1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak wygląda ligustr zimozielony (ligustr jajolistny)? W jaki sposób o niego dbać?

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak wygląda ligustr zimozielony (ligustr jajolistny)? W jaki sposób o niego dbać?

Rośliny
8
0
0
8
0

Ligustr zimozielony (Ligustrum ovalifolium), zwany także jajolistnym, to powszechnie uprawiany krzew ozdobny, szczególnie chętnie formowany na żywopłot. Jak należy o niego dbać? Jak sadzić ligustr zimozielony, aby rósł zdrowo i gęsto?

Ligustr zimozielony – jak wygląda i skąd pochodzi? 

Ligustrum ovalifolium to jeden z najczęściej spotykanych krzewów w ogrodach. Łatwy w uprawie, odporny na trudne warunki oraz choroby, nie gubi liści zimą, a do tego błyskawicznie rośnie – tak w skrócie opisać można roślinę o nazwie ligustr zimozielony. Przyrost roczny krzewu może osiągnąć nawet 1 m, dlatego chętnie sadzą go ci, którym zależy np. na szybkim odgrodzeniu się od sąsiadów. 

Gatunek naturalnie rośnie na terenach Japonii i Korei. Jego liście są całoroczne, wobec czego zachowuje swój piękny wygląd nawet zimą. Pokrój jest bardzo gęsty za sprawą licznych pędów obficie obsypanych liśćmi. Te są niewielkie (ok. 5 cm), o wąskim, lancetowatym kształcie i soczyście zielonej barwie. Od spodu bywają lekko żółte, co jest zupełnie naturalne. Nieprzycinany krzew dorasta nawet do 5 m wysokości.

Sprawdź też: Żywopłot zimozielony — wszystko, co musisz o nim wiedzieć! Sprawdź, z jakich roślin go zrobić i jak o niego dbać!

Z uwagi na swoje cechy ligustr najczęściej uprawia się jako żywopłot całoroczny. Słynie z tego, że jest podatny na przycinanie, dzięki czemu fantastycznie nadaje się do tworzenia rzeźb ogrodowych. Regularne przycinanie dla nadania odpowiedniej formy to tak naprawdę jedyna czynność, której wymaga jego hodowanie.  

Jakiej uprawy wymaga ligustr zimozielony? 

Jeśli szukasz krzewu z małymi wymaganiami pielęgnacyjnymi, a jednocześnie atrakcyjnego, koniecznie weź pod uwagę ligustr zimozielony. Uprawa nie należy do trudnych, gdyż roślina ta nie potrzebuje specjalnego podłoża, jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także rzadko staje się celem szkodników. Warto jednak poznać warunki, których spełnienie gwarantuje uzyskanie niezwykle okazałej ozdoby w ogrodzie.

Gleba  

Ligustr jajolistny charakteryzuje się dużą tolerancją wobec podłoża, na którym rośnie. Najlepiej czuje się w ziemi żyznej i próchniczej, ale mimo to prawidłowo rozwija się w glebie każdego rodzaju, nawet piaszczystej. Zadbaj, aby podłoże było zawsze umiarkowanie wilgotne, szczególnie w przypadku młodych okazów. 

Stanowisko 

Jeżeli chcesz stworzyć najlepsze warunki do rozwoju ligustru zimozielonego w swoim ogrodzie, znajdź dla niego stanowisko zaciszne, osłonięte przed wiatrem (jest to istotne zwłaszcza zimą). Najlepiej, jeśli będzie słoneczne, choć w miejscu lekko zacienionym ligustr także poradzi sobie bez problemu. 

Podlewanie 

Zapewnienie stale wilgotnego podłoża jest szczególnie ważne w przypadku młodych, dopiero co posadzonych sadzonek, które bez stałego dostępu do wody mogą wyschnąć. Starsze osobniki zdecydowanie lepiej radzą sobie w suchych miesiącach, więc podlewaj je podczas upałów, gdy wilgotność gleby się obniży.

Nawożenie

Choć ligustr radzi sobie bez dodatkowego nawożenia, zawsze warto wspomóc roślinę odpowiednim odżywianiem. Zadbaj o to szczególnie podczas nasadzania, przygotowując podłoże nawozem wieloskładnikowym. Starsze krzaczki zasilaj odpowiednim preparatem mineralnym mniej więcej co 3 tygodnie (od wiosny aż do końca sierpnia) lub jednorazowo kompostem (w okresie wiosennym). 

Kwitnienie i owocowanie 

Ligustr zimozielony kwitnie od maja do lipca, obsypując się drobnymi, białymi kwiatami. Liczne kwiatostany dodają krzewom atrakcyjności oraz roztaczają dość intensywny zapach. Są one miododajne, więc zbierają wokół siebie dużo owadów. Jesienią wśród liści pojawiają się zaś owoce w formie niewielkich kuleczek zebranych w kiście. Dojrzałe formy są czarne i błyszczące. Stanowią pożywienie dla ptaków, ale dla ludzi są trujące.

Choroby i szkodniki 

Spośród roślin wyjątkowo odpornych na szkodniki i chorowanie szczególnie wyróżnia się właśnie ligustr. Choroby atakują go rzadko i to również dzięki temu krzew ten jest tak bardzo lubiany przez ogrodników-amatorów. Jednak, jak w przypadku każdej rośliny, może zdarzyć się, że zauważysz pewne niepokojące objawy. 

Pojawienie się plam na listkach i więdnące pędy mogą być oznaką antraknozy powodowanej przez grzyby. Zdarza się także, że na ligustrze żerują mszyce lub przędziorki. W przypadku wystąpienia ataku szkodników i choroby wytnij chore pędy, a następnie zastosuj oprysk dedykowanymi preparatami chemicznymi.

Rozmnażanie 

Rozmnażanie ligustru jajolistnego wykonasz na dwa sposoby – wykorzystując w tym celu sadzonki zdrewniałe lub zielne. Te pierwsze uzyskuje się poprzez odcięcie fragmentu łodygi (ok. 25 cm). Czynność tę wykonaj zimą, wybierając miejsce pomiędzy węzłami, czyli punktami, w których tworzą się liście. Taką sadzonkę zasadź w ziemię wiosną, zielną zaś nieco później – w czerwcu bądź lipcu. Pamiętaj o obfitym podlaniu nowego krzaczka. 

Jak sadzić ligustr zimozielony? 

Gdy umieszczamy nowe rośliny w ziemi, musimy wcześniej przygotować podłoże oraz wybrać odpowiednią porę roku. Nie inaczej jest w przypadku gatunku, jakim jest ligustr zimozielony. Kiedy sadzimy jego młode krzaczki? Należy zrobić to w okresie, w którym gleba nie jest zmarznięta, a więc od wiosny do jesieni. Lepiej nie rób tego latem, ponieważ gleba może być za sucha. Po wyborze najlepszego miejsca zasil glebę kompostem lub nawozem. 

Jeśli sadzisz ligustr w celu wyhodowania żywopłotu, najlepiej rozstaw sadzonki naprzemiennie w dwóch liniach – w tak zwaną szachownicę. Zachowaj ok. 30 cm odległości pomiędzy krzaczkami i ok. 20 cm między rzędami. Roślina przyjmuje się w zastanym miejscu bardzo szybko, a jej jedynym wymaganiem jest odpowiednie podlewanie. Regularne przycinanie nowych pędów (już po roku uprawy) pozwala na uformowanie gęstego żywopłotu.  

Ligustr zimozielony zimą 

Jak zachowuje się ligustr zimozielony zimą? Gatunek ten zyskał swoją popularność ze względu na dobrą tolerancję niskich temperatur. Umiarkowane zimy nie są mu straszne i jest w stanie zachować liście przez cały rok. W przypadku wyjątkowo zimnych dni oraz mroźnych wiatrów może zdarzyć się, że Twój żywopłot zimozielony jednak straci liście. Nie należy się tym martwić, gdyż do pełnej regeneracji krzewu wystarczy wiosenne przycięcie pędów.

Cięcie i formowanie żywopłotu całorocznego 

Świetnie znosi cięcie oraz jest podatny na formowanie – taki jest właśnie ligustr zimozielony. Żywopłot uzyskasz po odpowiednim posadzeniu sadzonek oraz regularnym przycinaniu pędów przez kolejne lata. Przede wszystkim usuwaj te bez liści, np. uszkodzone przez mróz. Pozbywając się bocznych odrostów, zachowasz pożądaną linię i nadasz roślinie atrakcyjny wygląd. Wykonuj tę czynność 3 razy w roku.

ligustr zimozielony

Sprawdź też: Jak wygląda zimokwiat? Kiedy kwitnie i w jaki sposób go pielęgnować?

Zastosowanie ligustru jajolistnego 

Ligustrum ovalifolium to naprawdę wdzięczna roślina, która wymaga niewielkiego zaangażowania. Ponieważ dobrze radzi sobie w każdym podłożu, nie potrzebuje dodatkowego podlewania, a co więcej, nie szkodzą jej zanieczyszczenia powietrza – często wykorzystywana jest więc nie tylko w przydomowych ogrodach, ale także do wypełniania przestrzeni miejskiej. Stanowi naprawdę piękną ozdobę.

Pamiętaj jednak, że ligustr to nie tylko ozdobna roślina, może spełniać ona również funkcje praktyczne. W formie żywopłotu sprawi, że Twój ogród stanie się bardziej intymny, zyskasz też dodatkowy cień w okresie letnim. A jeśli lubisz roślinne rzeźby i figury — z pewnością powinieneś rozważyć już dziś zasadzenie ligustru!

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *