1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Dobieramy choinkę w doniczce na święta – co należy wiedzieć?

Poradniki

2 lata temu

Dobieramy choinkę w doniczce na święta – co należy wiedzieć?

Rośliny
14
0
0
14
0

Choinka w doniczce często wybierana jest jako drzewko świąteczne, które po bożonarodzeniowym okresie może przyozdobić ogród. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli na długi żywot rośliny. Zastanawiasz się jak dbać o takie drzewko? Podpowiadamy!

Jak wybrać zdrowy okaz choinki doniczkowej?

Jeśli chcemy, żeby drzewko posłużyło nam długo i mogło być dekoracją nie tylko salonu, ale też ogrodu to warto zadbać o dobranie zdrowego drzewka. Powinno się zwrócić uwagę na kolor igieł – zdrowa i świeża choinka będzie mieć soczyście zielone i elastyczne szpileczki. Jeśli po Wigilii planujesz zasadzić drzewko w ogrodzie, upewnij się, że jest ono odpowiednio ukorzenione.

Niejedna choinka w doniczce zasadzana jest do niej tuż przed wysyłką do sprzedaży, dlatego należy sprawdzić, czy drzewko przystosowane jest do dalszego rośnięcia. Niestety nie każdy sprzedawca będzie z Tobą szczery, jeśli wprost spytasz o bryłę korzeniową rośliny. Możesz sprawdzić ukorzenienie drzewka podnosząc je do góry za trzon, jeśli poczujesz, że łatwo wychodzi z ziemi – niestety – lepiej wybrać inną roślinę. Bezpiecznie będzie kupić drzewko w doniczce w sklepie ogrodniczym lub szkółce roślin w takich miejscach są większe szanse na roślinę hodowaną w doniczce, a nie tylko wsadzoną na szybko tuż przed sprzedażą.

przystrojona choinka w doniczce
Jeżeli planujemy po świętach zasadzić naszą choinkę w ogrodzie – pamiętajmy, by zbytnio nie obciążać jej gałęzi

Kiedy najlepiej kupić choinkę w doniczce?

Stoiska z choinkami można spotkać już przed początkiem grudnia. Nie ma co jednak kupować drzewka aż miesiąc wcześniej – lepiej poczekać i nabyć je dwa tygodnie przed samymi świętami. Sprzedawcy systematycznie dowożą nowe rośliny, dlatego zwracaj uwagę na świeżość drzewka. Pozwoli to na odpowiednie przystosowanie go do temperatury w domu, a w rezultacie cieszenie się piękną rośliną dłużej.

Jak dbać o drzewko?

Każdemu zależy na tym, żeby roślina zdobiąca salon lub inne pomieszczenie wyglądała zdrowo i dobrze pachniała. Aby drzewko nie uschło i mogło prezentować się pięknie przez długi czas, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach w jego pielęgnacji:

 1. Nie ustawiaj choinki przy źródłach ciepła – narazi ją to na przesuszenie.
 2. Przypilnuj, żeby ziemia w doniczce zawsze była wilgotna. Wysuszona choinka zacznie tracić soczysty kolor i gubić igły.
 3. Aby nie zniszczyć drzewka, nie narażaj go na przeciążenie dużą ilością ozdób. Dekoracje dobieraj do możliwości rośliny, tak aby nie połamać jej gałęzi. Jeśli po zakupieniu zobaczysz sztuczny szron na jej igiełkach, zmyj go letnią wodą – utrudnia on pracę aparatów szparkowych.
 4. Przypilnuj, aby nie narazić drzewka na gwałtowną zmianę temperatur. Pamiętaj, żeby zahartować choinkę przed ustawieniem jej w domu.

Sprawdź też: Trendy choinkowe 2021/2022: najpiękniejsze kolory i style ubierania choinek świątecznych [inspiracje]

Hartowanie choinki

Żeby choinka w doniczce się przyjęła trzebą ją odpowiednio zahartować. Przed wniesieniem jej do ciepłego pomieszczenia, stopniowo powinniśmy zacząć przygotowywać ją do wyższych temperatur. Po zakupie drzewka dobrze przez kilka dni trzymać je w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 5 stopni Celsjusza. Następnie drzewko będzie się dobrze zachowywać, jeśli przed zaniesieniem do docelowego miejsca, postoi w pokoju o temperaturze 10 stopni przez dwa do trzech dni.

choinki w doniczce
Pamiętajmy o odpowiednim hartowaniu choinki przed wniesieniem jej do gorącego domu czy mieszkania

Podlewanie

Jak wiadomo, nie można doprowadzić do przesuszenia ziemi w doniczce. Do podlewania choinki najlepiej używać wody w temperaturze pokojowej, aby nie narazić jej na gwałtowną zmianę temperatury. Dla utrzymania wilgotności drzewka dobrze co jakiś czas zraszać igły rośliny.

Stanowisko

Najlepszym miejscem dla choinki w doniczce będzie pomieszczenie o średniej temperaturze 20 stopni Celsjusza. Żeby nie narazić drzewka na wysuszenie i przegrzanie, nigdy nie stawiaj go blisko kominka, grzejnika lub innego źródła ciepła. Dobrze też, żeby miejsce, w którym stanie umożliwiało dobry dostęp do podlewania rośliny.

Czy przesadzać?

Drzewko bożonarodzeniowe może świetnie przyozdobić ogród, jeśli zadbasz o jego odpowiednią pielęgnację. Jeśli już przed kupieniem rośliny wiesz, że będzie zajmować miejsce w Twoim ogrodzie, pamiętaj o tym, że nie może ona spędzić więcej niż 7 dni w ciepłym pomieszczeniu. Doniczkę, w której znajduje się drzewko, należy okryć tkaniną jutową, tekturą lub styropianem. Jeśli jednak drzewko przebywało w ciepłym pomieszczeniu dłużej niż 7 dni i widzisz, że zaczęło wypuszczać pączki, warto ustawić je w miejscu, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni i poczekać do wiosny. Wtedy można przesadzić roślinę do ogrodu bez obaw, że się nie przyjmie.

Sprawdź też: Suszone pomarańcze jako dodatek na choinkę. Jak je przygotować?

Najpopularniejsze gatunki choinek doniczkowych i ich ceny

Wiele osób czeka na magiczny czas przepełniony żywicznym zapachem drzewek bożonarodzeniowych ozdobionych kolorowymi bombkami. Każdego roku miliony osób zastanawiają się jaki rodzaj choinki będzie najlepszy – aromatyczny świerk czy może gęsta jodła?

 • Świerk pospolity – jego gałęzie i igły są dość cienkie. Zdrowy okaz ma ładny ciemnozielony kolor i przyjemny żywiczny zapach. Szybko jednak gubi igiełki, dlatego nieodpowiednia pielęgnacja doprowadzi do jeszcze krótszej żywotności rośliny.
 • Świerk srebrny – trwalsza odmiana świerka, o srebrnozielonym kolorze. W porównaniu do świerka pospolitego gubi mniej szpileczek, jednak nie pachnie tak intensywnie.
 • Sosna – wybierana rzadziej niż jej poprzednicy cechuje się grubymi gałęziami z długimi, kłującymi igłami. Utrzymują się one nawet do trzech tygodni. Podobnie jak świerk, wydziela charakterystyczny żywiczny zapach.
 • Jodła kaukaska – to drzewko nie gubi igieł, jego gałęzie są gęste, a igły delikatne i cienkie, jednak przez ich ilość na gałęziach nie odczuwa się tego. Cena rośliny jest wyższa, ale za to wyższa jest też jakość.

Zalety drzewek w doniczce

Drzewka w doniczkach zwykle są mniejsze od tych ciętych, dlatego wybierane są do mniejszych wnętrz. Małe choinki w doniczkach mogą być też ustawione w sypialni lub pokoju dziecka, które chce mieć swoją własną choinkę. Główną ich zaletą jest to, że mogą później przyozdobić ogród lub balkon, a w kolejne święta ponownie posłużyć za choinkę. Odpowiednio dobrany rodzaj drzewka nie będzie zostawiać suchych igieł na podłodze, a żywiczny zapach wprowadzi przyjemną atmosferę do całego pomieszczenia.

choinka w doniczce
Zapach żywej choinki to dla wielu nieodłączny element Bożego Narodzenia

Sadzenie drzewka do gruntu po świętach

Aby drzewko się dobrze przyjęło i nie uschło, po kilku dniach trzeba zadbać o odpowiednie jego przygotowanie. Pamiętaj, że korzenie rośliny nie mogą zostać narażone na nagły spadek temperatury, dlatego tak jak przed przyniesieniem jej do domu, trzeba zadbać o odpowiednie hartowanie. Jeśli wystawiasz drzewko na zewnątrz, nie zapomnij o osłonięciu doniczki tkaniną z juty, styropianem lub kartonem falowanym, aby uchronić je przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli masz możliwość pozostawienia drzewka w miejscu o temperaturze do 10 stopni Celsjusza, to przeczekaj do wiosny i dopiero wtedy je zasadź. Pamiętaj o regularnym podlewaniu rośliny.

Choinka w doniczce może być nie tylko naturalną dekoracją, ale też dobrą inwestycją na kolejne lata. Jeśli odpowiednio o nią zadbasz, posłuży Ci jako drzewko bożonarodzeniowe przez kilka lat. Zdecydujesz się na choinkę w doniczce? Podziel się tym w komentarzu!

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.