1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Roślina na prezent – storczyk! W jaki sposób go pielęgnować? Jaką odmianę wybrać?

Poradniki

10 miesięcy temu

Roślina na prezent – storczyk! W jaki sposób go pielęgnować? Jaką odmianę wybrać?

Rośliny
7
0
0
7
0

Storczyk, nazywany inaczej orchideą, jest jedną z popularniejszych roślin doniczkowych. Szeroki wybór gatunków i kolorów oraz łatwa uprawa sprawiają, że storczyki są bardzo często wybierane na prezenty. Dowiedz się, jak pielęgnować swoją orchideę.

Storczyk w środowisku naturalnym – skąd pochodzi?

Storczyki są roślinami z kategorii kosmopolitycznych, co oznacza, że rosną na każdym kontynencie. Wyjątkiem jest jedynie Antarktyda. Największa liczba gatunków została odnotowana w tropikach, skąd pochodzi aż 95% powszechnie znanych odmian. Obszarem, w którym znajduje się najwięcej różnorodnych i pięknych wariantów orchidei, jest Ameryka Południowa i Środkowa. Najpiękniejsze okazy pochodzą również z południowo-wschodniej części Azji, dokładniej z odcinka między Himalajami a Archipelagiem Malajskim.

różne kolory storczyków
Istnieje wiele odmian storczyków w najróżniejszych kolorach

Jakie są najciekawsze odmiany storczyków?

Na rynku znajduje się wiele odmian storczyków, dlatego warto skupić się na tych najpopularniejszych, które z pewnością znajdziesz w większości kwiaciarni i sklepów. Storczyki Phalaenopsis to prawdopodobnie najpopularniejsze wśród wszystkich gatunków. Charakteryzują się okazałymi, kolorowymi kwiatami i łatwością uprawy.

Odmiana Cymbidium ma duże, rozłożyste kwiaty, a niektóre z okazów pachną. Swoją popularność zawdzięcza trwałości, dlatego można ją również czasem spotkać w formie ciętej. Storczyk Dendrobium cechuje się zgrubionymi łodygami, z których wyrastają drobne kwiatki, najczęściej w różnych odcieniach białego lub różowego koloru

Sprawdź też: Wybieramy kwiaty na urodziny. Lepiej sprezentować solenizantowi bukiet kwiatów czy kwiat doniczkowy?

Katleja uznawana jest za najokazalszą odmianę storczyków. W porównaniu do innych gatunków dobrze znosi nasłonecznione stanowiska, jednak warto uważać na bezpośrednie padanie promieni słonecznych, które mogą powodować poparzenia rośliny. Aktualnie coraz większą popularność zyskują storczyki miniaturowe. Wyróżniają się małymi, delikatnymi kwiatkami i mnogością barw.

W jaki sposób pielęgnować storczyki?

Hodowla orchidei wydaje się skomplikowana, ponieważ jest ona nieco inna od pielęgnacji innych roślin doniczkowych. Jeśli jednak zapewnisz storczykowi właściwe warunki, dbanie o niego będzie niezwykle proste. Dowiedz się, jak hodować swoją orchideę, by pięknie kwitła.

Stanowisko

Dobrze oświetlone stanowisko jest kluczem do sukcesu w uprawie. W okresie zimowym, gdy słońce znacznie szybciej zachodzi, warto postawić storczyki na parapecie okna południowego. Od kwietnia, gdy na dworze robi się słonecznie, powinno się przestawić tę roślinę do miejsca z rozproszonym światłem. Bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi przy szybie może doprowadzić do poparzenia liści. Okolice okna od wschodniej lub zachodniej strony będą idealnym miejscem na hodowlę storczyków w okresie wiosennym i letnim. Oczywiście to warunki idealne dla storczyków – jeżeli nie możesz ich zapewnić, być może warto zainwestować w specjalną lampę, którą będziesz doświetlać roślinę, która znajduje się w zbyt mało nasłonecznionym miejscu.

Doniczka

Storczyki ze sklepu znajdują się najczęściej w prostych, plastikowych doniczkach. Ceramiczna osłonka, do której włożysz pojemnik z plastiku, zapewni stabilność ciężkiej roślinie. Jeśli preferujesz wygląd przezroczystej doniczki, możesz kupić osłonkę wykonaną ze szkła. Szklana doniczka zapewni nasłonecznienie korzeni i pozwoli Ci na kontrolę poziomu wody i stanu kłączy. Doniczki gliniane, do których wsadza się roślinę bez osłonki, umożliwiają korzeniom cyrkulację powietrza i doprowadzają do nich tlen.

Sprawdź też: Storczyk vanda – jak wygląda, w jaki sposób go uprawiać i pielęgnować?

Podłoże

Większość storczyków w naturze rośnie na korach drzew, dlatego zwykła ziemia do roślin nie będzie dobrym wyborem do ich hodowli. W sklepach dostępne są gotowe podłoża do storczyków, składające się z rozdrobnionej kory różnych drzew, keramzytu czy torfu. Dobrym wyborem jest również kora sosnowa. Podłoże z kory zapewnia odpowiedni poziom przepuszczalności powietrza oraz nawodnienia.

Podlewanie

Odstęp między kolejnym nawadnianiem storczyka wynosi zwykle od 3 do 16 dni, w zależności od materiału, z jakiego wykonana została doniczka i jej wielkości. Zaleca się podlewanie dopiero w momencie całkowitego przesuszenia podłoża. Doniczki gliniane przyspieszają wysychanie ziemi, z kolei plastikowe pojemniki zatrzymują wilgoć na dłużej. Dobrym sposobem na podlewanie storczyków jest wstawienie całej doniczki do naczynia z wodą i pozostawienie rośliny w ten sposób na jakiś czas. Można ją wyjąć z wody w momencie, gdy podłoże całkowicie nasiąknie. Orchidee powinno się podlewać wodą filtrowaną, destylowaną, przegotowaną lub deszczówką z obszarów o niskim stopniu zanieczyszczenia powietrza. Najlepiej, gdy woda ma temperaturę pokojową.

Nawożenie

Najlepszym wyborem w kwestii odżywek do orchidei będą specjalne nawozy do storczyków. Rośliny te powinno się nawozić w okresie silnego rozwoju, czyli zwykle od kwietnia do września. W czasie spoczynku, czyli w okresie jesienno-zimowym, stosowanie odżywek nie jest konieczne. Nawożąc storczyka, należy pamiętać, że nie może mieć on suchego podłoża ani być osłabiony. W przypadku uszkodzenia rośliny zaleca się używanie dolistnych preparatów. Orchidee nie powinny być odżywiane wcześniej niż miesiąc po przesadzeniu.

żółty storczyk
Storczyki najlepiej nawozić między kwietniem a wrześniem

Rozmnażanie

Najprostszym sposobem na pozyskanie sadzonki storczyka jest rozmnażanie wegetatywne oraz podział przez keiki (w języku hawajskim słowo to oznacza „dziecko”). Dzielenie rośliny na części należy wykonać przy użyciu sterylnych narzędzi podczas jej przesadzania. Rozmnażanie przez keiki polega na odczepieniu bulwy lub pędu od rośliny matecznej i zasadzeniu go.

Choroby i szkodniki

Choroby u storczyków najczęściej wywoływane są przez błędną pielęgnację lub szkodniki. Pasożytami, które możesz zaobserwować na swojej roślinie, są wełnowce, ziemiórki, wciornastki lub tarczniki. W sklepach znajdziesz specjalistyczne preparaty, które z łatwością pomogą Ci je zwalczyć.

Żółkniejące liście mogą wydawać się powodem do zmartwień, jednak wbrew pozorom jest to naturalna część dorastania rośliny. Storczyk, by móc wypuścić nowe liście, musi zrzucić stare, które przed odpadnięciem przybierają żółtą barwę. Znacznie bardziej alarmujące są brązowe plamy na liściach, które mogą być oznaką przepalenia przez zbyt ostre słońce.

Sprawdź też: Niebieskie kwiaty doniczkowe, ogrodowe i balkonowe — przegląd najpiękniejszych kwiatów, które kwitną na niebiesko

Pomarszczone liście lub zgniłe korzenie są efektem przelania storczyka. Należy rozważnie nawadniać oraz odżywiać orchidee, ponieważ łatwo można doprowadzić do powolnego obumierania rośliny. Jeśli przy korzeniach zauważysz pleśń lub glony, może to być objawem przelania storczyka lub braku cyrkulacji powietrza w doniczce.

Jak sprawić by storczyk zakwitł oraz zachwycał kwiatami jak najdłużej?

Co zrobić, by orchidea ponownie zakwitła? Po odpadnięciu wszystkich kwiatów należy ograniczyć podlewanie, ponieważ roślina w okresie spoczynku wymaga znacznie niższej wilgotności podłoża. Ponadto zaleca się przeniesienie storczyka do chłodniejszego, zacienionego miejsca oraz nienawożenie go. Należy w ten sposób pielęgnować orchidee przez 3 miesiące. Następnie można ponownie wstawić ją do jasnego, ciepłego pomieszczenia, oraz regularnie ją podlewać i nawozić. Niedługo po tym powinna zakwitnąć.

Z jakiej okazji można wręczyć storczyk? Czy czasem lepiej postawić na sztuczny storczyk?

Storczyk jest świetnym pomysłem na prezent niezależnie od okazji. Sprawdzi się zarówno na urodziny czy imieniny, jak i rocznicę. Orchidea w doniczce, w przeciwieństwie do kwiatów w bukiecie, będzie cieszyć obdarowaną osobę latami. Warto postawić na żywego storczyka, chyba że wiemy, że osoba, której chcemy go dać totalnie nie ma cierpliwości do pielęgnacji kwiatów.

storczyk na prezent
Nie masz pomysłu na prezent? Storczyk to idealna propozycja!

Storczyki zachwycają pięknymi kwiatami i nietuzinkowym wyglądem. Nie sa tak trudne w pielęgnacji jak mogłoby się wydawać. Orchidea będzie wyjątkowym prezentem niezależnie od okazji. Daj znać w komentarzu, czy zdarzyło Ci się podarować storczyka bliskiej osobie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o właściwej pielęgnacji storczyka oraz jak uratować roślinę, która wymaga pilnej interwencji, polecamy inne nasze artykuły:

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *