1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Calathea — rodzaje, pielęgnacja, uprawa. Jakie wymagania mają te rośliny z rodziny marantowatych?

Ogród i balkon

2 lata temu

Calathea — rodzaje, pielęgnacja, uprawa. Jakie wymagania mają te rośliny z rodziny marantowatych?

Rośliny
8
1
1
8
1

Twoje wnętrze potrzebuje odświeżenia? Doskonałym rozwiązaniem może być calathea. Ten wyjątkowy kwiat ma wiele odmian, dzięki czemu z łatwością dobierzesz odpowiednią dla siebie. Tłumaczymy różnice pomiędzy nimi oraz podpowiadamy, jak dbać o calatheę. 

Calathea — skąd pochodzi, czy jest trudna w uprawie?

Kalatea to gatunek z rodziny marantowatych, do którego zaliczyć można ponad 300 odmian. Jest rośliną tropikalną — pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Spotkać ją można przede wszystkim w Wenezueli oraz Kolumbii, naturalnie wzrasta również na Wyspach Karaibskich. Lubi klimat, w którym występuje znaczna wilgotność powietrza, a także wysokie temperatury.

Kwiat calathea, choć uchodzi za kapryśny i wymagający, nie jest wyjątkowo trudny w pielęgnacji, jeśli zastosujesz się do odpowiednich zasad. Należy uwzględnić przede wszystkim umiejscowienie rośliny, temperaturę w pomieszczeniu oraz spryskiwanie i nawadnianie. Ważne jest także, aby nawóz był wysokiej jakości, a ziemia miała odpowiednie pH.

Calathea w małej doniczce
Coś, co łączy wszystkie kalatee to wymóg wysokiej wilgotności powietrza

Sprawdź też: Jak Calathea ornata powinna być pielęgnowana? Sprawdź tajniki jej uprawy!

Calathea — jakie są jej odmiany?

Calathea cechuje się bardzo dużą ilością odmian, które różni kolor, wygląd ulistnienia, a także rozmiar. Jeśli zależy Ci na oryginalności i nietuzinkowym wyglądzie kwiatów, najlepszym wyborem jest Calathea sanguinea (triostar). Jako roślina ozdobna równie dobrze sprawdzi się Calathea crocata, dzięki swoim pięknym, żółtym pąkom.

Jeżeli gustujesz w minimalizmie, doskonałym rozwiązaniem może być zakup wariantu subtelnego, lecz mimo wszystko wyjątkowego. Delikatna zieleń z białymi elementami wypełni zimne wnętrza i wprowadzi do nich odrobinę ciepła. Calathea orbifolia oraz Calathea majestica (white star) sprawią, że chłodna przestrzeń nabierze przytulnego, rodzinnego klimatu.

Cenisz styl rustykalny za przyjemny, wiejski wystrój? Jeśli tak, postaw na odmiany, które spowodują, że w mieszkaniu lub domu zapanuje sielankowa atmosfera. Zarówno Calathea zebrina, jak i Calathea medallion, pomogą Ci zbliżyć się do natury. Oba rodzaje cechuje ciekawe, barwne ulistnienie, które przywodzi na myśl największe dzieła sztuki.

Odmiany tej interesującej rośliny z rodziny marantowatych można odróżnić właśnie dzięki specyficznej kolorystyce. Spód blaszki liściowej niektórych gatunków jest fioletowy, wierzch natomiast niemal czarny lub intensywnie zielony. Do rodzajów, które charakteryzuje tak ciekawa różnorodność barw zalicza się Calathea ornata oraz Calathea warscewiczii.

Rośliny ozdobne są wyjątkowo popularne nie tylko z uwagi na wygląd oraz funkcję dekoracyjną. Calathea musaica (network) oraz Calathea lancifolia tak jak pozostałe odmiany oczyszczają powietrze, a także, co ciekawe, na noc zamykają liście. Jeśli więc zależy Ci na ciekawej roślinie, która dodatkowo poprawia jakość życia w Twoim domu lub mieszkaniu, kalatea jest doskonałym wyborem.

Ogólna pielęgnacja kalatei

Kwiat Calathea, tak jak inne rośliny ozdobne, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, aby zachwycać przez długi czas. Jeśli chcesz zapewnić mu jak najlepsze warunki, zapoznaj się najpierw z jego wymaganiami. Zadbaj przede wszystkim o odpowiednie nawodnienie i nawóz oraz poznaj choroby, które mogą zaszkodzić Twojej kalatei.

Stanowisko

Ta egzotyczna roślina preferuje stanowiska od strony wschodniej. Dzięki takiemu ustawieniu, wczesne słońce nie zaszkodzi liściom, jednak promieni wystarczy, aby je wybarwić. Calathea lubi miejsca zacienione, jeśli jednak nie jesteś w stanie ulokować rośliny na takim stanowisku, zadbaj o odpowiednie światło — najlepiej rozproszone (nigdy bezpośrednio skierowane na liście).

Podłoże

Kalatea powinna mieć zapewnione podłoże o kwaśnym odczynie (5-5,5 pH). Do uprawy tej rośliny najodpowiedniejsza jest mieszanka ziemi kompostowej. Jeśli jednak poszukujesz zamiennika, optymalny może być również torf z gruboziarnistym piaskiem. Bardzo ważne, aby podłoże było przepuszczalne, na dnie doniczki powinny być wysypane kamyki, żwir lub keramzyt.

Podlewanie

Calathea jest rośliną wyjątkowo wrażliwą na przelanie — podłoże musi być stale wilgotne, jednak nie mokre. Zbyt duża ilość wody może spowodować gnicie korzeni, a za mała doprowadzić do usychania i zwijania się liści. Warto codziennie spryskiwać kalateę letnią, przegotowaną lub odstaną wodą. W okresie letnim wskazane jest podlewanie jej nawet 2-3 razy w tygodniu. Kalatei o aksamitnych liściach nie należy spryskiwać!

Nawożenie

Kalateę należy nawozić od marca do września co około dwa tygodnie, lecz nie częściej. Najlepiej sprawdzą się do tego płynne nawozy wieloskładnikowe, które przeznaczone są do kwiatów ozdobnych. Należy stosować połowę dawki nawozu zalecanej przez producenta. W okresie zimowym roślina nie wymaga stosowania tego rodzaju pielęgnacji. 

Choroby i szkodniki

Calathea może być odporna na choroby, jednak aby tak było, należy zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu. Najczęstszą przyczyną problemów z ulistnieniem jest zbyt niska temperatura lub przeciąg. Zdarza się, że zostaje zaatakowana przez szarą pleśń lub szkodnika, którym jest przędziorek. Pojawia się on, gdy wilgotność powietrza jest zbyt mała.

Rozmnażanie

Rozmnażanie kalatei odbywa się poprzez staranny podział kłącza — każdy nowy kwiat powinien mieć zarówno korzeń, jak i pędy. Pamiętaj, że rośliny te przesadza się przynajmniej raz na trzy lata. Nowa doniczka musi być o rozmiar większa od starej, aby zapewnić odpowiednią ilość miejsca na wzrost korzeni.

Calathea - duże liście
Istnieje bardzo wiele przeróżnych odmian kalatei

Sprawdź też: Calathea orbifolia – jak wygląda, skąd pochodzi i jak się z nią obchodzić? Wszystko o kalatei okrągłolistnej!

Calathea to wyjątkowy kwiat, który może pięknie zdobić wnętrze przez wiele lat. Znasz już zasady jej pielęgnacji oraz wiesz, jakie warunki musisz jej stworzyć, aby nie została zaatakowana przez choroby czy szkodniki. Pamiętaj, że każda roślina jest inna, dlatego warto sugerować się własnym doświadczeniem i indywidualnym potrzebami kwiatów. Nie bój się zmian w pielęgnacji — niektóre mogą wyjść na dobre!

8
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *