1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Jakie pnącza na balkon wybrać? Dobieramy rośliny pnące o różnych wymaganiach na balkon

Ogród i balkon

2 lata temu

Jakie pnącza na balkon wybrać? Dobieramy rośliny pnące o różnych wymaganiach na balkon

Rośliny
8
0
11
8
0

Pnącza na balkon prezentują się znakomicie, dodają budynkom uroku, a same rośliny posadzone na odpowiedniej ekspozycji w dobrej ziemi – z pewnością czują się świetnie. W jaki sposób je dobierać? Jakie kwiaty pnące sprawdzą się na Twoim balkonie?

Jak wybierać pnącza na balkon?

Wybierając pnącza na balkon, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych wskaźników. Bez nich uprawa nawet najprostszych roślin pnących może się nie udać. Najważniejsze aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę to:

 • wystawa balkonu – czy jest on słoneczny, czy raczej zacieniony;
 • Twój osobisty gust i preferencje;
 • zastosowanie pnącej rośliny np. w formie osłony przed sąsiadami;
 • czy ma to być roślina wieloletnia;
 • czy muszą to być pnącza na balkon bezpieczne dla kota;
 • wybrana roślina musi kwitnąć, czy nie;
 • czy wybrać pnącza zimozielone.

Przeanalizowanie tych punktów pozwoli Ci na podjęcie dobrej decyzji. Poniżej poznasz przykłady roślin, które sprawdzą się do wyżej wymienionych celów i spełnią wypunktowane wymagania.

Oprócz powyższych właściwości należy uważać, by nasze pnącza na balkon nie stanowiły kłopotu dla sąsiadów. Niezależnie od wybranego rodzaju pnącz – pilnuj jego wzrostu, aby nie zajęło ono również sąsiedniego balkonu.

Rośliny pnące wymagają podpory – każdy gatunek, o którym tu przeczytasz, powinien być na takiej hodowany. Mogą to być drabinki lub palik – cokolwiek, co pozwoli na dobre oparcie się roślinie.

Sprawdź też: Osłona na balkon — czym się kierować przy jej wyborze? Sprawdź, jakie są rodzaje osłon balkonowych!

Istnieje bardzo mało roślin pnących, które świetnie poradzą sobie na balkonie i przy okazji nie będą stanowiły zagrożenia dla kotów. Kupując którąkolwiek z nich, sprawdź, czy są dla niego bezpieczne. Dobrym wyjściem z tej sytuacji będą sztuczne pnącza na balkon – wtedy zwierzak na pewno nie będzie nimi zainteresowany.

Pnącza na balkon kwitnące, szybko rosnące 

Jeżeli zależy nam na szybkim stworzeniu prywatnego, niewidocznego dla wścibskich sąsiadów gniazdka – warto zainteresować się pnączami szybko rosnącymi. Jedyne pytanie, jakie w tym momencie się nasuwa to, czy wybrać roślinę jednoroczną, czy wieloletnią?

Pnącza jednoroczne

Jednoroczne rośliny na balkon, które cechują się szybkim wzrostem to między innymi:

 • wilec purpurowy;
 • groszek pachnący;
 • chmiel japoński;
 • nasturcja pnąca;
 • fasola ozdobna.

Wilec purpurowy charakteryzuje się dzwonkowatymi kwiatami, które mogą przybrać barwę białą, różową, fioletową, purpurową lub niebieską, zależnie od zakupionego egzemplarza. Roślina najlepiej będzie się czuć na stanowisku słonecznym, choć poradzi sobie również w nieco zacienionym miejscu.

Groszek pachnący także może mieć wiele odmian, które kwitną na takie kolory jak: biały żółty, niebieski, pomarańczowy lub różowy. Ich pokrój jest dość zwarty, a listki małe, delikatne. Idealnie sprawdzi się na słoneczny balkon.

Chmiel japoński to roślina, która może dorosnąć aż do 6 metrów. Nie ma ona spektakularnych kwiatów – żeńskie ukazują się w formie szyszek, a męskie to jasnozielone, drobne kwiatki.

Nasturcja pnąca to dokładnie to samo, co nasturcja większa. Charakteryzuje się ona sporymi pąkami kwiatowymi, które mogą mieć przeróżne kolory. Od odcieni pomarańczu, przez czerwień i róż, aż do bieli. Nasturcja jest idealną odpowiedzią na pytanie „jakie pnącza na słoneczny balkon”! Tam poradzi sobie na piątkę z plusem. 

Fasola ozdobna może dorosnąć nawet do 4 metrów wysokości. Cechuje się ona czerwonymi lub biało–czerwonymi kwiatami, które zebrane są w jednym miejscu. Fasola wielokwiatowa będzie najlepiej rosnąć na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru.

Wyżej wymienione pnącza kwitnące na balkon nie przetrwają zimy – gdy będą miały nadejść mrozy, schowaj donice do mieszkania i zadbaj o ich dobre zimowanie. Dzięki temu być może w przyszłym roku uda Ci się ponownie wyhodować gęstą osłonę przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów.

Rośliny pnące wieloletnie

Jeżeli zastanawiasz się jakie pnącza wieloletnie na balkon w bloku będa idealne – spieszymy z odpowiedzią. Przepiękne okazy, które będą cieszyć oko przez wiele lat to na przykład:

 • męczennica błękitna;
 • kobea pnąca;
 • rodochiton;
 • hortensja pnąca.

Męczennica błękitna, czyli passiflora cechuje się charakterystycznymi kwiatami. Ich barwy to połączenie bieli, fioletu, niebieskości oraz żółci. Nie sposób pomylić ich z żadnymi innymi roślinami – są one bezdyskusyjnie wyjątkowe. Passiflorze należy zapewnić jasne, słoneczne stanowisko. Są to doskonałe pnącza na balkon południowy i zachodni.

Sprawdź też: Balkon — jak go urządzić? Aranżacja balkonu — pomysły, rozwiązania, inspiracje

Kobea pnąca może osiągnąć aż 6 metrów! Cechują ją kwiaty w kształcie dzwonków o barwie niebieskiej lub fioletowej. Są to pnącza kwitnące na balkon, które doskonale będą się czuć na słonecznym stanowisku.

Rodochiton znakomicie reprezentuje pnącza na balkon. Wieloletnie okazy są niezwykle cenione, a ta nie dość, że szybko rośnie, to dodatkowo nie jest zbyt inwazyjna – zwykle dorasta do dwóch metrów. Poznamy ją po fioletowych, kielichowatych kwiatach osadzonych pośród przypominających serca zielonych liści z fioletowym nalotem.

Hortensja pnąca może osiągnąć pokaźne rozmiary – nawet do 20 metrów! Należy z nimi uważać, ponieważ pędy hortensji bez problemu pną się po budynkach. Roślinę tą rozpoznamy bez problemu po charakterystycznych kwiatach o białych płatkach, otaczających mnóstwo mniejszych, seledynowych kwiatostanów.

Te wieloletnie rośliny również należy odpowiednio przezimować w mieszkaniu – w przeciwnym wypadku nie przetrwają one do kolejnego sezonu. Wyjątkiem jest tu jedynie hortensja pnąca – ona jest w pełni mrozoodporna.

Zawsze w dobrym stanie – pnącza na balkon zimozielone

Pnącza całoroczne na balkon to niewielka grupa roślin, która znakomicie poradzi sobie z mrozem. O te rośliny możesz być spokojny nawet przez całą zimę:

 • bluszcz pospolity;
 • hortensja pnąca;
 • powojnik;
 • winobluszcz pięciolistkowy.

Bluszcze pospolite to pnącza zimozielone, którym nie straszny chłód i mróz. Są one bardzo trujące i inwazyjne, dlatego trzeba uważać z ich rozrostem oraz odseparować je od zwierząt domowych. Bluszcz na balkonie prezentuje się doskonale, ukrywając ubytki w elewacji lub zakrywając przestrzeń przed wzrokiem innych ludzi. Możesz dokładniej poznać bluszcz w artykułach: Bluszcz domowy: wymagania, odmiany, pielęgnacja i rozmnażanie. Zasady uprawy bluszczu w domu i pomysły na aranżacje oraz Bluszcz w domu – jak go pielęgnować? Dbanie o bluszcz i pomysły na aranżacje.

Powojnik w zależności od odmiany może być zimozielony lub zrzucający liście. Te wytrzymałe kwiaty na balkon osiągają do 3 metrów wzrostu i charakteryzują się sporymi, fioletowymi lub różowymi kwiatami. Powojnik lepiej będzie się czuć na balkonach zacienionych.

Winobluszcz pięciolistkowy to roślina z ozdobnymi liśćmi, które niezależnie od pory roku prezentują się znakomicie. Wiosną i latem są soczyście zielone, za to na jesień przybierają barwę głębokiej czerwieni. W ciągu roku można odnotować przyrost do dwóch metrów, a sama roślina może wzrosnąć do zawrotnych 20 metrów.

Wytrzymałe rośliny pnące na słoneczny balkon

Na słonecznym balkonie poradzą sobie głównie rośliny kwitnące. Niemalże wszystkie wcześniej wymienione sprawdzą się w tej roli. Jedynie kwiaty na balkon całoroczne mogą mieć mały problem z utrzymaniem się w dobrej kondycji w przypadku zbyt mocnej ekspozycji na promienie słoneczne.

Sprawdź też: Osłona tarasu oraz ogródka w bloku – ochrona przed wiatrem, deszczem, słońcem oraz… sąsiadami

Najłatwiej przetestować ustawienie danych roślin w kilku miejscach, aby znaleźć dla nich ten idealny kącik na własnym balkonie. Dzięki temu na pewno odwdzięczą Ci się szybkim wzrostem i pięknymi kwiatami.

Jeżeli zależy Ci na pięknych kwiatostanach pnącej rośliny, która jest odporna na szkodniki, choroby i mróz, a także nie ma wygórowanych wymagań – wybierz hortensję pnącą. Z pewnością się nie zawiedziesz, a roślina pozostanie z Tobą przez wiele długich lat, zachwycając perfekcyjnym wyglądem każdego roku! A jeśli gęste ulistnienie, to cecha, której poszukujesz znacznie bardziej niż roślin kwitnących – wypróbuj bluszcz pospolity lub winobluszcz pięciolistkowy. Ich urokliwe liście spełnią swoją funkcję.

Jeśli chcesz poznać inne rośliny nadające się do uprawy na balkonie, koniecznie sprawdź te artykuły:

8
0

Podziel się:

Komentarze (11)

Najważniejsze w tym wypadku jest to , które rośliny przetrwają kilka lat w małych pojemnikach, bo wszystkie po roku lub 2 przestaną rosnąć kiedy korzenie wypełnia pojemnik nawet duży, to są rośliny ogrodowe. Na to nie ma odpowiedzi. Miałam już bluszcz i winorośl i powojnik, po 2 latach nie odbijają, bo nie mają skąd brać składników pokarmowych. Także impreza na rok, dwa max.

10 piętro, balkon na południowy wschód, często wieje, nawet, gdy na dole cicho:)
Czy nasturcja pnąca na drewnianej kratownicy wytrzyma?

Mam bardzo słoneczny taras z ekspozycją wschód-południe-zachód na najwyższym piętrze bloku. Mogę bez problemu puścić pnącza na płaski dach bloku, który jest obsiany trawą. Na tarasie jest dostęp do wody. Problemy, z którymi muszę sobie poradzić to:
– nie chciałbym, aby rośliny gubiły liście na zimę, bo to mogłoby być uciążliwe dla sąsiadów z niższych pięter
– nie chciałbym, aby rośliny były siedliskiem dla zbyt dużej liczby owadów, więc nie muszą być specjalnie gęste (choć dobrze, aby chroniły od słońca)
– taras ma ekspozycję na wiatry (usytuowanie nad morzem), które przez kilka dni w roku w porywach mogą wiać z prędkością nawet do 120 km/h
– nie mam możliwości schować roślin do domu na zimę

Co by Państwo doradzili?

Dzień dobry, jaką całoroczną pnącą roślinę dobrać na barierkę balkonu ze strony zachodniej. To moje pierwsze podejście do obcowania z roślinnością.

Odkąd mam balkon, hymmm 14lat;) marzę o cudnej oazie zieleni ale zawsze było coś innego do zrobienia w domu. Teraz czas na spełnienie tego marzenia, przypadkiem trafiłam tu… i mam nadzieje ze nawet taki laik jak ja podoła dzieki cennym poradom autorki 🙂 Mam słaba rękę do roślin ale będę walczyć 😉 Proszę o podpowiedz aby zmniejszyć szanse porażki, co najlepiej na bardzo słoneczny balkon i przeżyje zimę?

Rośliny, które idealnie odnajdą się w takich warunkach to na przykład: niecierpek, aksamitka, eszeweria (to sukulent), lawenda wąskolistna (najlepiej okryć ją na zimę). Warto przemyśleć także bardzo wytrzymałe rośliny zimozielone takie jak ognik szkarłatny i Jeżyna Henry’ego – wspaniale ozdobią balkon nawet zimą :).

Do tej pory mój balkon zdobiły zwisające Surfinie.
Teraz chciałbym w drugą stronę, z dołu do góry.
Z artykułu wnioskuję że nasturcja pnąca się sprawdzi ale do wiosny jeszcze czas.
Fajnie napisane, ciekawie i treściwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *