Quantcast
 1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Dobroczynek kalifornijski – co to jest? Jak go stosować?

Ogród i balkon

1 rok temu

Dobroczynek kalifornijski – co to jest? Jak go stosować?

Rośliny Szkodniki
13
1
5
13
1

Dobroczynek kalifornijski może stać się świetnym kompanem w walce z nieproszonymi gośćmi! Sprawdź, jak wygląda dobroczynek kalifornijski, w jaki sposób go stosować i gdzie go kupić. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie saszetki dobroczynków! Drapieżne roztocza pod lupą!

Dobroczynek kalifornijski – jak wygląda?

Dobroczynek kalifornijski (Neoseiulus californicus) to roztocze. Robaki żerujące na naszych roślinach nie mają z nim żadnych szans! To doskonały wybór, jeśli chcesz wypróbować bezpieczną, biologiczną metodę ochrony roślin. Środki chemiczne mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt, stąd takie rozwiązanie w domu lub mieszkaniu sprawdzi się idealnie. 

Te roztocza drapieżne są niemal niewidoczne gołym okiem. W przybliżeniu możemy jednak zauważyć, że przypominają one nieco przezroczysto-białe, czasem lekko pomarańczowe pajączki, które są nieco większe od przędziorków.

Dobroczynek kalifornijski składa jaja na pajęczynach przędziorków lub na spodnich częściach liści roślin. Każde jego stadium rozwoju odżywia się niechcianymi gośćmi, takimi jak przędziorki.

Sprawdź też: Ziemiórki – jak się pozbyć nieznośnych muszek? Sposoby na ziemiórki!

Inni przedstawiciele dobroczynkowatych (Phytoseiidae) to:

 • dobroczynek szklarniowy (Phytoseiulus persimilis),
 • dobroczynek wciornastkowy (Amblyseius cucumeris),
 • Amblyseius swirskii,
 • dobroczynek wielożerny (Neoseiulus cucumeris).

Jak stosować dobroczynki kalifornijskie?

Kupując te drapieżne roztocza, otrzymamy niewielką saszetkę z dziurką. W pierwszej chwili możemy zechcieć rozerwać opakowanie – nie jest to jednak wskazane. Dobroczynek kalifornijski po wykluciu bez problemu odnajdzie drogę na zewnątrz i rozpocznie walkę z wrogiem, którym może okazać się na przykład przędziorek.

Wiesz już, jak wygląda, czego nie robić z opakowaniem, ale jak powinien zostać usadowiony dobroczynek kalifornijski? Jak stosować te drapieżne roztocza? Najlepiej, jeśli zawiesisz saszetkę w okolicy zaatakowanych roślin. Optymalna temperatura dla tych roztoczy wynosi co najmniej 20 stopni Celsjusza. Poza tym tolerują one podwyższoną wilgotność powietrza. Stosowanie dobroczynka nie jest wskazane na zewnątrz, gdy temperatury są zbyt niskie.

Kiedy powinien być stosowany dobroczynek kalifornijski? Saszetka z roztoczami powinna zawisnąć obok kwiatów od razu po zakupie! Zwlekanie z umiejscowieniem tych stworzonek może przyczynić się do ich unicestwienia. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz od razu ich wykorzystać – zapewnij im przez maksymalnie dwa dni nienasłonecznione stanowisko o temperaturze mniej więcej 20 stopni Celsjusza. 

W przeciwieństwie do przędziorka dobroczynek kalifornijski bardzo źle znosi działanie środków chemicznych. Pamiętaj o tym, by rozpoczynając walkę drapieżnymi roztoczami nie stosować dodatkowo chemii!

Co zwalcza dobroczynek kalifornijski?

Plamki na liściach, pajęczynki na roślinie, powoli obumierające kwiaty – to objawy, które wskazują na to, że w Twoim mieszkaniu powinien pojawić się dobroczynek kalifornijski! Oto robaki, które zwalcza!

 • przędziorek owocowiec,
 • roztocza truskawkowca,
 • czerwony przędziorek cytrynowy,
 • roztocza szklarniowca,
 • czerwony przędziorek palmowy,
 • przędziorek chmielowiec.

Dobroczynki kalifornijskie to idealna armia na przędziorki. Jak się pozbyć nieproszonych gości? W tym przypadku tak naprawdę wystarczy jedynie zawiesić saszetkę i poczekać kilka dni. A czy dobroczynek kalifornijski na wciornastki sprawdzi się? Niestety nie – w tym przypadku najlepiej postawić na dobroczynka wielożernego.

Sprawdź też: Wciornastki – po czym poznać ich żerowanie? Jak z nimi walczyć?

Czy jakieś rośliny są szczególnie narażone na pojawienie się nieproszonych gości, z którymi chętnie upora się dobroczynek kalifornijski? Szczególnie narażony jest bluszcz, monstera, skrzydłokwiat, cytrusy lub begonie. Nie można zapomnieć również o roślinach szklarniowych. Żerowanie różnych szkodników, w szczególności przędziorków wzmaga wysoka temperatura oraz niska wilgotność powietrza.

A czy dobroczynek kalifornijski może okazać się groźny? Co się z nim stanie po zwalczeniu wszystkich nieproszonych gości? Zacznie pożywiać się pyłkiem kwiatów, nie niszcząc przy okazji roślin. W razie kolejnego ataku przędziorków lub innych szkodników w niewielkim odstępie czasu Twoje rośliny są wciąż chronione!

Gdzie i za ile kupić dobroczynki kalifornijskie?

Ile kosztuje dobroczynek kalifornijski? Gdzie kupić tych znakomitych pomocników w walce z niszczycielami roślin? Najprościej znaleźć saszetki określone zadowalającą nas datą w internecie. Rzadko kiedy znajdziemy dobroczynka lokalnie – mało która kwiaciarnia decyduje się na ich sprzedaż, ponieważ ich „data przydatności” jest bardzo krótka.

Sprawdź też: Choroby roślin doniczkowych – szkodniki i inne przyczyny

Zawsze zwracaj uwagę na tydzień, w którym mają wylęgnąć się dobroczynki – jeżeli kupisz przeterminowaną lub źle zabezpieczoną paczkę, bardzo możliwe, że nic z tego nie będzie.

Koszt jednej saszetki zawierającej dobroczynki kalifornijskie to około 6 złotych. Najczęściej spotkasz się z ofertami zawierającymi kilka, kilkanaście bądź kilkadziesiąt sztuk – warto zorientować się wtedy, czy ktoś z Twoich znajomych nie potrzebuje paczki dla siebie! Wielopaki zwykle okazują się znacznie tańsze.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak wygląda, w jaki sposób pomaga, ile kosztuje i gdzie kupić dobroczynka kalifornijskiego! W trudnej walce warto postawić na tę „ekipę sprzątającą”! Czy kiedykolwiek miałeś do czynienia z dobroczynkiem kalifornijskim? Czy pomógł Ci w walce z nieproszonymi gośćmi? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej pokrewnych artykułów – sprawdź te treści:

Źródło obrazka głównego: sklep.zielonymdogory.net.pl

13
1

Podziel się:

Komentarze (5)

Córka ma alergię na kurz i roztocza a skoro dobroczynek jest roztoczem czy mogę bez obaw zastosować go na moich roślinach

U mnie dobroczynek kalifornijski sprawdził się doskonale. Na wiosnę kupiłam kilkanaście saszetek, również zakupiłam dorosłe osobniki oddzielnie i przez okres wakacji był spokój. Niestety dzisiaj znowu zauważyłam przędziorki, więc operację trzeba powtórzyć. Myślę, że dobroczynek nie przeżył upałów ponieważ u mnie w ogrodzie zimowym było grubo ponad 30 stopni. Nie wiem co będzie zi?mą jak temperatura spadnie poniżej 12-10 stopni. Zobaczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.