1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Poznaj rośliny antysmogowe – najlepszych przyjaciół mieszkańców miejscowości o wysokim zanieczyszczeniu powietrza!

Ogród i balkon

3 lata temu

Poznaj rośliny antysmogowe – najlepszych przyjaciół mieszkańców miejscowości o wysokim zanieczyszczeniu powietrza!

Ogród Rośliny
16
0
0
16
0

Troska o środowisko naturalne to również dbanie o jakość powietrza, w 2021 roku jest ono pełne toksycznych związków powodujących różne schorzenia. W walce z zanieczyszczeniami pomogą Ci rośliny antysmogowe. Czym są? W jaki sposób działają?

Rośliny antysmogowe – czy naprawdę istnieją?

Obecność flory na Ziemi w ogromnym stopniu wpływa na jakość życia nie tylko ludzi, ale także innych organizmów. Warto zauważyć, że wszelkiego rodzaju kwiaty, krzewy i drzewa są biologicznie przystosowane do tego, żeby np. pochłaniać cząsteczki zanieczyszczeń znajdujące się w powietrzu. Dodatkowe właściwości i duży potencjał wielu gatunków zostały wykryte przez NASA. Rośliny antysmogowe, o których wspominają badacze, mogą w większym stopniu absorbować określone toksyny.

W jaki sposób działają rośliny oczyszczające powietrze z toksyn?

Smog to problem, z którym mierzy się wiele państw na świecie. Ze względu na ogromne ilości dymu emitowanego przez elektrownie i zakłady fabryczne oraz zanieczyszczania powstające na drogach, Polska stała się jednym z nich. Jeśli chcesz przynajmniej w niewielkim stopniu ochronić się przed szkodliwym działaniem tych toksycznych substancji, zdecyduj się na hodowlę roślin antysmogowych w domu i ogrodzie. Ich obecność pozwoli Ci poprawić jakość powietrza.

rośliny antysmogowe - smog, fabryki, dym
Fabryki emitują niezmiernie wiele zanieczyszczeń do powietrza

Sprawdź też: Urban jungle we wnętrzach: jak zaaranżować mieszkanie w stylu miejskiej dżungli? Inspiracje i aranżacje

Z perspektywy człowieka, najważniejszą funkcją różnych gatunków flory jest wytwarzanie tlenu oraz pochłanianie dwutlenku węgla. Dzięki temu w atmosferze nieustannie zachodzi proces wymiany gazów. Niektóre odmiany absorbują trujące substancje, z których powstaje smog, dlatego umieszcza się je na zewnątrz wzdłuż jezdni. Rośliny antysmogowe charakteryzują się tym, że ich liście pokryte są włoskami, kolcami lub woskowym osadem, dzięki którym powstaje zielona bariera nieprzepuszczająca toksycznych substancji.

Rośliny antysmogowe do ogrodu

Jeżeli wokół Twojego domu znajduje się przestrzeń, którą możesz zagospodarować, posadź w niej rośliny oczyszczające powietrze z toksyn. Zanim zdecydujesz się na kupno konkretnych gatunków, zwróć uwagę na ich wymagania pod względem temperatury, podlewania czy rodzaju gleby. Duża dostępność do kwiatów, krzewów i drzew sprawia, że z pewnością wybierzesz odmiany, które będą nie tylko spełniać swoje zadanie, ale także cieszyć oko.

Bluszcz pospolity

Rośliny antysmogowe do ogrodu powinny charakteryzować się wysoką odpornością na zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Do takich okazów niewątpliwie należy bluszcz pospolity, który blokuje rozprzestrzenianie się dwutlenku siarki i różnego rodzaju pyłów. Gatunek ten nie wymaga szczególnych warunków pod uprawę, dlatego tak wiele osób sadzi go wokół swojego domu. Szybki przyrost nowych pędów tworzących gęstą siatkę sprawia, że roślinę umieszcza się przy ogrodzeniach, aby w krótkim czasie pokryła ich powierzchnię.

rośliny antysmogowe - bluszcz
Bluszcz pospolity rozrasta się w okamgnieniu

Leszczyna turecka

Niezwykle efektownym gatunkiem mającym właściwości antysmogowe jest leszczyna turecka. To rzadko spotykana odmiana, która charakteryzuje się bardzo obfitą stożkową koroną. Z tego względu zaleca się jej sadzenie w skupiskach miejskich – zwarty system rozgałęzień stworzy mocną barierę przed unoszącymi się w atmosferze zanieczyszczeniami.

Lipa holenderska

Drzewem o bardzo podobnym kształcie jest lipa holenderska, która również należy do roślin filtrujących powietrze. Jej gęsta i rozłożysta korona może sięgać naprawdę dużych rozmiarów – od 10 do 15 m szerokości i nawet do 30 m wysokości. Szybki rozrost drzewa sprawia, że świetnie sprawdza się ono w roli solidnego, naturalnego ogrodzenia.

Tawuła

Najlepsze rośliny antysmogowe do ogrodu to takie, które nie tylko dobrze spełniają swoje zadanie, ale także efektownie prezentują się na tle innych odmian. Do takich z pewnością należy tawuła, czyli krzew z rodziny różowatych. W zależności od konkretnego gatunku możesz mieć do czynienia ze zwartym splotem liści o kolorach od jasnozielonego po wiśniowy.

Jarząb szwedzki

Niewielkim drzewem o właściwościach oczyszczających powietrze jest jarząb szwedzki. Umieszczenie tej odmiany wokół domu będzie korzystnym rozwiązaniem dla atmosfery oraz całego środowiska naturalnego, ponieważ gatunek ten należy do okazów zagrożonych w Polsce. Dodatkowym atutem rośliny są jej pomarańczowe i czerwone owoce, z których możesz przygotowywać różne specjały.

rośliny antysmogowe - jarząb szwedzki, jarzębina
Jarząb szwedzki ma przepiękne owoce, które możemy wykorzystać

Domowe rośliny antysmogowe

Mimo że największy kontakt z zanieczyszczonym powietrzem masz dopiero wtedy, kiedy przebywasz na zewnątrz, w domu nie jesteś w pełni bezpieczny. Niepożądane cząsteczki przedostają się do budynku np. gdy otworzysz okno w celu przewietrzenia pomieszczenia. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Warto zainwestować w doniczkowe rośliny oczyszczające powietrze. Sprawdź, które okazy do nich należą.

Sansewieria gwinejska

Niezwykle efektowna oraz łatwa w pielęgnacji jest sansewieria gwinejska. Lubi ona ciepłe i dobrze oświetlone stanowiska. Jeśli zdarza Ci się zapomnieć o podlewaniu kwiatów, ten egzemplarz jest właśnie dla Ciebie. Wężownica nie wymaga częstego nawadniania, możesz dostarczać jej wodę nawet co 3-4 tygodnie.

Paprocie

Do roślin filtrujących powietrze bez wątpienia można zaliczyć paprocie. Te klasyczne gatunki, które kojarzą się z domem rodziców oraz dziadków, korzystnie wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniach. Pamiętaj, żeby rozstawić je w zacienionych miejscach i zapewnić im wilgotne podłoże. Kwiaty te będą świetnie wyglądały we wnętrzach boho.

Aloes zwyczajny

Jeśli chodzi o rośliny antysmogowe do sypialni, warto postawić na niewielkich rozmiarów gatunki, które nie będą Cię przytłaczały. Dobrym wyborem jest aloes zwyczajny, charakteryzujący się niezwykle prostą budową. Dzięki niemu zapewnisz sobie świetne warunki do odpoczynku, a także będziesz miał domowe lekarstwo pod ręką.

rośliny antysmogowe - aloes
Aloes to znakomita ozdoba, która oprócz posiadani leczniczych właściwości – radzi sobie świetnie z zanieczyszczonym powietrzem

Sprawdź też: Uprawa aloesu w domu. Jak pielęgnować kwiat aloesu?

Skrzydłokwiat

Jednym z najpiękniejszych okazów, które oczyszczają powietrze w domu, jest skrzydłokwiat. Ta niepozorna roślina charakteryzująca się białymi kwiatami w kształcie skrzydeł ma bardzo duże zdolności pochłaniania toksycznych substancji z powietrza. Absorbuje ona również promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne oraz zarodniki pleśni.

Kaktus wielkanocny

Obok sansewierii, paproci, aloesu i skrzydłokwiatu, warto mieć w domu także kaktus wielkanocny. Ten niewielki sukulent zawiera duże właściwości oczyszczające, a jest niezwykle łatwy w pielęgnacji. Regularne podlewanie oraz zapewnienie odpowiedniej temperatury powietrza powinny wystarczyć do tego, żeby roślina rozwijała się prawidłowo.

Rośliny antysmogowe bez wątpienia pomagają walczyć z silnymi zanieczyszczeniami atmosfery. Dzięki wybranym gatunkom możesz samodzielnie troszczyć się o swoje najbliższe otoczenie i sprawić, że chociaż w tej niewielkiej przestrzeni będziesz mógł oddychać czystszym powietrzem. Warto docenić pozytywny wpływ natury na życie człowieka.

16
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *