- Home
- /
- Ogród i balkon
- /
- Oregano: jak wygląda jego uprawa? Poznaj tajniki pielęgnacji!
To zioło znają chyba wszyscy – oregano! Uprawa rośliny nie jest trudna, dlatego każdy początkujący ogrodnik sobie z nią poradzi! Lebiodka pospolita od dawna stosowana jest nie tylko w kuchni, ale i w ziołolecznictwie. Podpowiadamy, jak pielęgnować oregano!
Oregano – charakterystyka
Oregano, a właściwie lebiodka pospolita, jest byliną z rodziny jasnowatych. Zioło osiąga od 50 do 80 cm wysokości i w naturalnym stanie można je spotkać przeważnie w nasłonecznionych miejscach. Dzika lebiodka występuje na terenach Polski, a poza granicami naszego kraju natkniemy się na nią także w Azji, Ameryce Północnej i Afryce.
Oregano nazywane jest również dzikim majerankiem. Wydziela silny, ale przyjemny zapach, a pokryta meszkiem łodyga tej rośliny jest sztywna i mocno rozgałęziona z wieloma odnogami. Jeśli dobrze się przyjrzysz, to na listkach lebiodki zauważysz drobne punkty – to gruczoły, które odpowiadają za wydzielanie intensywnego aromatu.
Uprawa oregano na domowym parapecie – czy jest trudna?
Wiele osób rezygnuje ze świeżych ziół przez utarte przekonanie o trudności w ich uprawie. Oregano należy jednak do gatunków, które nie sprawią większych problemów nawet początkującym ogrodnikom. Uprawa oregano nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności.
Lebiodka pospolita jest wytrzymałym gatunkiem – nie ginie nawet w temperaturze do -20°C. Zioło może przy tym rosnąć także na suchej glebie, bowiem lubi mocno nasłonecznione miejsca. Będzie się jednak dobrze rozwijać także w półcieniu.
Pielęgnacja oregano
Oregano, tak jak każda roślina, powinno być odpowiednio pielęgnowane, by móc się rozwijać. Jak już zauważyliśmy, lebiodka pospolita nie jest wymagającą rośliną. Nie można jednak jej wzrostu pozostawić samemu sobie. Warto zatem pamiętać o kilku podstawowych zasadach przed zasadzeniem tej rośliny.
Podłoże
Oregano będzie dobrze się czuć w każdej ziemi. Jeśli jednak chcesz zapewnić swojej roślinie najlepsze podłoże, rozejrzyj się za ziemią o wysokim poziomie przepuszczalności.
Stanowisko
Stanowisko, które wybrałeś dla Twojego oregano, powinno być dobrze nasłonecznione. Jeśli nie masz takiej możliwości, to lebiodka będzie ładnie rosnąć także w półcieniu.
Podlewanie
Oregano nie wymaga częstego podlewania. Dobrze jest jednak sprawić, by ziemia zawsze była lekko wilgotna. Mimo to pod żadnym pozorem nie przelewaj swojej lebiodki – może wtedy zgnić i nie będziesz w stanie jej odratować.
Nawożenie
Oregano, tak jak wiele popularnych ziół, nie wymaga specjalnego nawożenia. Można od czasu do czasu podcinać liście, dając miejsce na rozrost młodszym pędom. Jeśli chcesz wzmocnić roślinę, użyj biohumusu, który jest naturalnym nawozem wspomagającym jakość ziemi.
Rozmnażanie
Lebiodka pospolita łatwo się rozmnaża. Gdy zechcesz rozsiać to zioło, pamiętaj, że czas rozrostu oregano przypada na okolice kwietnia. Doniczkę z nasionami wystaw na zewnątrz na jeden tydzień, a następnie ustaw w słonecznym miejscu domu – parapet będzie idealny!
Nasiona oregano są bardzo drobne, dlatego zwróć uwagę, by zasiać je maksymalnie pół centymetra pod ziemią. Po zasianiu nie podlewaj miejsca z nasionami mocnym strumieniem wody. Możesz natomiast spryskać miejsce zasiewu przy pomocy spryskiwacza do roślin – nie zniszczy to miniaturowej grządki. Pierwsze drobne liście gotowe do użycia w kuchni zobaczysz już po około trzech miesiącach od zasiania.
Choroby
Oregano narażone jest na atak przędziorków – wysysają one zawartość komórek rośliny. Przędziorki zaznaczają swoją obecność, tkając drobną, gęstą pajęczynkę pod spodem liści. Często powodują też żółknięcie liści. Najlepiej, jeśli w porę udaremnisz zamiary tych szkodników, starając się usuwać ślady ich bytowania najwcześniej, jak to tylko możliwe. Nie zniszczą wtedy Twojej uprawy na tyle, żeby nie dało się jej uratować.
Jak pozbyć się przędziorków? Często wystarczy tylko użyć ciepłej wody z szarym mydłem. Przemyj liście rośliny takim roztworem, skupiając się głównie na ich spodniej stronie. Przed spłukaniem mieszanki pamiętaj także o zabezpieczeniu ziemi – tak, by nie dostało się do niej za dużo wody. Możesz ją także ochronić folią. Mycie powtarzaj codziennie przez około tydzień.
Sprawdź też: Parapet w kuchni – jak go zaaranżować? Jakie ozdoby i zioła powinny się tam znaleźć? Poznaj nasze typy!
Inna metoda to syntetyczne środki na owady. Jeśli wolisz użyć takiego sposobu sposobu, w sklepach znajdziesz wiele roztworów pomagających w usunięciu nie tylko przędziorków, ale też innych owadzich szkodników. W składzie tego typu środków znajduje się jednak sporo chemikaliów, dlatego należy używać ich z rozwagą i zawsze stosować się do zaleceń producenta.
Jak suszyć oregano?
Pachnące oregano suszy się w pęczkach. Złap roślinę w okolicach końca łodygi i zwiąż ją sznurkiem. Następnie powieś pęk ziół w suchym pomieszczeniu – temperatura nie powinna tam przekraczać 35°C.
Suszenie może zająć kilka tygodni, jednak po tym czasie w Twojej kuchni zagości aromatyczny susz z lebiodki pospolitej. Gdy roślina będzie już ususzona, złap dwa pęczki i energicznie je pocieraj. To sprawdzony sposób na pozbycie się łykowatych łodyg, dzięki czemu uzyskasz wyłącznie najbardziej wartościowe liście.
Jeśli jednak nie chcesz tak długo czekać, istnieje kilka skutecznych metod na szybkie suszenie ziół. Jedna z nich przewiduje wykorzystanie piekarnika. Listki oddzielone od łodyg ułóż na papierze do pieczenia i ustaw niską temperaturę grzania – najlepiej ok. 35°C. Dzięki temu oregano zachowa swój aromat, a przy tym listki się nie przypalą. Susz zioła przez 4 do 5 godzin w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami – w ten sposób wilgoć będzie stopniowo odparowywać z listków. W międzyczasie oczywiście nie zapomnij sprawdzać, czy cały proces przebiega zgodnie z planem.
Odmiany oregano
- Oregano złociste – ma złotozielone liście i osiąga maksymalną wysokość 40 cm.
- Oregano greckie – ta odmiana ma wyjątkowo drobne listki i mocniejszy aromat.
- Oregano syberyjskie – wyróżnia się ciemnymi, drobnymi listkami. Pochodzi z Azji Środkowej.
- Oregano pstre – jest byliną wieloletnią o drobnych listkach w odcieniach bieli i zieleni.
- Oregano kirgiskie – łatwo je rozpoznać po bordowych łodygach i delikatnie pikantnym zapachu.
- Lebiodka okrągłolistna – liście tej rośliny pachną jak lebiodka pospolita, jednak wyróżniają ją piękne, różowe kwiatostany przypominające szyszki chmielu.
- Lebiodka gładka – jest bardziej rozłożysta i wyższa od innych odmian, wyróżniając się purpurowymi kwiatami.
Zastosowanie oregano
Oregano to jedno z ziół, które kojarzy się przede wszystkim z pachnącą kuchnią włoską. Jego aromat to nieodłączny towarzysz pizzy, makaronów i aromatycznych sosów. Lebiodka jest przy tym nie tylko świetnym dodatkiem do potraw, ale też od wielu wieków bywa stosowana jako remedium na problemy zdrowotne.
Jak stosować oregano w kuchni?
Oregano doceniane jest w kuchniach wielu zakątków świata. Najczęściej kojarzy się je jednak z szerokim stosowaniem w daniach rodem ze słonecznej Italii. Suszone zioło jest przy tym dużo bardziej aromatyczne od świeżego. Lebiodka pospolita sprawdzi się zatem jako przyprawa do potraw z pomidorów, sera czy grzybów. Podkreśli smak włoskich dań – ale nie tylko! Najlepiej, gdy w garnku towarzyszyć jej będą czosnek i naturalna oliwa z oliwek.
Czy oregano ma zastosowanie w ziołolecznictwie?
Spór o stosowanie ziół do leczenia delikatnych schorzeń trwa od dawna. Naturalne rozwiązania mogą pomóc przy lekkich dolegliwościach, jeśli stosuje się je z rozwagą. Pamiętajmy przy tym, że zioła zazwyczaj nie są w stanie zastąpić leków. Mogą się sprawdzić w zastosowaniach profilaktycznych oraz wspomagać leczenie farmaceutykami. Musimy jednak zwracać uwagę, że są zioła i leki, które wzajemnie osłabiają swoje działanie i nie należy ich ze sobą łączyć.
Sprawdź też: Zioła w kuchni – jak je hodować? Jakie wybrać i jak o nie dbać? Wszystko o ziołach w kuchni
Lebiodka pospolita od wieków stosowana jest w celu poprawy trawienia. Zapewnia ukojenie podczas niestrawności i łagodzi dolegliwości jelitowe. Ponadto olejek z oregano działa silnie antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie, dlatego dobrze będzie wspomagać nim leczenie przeziębienia lub infekcji grzybiczej. Smak olejku jest nad wyraz intensywny, zaś nierozcieńczony płyn może podrażniać jamę ustną, dlatego przed użyciem powinno się zmieszać go z wodą.
Olejek z oregano nie powinien być stosowany przez osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego. Ta substancja może też silnie uczulać, dlatego osoby zmagające się z alergiami również nie powinny sięgać po olej z lebiodki. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku ciężarnych kobiet i dzieci – stosowanie olejku powinno się wtedy odbywać pod nadzorem lekarza.
Każdą chęć wyleczenia dolegliwości ziołami należy skonsultować z zaufanym specjalistą medycyny rodzinnej. Mimo że ziołolecznictwo opiera się o wykorzystanie substancji pochodzenia naturalnego, to jednak w niektórych przypadkach mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto pamiętać także o tym, że nie każde schorzenie daje się wyleczyć przy pomocy naturalnych olejków, wywarów czy naparów.
Oregano to aromatyczne, a przy tym proste w uprawie zioło, które od wielu lat stosuje się zarówno w sztuce kulinarnej, jak też i w ziołolecznictwie. Używane w roli remedium na dolegliwości trawienne posłuży również w roli dodającej smaku przyprawy. Uprawiasz oregano we własnym ogródku? A może znalazłeś dla niego miejsce na parapecie? Koniecznie podziel się swoimi sposobami – zarówno na uprawę, jak i zastosowanie tej pachnącej rośliny w potrawach!