Palmy doniczkowe to rośliny, które na myśl przywodzą wakacje w ciepłych krajach. By mieć je w swoim mieszkaniu, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Czego wymagają palmy i jakie gatunki są najpopularniejsze? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!
Palmy doniczkowe – podstawowe informacje o roślinach palmowych
Palmy to rośliny należące do grupy jednoliściennych. Na całym świecie występuje ponad 2,5 tysiąca gatunków palm. Można je spotkać na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej. Charakteryzują się dużymi, zielonymi liśćmi, które zwykle tworzą pióropusz na czubku kłodziny (pnia). Palmy są bardzo wrażliwe na niskie temperatury.
Sposobem na posiadanie palmy na terenach poza strefą międzyzwrotnikową jest ich hodowla doniczkowa. Okazałe rośliny są efektownym elementem dekoracyjnym wnętrz. Na dodatek wiele gatunków palm jest bezpiecznych dla zwierząt domowych. Należą do nich np.: chamedora wytworna, kencja, szorstkowiec Fortunego, daktylowiec kanaryjski, howea, czy areka.
Sprawdź też: Paproć — wszystko o pielęgnacji paprotki. Uprawa rośliny oczyszczającej powietrze. Poradnik
Palma doniczkowa – czy jest wymagająca? Uprawa i pielęgnacja palmy doniczkowej
Ze względu na egzotyczne pochodzenie, palma doniczkowa jest dość wymagająca w pielęgnacji. Jej potrzeby mogą różnić się w zależności od gatunku. Należy pamiętać, że palma doniczkowa usycha i obumiera bez odpowiedniej uwagi. Niektóre rośliny wymagają nieustannego podlewania i zraszania, a inne z łatwością zniosą kilka dni bez dostarczania wody. Warto stosować specjalne nawozy wspomagające rośliny.
Palmy doniczkowe wymagają wzmożonej uwagi zimą, ponieważ zmniejsza się nasłonecznienie i wilgotność powietrza. Powinno się wtedy szczególnie uważać na podlewanie, ograniczyć nawożenie i zapewnić miejsce z odpowiednim światłem. Najgorsze, co może się wydarzyć, to przelanie rośliny. Dlatego przed każdym razem, gdy chcesz podlać palmę – sprawdź palcem, czy ziemia tego wymaga.
Stanowisko oraz podlewanie palmy doniczkowej
Umiejscowienie palmy powinno zależeć od gatunku. Niektóre rośliny są bardzo światłolubne, niektóre potrzebują światła rozproszonego, a zdarzają się też takie, które poradzą sobie w ciemnych pomieszczeniach. Palmy należy obficie podlewać i zraszać. Porą, w której warto ograniczyć dostarczanie wody, jest zima. Co kilka tygodni palmę można potraktować prysznicem. W czasie ciepłych miesięcy można wystawić rośliny na zewnątrz, jednak nie wolno od razu narażać jej na działanie bezpośrednich promieni słonecznych. Warto zacząć od miejsc półcienistych i z czasem przestawiać ją w coraz bardziej słoneczne miejsce.
Palmy doniczkowe – najbardziej popularne i najpiękniejsze gatunki
Rodzajów palm doniczkowych jest naprawdę mnóstwo, jednak kilka z nich szczególnie często spotyka się w polskich domach. Oto najpopularniejsze palmy doniczkowe:
Areka
Areka pochodząca z Madagaskaru to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych palm doniczkowych. Do życia potrzebuje wilgotnego powietrza oraz podłoża. Należy ją intensywnie podlewać i zraszać. Co kilka tygodni warto zastosować nawóz.
Waszyngtonia
Nazwa tej palmy pochodzi od nazwiska pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Charakteryzuje się dużymi, wachlarzowymi liśćmi. To gatunek dość odporny i szybko rosnący, który sprawdzi się w dobrze nasłonecznionym miejscu. Wymaga obfitego podlewania, ale wilgotność powietrza nie musi być wysoka.
Palma kokosowa
Kokos właściwy to wysoka roślina z długimi, smukłymi liśćmi. Najlepiej sprawdzi się w miejscu dobrze oświetlonym. Warto ją podlewać obficie, ale dopiero wtedy, gdy ziemia z wierzchu zacznie przysychać. Powinno się dbać o wysoką wilgotność powietrza.
Daktylowiec kanaryjski
Ta palma pochodząca z Wysp Kanaryjskich bardzo dobrze odnajduje się w warunkach domowych. Z upływem lat może osiągać nawet 4 metry wysokości, więc sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Rośnie jednak powoli. Lubi dużą ilość światła i wilgotne powietrze. Warto podlewać ją kilka razy w tygodniu i często zraszać.
Palmy doniczkowe – inspiracje
Palmy doniczkowe doskonale sprawdzają się jako elementy wystroju wnętrz. Na Instagramie możesz znaleźć mnóstwo inspiracji do zaaranżowania swojego wnętrza z wykorzystaniem tych roślin. Oto kilka z nich:
Liście palmy mogą przybierać różne, ciekawe kształty. Mnogość ich gatunków pozwala wybrać wyjątkowe rośliny do swoich wnętrz.
Palmy w donicach odnajdą się w domu wykończonym w każdym stylu. Od minimalistycznych, przez industrialne, aż do pałacowych. Duże znaczenie ma osłona na donicę, w której znajduje się roślina.
Jeśli masz do zagospodarowania wysokie wnętrze, koniecznie wybierz duże palmy. Takie rośliny nadadzą Twoim pomieszczeniom klimatu i charakteru. Sprawią też, że nie będziesz mieć poczucia pustej przestrzeni.
Swoją palmę możesz umieścić nie tylko w salonie, ale też w łazience. Rośliny, które uwielbiają dużą wilgotność, dobrze sprawdzą się jako ozdoba w pobliżu wanny czy prysznica. Warto jednak mieć na uwadze ich potrzeby dotyczące światła.
Mimo swoich wymagań palmy są bardzo często wybierane jako ozdoba domów i mieszkań. A Ty masz już swoją roślinę czy dopiero planujesz jej zakup? Napisz w komentarzu!
Czy dostał Pan odpowiedź? Kupiłam wczoraj i chciałabym żeby rosła zdrowo.
Życzymy powodzenia w uprawie i w razie pytań zapraszamy 🙂
Moja Areka rosła pięknie kilka lat,co kilka miesięcy kwitła tzn.wyrastały pędy z koralami ,nagle od miesiąca zaczęla usychać mimo że nadal wyrastają nowe pędy ale prawie wszystkie stare już usychają.Jaka może być przyczyna i czy da się ją jeszcze uratować?
Może być tak, że roślina nie była dawno przesadzana i w glebie jest za mało składników potrzebnych palmie. Wszystkie rośliny należy przesadzić raz na jakiś czas – przy okazji warto przyjrzeć się korzeniom.