- Home
- /
- Ogród i balkon
- /
- Bazylia: uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, rodzaje. Porady dla każdego, kto pragnie uprawiać bazylię na własnym parapecie
Bazylia: uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, rodzaje. Porady dla każdego, kto pragnie uprawiać bazylię na własnym parapecie
Jednym z najbardziej popularnych ziół doniczkowych, które uprawia się na domowym parapecie lub balkonie, jest bazylia. Uprawa tej rośliny nie jest zbyt skomplikowana, jednak musisz pamiętać o dostosowaniu się do kilku zasad. Jakich? Sprawdź i przekonaj się sam!
Bazylia — czy jej uprawa jest trudna?
Bazylia należy do roślin lubiących dobrze nasłonecznione miejsca, najlepiej osłonięte od wiatru. Musisz zadbać także o odpowiednią, pulchną i żyzną glebę bogatą w składniki odżywcze, czyli taką, jaką lubi bazylia. Uprawa tego zioła nie należy do najtrudniejszych, jeśli w prawidłowy sposób o nie zadbasz. Pamiętaj, że bazylia kwitnie, jednak nie możesz do tego dopuścić — w takiej sytuacji roślina wykorzystuje swoją całą energię na rozwój kwiatostanów, by wyprodukować nasiona. Żeby tego uniknąć, powinieneś wyrywać liście z samego wierzchołka bazylii.
Rodzaje bazylii
Bazylia — przyprawa, która znajduje wykorzystanie w kuchni i aromaterapii niezależnie od odmiany. Przykładowo, jej obecność jest mocno zakorzeniona w kulturze chińskiej i hinduskiej ze względu na liczne właściwości zdrowotne. Wyróżnia się wiele odmian bazylii: każda z nich ma charakterystyczne cechy, jednak wszystkie łączy aromatyczny, nieporównywalny z innymi ziołami zapach. Różnią się między sobą pokrojem oraz wielkością liści, ich barwą, a nieraz kolorem kwiatów.
Sprawdź też: Parapet w kuchni – jak go zaaranżować? Jakie ozdoby i zioła powinny się tam znaleźć? Poznaj nasze typy!
Bazylia pospolita
Bazylia pospolita jest najbardziej powszechnym rodzajem tego zioła. Należy do roślin jednorocznych i cechuje się wzniesioną, rozgałęzioną łodygą oraz gęstym ulistnieniem. Osiąga maksymalnie do 50 cm wysokości. Czasami możesz zauważyć drobne białe lub różowe kwiaty wśród jej „ogonków” oraz liści o jajowatym kształcie. Bazylia wytwarza owoce (o barwie ciemnobrunatnej lub czarnej) zwane niełupkami. Ponadto jej liście są niesamowicie aromatyczne i zawierają olejek bazyliowy.
Gruczoły znajdujące się na ich dolnej stronie odpowiadają za wydzielanie bardzo silnego, korzenno-kwiatowego zapachu. Świeża bazylia idealnie nadaje się do podkreślenia niektórych dań ze względu na słodkawy i pikantny smak. Tworzy ciekawe kompozycje zwłaszcza w kuchni włoskiej, w której bogactwo ziół jest bardzo ważne.
Bazylia cytrynowa
Bazylia cytrynowa wyróżnia się długimi, spiczastymi i jasnozielonymi liśćmi o wspaniałym, cytrynowym aromacie. Wykazuje działanie uspokajające oraz napotne, dzięki czemu możesz stworzyć z niej napar. W takiej postaci pomaga złagodzić stres, pomaga w walce z przeziębieniem i łagodzi zapalenie oskrzeli. Dodatkowo powinieneś pamiętać, że pobudza łaknienie dzięki zawartym w niej olejkom eterycznym.
Bazylia cynamonowa
Bazylia cynamonowa stanowi jednoroczną odmianę bazylii o oliwkowych liściach z czerwonymi żyłkami. Ta roślina jest ceniona przede wszystkim w kuchni, za wyjątkowy, cynamonowy aromat i smak, co powoduje, że świetnie nadaje się do przyprawiania sałatek, ciast, sosów, a także innych słodkości.
Bazylia czerwona
Bazylia czerwona wyróżnia się zabarwionymi na bordowo liśćmi. Jest kuzynką bazylii pochodzącej z Grecji. Cechuje ją korzenny aromat i smak, także możesz wykorzystać ją do podkreślenia smaku wypieków. To bardzo popularne zioło w krajach śródziemnomorskich, szczególnie we Włoszech, gdzie należy do cennych składników wielu potraw regionalnych.
Bazylia grecka
Bazylia grecka bardzo pięknie prezentuje się w doniczce jako dekoracja umieszczona na parapecie lub balkonie. Jej drobne listki to niesamowity surowiec zielarski, który znajduje zastosowanie np. w polepszeniu trawienia. Ponadto możesz użyć ich do przygotowania herbaty, która działa przeciwdepresyjnie i uspokajająco. Tak jak inne odmiany, tak również ten rodzaj bazylii doskonale podkreśla smak wielu dań.
Bardzo popularny jest olejek, który wytwarza ten rodzaj bazylii. Do czego można go używać? Otóż stanowi on bazę wielu kosmetyków, a także mieszanek zapachowych ze względu na silny korzenny i słodkawy aromat. Bazylia grecka to również często stosowany składnik różnego rodzaju sałatek, sosów i zapiekanek. Możesz też wykorzystać go do stworzenia prawdziwego włoskiego pesto.
Bazylia tajska
Bazylia tajska jest odmianą zdecydowaną w smaku, charakteryzującą się lukrecjowo-miętowym zapachem. Z tego powodu przypomina bardziej miętę niż bazylię. Tego zioła nie zastąpisz żadnym innym, nawet europejskim odpowiednikiem. Dodaj ją do zielonego lub czerwonego curry albo innych dań typu stir-fry. Ciekawostką może być fakt, że osoby zamieszkujące tereny północnej Tajlandii dodają ją jako jedyny element do potraw mięsnych.
Pielęgnacja bazylii
Czy Twoim marzeniem jest pięknie rozwijająca się bazylia w doniczce? Jak dbać o tę wyjątkową roślinę, by cieszyć się jej aromatem i niepowtarzalnym smakiem przez długi czas? Powinieneś pamiętać przede wszystkim o jej nieprzelewaniu, odpowiednim stanowisku i temperaturze. Zapewnienie dobrych warunków to klucz do sukcesu w hodowli bazylii.
Idealne stanowisko
Pamiętaj, że bazylia najlepiej rozwija się na ciepłym stanowisku z rozproszonym światłem (im go więcej, tym bardziej wybarwione i aromatyczne są liście). Natomiast unikaj stawiania doniczki z tym ziołem w ostrym słońcu, ponieważ może to doprowadzić do wysuszenia lub poparzenia rośliny. Powinieneś zapewnić jej spokojne miejsce, pozbawione przeciągów, a zimą nie narażaj jej na działanie mroźnego powietrza.
Jak podlewać?
Czy zastanawiasz się jak podlewać bazylię? Ta kluczowa wiedza pomoże Ci w wyhodowaniu tego pięknego zioła i korzystaniu z jej dobroczynnych właściwości. Bazylia uwielbia umiarkowane nawadnianie, zbyt częste i obfite dostarczanie wody może przynieść odwrotne skutki od zamierzonego efektu.
Podlewaj ją dosyć często, ale w taki sposób, aby ziemia w donicy była stale lekko wilgotna. W tym celu najlepiej wykorzystuj miękką, odstaną wodę o pokojowej temperaturze i nie zalewaj nią liści, bo doprowadzisz do ich gnicia. Bardzo dobrym sposobem jest wstawienie bazylii do miseczki z wodą, dzięki czemu wchłania ona niezbędną ilość płynu.
Nawożenie — czym i kiedy?
Jeżeli zastanawiasz się czym najlepiej nawozić bazylię, to znakomitym wyborem jest skorzystanie z samodzielnie pozyskanego kompostu. Problem pojawia się, jednak gdy nie jesteś posiadaczem ogródka. Jeśli więc nie masz dostępu do kompostu, możesz skorzystać z alternatywy. Co z powodzeniem zastąpi domowy kompost?
W takiej sytuacji bez problemu możesz użyć biohumusu. Stanowi on najlepszy rodzaj nawozu do ziół ze względu na bezpieczeństwo, naturalność i brak chemii. Stosuj go szczególnie w lecie i nie martw się o przedawkowanie, ponieważ jest bardzo dobrze wchłaniany przez bazylię. Dodatkowo wykazuje korzystne działanie na właściwości gleby.
Rozmnażanie — jak to zrobić?
Aby rozmnożyć bazylię, musisz najpierw przyciąć wierzchołki pędów do pary pąków. Następnie powinieneś wyjąć zioło z doniczki i delikatnie podzielić bryłę korzeniową. Z każdej części możesz zasadzić nową roślinę w doniczce z wcześniej wsypaną do niej ziemią. Podlewaj bazylię od dołu, a gdy zauważysz wyrastające korzenie, możesz przesadzić ją do większego naczynia. Pamiętaj o odpowiednim stanowisku i poziomie nasłonecznienia.
Choroby bazylii
Bazylia to roślina, której rzadko dokuczają choroby. Kiedy jednak to się zdarzy, najłatwiej jest po prostu pozbyć się zioła i kupić nowe, ponieważ nie możesz opryskiwać go żadnymi środkami ochrony roślin. Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku szkodników, np. w przypadku ataku mączniaków (powodujących chorobę grzybową) zainfekowaną bazylię również musisz wyrzucić.
Sprawdź też: Zioła w kuchni – jak je hodować? Jakie wybrać i jak o nie dbać? Wszystko o ziołach w kuchni
Jak wyhodować bazylię z nasiona?
Pamiętaj, że bazylia dostępna w marketach nie jest przeznaczona do długiej uprawy, dlatego najlepiej pozyskiwać nowe sadzonki z nasion. By tego dokonać, potrzebujesz pojemnika o niewielkich rozmiarach i specjalnej ziemi do wysiewu. Nasiona bazylii wysyp na podłoże, ale nie przykrywaj ich ziemią, by zapewnić im dostęp do światła, którego potrzebują do wykiełkowania. Pojemnik możesz przykryć folią — wtedy koniecznie zrób niej otwory, by był możliwy przepływ powietrza. Postaw go na średnio nasłonecznionym parapecie.
Bazylia to bardzo cenne zioło, które znajduje zastosowanie w kuchni oraz ziołolecznictwie. Jeżeli jesteś miłośnikiem kuchni włoskiej albo lubisz wykorzystywać naturalne metody do wspierania organizmu, zdecyduj się na samodzielne wyhodowanie tego niezwykłego zioła. Odpowiednia pielęgnacja to klucz do sukcesu. Sama roślina stanowi też piękną dekorację, a także wytwarza niepowtarzalny aromat.