1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Pomysły na ogród nowoczesny — jak wykonać, inspiracje, aranżacje

Ogród i balkon

3 lata temu

Pomysły na ogród nowoczesny — jak wykonać, inspiracje, aranżacje

Ogród Rośliny
5
0
0
5
0

Modna aranżacja ogrodu oparta na najnowszych trendach powinna charakteryzować się harmonijnym, zorganizowanym wyglądem. Jednak jak tego dokonać? Jak stworzyć ogród nowoczesny, ale jednocześnie funkcjonalny i zachwycający roślinnością?

Ogród nowoczesny, czyli jaki?

Nowoczesny projekt ogrodu charakteryzuje się eleganckim i wyrafinowanym stylem. Koncepcje stylistyczne inspirowane są prostotą azjatyckich praktyk aranżacyjnych, które kładą nieco większy nacisk na architekturę oraz materiały niż na rośliny czy zieleń. Często stosowanym motywem są geometryczne kształty i powtarzające się wzory, a głównym założeniem jest stworzenie ogrodu, który ma kontrolowany, zorganizowany wygląd.

Trendem, który zawładnął współczesnym ogrodnictwem, jest nowoczesny nurt oparty na takich elementach architektonicznych i strukturalnych, które pozwalają osiągnąć minimalistyczny wygląd. Z tego powodu często eksponuje się konstrukcje takie jak patio, pergole czy altany. Należy jednak bardzo umiejętnie dobierać materiały i roślinność, by zachować pożądaną surowość oraz naturalny wygląd.

ogród nowoczesny - ławka, krzewy
Ogród powinien być zaprojektowany pod potrzeby właścicieli

Sprawdź też: Jakie drzewka do ogrodu wybrać? Najładniejsze gatunki, które upiększą Twój ogród

Rośliny pozornie odgrywają drugoplanową rolę, jednak w rzeczywistości pełnią kluczową funkcję. Zapewniają kontrast i kolor, a rozmaitość ich liści i kwiatów przenika się na różnych poziomach. Zielona, odpowiednio wypielęgnowana trawa współgra z kolorowymi krzewami, czy dorodnymi drzewami, tworząc skomplikowaną, ale spójną kompozycję aranżacyjną. Piękne ogrody przydomowe nie są tworzone przypadkowo. Należy wykonać przemyślany projekt, aby wszystkie elementy harmonijnie ze sobą współgrały.

Rośliny do ogrodu nowoczesnego

Udany pomysł na ogród w nowoczesnym stylu wymaga w pierwszej kolejności starannego doboru gatunków, kolorów i faktur roślin, jakie mają się w nim znaleźć. Najlepiej jest zdecydować się na jeden z dwóch stylów aranżacyjnych. Pierwszy nurt zakłada użycie ograniczonej liczby krzewów i drzew. Sadzi się je w zorganizowany, geometryczny sposób, dodając tym samym mocne linie i architektoniczną monochromatyczność.

Alternatywnie można zdecydować się na gęste nasadzenia z wykorzystaniem pokaźnej ilości kwiatów, krzewów i drzew o dużych liściach. Wszystko to należy zrealizować w sposób uporządkowany, który da wrażenie naturalności. W tym wypadku projektant powinien zwrócić szczególną uwagę na projekt, który musi zawierać elementy rozmieszczone w odpowiednich odległościach. Jednocześnie rośliny nie mogą na siebie nachodzić. Z drugiej strony ich kolory i tekstury powinny się przenikać, tworząc harmonijny, współczesny ogród.

Nowoczesny ogród powinien być kombinacją indywidualnego stylu, odpowiednich proporcji i umiaru kompozycyjnego. Dlatego po decyzji dotyczącej wyboru stylu aranżacyjnego, należy zastanowić się nad ulubioną kompozycją kolorystyczną. Warto jednak ograniczyć się do trzech barw, aby uzyskać efekt eleganckiej prostoty.

ogród nowoczesny - kwiaty, drzewa, trawnik, krzewy
Ogród nowoczesny stawia nacisk na estetykę

Kolor jest elementem koniecznym do stworzenia różnorodnej i atrakcyjnej kompozycji. Wpływa na percepcję przestrzenną, jakość światła, równowagę i akcentowanie poszczególnych składowych. Istotnym aspektem jest też intensywność barw. Chłodne tony są uspokajające i powinny być używane w obszarach przeznaczonych do relaksu, a ciepłe lepiej umieścić w części reprezentacyjnej.

Temperatura kolorów może również wpływać na postrzeganie odległości. Chłodne odcienie mają tendencję do wtapiania się w otoczenie, nadając mu głębi. Z tego powodu są postrzegane jako bardziej odległe, a przestrzeń wydaje się większa. Z kolei ciepłe barwy wyróżniają się na tle pozostałych elementów. Dlatego też są odbierane jako najbliższe otoczenie, co sprawia, że wygląda na mniejsze.

Nie należy też zapominać, że zachwycające ogrody domowe zbudowane są na kanwie pewnej podstawowej konstrukcji. Rośliny strukturalne, stanowiące kręgosłup ogrodu, tworzą ramy i pomagają osadzić pozostałe krzewy i drzewa w przestrzeni. Podjęcie decyzji, gdzie umieścić elementy bazowe jest kluczem do zorganizowania planu nasadzeń w każdym ogrodzie, a tym bardziej w nowoczesnej przestrzeni, gdzie mniej znaczy więcej. 

Może to być linia przyciętych roślin zimozielonych, kwietnik tworzący efekt blokowych nasadzeń lub sprytnie podniesione grządki, wypełnione pachnącymi roślinami, nadającymi lekki i zwiewny wygląd. Najlepiej stworzyć projekt, w którym elementy bazowe jednocześnie kontrastują z mocnymi liniami surowego, geometrycznego krajobrazu w innej części ogrodu.

Dobrym rozwiązaniem jest też zasadzenie drzewa, co sprawdzi się także na małej przestrzeni. W ten sposób tworzy się projekt na wielu wysokościach. Nadaje to ciekawy efekt wizualny w kontekście całego ogrodu. Sama roślina stanowi pionowy akcent równoważący rozłożyste gatunki krzewów. Poza tym zapewnia też cień, a także stanowi istotną podstawę do przygotowania pozostałych elementów. Jeszcze lepiej, jeśli wybierze się drzewo wielozadaniowe, które podwoi swoją objętość podczas wiosennego kwitnięcia lub nada ognistego koloru pomarańczowo-czerwonych liści jesienią.

Łatwe w pielęgnacji odmiany o smukłych pniach, takie jak brzoza, doskonale sprawdzą się w nowoczesnej architekturze krajobrazu. Nie zdominują projektu, ale jednocześnie nadadzą ciekawego wyrazu. Można też posadzić rząd platanów na podwyższonej rabacie, aby zapewnić roślinom cieniolubnym przewiewną osłonę przed słońcem. Jeśli w Twoim ogrodzie jest mało miejsca, warto byś ograniczył się do jednego okazu. Będzie on centrum, wokół którego skupisz pozostałe elementy, tworząc harmonijną całość.

Nowoczesne ścieżki w ogrodzie

Wiedząc, jak zaprojektować ścieżkę ogrodową, będziesz mógł połączyć ze sobą odrębne obszary ogrodu w estetyczny i zharmonizowany sposób. Pomysły na aleje ogrodowe mogą być bardzo proste, ale czasami warto pokusić się o bardziej wyszukane rozwiązania. Wszystko jest zależne od stylu, jaki wybierzesz i  odpowiedniego doboru budulca.

Musisz jednak pamiętać, że kształt i materiały, które zastosujesz, będą miały duży wpływ na ogólne wrażenie przestrzeni ogrodowej. Niezależnie od tego, czy chcesz wybrać prostą, ścieżkę do ławki lub centralnego punktu przestrzeni, czy też spokojną, wężową trasę przeznaczoną do spacerów wokół roślinności, masz wiele ciekawych opcji do wykorzystania.

Budowę ścieżek rozpocznij od gruntownego stworzenia projektu i ustalenia podstawowych założeń. Rozważ faktury i wygląd ogrodu, a także styl swojego domu, aby upewnić się, że aleje będą uzupełniać tworzoną scenerię zielonej przestrzeni w ogrodzie. Zadbaj o to, aby materiały dobrze komponowały się w całym ogrodzie. Chodniki powinny być atrakcyjnym, ale także praktycznym i łatwym w utrzymaniu dodatkiem do przestrzeni zewnętrznej.

Weź pod uwagę naturalne drogi dostępu do bram, altan, miejsc rozrywki, pokoi ogrodowych, miejsc zabaw dla dzieci i innych stref. To właśnie w tych miejscach należy umieścić ścieżki podczas projektowania ogrodu. Aleje można również tworzyć poprzez istniejące nasadzenia lub łąki. Pomyśl także o sposobie użytkowania — miejsca o dużym natężeniu ruchu będą musiały być szersze i wykonane z bardziej wytrzymałych nawierzchni.

Nowoczesne ścieżki w ogrodzie to też sposób na poprawę proporcji. Długie, cienkie aleje podkreślają wąskie obszary, natomiast takie, które biegną z jednego boku siatki na drugi, dają złudzenie, że przestrzeń jest szersza. Stosuj też powtórzenia: rośliny posadzone przy ścieżkach nadają ogrodowi wyrazistości i przyciągają wzrok w stronę wyznaczonej drogi. Dlatego też warto postawić na schematyczne rozmieszczenie krzewów, by nadać harmonijnego poczucia uporządkowania.

Gdy ogród nowoczesny, zwłaszcza niewielki, ma geometryczny układ oraz architekturę, warto podkreślić jego atuty prostymi ścieżkami ogrodowymi, obramowanymi żywopłotem skrzyniowym lub innymi, powtarzającymi się formami. Szeroka, prosta aleja prowadząca do elementu takiego jak fontanna, przyciąga wzrok, dając poczucie zachowania odpowiednich proporcji w perspektywie liniowej

Aby wzbogacić widok wzdłuż ścieżki, należy umieścić rośliny lub skrzynie z kwiatami u jego krańców. Nada to głębi i ogród będzie sprawiał wrażenie większego i bardziej przejrzystego. W dużym ogrodzie składającym się z kilku stref można natomiast zastosować ścieżki łączące poszczególne przestrzenie, często poprzez łuki i tunele. Klasycznym wyborem materiału na przejście jest kamień naturalny i żwir, ale dobrze sprawdzają się również wzory z kostki brukowej i mozaiki.

Oświetlenie w nowoczesnym ogrodzie

Gładko otynkowane ściany budynku dzięki odpowiedniemu oświetleniu mogą tworzyć klimatyczny nastrój w nocy. To czyni je doskonałym tłem do eksponowania cieni tworzonych przez sylwetki niskich rabat złożonych z różnorodnych roślin. Najlepiej, jeśli w pobliżu znajdują się też byliny o szerokiej gamie kształtów i faktur.

Aby uzyskać uporządkowany, estetyczny wygląd, postaw na bambusowe osłony lamp. Jest to naturalny materiał, który nada charakteru, a jednocześnie przysłoni metalową obudowę latarni, co w przypadku materiałów niskiej jakości może popsuć efekt wizualny ogrodu. Jeśli chcesz postawić na nowoczesne rozwiązania architektoniczne, wówczas powinieneś zainstalować rząd niskiego oświetlenia w równych odstępach przy ścieżce. W ten sposób stworzysz funkcjonalną przestrzeń w eleganckim stylu. 

Sprawdź też: Lampy ogrodowe stojące — udekoruj ogród światłem!

Można też eksperymentować z niedrogimi lampami zasilanymi energią słoneczną, które są jednym z najprostszych pomysłów na nowoczesne oświetlenie ogrodu. Chcąc uzyskać przytłumiony efekt, umieść oświetlenie w donicach lub zanurz kotwy w ziemi w powtarzającej się sekwencji, przy roślinach znajdujących się na obrzeżach ścieżki czy przy ogrodzeniu.

Alternatywnie można zainwestować w lampy zasilane z sieci. Jest to nieco droższe rozwiązanie, ale jednocześnie trwalsze i bardziej solidne. Poszczególne punkty świetlne można ustawiać pod kątem oraz warstwowo oświetlać różne części ogrodu, tworząc kaskadę świateł, które będą podkreślać pojedyncze elementy roślin lub akcentować ich formę i wielkość.

O czym pamiętać przy ogrodzie nowoczesnym? Najbardziej pomocne rady

Zastanawiasz się jak zaprojektować ogród nowoczesny przed domem, który zachwyca o każdej porze roku? Poniżej znajduje się pięć wskazówek profesjonalistów w dziedzinie architektury krajobrazu i zagospodarowania przestrzeni. Są to starannie wyselekcjonowane porady, które powinny stać się inspiracją to stworzenia zachwycających projektów aranżacji ogrodowych, wzorowanych na najnowszych trendach.

Przestrzegaj zasad prawa budowlanego

Ta nadrzędna zasada nie jest podyktowana jedynie względami bezpieczeństwa, ale także prawem. Dlatego też przed rozpoczęciem prac nad konstrukcjami przed domem, należy dokładnie zapoznać się z przepisami, które zakazują m.in. samodzielnej zabudowy ogrodu budowami o powierzchni powyżej 35 m kw.

Podążaj za linią regulacyjną

Element architektury (np. ściana budynku) lub charakterystyczna cecha krajobrazu wyznacza wyimaginowaną linię, która pomaga połączyć i uporządkować projekt. Na przykład planując dobudowę wiaty, warto wbić kotwy na krawędzi chodnika i przedłużeniu granicy trawy czy rabaty. W rezultacie otrzymuje się dobrze rozmieszczony i spójny ogród przed domem. Wybór osi rzutowej ustala podstawową geometrię i nadaje rytm pracy, ułatwiając tworzenie aranżacji.

Użyj złotego podziału, by zachować właściwe proporcje

Praktycznym zastosowaniem złotego podziału jest „złoty prostokąt”, w którym stosunek krótszego boku do dłuższego wynosi 1:1,6. Jest on szczególnie pomocny w ustalaniu najkorzystniejszych wymiarów dla wszystkich elementów składowych ogrodu — od kwietników i trawników, po tarasy czy altany. Dzięki zachowanym proporcjom, aranżacje przed domem stają się poukładane i przyjemne dla oka. Łatwiej jest też dobrać roślinność i stworzyć przestrzeń o cechach łączących funkcjonalność z estetyką.

Rozmiar ma znaczenie

Stojąc przed decyzjami — czy schody mają być szersze, czy węższe albo rozważając wysokość pergoli, należy odwołać się do skali poszczególnych elementów krajobrazu w projekcie całego terenu. Jeśli koło małego domku posadzi się duże drzewa, wówczas wpłynie to negatywnie na kompozycję i ogólną ocenę budynku, który wyda się jeszcze mniejszy. Mając natomiast wielokondygnacyjny dom, warto zbudować ciekawy, wielopoziomowy ogród. Dzięki temu całość będzie się prezentować finezyjnie i oryginalnie, a jednocześnie rośliny nie zdominują przestrzeni.

Małe i duże rośliny — doceń różnorodność

Zastanawiając się, co posadzić przed domem, warto przede wszystkim postawić na rozmaitość. Wielobarwne kompozycje złożone z różnych gatunków roślin o odmiennych rozmiarach i formach pozwolą stworzyć ciekawy ogród, który zachwyca złożonym kształtem i różnorodnością form. Mnogość kolorów oraz odmienne wysokości krzewów sprawią, że każdy element będzie równie mocno wyeksponowany, razem tworząc spójną całość.

Przechodząc do etapu sadzenia, należy jednak pamiętać o jeszcze jednej ważnej zasadzie. Trzeba zacząć od największych drzew, potem przejść do krzewów i bylin, a skończyć na roślinach okrywowych. Jest to ważne nie tylko ze względów konstrukcyjnych (ułożenie większych form w pierwszej kolejności daje lepsze wyczucie kompozycji), ale także pod kątem praktyczności rozwiązania. Posadzenie dużego drzewa może wymagać użycia maszyn lub sporej przestrzeni do manewrowania i rozmieszczenia sprzętu. Dlatego zaczynając od tego elementu, nie ma obaw o świeżo posadzone rabaty lub kwiaty.

ogród nowoczesny - kwiatki, drzewko, trawnik
Tworząc ogród nowoczesny warto wybierać zarówno niskie, jak i wysokie rośliny by otrzymać równowagę

Sprawdź też: Dobry wybór do ogrodu: wysokie trawy ozdobne. Jak je uprawiać? Jakie gatunki wybierać?

Tworząc ogród nowoczesny najważniejszy jest umiar. Wszystkie elementy warto dobierać według zasady: mniej znaczy więcej. Dlatego też postaraj się, by Twój ogród nie był przepełniony wieloma gatunkami roślin i różnymi pomysłami. Wybierz interesujący Cię styl oraz kilka podstawowych kolorów i na tym oprzyj swój projekt architektoniczny. Otrzymasz miejsce pełne spokoju, gdzie będziesz mógł się zrelaksować lub spędzić czas z rodziną.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *