1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Wiosenne kwiaty – 10 najpopularniejszych gatunków

Ogród i balkon

2 miesiące temu

Wiosenne kwiaty – 10 najpopularniejszych gatunków

Rośliny
178
49
10
178
49

Wiosenne kwiaty możesz spotkać zarówno na spacerze, jak i posadzić je w swoim ogrodzie. Jak wyglądają? Czy wszystkie z nich możesz uprawiać w ogródku? Jakie warunki są najkorzystniejsze dla kwiatów wiosennych? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Czy nazwy kwiatów spotkanych na okolicznych łąkach stanowią dla Ciebie zagadkę? Czy Twoje dziecko wprawia Cię w zakłopotanie, pytając podczas spaceru w lesie o gatunki wiosennych kwiatów? Mamy nadzieję, że nasz poradnik przyjdzie z pomocą i pomoże Ci rozpoznać kwiaty wiosenne. Ponadto prezentujemy ich wymagania, dzięki czemu dowiesz- się, czy możesz uprawiać je z powodzeniem w swoim ogrodzie!

Wiosenne kwiaty – zwiastuny wiosny

Czy wiesz, jakie wiosenne kwiaty możesz spotkać podczas marcowych spacerów? A może chciałbyś w ogródku uprawiać kwiaty, które pięknie rozpoczną kwitnienie już wczesną wiosną? Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże rozpoznać Ci kwiaty zwiastujące wiosnę oraz pomóc w uprawie roślin, które kwitną w marcu i kwietniu. Więcej informacji o zwiastunach wiosny (nie tylko roślinnych) możesz znaleźć w jednym z moich artykułów: Zwiastuny wiosny – poznaj oznaki nadchodzącej wiosny! Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie są najpopularniejsze kwiaty wiosenne – zapraszamy do lektury!

krokusy żegnają zimę
Czy wiesz, jakie wiosenne kwiaty znajdują się na tym zdjęciu?

Przebiśnieg

Przebiśniegi to pierwsze wiosenne kwiaty. Mogą kwitnąć już w lutym! Są niewielkim, ale bardzo znamiennym zwiastunem końca zimy! Te białe kwiaty wiosenne są delikatne i dość niewielkie. Można je spotkać na łąkach i w lasach – pamiętaj o tym, że okazy tam występujące są pod ochroną!

wiosenne kwiaty_przebiśnieg
Przebiśniegi są zwiastunem nadchodzącej wiosny

Możemy z powodzeniem uprawiać przebiśniegi w przydomowym ogródku. Najbardziej lubią miejsca półcieniste oraz żyzną i bardzo wilgotną glebę. Dlatego śnieg topniejący wiosną jest ich ogromnym sprzymierzeńcem – rośliny nie muszą borykać się dzięki niemu z przesuszoną ziemią. Cebulki najlepiej włożyć do gruntu we wrześniu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tych pierwszych wiosennych kwiatach, zapraszamy do lektury artykułu Mileny: Przebiśniegi – białe kwiaty wiosenne. Jak wyglądają, czym się charakteryzują?

Pierwiosnek

Rozróżniamy nawet 500 gatunków pierwiosnków! Te pierwsze kwiaty wiosenne kwitną zazwyczaj na początku marca. Jedną z najpopularniejszych odmian w naszym kraju jest pierwiosnek lekarski, który znajduje się pod ochroną.

Upiększ swój ogród!

W ogrodzie możemy uprawiać z powodzeniem pierwiosnki ogrodowe – występują one w wielu odmianach, które różnią się między innymi kolorami. Jakie warunki lubią najbardziej? Szczególnie dobrze rosną w półcieniu i stanowisku słonecznym, gleba powinna być wilgotna, przepuszczalna oraz żyzna.

Krokus

Krokus także należy do pierwszych wiosennych kwiatów, jego kwitnienie zwiastuje szybkie nadejście wiosny. Naturalnie występuje na europejskich łąkach górskich. Jeżeli podczas spaceru natkniecie się na fioletowe kwiaty wiosenne, bardzo możliwe, że natrafiliście właśnie na krokusy, bowiem najczęściej można się spotkać właśnie z odmianami w kolorze fioletowym. Jednak występują one także w kolorze żółtym, białym, czasem można spotkać nawet wielokolorowe okazy.

krokus_kwiat wiosenny
Najczęściej możesz spotkać krokusy w kolorze fioletowym

Te wiosenne kwiaty cebulowe należy włożyć do gruntu we wrześniu lub październiku. Jaką ziemię lubią krokusy? Przepuszczalną, próchniczą o lekko kwaśnym pH. Preferują wilgotne podłoże, jednak przy zastojach wody ich cebulki mogą zacząć gnić. Możesz uprawiać je także w domu, jednak nie lubią, gdy temperatura przekracza 15 stopni Celsjusza i w warunkach domowych kwitną zaledwie kilka dni. Dlatego lepiej sadzić te kwiaty wiosenne w ogrodzie.

Tulipan

Kojarzy się przede wszystkim z Dniem Kobiet, ponieważ króluje w bukietach wręczanych kobietom 8 marca. Jest kwiatem idealnie nadającym się do wazonów, można go spotkać na wielu wielkanocnych stołach. Jak jednak zadbać o jego uprawę? Czy w każdym ogrodzie panują warunki odpowiednie do pięknego wzrostu tulipanów?

Sprawdź też: Okrywanie róż na zimę. Zobacz jak zabezpieczyć róże ogrodowe

To chyba najpopularniejszy wiosenny kwiat cebulowy. Jego dużym plusem jest to, że kwiaty mogą mieć najróżniejsze kolory. Proponujemy na przykład uprawę tulipanów w różnych barwach – dzięki temu Twój ogród będzie niezwykle wiosenny! U roślin tych występuje tak zwana termonastia, czyli ruchy płatków. Na czym to polega? Przy wyższych temperaturach (powyżej 15 stopni Celsjusza) płatki rozchylają się, natomiast przy niskich wartościach temperatur – zamykają. 

Cebulki tulipanów należy włożyć do gruntu we wrześniu lub październiku. Trzeba jednak koniecznie pamiętać o tym, by po okresie kwitnienia cebulki wyjąć z ziemi i przechowywać w suchym oraz przewiewnym miejscu.

morele.net_korzystne oferty

Narcyz

Narcyzy są także zwane żonkilami. Te żółte kwiaty wiosenne od razu przywodzą na myśl wielkanocny czas. Mamy dobrą wiadomość dla osób, które nie są mistrzami ogrodnictwa – narcyzy nie potrzebują zbytniej pielęgnacji i uwagi, dlatego też każdy powinien sobie z nimi poradzić.

narcyz czyli żonkil
Najpopularniejsze są żółte narcyzy, jednak możemy spotkać także biało-żółte żonkile

To doskonałe kwiaty wiosenne doniczkowe – będą pięknie wzrastać także w donicy znajdującej się na parapecie. Musisz jednak pamiętać o tym, że bardzo lubią stanowiska słoneczne, powinieneś więc postawić donicę z nimi w dobrze oświetlonym miejscu. Te żółte wiosenne kwiaty pięknie prezentują się na przykład jako ozdoba salonu czy parapetu kuchennego.

Ich cebulki są wieloletnie, jeśli jednak uprawiasz je w swoim ogrodzie, pamiętaj o tym, by raz na kilka lat wyjąć je z gleby w lipcu, następnie przesuszyć je w domu i we wrześniu ponownie włożyć do ziemi.

Zawilec

Zawilce najczęściej występują przy lasach. Istnieją jednak odmiany ogrodowe, które możesz uprawiać na swojej rabatce kwiatowej. Zawilce rosnące dziko są pod ochroną, podobnie jak wiele innych kwiatów zwiastujących wiosnę.

Jeżeli chodzi o preferowane warunki uprawy – wszystko zależy od odmiany. Na pewno niezwykle ważne jest, by pamiętać, że niektóre odmiany są trujące! Jednym z najczęściej spotykanych zawilców jest zawilec wielokwiatowy kwitnący na biało. Szczególnie upodobał sobie półcień oraz wilgotną glebę wapienną. W przydomowych ogródkach bardzo często możemy spotkać zawilce wieńcowe, które z kolei wymagają bardzo dobrze nasłonecznionego stanowiska. Kwitną one w przeróżnych kolorach. Te wiosenne kwiaty leśne lubią tak różne warunki, że chyba każdy znajdzie gatunek idealny do swojego ogrodu.

Sprawdź też: Co siać w marcu? Sprawdź, które rośliny są odporne na przymrozki

Hiacynt

Fioletowe kwiaty wiosenne z charakterystycznymi, dużymi i gęstymi kwiatostanami to właśnie hiacynty. Mogą one jednak występować także w innych kolorach: ciemnoniebieskim, białym, żółtym, czerwonym, różowym czy pomarańczowym. Tak więc każdy znajdzie odmianę zgodną ze swoimi upodobaniami kolorystycznymi.

kwiaty wiosenne_hiacynt
Hiacyny to kwiaty, które mogą mieć niezwykle dużo odcieni i kolorów

Te kwiaty ogrodowe z powodzeniem możesz uprawiać w doniczkach w domu. Gdy przekwitną – możesz włożyć cebulki do przydomowego ogródka i w kolejnym roku cieszyć się ich ponownym kwitnieniem. Lubią żyzną glebę, o odczynie zarówno kwaśnym, jak i zasadowym, najlepiej czują się w miejscu słonecznym lub półcienistym. Należy jednak osłonić je od wiatru. Te wiosenne kwiaty cebulowe najlepiej włożyć do gruntu – jak większość podobnych roślin – we wrześniu.

Szafirek

Czy podczas spaceru widujesz niebieskie kwiaty wiosenne i zastanawiasz się, jak się nazywają? Bardzo możliwe, że są to szafirki. W końcu nazwa nie wzięła się znikąd! Nawiązuje właśnie do szafirowej barwy kwiatów. Szafirki są nieco rzadziej spotykane niż hiacynty czy żonkile. Może warto to zmienić? Nie dość, że to rośliny bardzo wdzięczne w uprawie, to niewątpliwie staną się niezwykłą ozdobą każdego ogrodu.

Sprawdź też: Rododendron – odmiany w różnych kolorach idealne do Twojego ogrodu!

Preferują glebę o odczynie obojętnym o dużej zawartości próchnicy, powinna być dość wilgotna. Natomiast stanowisko może być zarówno słoneczne, jak i półcieniste. Cebulki można pozostawić w ziemi nawet na 5 lat, trzeba jednak pamiętać o ich regularnym nawożeniu.

Bergenia

Bergenia nie jest rośliną tak powszechną, jak na przykład tulipany. Warto jednak o niej wspomnieć, ponieważ jest niezwykle łatwa w uprawie i praktycznie nie ma żadnych wymagań. Brzmi dobrze, prawda? Poradzi sobie świetnie w niemal każdych warunkach. Oczywiście, że najlepiej, by ziemia była żyzna a stanowisko odpowiednio nasłonecznione, ale nawet jeśli te warunki nie zostaną spełnione – kwiat i tak będzie się pięknie rozwijał.

bergenia_kolorowe łodygi
Bergenia poza pięknymi kwiatami ma niezwykłe łodygi i liście, które zmieniają kolory zależnie od pory roku

Bergenia jest bardzo odporna na mróz. Warto zwrócić uwagę na jej niezwykłe liście, które zmieniają kolor w zależności od pory roku! Jeżeli szukasz zjawiskowego kwiatu wiosennego, który będzie pięknie prezentował się nie tylko w pierwszych miesiącach roku – poważnie rozważ uprawę bergenii!

Floks

Floksy to kwiaty wiosenne występujące w ponad osiemdziesięciu odmianach. Warto wspomnieć, że większośc z nich pięknie pachnie – zapachy poszczególnych odmian różnią się dość mocno między sobą.

Wymagania różnią się w przypadku różnych odmian, jednak większość z nich potrzebuje słonecznego stanowiska. Jeśli chodzi o glebę – powinna być próchnicza i lekko przepuszczalna. Niektóre z floksów kwitną wiosną, natomiast inne w połowie lata. Jeśli więc zależy Ci na kwitnieniu w określonym miesiącu, koniecznie zorientuj się, jak wygląda sprawa z pożądanym przez Ciebie gatunkiem.

wiosenne kwiaty_floks
Patrząc na te piękne floksy nie sposób nie pomyśleć o ciepłej i słonecznej wiośnie

Mamy nadzieję, że nazwy kwiatów wiosennych już nie stanowią dla Ciebie tajemnicy i dzięki naszemu poradnikowi poradzisz sobie z ich rozpoznaniem podczas wiosennego spaceru. Liczymy także, że nasze wskazówki pomogą Ci w uprawie ulubionych kwiatów w Twoim ogrodzie. A może już posiadasz w nim jakieś odmiany wiosennych kwiatów? Koniecznie pochwal się w komentarzu!

Sprawdź też: Lilak pospolity – odmiany, pielęgnacja, rozmnażanie bzu lilak

178
49

Podziel się:

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *