1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Pilea Peperomioides, czyli pieniążek. Odmiany rośliny, jak pielęgnować, podlewać i rozmnażać – wszystko o pieniążku

Ogród i balkon

11 miesięcy temu

Pilea Peperomioides, czyli pieniążek. Odmiany rośliny, jak pielęgnować, podlewać i rozmnażać – wszystko o pieniążku

Rośliny
12
2
0
12
2

Pieniążek, czyli roślina o nazwie Pilea Peperomioides, dysponuje liśćmi, które z wyglądu przypominają monety. Jest coraz chętniej wybierana do domowych upraw. Jak pielęgnować tę roślinę, aby cieszyła oko swoją oryginalną budową?

Pieniążek, czyli Pilea Peperomioides – co to za roślina? Podstawowe informacje

Pilea Peperomioides (Pilea Pepermiowata) naturalnie występuje na terenach Azji i stamtąd przybyła do domowych upraw w Europie. Zyskała popularność dzięki ciekawemu wyglądowi, który nieco zmienia się wraz ze wzrostem rośliny. W pierwszych latach pieniążek charakteryzuje się zielonymi, niemal okrągłymi liśćmi (wyglądającymi jak monety – stąd potoczna nazwa) osadzonymi na długich, cienkich łodyżkach. Dojrzalsze okazy zyskują bardziej widoczną, drewniejącą łodygę, przez co pilea zyskuje jeszcze oryginalniejszy wygląd, przypominając miniaturowe drzewko. 

pilea - pieniążek w doniczce
Pieniążek wraz z upływem lat zaczyna przypominać drzewko

Pilea – odmiany rośliny. Ile jest rodzajów pieniążka i jakie są dostępne?

Pilea Peperomioides to nie jedyna przedstawicielka rodziny Pilea. Odmiany o równie ciekawym wyglądzie to:

  • Pilea depressa „Dark Moon” (szmaragdowa) – jest to mała, płożąca się roślina, rozwijająca długie i cienkie pędy oraz okrągłe, ciemnozielone liście. W przeciwieństwie do Peperomioides charakteryzują się one powycinanymi brzegami i lekkim połyskiem. 
  • Pilea glaucophylla „Greyzy” (zwisająca) – jej budowa jest dużo subtelniejsza, a szarozielone liście mniejsze. Ponadto wyróżnia się zwisającym pokrojem i tworzeniem bujnych, efektownych kaskad, przez co fantastycznie prezentuje się w wiszących doniczkach. 
  • Pilea Involucrata „Moon Valley” – dlaczego Moon Valley (księżycowa dolina)? Tę potoczną nazwę zawdzięcza liściom, które przypominają kratery znajdujące się na Księżycu – ich brzegi są bogate w rowki i wcięcia. Ciekawa jest także ich kolorystyka, która obejmuje kilka odcieni zielonego oraz kolor ciemnoczerwony. 
  • Pilea Microphylla „Artillery Plant” – to Pilea drobnolistna, wielkość liści nie przekracza 5 mm. Gęsto usiane łodyżki tworzą piękne pióropusze nieco przypominające te tworzone przez paprocie. 
  • Pilea Cadiera (łaciata) – wyróżnia się wyjątkowo dekoracyjnymi liśćmi o jajowatym kształcie i wzorach w kolorze zielono-srebrnym. Potocznie nazywa się tę odmianę „pileą aluminiową”. 

Sprawdź też: Niewymagające kwiaty doniczkowe: 15 niezniszczalnych roślin dla zapracowanych, początkujących i nie tylko!

Dbanie o pilee – uprawa, ziemia dla pieniążka, podlewanie, stanowisko

Pilea nie jest nazbyt wymagającą rośliną, jeśli chodzi o pielęgnację. Pamiętaj jednak o jej podstawowych potrzebach – pieniążek potrzebuje wilgotnego podłoża. Zdecydowanie lepiej zniesie chwilowe przesuszenie niż nadmierne podlanie – zbyt duża ilość wody doprowadzi do gnicia korzeni oraz czernienia i opadania liści. Najlepiej podlewać ją wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi wyschnie (zazwyczaj to około 1-2 razy w tygodniu latem i rzadziej zimą). Skutecznym sposobem jest zanurzanie doniczki w miseczce z wodą (odstaną i przegotowaną) na kilka minut. 

Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i lekko kwaśne, dobrym wyborem będzie uniwersalna ziemia do kwiatów (można zmieszać ją z perlitem). Jakie stanowisko będzie dla rośliny najlepsze? Pilea pieniążek preferuje miejsca, które obfitują w rozproszone światło. Nie stawiaj jej bezpośrednio w pełnym słońcu, zwłaszcza popołudniowym, gdyż może to spowodować poparzenia liści. Najlepiej rozwija się w temperaturze pokojowej (zimą ok. 18-20°C, latem zaś nieco więcej).

Uprawa Pilei
Pieniążek chętnie wypuszcza młode sadzonki dookoła rośliny matecznej

Wiele z roślin nie jest tak łatwo dostępnych, wśród często poszukiwanych przez klientów okazów znajduje się również Pilea. Rozmnażanie to bardzo prosty sposób na podzielenie się sadzonkami z najbliższymi. W trakcie swojego dojrzewania pieniążek wytwarza dużo małych odrostów u podstawy. Sadzonki pobieraj wczesną wiosną poprzez odcięcie pędów o długości około 6 cm. Następnie umieść je w pojemniku z wodą i pozwól im na ukorzenienie się. Po ok. 3 tygodniach trzeba wsadzić je do doniczki z uniwersalną ziemią.

Sprawdź też: Rośliny w szkle — jakie rośliny wybrać do lasu w słoiku? Jakie rośliny można uprawiać w szkle?

Pilea – choroby. Na co uważać w przypadku pieniążka?

Ku uciesze entuzjastów domowych roślin, istnieje spora grupa okazów, które nie są podatne na choroby, zalicza się do nich także Pilea. Najczęstszymi problemami jest szara pleśń oraz atak szkodników – mszyc, wełnowców i przędziorków. Jeśli na dolnych liściach pieniążka zauważysz brązowe plamy, świadczyć to będzie o wystąpieniu pleśni. Powodem może być niewłaściwa pielęgnacja, głównie zbyt obfite podlewanie lub za ciemne stanowisko. Nadmiernie suche powietrze oraz wysoka temperatura otoczenia często przyczyniają się do ataku szkodników. 

Pieniążek i jego fenomen – inspiracje z pileą w roli głównej

Pilea szturmem podbija internet – nie można odmówić jej fotogeniczności, co jest bardzo często wykorzystywane przez jej właścicieli. Zobacz przykłady inspirujących zdjęć prosto z Instagrama, z pieniążkiem w roli głównej. 

Pilea Peperomiowata zachwyca swoim wyglądem, świetnie pasuje do doniczek wiszących i sprawdza się jako ozdoba mieszkania urządzonego w artystycznym klimacie. Odpowiednia pielęgnacja pozwala osiągnąć jej naprawdę duże rozmiary.

Jeszcze niedawno pieniążek kojarzył się z parapetami w szkołach – obecnie stał się jedną z najbardziej docenianych roślin domowych pod względem dekoracyjności. Popularny pieniążek zachwyca swoim wyjątkowym ulistnieniem, a przy tym jest naprawdę łatwy w pielęgnacji. Pewne jest też to, że fantastycznie wkomponuje się we wnętrza Twojego mieszkania – zadbaj o jego pielęgnację.

12
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *