1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kwiat stefanotis – czym jest? Poznaj tajniki uprawy tego domowego pnącza!

Ogród i balkon

3 lata temu

Kwiat stefanotis – czym jest? Poznaj tajniki uprawy tego domowego pnącza!

Rośliny
18
1
0
18
1

Stefanotis to efektowna roślina doniczkowa, chętnie wykorzystywana do tworzenia dekoracji. W trakcie kwitnienia obsypuje się kwiatami, które roztaczają piękny zapach. Czy uprawa stefanotisa jest trudna? Jakie trzeba zapewnić warunki, aby obficie kwitł?

Stefanotis bukietowy – podstawowe informacje

Fantastyczne kwiaty doniczkowe, kwitnące od wiosny do lata, które wypuszczają przepięknie pachnące białe pąki o gwiazdkowatym kształcie oraz obfitują w wiecznie zielone liście – to właśnie stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda). Z uwagi na swój atrakcyjny wygląd oraz formę bardzo chętnie wykorzystywany jest do tworzenia bukietów i wianków ślubnych. Stąd też wzięła się jego angielska nazwa, czyli Bridal Wreath (wieniec ślubny). 

Naturalnie występują na Madagaskarze, ale w Polsce możliwa jest ich uprawa jako kwiaty doniczkowe, domowe. Ponieważ stefanotis jest pnączem, do wzrostu potrzebuje podpory. W tym celu zastosuj bambusowy pal, pergolę lub specjalne kratki na ścianę. Zapewniając odpowiednią podpórkę, możesz stworzyć oryginalny i bardzo atrakcyjny efekt.

stefanotis_roślina doniczkowa
Stefanotis jest pnączem, zapewnij mu więc odpowiednią podporę

Wybierz ziemię bogatą w różne składniki, aby cieszyć się pięknie rosnącą rośliną:

Pielęgnacja stefanotisa – podłoże, stanowisko, podlewanie, nawożenie

Jak wygląda pielęgnacja rośliny stefanotis? Uprawa jej niestety nie należy do najłatwiejszych. Gatunek jest kapryśny, a wszelkie błędy będą skutkować szybką reakcją, np. opadaniem liści. Jeśli jednak jesteś gotowy podjąć się troskliwej opieki, kontrolując warunki, to stefanotis odwdzięczy się wspaniałym wyglądem. 

morele.net_korzystne oferty

Podłoże

Kwiaty doniczkowe często wymagają zapewnienia im odpowiedniego podłoża, które umożliwi prawidłowy wzrost. Nie inaczej jest w przypadku wrażliwego stefanotisa. Najlepszym wypełnieniem doniczki będzie podłoże lekko kwaśne (poziom pH w granicach 6-6,5) i przepuszczalne, np. mieszanina ziemi liściowej i darninowej lub ziemi doniczkowej uzupełnionej piaskiem.  

Jak przenieść rozrośnięty kwiat stefanotis? Przesadzanie jest niezbędne w przypadku młodych okazów i należy to robić co roku lub co dwa lata. Czynność tę wykonuj wiosną. W pierwszej kolejności wypełnij dno doniczki warstwą drenażu. Starsze rośliny nie wymagają już tak częstego przesadzania, wystarczy wymieniać im wierzchnią warstwę podłoża. Wiosną pamiętaj także o przycinaniu łysiejących oraz zbyt wybujałych pędów. 

Stanowisko

Zapewnij stefanotisowi jasne stanowisko, które równocześnie nie będzie narażone na bezpośrednie działanie słońca. Ta roślina doniczkowa najlepiej czuje się, nie mając bezpośredniego kontaktu z innymi kwiatami, dobrze więc wydzielić jej przestrzeń do swobodnego wzrostu. W zależności od pory roku stefanotis wymaga innej, ale stałej temperatury otoczenia – latem optymalna jest taka około 20 st. C. i niższa zimą, najlepiej w granicach 12-14 st. Zadbaj też o to, aby nie był on narażony na przeciągi.

Sprawdź też: Kwiaty oczyszczające powietrze w domu: 15 roślin doniczkowych, które pomagają pozbyć się toksyn i kurzu we wnętrzu

Podlewanie

W okresie wzrostu (od marca do końca września) stefanotis bukietowy wymaga stale wilgotnego podłoża. Podlewaj go obficie i często, najlepiej miękką wodą o letniej temperaturze. Latem pamiętaj także o delikatnym zraszaniu liści. Możesz ścierać z ich powierzchni kurz, ale nie stosuj żadnych nabłyszczaczy, ponieważ stefanotis nie lubi takich preparatów. Poza okresem wegetacji, po przekwitnięciu rośliny, stopniowo ograniczaj jej podlewanie – na tyle, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża. 

Nawożenie

By podziwiać w swoim domu piękny kwiat stefanotis, pielęgnacja powinna obejmować również nawożenie. Korzystanie z dodatkowej suplementacji należy rozpocząć w kwietniu i zakończyć we wrześniu. Stosuj nawóz ubogi w azot (gdyż może on zaszkodzić roślinie) regularnie w odstępach około dwutygodniowych. Dobierz dawkę mniejszą o ⅓ lub nawet ½ od tej zalecanej na opakowaniu.

Rozmnażanie stefanotisa

Jak powielić roślinę stefanotis? Rozmnażanie to dobry sposób na obdarowanie znajomych lub powiększenie własnej kolekcji roślinnej. Najszybszym sposobem jest ukorzenianie się zdrewniałych sadzonek. Proces ten przeprowadzaj, gdy jest ciepło (powyżej 20 st. C.). W tym celu wybierz zdrewniały kawałek pędu, który ma co najmniej cztery liście i zastosuj podłoże z piasku lub perlitu. Ukorzenienie się trwa zazwyczaj 1-2 miesiące.

Najlepsze nawozy do roślin doniczkowych i ogrodowych:

Choroby i szkodniki

Wrażliwe kwiaty domowe są podatne na działanie szkodników. Taką tendencją wykazuje się również stefanotis – choroby, które mogą go dotykać najczęściej spowodowane są atakiem wełnowców, tarczników i przędziorków. Do pojawienia się tych ostatnich przyczynia się zbyt suche powietrze panujące w pomieszczeniu. Skutkiem ataku szkodników będzie żółknięcie liści, a następnie ich zrzucenie. Jeśli zauważysz przędziorki na swojej roślinie, zastosuj oprysk. Na niewielkie ilości tarczników i wełnowców wystarczy przemycie liści watą nasączoną denaturatem. 

Osłabiony kwiat stefanotis (żółkną liście, łysieją pędy, opadają pąki kwiatowe) to nie tylko wynik działania szkodników. Roślina jest wrażliwa także na zmianę warunków. Gubienie liści i kwiatów może być spowodowane przestawianiem lub przekręcaniem doniczki, zbyt dużymi wahaniami temperatury otoczenia, brakiem dostępu do światła, a także przelaniem bądź przesuszeniem podłoża. Do żółknięcia liści prowadzi też zbyt twarda woda (o dużej zawartości wapnia).

Środki ochrony roślin, które pomogą ochronić Twoją roślinę przed szkodnikami:

Aranżacja i dekoracja wnętrz ze stefanotisem

Czy warto uprawiać roślinę gatunku stefanotis? Kwiat ten niewątpliwie stanowi wyjątkowo piękną ozdobę domu. Ponieważ rośnie w formie pnącza i cechuje się elastycznymi pędami, łatwo nadasz mu pożądany kształt i wykorzystasz do stworzenia niebanalnej aranżacji wnętrza.

Przeczytaj także: Kwiat guzmania – podlewanie, rozmnażanie, pielęgnacja

Najczęstszą formą nadawaną stefanotisowi w domowych uprawach jest prowadzenie jego pędów po obręczy. Możesz postawić go gdziekolwiek – na komodzie, półce czy parapecie. Standardowe, ale bardzo dekoracyjne rozwiązanie to  wykorzystanie stefanotisa jako ozdobę stołu. Zastosuj ładną osłonkę na doniczkę i dopełnij nim przygotowane nakrycie. W dekoracjach i aranżacjach warto wykorzystać naturalne skłonności stefanotisa do pięcia się w górę.

Stwórz żywą, zieloną girlandę lub baldachim. Możliwości masz mnóstwo!

18
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *