką skórę.

Najniebezpieczniejsze są jednak korzenie i nasiona tojadu. Jeśli spróbowalibyśmy, jak smakują korzonki mordownika, poczulibyśmy piekący smak. Objawami zatrucia tojadem mocnym byłyby w pierwszej kolejności wymioty oraz biegunka. Zwykle zaczęlibyśmy odczuwać drętwienie i mrowienie w różnych częściach naszego ciała. Następnymi objawami byłyby dreszcze oraz problemy w przełykaniu. Pojawiłyby się trudności w mówieniu, wzrok znacząco by się pogorszył. Po spożyciu tojadu mocnego mogą wystąpić nawet wymioty z krwią. W najgorszym wypadku dochodzi do śmierci zatrutej osoby.

Sprawdź też: Trujące rośliny, które warto znać. Chroń zdrowie swoje i bliskich

Tojad i inne trujące rośliny w Polsce

Tojad mocny jest tylko jedną z wielu trujących roślin, które rosną w naszym kraju. Często nie spodziewamy się, które kwiaty są dla nas niebezpieczne. Warto więc zapamiętać, jak wyglądają popularne trujące rośliny. Jeśli jednak o botanice nie wiemy za dużo, najlepiej unikać kontaktu z nieznanymi kwiatami, a już pewno ich nie zrywać. Miejmy także na uwadze bezpieczeństwo naszych dzieci, więc nie pozwalajmy im samym biegać po dzikich terenach, np. łąkach. Do innych trujących roślin, które rosną w Polsce, należą przykładowo:

Tojad, inaczej mordownik, wilcze ziele, tojad mocny, jest rośliną, która mimo tego, że jest bardzo trująca, pojawia się jako dekoracja naszych ogrodów. Występuje w różnych odmianach, ale wszystkie są dla nas niebezpieczne. Warto więc unikać ich uprawiania, kiedy na naszej działce przebywają dzieci i zwierzęta. Skutki jakiegokolwiek kontaktu z tojadem mocnym mogą być wręcz tragiczne dla naszego zdrowia i życia.

Fioletowe kwiaty tojadu przyciągają ludzkie oko
Niech nie zmyli Cię przepiękny wygląd kwiatów tojadu

A Ty co sądzisz o tojadzie? Czy uprawiasz go w swoim ogrodzie? A może do tej pory nie wiedziałeś, co to za roślina? Daj nam koniecznie znać w sekcji komentarzy, czy kiedykolwiek spotkałeś wilcze ziele na swojej drodze.

Jeśli interesują Cię inne tematy związane z uprawą w ogrodzie odmiennych roślin, sprawdź nasze wybrane artykuły. Liczymy na to, że dzięki poradnikom ich pielęgnacja będzie o wiele łatwiejsza!

16
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Chciakabym wznowic tradycje malego ogrodka kwiatowego,ktore mialy goralki za sztachetkami. Tylko gospodyni mogla tam wchodzic. Bylo gesto od wysokich kwiatow, napewno piwonie, floxy, tojad, co jeszcze bylo w starym goralskim ogrodzie? One staly na trawie i plotek chronil od owiec, psow , dzieci, drobiu…. Okolo 4x 4 metry, moja babcia i prababcia mialy takie w Rabce, jeszcze jest slad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *