1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jakie pnącza zimozielone wybrać? Jak o nie dbać?

Ogród i balkon

2 lata temu

Jakie pnącza zimozielone wybrać? Jak o nie dbać?

Rośliny
10
0
2
10
0

Chciałbyś cieszyć się piękną, wiecznie zieloną osłoną na swoim ogrodzeniu? Szukasz naturalnej ozdoby tarasu lub balkonu, która będzie równie dobrze wyglądać zarówno latem, jak i zimą? Postaw na pnącza zimozielone!

Często szukamy sztucznych osłon balustrad balkonowych lub siatek ogrodowych i w rezultacie wybieramy tworzywa sztuczne, które są drogie i nieekologiczne. A przecież możemy zastosować naturalne osłony w postaci pnączy! Niektóre z nich są zielone przez cały rok, co jest ich ogromnym atutem. Chcesz dowiedzieć się, jakie to gatunki i odmiany? Polecamy lekturę naszego artykułu!

Pnącza zimozielone – osłona idealna!

Rośliny wiecznie zielone stanowią piękne tło dla wszelkiej innej flory w naszym ogrodzie. Możesz użyć ich w postaci naturalnej osłony na płocie lub balustradzie, ale nie tylko! Umożliwią Ci stworzenie zacisznego zakątka w dowolnym miejscu ogrodu. Dzięki specjalnym kratkom, po których pnącza będą się wić, możesz na przykład odgrodzić część wypoczynkową ogrodu i dodatkowo osłonić się przed wzrokiem innych. Romantyczna ławeczka w otoczeniu pięknych i zielonych liści osłaniających Cię przed wiatrem? Dlaczego nie! Pnączami wiecznie zielonymi możesz zasłonić także mniej reprezentatywne zakątki ogrodu – na przykład kompostownik, zbiornik na deszczówkę czy kubły na śmieci. 

bluszcz pospolity_pnącze wiecznie zielone
Bluszcz pospolity to jedna z najpopularniejszych rośln pnących

Jak dbać o rośliny pnące wiecznie zielone?

O pielęgnacji roślin zimozielonych pisaliśmy dużo w naszym artykule: Rośliny zimozielone w Twoim ogrodzie oraz na balkonie i tarasie. Czy pnącza zimozielone wymagają skomplikowanej pielęgnacji? Zdecydowanie nie! Możesz więc być spokojny nie mają wygórowanych wymagań, odpowiednia dla nich będzie w zasadzie każda gleba. Jeśli chodzi o dostęp do słońca – niektóre praktycznie go nie potrzebują. Co do nawożenia – ono także nie jest potrzebne. O czym więc musisz pamiętać? Podczas uprawy pnączy wiecznie zielonych musisz koniecznie mieć na uwadze dwa zabiegi pielęgnacyjne

Przycinanie roślin zimozielonych

Chyba najważniejszym zabiegiem, któremu musisz poddawać pnącza regularnie, jest ich przycinanie. Dlaczego to takie ważne? Przycinanie w odpowiednim czasie sprawia, że pędy są mocniejsze i lepiej wzrastają. Nie bez znaczenia jest także odpowiednio wczesne formowanie kształtu naszej „zielonej roślinnej ściany”. Regularne przycinanie sprawi, że roślina będzie przyjmowała taki kształt, na jakim nam zależy.

Sprawdź też: Kwiat stefanotis – czym jest? Poznaj tajniki uprawy tego domowego pnącza!

Podlewanie pnączy zimozielonych

Wiele osób jest błędnie przekonanych, że zimą nie wolno podlewać roślin. Jest to stwierdzenie tylko częściowo prawdziwe. Oczywiście, że nie wolno dokonywać podlewania w mroźne dni, ponieważ woda zamarznie. Podobnie ma się sprawa w czasie odwilży, gdy śnieg topnieje i w naturalny sposób sprawia, że ziemia jest bardzo wilgotna. Jednak w ostatnich latach w naszym kraju śniegu jest bardzo niewiele. Z opadami deszczu również różnie bywa – zdarzają się długie okresy w zimowych miesiącach, gdy nie pada deszcz. Wtedy roślinom może brakować wody. Dlatego też – w czasie, gdy nie ma mrozów – pamiętaj o podlaniu swoich roślin zimozielonych! To bardzo ważne dla ich dobrej kondycji i zapewnienia właściwych warunków do wzrostu.

Jakie pnącza zimozielone na siatkę wybrać?

W naszej szerokości geograficznej wybór pnącz zimozielonych nie należy do największych, jednak nie oznacza to, że nie znajdziesz takich roślin do swojego ogrodu! Sprawdź, jakie wiecznie zielone pnącza do ogrodu możesz wybrać.

Sprawdź też: Okrywanie róż na zimę. Zobacz jak zabezpieczyć róże ogrodowe

Bluszcz pospolity

Bluszcz na ogrodzenie? Dlaczego nie! To bardzo popularna roślina rosnąca na siatkach i panelach ogrodzeniowych. Oczywiście częste wykorzystanie bluszczu pospolitego w tym celu nie jest przypadkowe. On się do tego idealnie nadaje! Nie potrzebuje żadnych podpór i nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych. Warto jednak podkreślić, że w początkowych latach może rosnąć dość wolno.

Akebia pięciolistkowa

Jedną z największych zalet tego pnącza ogrodowego są cudownie pachnące kwiaty. Pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Warto podkreślić, że rośnie niezwykle szybko. Przy sprzyjających warunkach może w ciągu jednego roku urosnąć nawet o 3 metry! Młode liście mają barwę fioletowo-purpurową, natomiast starsze – ciemnozieloną.

akebia pięciolistkowa_pnącze do ogrodu
Kwiaty akebii pięciolistkowej pachną cudownie i mają bardzo ciekawy kolor

Wiciokrzewy

Na wiciokrzewy warto postawić przede wszystkim ze względu na ich wyjątkowo dekoracyjne kwiaty. Sadząc je, należy zachować odpowiednie odstępy – około jednometrowe. Dobrzy byłoby także dookoła nich rozsypać korę (a pod nią umieścić agrowłókninę – uniemożliwi to rozwój chwastów), ponieważ wiciokrzewy lubią, gdy gleba jest chłodna. Te pnącza ogrodowe kwitną od końca wiosny aż do początku jesieni.

kwitnące pnącze zimozielone_wiciokrzew
Dekoracyjne kwiaty wiciokrzewu

Trzmielina Fortune’a

Ta roślina zachwyca swoimi dekoracyjnymi liśćmi. Pięknie na nich przenikają się odcienie żółtego i zielonego. Trzeba pamiętać o dość obfitym podlewaniu trzmieliny Fortune’a w okresach suszy. Warto również podsypać roślinę korą, aby gleba nie traciła zbyt szybko wilgoci. W czasie mrozów liście mogą przebarwiać się na różowo lub czerwono.

Trzmielina Fortune’a
Trzemielina Fortune’a to pnącze zimozielone idealnie nadające się na pergole i ogrodzenia

Jeżyna Henry’ego

To zimozielone pnącze preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie półcieniste. Młode rośliny wymagają okrycia na zimę. Kwitnie głównie latem. Roślina osiąga maksymalną wysokość 4 metrów. Do wspinania się potrzebuje siatki lub pergoli.

Pnącza na balkon zimozielone

Na balkon lub taras możesz z powodzeniem kupić pnącza wymienione w poprzednim akapicie. To jednak nie wszystkie rośliny pnące zimozielone, które możesz wybrać w celu ozdoby balkonu! Przeczytaj, jakie inne gatunki polecamy.

Powojniki – odmiany zimozielone idealne na balkon

Większość dostępnych u nas odmian powojników nie jest zimozielona – tracą liście i potrzebują specjalnej ochrony zimą. Są jednak 2 odmiany, które poradzą sobie dobrze z zimą w naszej szerokości geograficznej. Gdyby jednak przyszła wyjątkowo mroźna zima – może pojawić się problem. Pierwsza z propozycji, czyli powojnik Armanda Snowdrift nie traci liści, gdy temperatura utrzymuje się powyżej minus 12 stopni Celsjusza. Trzeba jednak podkreślić, że wymaga miejsc osłoniętych i zacisznych.

Clematis Cirrhosa
Clematis Cirrhosa to jeden z dwóch powojników wiecznie zielonych w naszym kraju

Drugi wiecznie zielony powojnik, który poradzi sobie w naszym klimacie, to Clematis Cirrhosa, czyli powojnik wąsaty. On także wymaga spokojnego i osłoniętego miejsca do prawidłowego wzrostu. Niektóre z odmian tej rośliny, na przykład powojnik „Jingle Bells”, kwitną zimą, w okolicy Bożego Narodzenia.

Hortensja pnąca

Hortensja pnąca nie przepada za słońcem, jest więc idealnym pnączem do cienia. Doskonale sprawdzi się nawet w najbardziej zacienionych zakątkach tarasu. Nie jest typową rośliną zimozieloną, bowiem w przypadku wyjątkowo mroźnej zimy może utracić liście. Ma ciemnozielone skórzaste liście, kwitnie dopiero po kilku latach od posadzenia. Ale jest na co czekać! Jej kremowe kwiaty są niezwykle śliczne! Oprócz balkonu wspaniale może ozdobić także elewację budynku.

Sprawdź też: Hortensja bukietowa – odmiany, pielęgnacja, zimowanie, choroby i rozmnażanie

Winobluszcz pięciolistkowy

Winobluszcz to roślina, która w ciepłych miesiącach ma zielone liście. Jednak jesienią i zimą przybierają one niezwykle piękna i intensywną czerwoną barwę. Bardzo szybko rośnie, a dzięki specjalnym wąsom czepnym doskonale wspina się nawet po ścianach budynków.

Winobluszcz pięciolistkowy oplatający budynek w Łodzi
Spektakularna ozdoba budynku w postaci winokrzewu pięciolistkowego

Jeżeli rozważasz uprawę na balkonie pnączy, które niekoniecznie będą zielone przez cały rok, polecamy artykuł Mileny: Jakie pnącza na balkon wybrać? Dobieramy rośliny pnące o różnych wymaganiach na balkon.

Pnącza zimozielone kwitnące

Czy pnącza do ogrodu mogą kwitnąć? Jeśli tak – w jakich miesiącach pokrywają się kwiatami? Wiosną możesz liczyć na kwitnienie akebii pięciolistkowej, latem zachwycą Cię kwiaty wiciokrzewów. Z kolei zimą zakwita część powojników.

wiciokrzew japoński na ogrodzeniu
Wiciokrzew japoński kwitnie latem

Niektóre z roślin potrzebują wielu lat, by zakwitnąć. Tak jest na przykład z bluszczem pospolitym, który kwitnie dopiero po około 10 latach. Hortensja pnąca potrzebuje na to około 5 lat – kwiaty pojawiają się między majem a lipcem.

Jeżeli rozważasz osłonięcie tarasu lub balkonu, możesz wybierać nie tylko spośród pnączy zimozielonych. Sprawdź inne dostępne rozwiązania:

10
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Mam problem z wysuniętym balkonem na południe.Całe lato słońce i wiatr.Chyba posadzę bluszcz kałkaski,ale marzy mi się coś z kwiatami.Ale co? które pnącze takie warunki wytrzyma i będzie zimozielone? Proszę o podpowiedź.Serdecznie pozdrawiam [email protected]

Wszystkie wymienione warunki są trudne do spełnienia. Najlepiej w tych warunkach odnajdą się wiciokrzew Henry’ego lub jeżyna Henry’ego. Nie przepadają one co prawda za wiatrem, ale jest duża szansa, że mimo to uprawa się uda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *